Kocsis Máté szerint Brüsszel átverte Magyarországot - De miért is?

Amikor Brüsszel nyáron elfogadta a szankciókat, nem ezt ígérte - mondta Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában az energiaárakkal kapcsolatban.

Kocsis Máté szerint Brüsszel átverte Magyarországot - De miért is?

A kormánypárti politikus rámutatott: évtizedek óta nem látott nagyságú infláció van az Európai Unióban, az eurózónában és az Európai Gazdasági Térségben egyaránt. Ez az Európa keleti vagy déli részén található országokat - közte a V4 államait is - különösen súlyosan érinti, s az infláció, az energiaárak növekedése, a háború és a szankciók szorosan összefüggnek egymással - húzta alá Kocsis Máté.

Azt sem veszi észre a brüsszeli elit, hogy a szankciók miatt Oroszország gazdagabb lett, Európa pedig szegényebb. Oroszország 158 milliárd eurós bevételre tett szert az energiapiaci árak növekedése miatt, és ennek a felét az unió fizette - fejtette ki.

Kitért arra is, azt gondolnánk, hamar belátják a döntéshozók, hogy ez helytelen, de nem ez történt. Van egy morális probléma is - folytatta -, nyár elején, amikor a brüsszeli szankciókat elfogadták, ennek az ellenkezőjét ígérték. Az európai polgárokat becsapták, ami morális, vagy politikai probléma a gazdaságiakon túl - fogalmazott.

Kocsis Máté emlékeztetett, azt ígérték, Európában a szankciók gazdasági károkat nem okoznak, ehhez képest a német külkereskedelmi mérleg deficites, amire a második világháború óta csak kétszer volt eddig példa. A nagy és erős Németország is bajban van a szankciós politika miatt, de még mindig nem látják be Brüsszelben, hogy ez hiba - összegzett. Magyarországon és mindenhol másutt a három-négyszeresére emelkedő energiaár 15-20 százalékos inflációt jelent - tette hozzá.

Kitért a kormány szombati döntésére, amely a kis- és középvállalkozói szektort elsődlegesen támogatja, a meghosszabbított árstopokkal pedig sikerült valamelyest mérsékelni az inflációt.

A kormánypárti politikus azt mondta, ha nincsenek árstopok, akkor az inflációs számok a mostani másfélszeresét is elérhetnék. Ezek jó döntések, védik a gazdaságot, annak teljesítményét, a vállalkozásokat, az embereket, a mindennapokat, a termelést - értékelt. Megjegyezte azonban, hiába van növekedés, jó gazdasági kilátás egy országban, ha ilyen energiaár-növekedés mellett ezek is hamar elfogynak.

Kocsis Máté kiemelte: ideje lenne belátni az európai vezetőknek, hogy a megoldás az energiaszankciós politika felhagyása lenne. Fel kell hagyni azzal, hogy meggondolatlan és gazdasági károkat okozó energiaszankciókat tartanak életben az Európai Unióban - mondta, hozzátéve: Brüsszel ez esetben is visszaél a hatalmával. Ahelyett, hogy meghallgatná a józan hangokat, a bírságolás és a nádpálca került megint elő, aki ellent mer mondani az ésszerűségnek, arra lesújt a brüsszeli ököl - fogalmazott.

Arról, hogy a Demokratikus Koalíció felkérte Dobrev Klárát árnyékkormány megalakítására, azt mondta: először azt hitte, ez valami vicc. Felidézte a néhány hónappal ezelőtti választásokat, amelyen - mint rámutatott - a magyar választók világosan elmondták a véleményüket, mit gondolnak Gyurcsány Ferencről és az ő szövetségeseiről. Az, hogy Gyurcsány Ferenc elvesztette az előválasztást, a választást, úgy tűnik, nem akadályozza meg abban, hogy mégis "kormányt alakítson" - közölte.

 "Viccnek jó lenne", de a helyzet annyiból nem vicc, hogy a politikai térben az történt: Gyurcsány Ferenc megüzente a többieknek, - ahogy eddig - ezentúl is ő a főnök, és "pofa be" - fogalmazott Kocsis Máté.

Világosan megüzente a DK elnöke, aki vele tart, mehet, aki nem, arra nem fog várni, és nem is kíván másban gondolkodni, csak saját magában - tette hozzá.

Megjegyezte: a magyarok emlékeznek, milyen egy Gyurcsány-kormány, ott sok babér nem termett az embereknek. Mindent elvettek tőlük, adót emeltek, a családtámogatásokat megvonták, elvették a bért, nyugdíjat - sorolta.

Válságmentes időszakban is óriási kockázat egy Gyurcsány-kormány, válságban meg a katasztrófával egyenlő - fogalmazott, reményét fejezve ki, hogy egy Gyurcsány-kormányból a nagy többség nem kér.


Sztrájk miatt leállt Észak-Amerika legnagyobb elővárosi vasúti hálózata

Sztrájk miatt leállt szombaton Észak-Amerika legnagyobb elővárosi vasúti hálózata, a Long Island Vasút, amely New York városának egyik meghatározó közösségi közlekedési szolgáltatása.
2026. 05. 16. 17:00
Megosztás:

Súlyos tűzvédelmi szezonra készül Horvátország

Horvátország súlyos tűzvédelmi szezonra készül, miután az év eleje óta húsz százalékkal több tűzesetet jegyeztek fel, és hetven százalékkal nőtt a leégett terület nagysága a tavalyi év azonos időszakához képest.
2026. 05. 16. 16:00
Megosztás:

Súlyos tűzvédelmi szezonra készül Horvátország

Horvátország súlyos tűzvédelmi szezonra készül, miután az év eleje óta húsz százalékkal több tűzesetet jegyeztek fel, és hetven százalékkal nőtt a leégett terület nagysága a tavalyi év azonos időszakához képest.
2026. 05. 16. 16:00
Megosztás:

Ötnapos lejtmenetben az amerikai spot Ethereum ETF-ek

65,6 millió dollár távozott egyetlen nap alatt a spot ETH ETF-ekből. Mi áll a háttérben?
2026. 05. 16. 15:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: a MÁV helyzetének áttekintésétől függ a menedzsment jövője

Vitézy Dávid a MÁV helyzetének áttekintéséttől teszi függővé a döntést, hogy szükséges-e strukturális változás az állami vasúttársaság menedzsmentjében. Erről a közlekedési és beruházási miniszter az ATV Egyenes beszéd című műsorában beszélt pénteken.
2026. 05. 16. 14:00
Megosztás:

322 milliárd dollárnyi stabilcoin vár a pálya szélén – mégsem robbant be a kriptorali

A kriptopiacon rekordméretű, 322 milliárd dolláros stabilcoin-állomány halmozódott fel, mégsem érkezett meg az a látványos emelkedés, amelyet sok bikapiaci befektető várt. Bár első ránézésre ekkora likviditás komoly vásárlóerőt jelenthetne a Bitcoin, az Ethereum és az altcoinok számára, a bálnatárcák csökkenő egyenlegei, a semleges piaci hangulat és a lassuló stabilcoin-kibocsátás arra utalnak, hogy a tartós kriptopiaci rali továbbra sem garantált.
2026. 05. 16. 13:00
Megosztás:

Az elmúlt napok, hetek piaci mozgásai után módosítottuk előrejelzéseinket

Egészen elképesztő dolgokat láttunk a héten a piacokon. Miközben nemzetközi szinten egyre nagyobb a félelem az infláció újbóli, lehetséges fellángolása miatt, és ennek következtében emelkednek a kötvényhozamok és a piacok már a Fed-től is kamatemelést várnak, addig idehaza durva hozamesés és a kamatcsökkentési várakozások jelentős erősödése volt tapasztalható. A japán és a német kötvényhozamok évtizedes csúcsokat döntenek és az amerikai hozam is gyorsan emelkedik, eközben azonban a befektetői kereslet megdöbbentően erős a magyar kötvények iránt, a hozamok masszív esését kiváltva az ÁKK kötvényaukcióin. Ez az együttállás párját ritkítja, és rendkívül bizonytalanná teszi az előrejelzéseket. A nagyot csökkenő hazai kockázati felár miatt most már annyira jelentős a kamatgörbe rövid oldalán a forint előnye a régiós devizákhoz képest, hogy a magyar fizetőeszköz további felértékelődésének megakadályozására a kamatok rövid távú csökkentése elkerülhetetlennek tűnik. Úgy véljük, hogy az MNB már júniusra előre hozhatja a kamatcsökkentések megkezdését, de az 5,5%-os szint elérése után lassítani fog a tempón, mivel az infláció várhatóan folyamatosan emelkedik majd idén.
2026. 05. 16. 11:00
Megosztás:

A magyar turisták jellemzően 5-7 éjszakára foglalnak szállást Horvátországban az idei nyári szezonban

A magyar turisták Horvátországban az idén nyáron jellemzően 5-7 éjszakára foglalnak szállást, jellemzően apartmant, leggyakrabban 2-4 fős társaság vakációzik együtt, a legtöbb magyar vendég a Kvarner-öbölbe, a Dalmácia-Zadar és az Isztria régiókba utazik - közölte a Szallas.hu pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 16. 10:00
Megosztás:

Soron kívül újból megerősítette negatív kilátással Románia államadós-besorolásait az S&P

Megerősítette változatlan negatív kilátással Románia hosszú és rövid futamidejű, devizában és hazai valutában denominált szuverén adósságának "BBB mínusz/A-3" szintű besorolását az S&P Global Ratings.
2026. 05. 16. 09:00
Megosztás:

MÁV-csoport: sikeresen vizsgázott a két e-busz a komáromi helyi közlekedésben

Sikeresen teljesítette első évét Komárom helyi közlekedésében az a két tisztán elektromos meghajtású Ikarus 120e autóbusz, amelyet a MÁV-csoport 2025 áprilisának végén állított forgalomba a Zöld Busz Program keretében - tájékoztatta a MÁV-csoport pénteken az MTI-t.
2026. 05. 16. 08:00
Megosztás:

Átvette a kétszázadik szupermodern Airbus repülőgépét a WIzz Air

A Wizz Air, Magyarország piacvezető légitársasága örömmel jelenti be, hogy átvette a kétszázadik Airbus A321neo repülőgépét, egy ultrahosszú távot lerepülni képes A321 XLR-t; a repülőgép a 9H-XLE lajstromot kapta. Ez a mérföldkő elérése is bizonyítja a Wizz Air töretlen bővülését, és elkötelezettségét, hogy folyamatosan csökkentse karbonintenzitását.
2026. 05. 16. 07:00
Megosztás:

Nyáron kezdődhet a próbaüzem az ácsi katódanyaggyárban

A tervek szerint augusztusban kezdi meg próbaüzemét az ácsi katódanyaggyár – jelentette be a BAMO Technology Hungary Kft. közkapcsolati igazgatója az ácsi munkabizottság legutóbbi ülésén. Folyamatosan toborozzák helyből a munkatársakat, jövő év végéig a létszám elérheti a 300 főt. A többek között a BMW számára is gyártó üzem szél-és napenergiából származó zöldenergiát is használ majd a működéséhez, ezzel az éves energiafelhasználás akár 20 százalékát is fedezve. A helyi közösség életébe is egyre jobban bekapcsolódik a BAMO, május 19-én, kedden például reggelivel várja a biciklivel közlekedő ácsiakat.
2026. 05. 16. 06:00
Megosztás:

Hárommilliárdos árbevételt ért el a hévízi Le Primore hotel

A múlt év végéig több mint 3 milliárdos árbevételt könyvelhetett el a hévízi Le Primore hotel, amely több szakmai elismerést is kapott működésének első évében - tájékoztatta a szálloda pénteken az MTI-t.
2026. 05. 16. 05:00
Megosztás:

Nemzetközi szinten is nagyot léptek előre a magyar kkv-k – a fenntarthatóság ma már versenyelőny

A hazai kkv-k kifejezetten erős pozícióban vannak a Generali most kiadott nemzetközi White Paperének adatai alapján: 45%-uk már alkalmaz vagy bevezet fenntarthatósági stratégiát, ami meghaladja a 41%-os európai átlagot, és 8 százalékpontos javulást jelent 2020-hoz képest. Ez azt jelzi, hogy Magyarországon a fenntarthatóság a kis- és középvállalkozások jelentős részénél már nem jövőbeni lehetőség, hanem valós stratégiai irány. A nemzetközi mezőnyben Magyarország azon országok közé tartozik, ahol az elmúlt öt évben különösen látványos előrelépés történt.
2026. 05. 16. 04:00
Megosztás:

Milliárdokat bukhatnak el a magyarok az szja-bevallásnál

Bár az szja-bevalláshoz tartozó nyilatkozat kevesebb mint egy perc alatt kitölthető, ezt elmulasztva mégis évente több milliárd forint adóvisszatérítésről mondanak le a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek. Tavaly 5,5 milliárd forinttal több adót kaptak vissza a pénztártagok, mint egy évvel korábban, de ez az összeg magasabb is lehetett volna.
2026. 05. 16. 03:00
Megosztás:

Mi lesz a sok otthon dugdosott készpénzzel, ha államcsőd lesz?

Az államcsőd olyan állapot, amikor egy ország képtelen teljesíteni adósságaival és egyéb pénzügyi kötelezettségeivel kapcsolatos fizetési kötelezettségeit. Ez jelentős gazdasági és pénzügyi krízist idézhet elő, amely súlyos következményekkel járhat az ország gazdaságára és a lakosság életére nézve. Milyen típusú megtakarítások nyújtanak védelmet egy államcsőd esetén?
2026. 05. 16. 02:00
Megosztás:

A rendeletet aláírták! 65-98 éves nyugdíjasok készüljetek!

2024-től módosult a nyugdíjelőleg megállapításának eljárási formája: a korábbi határozatot felváltotta a végzés. Bár ez első látásra pusztán jogi vagy adminisztratív változásnak tűnhet, valójában sok nyugdíj előtt álló vagy már érintett személy számára fontos lehet. Éppen ezért érdemes áttekinteni, mit jelent ez a módosítás a nyugdíjasok szempontjából, és van-e hatása a nyugdíj tényleges összegére. Cikkünkben egyszerűen és érthetően ismertetjük, mikor kerülhet sor nyugdíjelőleg folyósítására, valamint azt is, milyen újdonságokat hozott az új szabályozás.
2026. 05. 16. 01:00
Megosztás:

OTP vezérigazgató-helyettes: stabilan kiemelkedő teljesítményt nyújt a bank

Stabilan kiemelkedő teljesítményt nyújt az OTP-csoport, a számok hosszú évek óta ezt tükrözik; az első negyedév alapján nem változtatnak az idei évre vonatkozó március elején közzétett előrejelzésükön - értékelte Bencsik László vezérigazgató-helyettes sajtótájékoztatón pénteken a csoport 2026. első negyedéves eredményeit.
2026. 05. 16. 00:05
Megosztás:

Kőrösi Levente lesz a természetvédelemért és állatjólétért felelős államtitkár

Kőrösi Levente lesz az Élő Környezetért Felelős Minisztérium természetvédelemért és állatjólétért felelős államtitkára - közölte Gajdos László tárcavezető pénteken Facebook-oldalán.
2026. 05. 15. 23:00
Megosztás:

Elveszítené a választásokat a jelenlegi kormánykoalíció Izraelben

Vesztésre áll Benjámin Netanjahu miniszterelnök jobboldali-vallásos kormánykoalíciója Izraelben néhány hónappal a parlamenti választások előtt a Maárív című újságban pénteken ismertetett közvélemény-kutatás szerint.
2026. 05. 15. 22:00
Megosztás: