Kompenzációt igényelhetnek az agrárcégek a megnövekedett építőanyagárak miatt

Egy tavaly decemberben megjelent rendelet értelmében lehetőség nyílik a 2020 után benyújtott építési beruházást tartalmazó pályázatoknál kompenzációt igényelni a megnövekedett építőanyag árak miatti beruházási költségnövekedés ellensúlyozására. Török Zoltán, az Agrárközösség ügyvezetője elmondta, ez mentőövet nyújt mindazok számára, akik a drágulás miatt már a pályázatok visszamondásán tanakodtak. Hozzátette ugyanakkor, hogy mivel egy ilyen kérelem benyújtása esetén akár 500-1000 tételt is módosítani kell, mindenképpen érdemes szakértőhöz fordulni a siker érdekében.

Kompenzációt igényelhetnek az agrárcégek a megnövekedett építőanyagárak miatt

2021 márciusában riasztó tempóban és mértékben kezdtek el emelkedni az építőanyagárak. A több tényező által előidézett helyzet szűk egy év alatt 15-20 százalékos drágulást eredményezett, de a vas- és faanyagok esetében akár 60-80 százalékos növekedést is meg lehetett figyelni alig néhány hónap leforgása alatt.

Török Zoltán, az Agrárközösség ügyvezetője arról beszélt, az agrárcégek 2021 elején úgy álltak hozzá a pályázatokhoz, hogy tesznek egy próbát, aztán majd ha a megvalósításhoz ér a projekt, meglátják, megtérülő-e egyáltalán számukra a kapott támogatás.

Mint fogalmazott, a problémát az jelentette az utóbbi időszakban, hogy az árak elszállása miatt az eredeti 50 százalék támogatás már csak 30 százalékot ér, ettől sokan behúzták a kéziféket vagy akár teljesen vissza is mondták a pályázatot az egyébként szüksége fejlesztésekre.

„Számos agrárcég esetében most aktuális az állattartótelepek korszerűsítése és a járványvédelmi fejlesztések is, de már körülbelül az érintett projektek felétől érkezett olyan kérdés hozzánk, hogy milyen alternatívát tudunk mondani annak érdekében, hogy a támogatás értéktartó maradjon? A költségnövekményt eddig a legtöbben vagy elengedték vagy alternatív anyagbeépítéssel próbálták összehozni, de egy új rendelet lehetőséget nyit az érintett gazdaságok számára” – mutatott rá a pályázati szakértő.

Most jött el az ideje azoknak, akik kitartottak!

Török Zoltán rámutatott, a kormány december közepén kihirdetett rendeletének értelmében a 2020 után benyújtott építési beruházást tartalmazó pályázatoknál kompenzációt igényelhetnek a pályázók a megnövekedett építőanyagárak miatti beruházási költség növekedés ellensúlyozására. Így várhatóan az 50-100 millió forint feletti projektösszegű építési beruházásoknál a gazdaságok nem esnek el a korábban megnyert pályázati támogatások tetemes részétől az áremelkedések miatt.

„Akik kitartóak voltak és nem mondtak le a pályázatról, azokat idén januárban boldogan tudtuk visszahívni, hogy van egy eddig nem létezett lehetőség, ami tényleges segítséget nyújt. Ehhez egy támogatói okirat-módosítási kérelmet kell benyújtani, amiről egyedileg hoznak döntést” – tájékoztatott.

Az Agrárközösség ügyvezetője kiemelte, a teljes projekt megvalósíthatóságát fontos megvizsgálni. Felhívta rá a figyelmet, a módosuló költségelemek befolyásolják a megvalósítást, így egyáltalán nem mindegy milyen sorrendben és hogyan kezelik ezeket a módosítási kérelemnél.

Elmondása szerint fontos tapasztalt szakértők segítségét kérni a kérelem benyújtásához. Mint sorolta, átlagosan akár 500-1000 tételt is módosítani kell, és mivel új elszámolási lehetőségről van szó, nem mindenki látja át, hogy a felületen mit és hogyan kell feltüntetni. Egy nem átgondolt módosítási kérelem pedig akár az egész projektet is veszélybe sorolhatja, tette hozzá.

Az országszerte hat irodával jelenlévő Agrárközösség a mezőgazdaság területén szaktanácsadással, projektmenedzseléssel, jogi tanácsadással és minden egyéb olyan területen segíti a gazdálkodókat, ami a mezőgazdasági vállalkozások íróasztal mögötti része. Az utóbbi években precíziós szolgáltatások is felkerültek a portfóliójukba. A cég nemcsak a pályázat benyújtásáig, hanem azt követően is teljes körű képviseletet tud vállalni és a megvalósítás alatt is fogja partnerei kezét.

Akadálymentes, befogadó játszóteret épített a Szerencsejáték Zrt.

Befogadó játszóteret épített a Szerencsejáték Zrt. Csongrádon, az új közösségi tér lehetőséget teremt arra, hogy a fogyatékossággal élő és az ép gyermekek együtt, akadályok nélkül élhessék át a közös játék örömét - tájékoztatta a vállalat kedden az MTI-t.
2026. 04. 01. 03:30
Megosztás:

Elkészült a debreceni Szoboszlói úti közúti csomópont

Befejeződött a debreceni Szoboszlói úti közúti csomópont átalakítása, a beruházással a vállalt határidő előtt 77 nappal végzett a kivitelező - jelentette be az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) út-és vasútépítésért felelős helyettes államtitkára kedden a helyszínen sajtótájáékoztatón.
2026. 04. 01. 03:00
Megosztás:

Újabb magyar rendőri kontingens segíti a nyugat-balkáni államok határvédelmét

Újabb magyar rendőri egységek indultak Szerbiába és Bulgáriába, hogy támogassák a nyugat-balkáni államok határvédelmi tevékenységét - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálata a police.hu oldalon kedden.
2026. 04. 01. 02:30
Megosztás:

Kiemelt veszély – allergének és biotermékek a raktárakban

Az élelmiszer-raktárak speciális területek, ahol a frissesség fenntartása és a minőség megőrzése, valamint a pazarlás elkerülése szigorú szabályok szerinti működést igényel. Két árutípus azonban még ezeken túl is különleges elbánásban részesül.
2026. 04. 01. 02:00
Megosztás:

Miért kerül ennyibe a tojás? Itt az érthető magyarázat

Mérsékelt marad a tojás drágulása – húsvétkor és a következő években is. A magyar tojásfogyasztó nemzet, többet eszünk a világátlagnál, a hazai termelés azonban lépést tud tartani az igényekkel.
2026. 04. 01. 01:00
Megosztás:

Itt az új nyugdíj-ötlet! Kriptovalutát vegyünk a nyugdíjasok pénzéből

Komoly fordulat körvonalazódik a nyugdíjpiacon: a Munkaügyi Minisztérium új szabálytervezete megnyithatja a 401(k) nyugdíjszámlákat a kriptovaluták és más alternatív eszközök előtt.
2026. 04. 01. 00:30
Megosztás:

Több mint 19 ezer levélszavazatot adtak le a külképviseleteken

Az első nap több mint 19 ezer levélszavazatot adtak le a külképviseleteken a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az országgyűlési választásra - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu kedd délutáni adataiból.
2026. 03. 31. 23:30
Megosztás:

Stabilak a magyar torma piacai

Továbbra is stabilak a magyar torma piacai, kiemelkedő minősége miatt külföldön is népszerű – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 23:00
Megosztás:

A kampány végéhez értünk, már csak éjfélig lehet cselekedni

Végéhez ért az idei lakásbiztosítási kampány, amely egy teljes hónapon keresztül lehetőséget biztosított az ügyfelek számára, hogy meglévő szerződésük évfordulójától függetlenül felmondják biztosításukat és kedvezőbb ajánlatra váltsanak. Aki váltana, de még nem tette meg a felmondást, annak ma éjfélig van ideje ezt tudatni a biztosítójával - írja a Bank360.
2026. 03. 31. 22:30
Megosztás:

Bankkártya-terminál üzemeltető cégek a GVH célkeresztjében

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Fizetési Pont Terminál Üzemeltető Kft.-vel (Fizetési Pont) és az O.F.SZ. Országos Fizetési Szolgáltató Zrt.-vel (O.F.SZ.) szemben. Az elmúlt időszakban jelentős számú panasz érkezett a versenyhatósághoz, melyek alapján a vállalkozások vélhetően megtévesztik üzletfeleiket egyes díjtételek és szerződéses feltételek tekintetében, valamint számottevően korlátozhatják üzletfeleik döntési szabadságát. A Fizetési Pont és az O.F.SZ. már nem először kerültek a GVH látókörébe.
2026. 03. 31. 22:00
Megosztás:

BKK: szerdától sűrűbben indul a 100E Repülőtéri Expressz

Sűrűbben indítja a 100E repülőtéri járatokat szerdától a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér és a belváros között éjjel-nappal közlekedő autóbuszok az utasforgalom várható növekedése miatt járnak majd gyakrabban - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 03. 31. 21:30
Megosztás:

Csehországnak át kellene értékelnie kapcsolatait Magyarországgal

Csehországnak át kellene értékelnie kapcsolatait Magyarországgal, beleértve azt, hogy Prága milyen információkat oszt meg Budapesttel - jelentette ki Petr Pavel cseh államfő kedden a közszolgálati Cseh Hírtelevízióban (CT24).
2026. 03. 31. 21:00
Megosztás:

Trump azt ajánlotta a Hormuzi-szorost használó országoknak, hogy vegyék át az ellenőrzést az útvonal felett

Donald Trump azt ajánlotta a Hormuzi-szorost használó országoknak, hogy vegyék át az ellenőrzést az energiaszállítási útvonal felett, vagy szerezzék be az Egyesült Államoktól az energiahordozót.
2026. 03. 31. 20:30
Megosztás:

XRPL-validátor: a SWIFT nem használ XRP-t – és lehet, hogy nincs is rá szükség

A nemzetközi fizetések piaca fordulóponthoz érkezett: a sebesség, az átláthatóság és a költséghatékonyság ma már nem extra előny, hanem alapelvárás. Ebben az átalakuló környezetben egyre többen állítják, hogy az XRP jövője egyáltalán nem attól függ, integrálja-e valaha a SWIFT a technológiát. Egy XRPL-validátor szerint a blokkláncalapú pénzügyek következő szakasza épp arról szólhat, hogy a piac egyszerűen továbblép a régi infrastruktúrán.
2026. 03. 31. 20:00
Megosztás:

A magyarok több mint harmada kölcsönből fizeti a váratlan kiadásokat

A magyarok közel kétharmadát érte komolyabb, akár több százezer forintos váratlan kiadás az elmúlt egy évben, amit több mint harmaduk kölcsönből fizet - állapította meg a Cofidis az NRC közös reprezentatív kutatásában, amelynek eredményéről közleményben tájékoztatták az MTI-t kedden.
2026. 03. 31. 19:30
Megosztás:

Tűzgyújtási tilalom - FRISS!

Megszűnik a tűzgyújtási tilalom minden vármegyében szerdán - olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján kedden közzétett tájékoztatásban.
2026. 03. 31. 19:00
Megosztás:

Nem kell mélyebben a zsebünkbe nyúlni a hagyományosan húsvéti ételekért

Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint a hagyományosan húsvéti ételek, a sonka, a tojás, vagy a torma javarészt a tavalyi áron, vagy annál is olcsóbban kaphatók a nagy kereskedelmi láncok üzleteiben.
2026. 03. 31. 18:30
Megosztás:

Egyiptom turizmusa lehet az iráni konfliktus nyertese

Jelentősen nőtt az érdeklődés Egyiptom iránt, miközben a Közel-Keleten járattörlések és bizonytalanság jellemzi az utazási piacot. Az Öböl-menti térség helyett egyre több európai, köztük magyar turista választja a stabilabbnak tartott észak-afrikai országot, különösen a Vörös-tenger térségét. A légitársaságok bővítették kapacitásaikat, új járatok indultak, hogy kiszolgálják a megnövekedett keresletet. Az egyiptomi font gyengülése miatt az árak is kedvezőbbek, ami tovább növeli az ország versenyképességét. A kiszámítható működés és a biztonságérzet is egyre több nyaraló számára jelent vonz erőt.
2026. 03. 31. 18:00
Megosztás:

Miért érezzük lassúnak az irodai netet, és mit érdemes ilyenkor átgondolni?

Egy tipikus irodai helyzetben online meeting közben szétesik a hang, a prezentáció lassan tölt be, közben valaki épp nagy fájlokat küld fel a felhőbe, más pedig nem éri el rendesen a vállalati rendszert. Ilyenkor könnyű rávágni, hogy „rossz a net”, pedig a háttérben sokszor több kisebb ok dolgozik egyszerre.
2026. 03. 31. 17:30
Megosztás:

Elutazik tervezett amerikai állami látogatására a brit uralkodó

Elutazik tervezett amerikai állami látogatására a brit uralkodó.
2026. 03. 31. 17:00
Megosztás: