Konferencia kezdődött a múzeumok jövőjéről

A múzeum szakma hazai és nemzetközi képviselőinek részvételével kétnapos konferencia kezdődött kedden a Magyar Nemzeti Múzeum Országos Muzeológiai Módszertani és Információs Központja (MNM OMMIK) rendezésében MuseumDigit címmel a múzeumok jövőjéről a Magyar Nemzeti Múzeumban.

Konferencia kezdődött a múzeumok jövőjéről

Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára köszöntőjében arról beszélt, hogy a technológiai fejlődés miatt a múzeumoknak ma már másként kell megszólítani a látogatókat, mint korábban.

Hozzátette: a múzeumi szakma az innovációban mindig is élen járt a kultúrán belül. Példaként említette a múzeumi digitalizációt és a kiállítások innovatív bemutatását.

Kiemelte, hogy a mesterséges intelligenciának egyre nagyobb szerepe van abban, hogy "mit tudunk saját magunkról". Ezért fontosnak nevezte, hogy a konferencián külön szekció foglalkozik a mesterséges intelligencia hatásával és lehetséges felhasználási módjával a múzeumi szakmában - tette hozzá.

Az eseményt Hammerstein Judit, a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) megbízott főigazgatója nyitotta meg, aki köszöntőjében elmondta: a Magyar Nemzeti Múzeum nagy múlttal rendelkező szakmai konferenciáját, a MuseumDigitet idén 10. alkalommal rendezi meg az Országos Muzeológiai Módszertani és Információs Központ, a múzeum egyik főosztálya.

Felidézte, hogy a MuseumDigit konferenciát 2013-ban indították útjára, és a rendezvény az elmúlt évek során szakmai brandé vált a kulturális életben. Eddig összesen 2506 résztvevőt fogadtak az eseményen, köztük a múzeumi és kulturális élet nemzetközi és hazai képviselőit, valamint IT szakembereket is. Elmondta, hogy a konferencia résztvevői megismerhetik a legfontosabb nemzetközi múzeumi trendeket, valamint a programok jó alkalmat teremtenek a kapcsolatépítésre is.

Tájékoztatása szerint 2023-ban összesen hét szekcióban mutatják be a múzeumi szakembereket leginkább érintő témákat. Előadások hangzanak el a 21. század múzeuma, a múzeum és közösség - múzeum és közönség kapcsolata, a digitális újítások, az online kommunikáció és a digitális kulturális javak megőrzése témájában, emellett két szekcióban is foglalkoznak a mesterséges intelligencia hatásával és lehetséges felhasználási módjaival.

Kitért arra is, hogy a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan kiállító partnerként idén ősszel is részt vesznek az eseményen a múzeumok működését segítő-támogató fejlesztőcégek és szolgáltatók.

Az esemény honlapján olvasható tájékoztató szerint a jubileumi eseményen a jövő múzeumát érintő kérdések széles skáláját dolgozzák fel, a konferencia előadói Európa minden tájáról, olyan nívós intézményekből érkeznek Budapestre, mint az amszterdami Rijksmuseum, az osztrák Universalmuseum Joanneum, a Norvég Nemzeti Múzeum, a Tampere Art Museum és a Holland Hang és Látás Intézet (Nederlands Instituut voor Beeld & Geluid).


Visszatér a napos idő a nyár első hétvégéjén

Visszatér a jellemzően napos idő a nyár első hétvégéjére. Pénteken még előfordulhatnak vastagabb felhők, de szombaton és vasárnap már sok napsütés várható gomolyfelhőkkel, amelyekből záporok, zivatarok előfordulhatnak. A hőmérséklet csúcsértéke 25 és 30 Celsius-fok között alakul - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-hez.
2026. 06. 04. 23:00
Megosztás:

Megalakult az új szlovén kormány

Megszavazta a szlovén parlament csütörtökön a Janez Jansa vezette új szlovén kormányt.
2026. 06. 04. 22:30
Megosztás:

Vasas Szakszervezet: figyelmeztető sztrájkot tartanak a Hanon pécsi telephelyén

Kétórás figyelmeztető sztrájkot jelentett be péntekre a Vasas Szakszervezet a Hanon Systems Hungary Kft. pécsi telephelyére - közölte az érdekvédelmi szervezet csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 22:00
Megosztás:

OTP: a GVH jóváhagyásával lezárult a Financial Expert Kft. megvásárlása

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jóváhagyását követően megtörtént a Financial Expert Kft. (Finex) megvásárlásának pénzügyi zárása, így a hitelközvetítő társaság többes pénzügyi partnerként csatlakozik az OTP csoporthoz - közölte az OTP Ingatlanpont, az OTP csoport tagja csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 21:30
Megosztás:

Kriptocsapdák a 2026-os FIFA-vb körül: hamis jegyekkel és adathalász oldalakkal támadják a szurkolókat

A 2026-os labdarúgó-világbajnokság közeledtével egyre több csaló próbálja kihasználni a futballrajongók lelkesedését. Az amerikai hatóságok szerint hamis FIFA-weboldalak, kriptovalutás fizetési kérések, megtévesztő jegyajánlatok és adathalász kampányok célozzák a szurkolókat – a tét pedig nemcsak a pénz, hanem a személyes adatok biztonsága is.
2026. 06. 04. 21:00
Megosztás:

A 4iG csoport legnagyobb európai befektetőként csatlakozott az Axiom Space tulajdonosi köréhez

Az Axiom Space amerikai kereskedelmi űripari vállalat lezárta a kiemelkedő befektetői érdeklődés mellett megvalósult tőkebevonását, amelynek végső összege meghaladta az 525 millió dollárt, a tranzakcióban a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) új stratégiai befektetőként két lépésben összesen 100 millió dollár értékű tőkeemelést hajtott végre - közölte a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 20:30
Megosztás:

Az OTP üzbég leánybankjában részesedést szerzett az IFC

Az International Finance Corporation (IFC) részesedést szerzett az OTP üzbég leánybankjában, az Ipoteka Bankban - közölte a pénzintézet a tőzsde honlapján csütörtökön.
2026. 06. 04. 20:00
Megosztás:

Kormányváltás után felpöröghet a cégfelvásárlási piac

Amikor a piac jelentős szabályozási és strukturális változások előtt áll, a cégfelvásárlási szektor is szinte azonnal felpörög. A tulajdonosok egy része a stratégiai kiszállást választja, míg az új piaci szereplők aktív akvizíciós lehetőségeket keresnek. Az ICT Európa szakértője szerint ebben a bizonytalanabb környezetben a tranzakciós átvilágítás (due diligence) már nem csupán egy adminisztratív lépés, hanem a befektetés védelmének legfontosabb eszköze.
2026. 06. 04. 19:30
Megosztás:

A BitMine 300 millió dollárt vonna be: új szintre léphet az Ethereum treasury stratégia

Az Ethereum treasury modellek egyre fontosabb szerepet kapnak a vállalati kriptofinanszírozásban. Miközben sok tőzsdei cég továbbra is óvatosan közelít a digitális eszközökhöz, a BitMine éppen ellenkező utat választ: friss tőkét vonna be, hogy tovább növelje Ethereum-kitettségét, bővítse staking tevékenységét, és megerősítse pozícióját a vállalati ETH-tartalékok piacán.
2026. 06. 04. 19:00
Megosztás:

Új elnökkel folytatja munkáját a 40. jubileumát ünneplő Joint Venture Szövetség

Alapításától a magyar üzleti élet meghatározó szakmai közössége a Joint Venture Szövetség (JVSZ), melynek tagvállalatai a cégcsoportokon keresztül a hazai GDP több mint egyharmadát adják. A jubileumi évben megtartott közgyűlésen a pályáját gazdaságfejlesztési államtitkárként folytató dr. Fábián Ágnest dr. Csorbai Hajnalka, az OPTEN stratégiai és operatív igazgatója váltja a JVSZ élén.
2026. 06. 04. 18:30
Megosztás:

Európa egyik legnagyobb civil dróngyártó központja jöhet létre Szentendrén

Európa egyik legnagyobb civil dróngyártó központját alapozza meg az ABZ Innovation Kft. Szentendrén mintegy 2,7 milliárd forintos beruházással - mondta az ABZ Drone Kft. ügyvezetője csütörtökön a helyszínen tartott gyárbejáráson.
2026. 06. 04. 18:00
Megosztás:

2026. július 1.: eltűnnek a parkolóautomaták Budapestről. De ki ellenőrzi majd a fizetést?

Még idén nyáron, ha minden a tervek szerint alakul, búcsút inthetünk a budapesti parkolóautomatáknak. Nem kell majd apróért kutakodni, nem kell rohanni vissza, mert lejár az idő, nem kell a gép előtt sorban állni. A Fővárosi Közgyűlés döntése szerint a parkolási díjfizetés döntően digitális csatornákra terelődik – mobilapplikáción keresztül.
2026. 06. 04. 17:00
Megosztás:

Brit törvényhozók enyhítenék a stabilcoin-szabályokat: a Bank of England túl szigorú tervei fékezhetik a piacot

A brit kriptopiac újabb fontos szabályozási fordulóponthoz érkezett. A Lordok Háza egyik bizottsága arra figyelmezteti a Bank of Englandet, hogy a túl kemény stabilcoin-előírások már azelőtt visszafoghatják a fontalapú digitális pénzek fejlődését, hogy a piac egyáltalán érdemben ki tudna alakulni.
2026. 06. 04. 16:30
Megosztás:

A Nébih az afrikai sertéspestis megjelenését igazolta Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében

Megjelent az afrikai sertéspestis egy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei házisertés-állományban - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 06. 04. 16:00
Megosztás:

6,6 millió dolláros befektetés a magyar AI-startupnál

6,6 millió dolláros magvető (seed) befektetési kört zárt a magyar alapítású Kodesage, amelynek mesterségesintelligencia-platformja a nagyvállalatok elavult, úgynevezett legacy szoftverrendszereinek feltérképezését, dokumentálását és megújítását segíti – az ügyfél saját informatikai környezetén belül.
2026. 06. 04. 15:30
Megosztás:

Tényleg indokolatlanul drágák a magyar lakások? Itt a válasz!

Az elmúlt 25 évben nem volt példa olyan mértékű reál lakásár-emelkedésre, mint tavaly, ennek köszönhetően jelentősen nőtt a lakások túlértékeltsége – olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb Lakáspiaci Jelentésében. A jegybank előrejelzése szerint idén már mérséklődhet az áremelkedési ütem, de a túlértékeltség valószínűleg ezzel is magas szinten marad.
2026. 06. 04. 15:00
Megosztás:

Elérte a 814 millió eurót az Erste Csoport social banking üzletágában kihelyezett hitelek értéke

Az Erste Csoport social banking üzletágai tavaly 101 millió euró, míg 2016-os indulásuk óta összesen már 814 millió euró értékben nyújtottak finanszírozást társadalmilag hasznos szervezetek, startupok és mikrovállalkozások számára Kelet-Közép-Európában. Az Erste Bank Hungary social banking területe tavaly év végéig 6,2 milliárd forintot meghaladó értékben biztosított finanszírozási forrást 126 társadalmi vállalkozásnak és innovatív civil szervezetnek.
2026. 06. 04. 14:30
Megosztás:

A vártnak megfelelően korrigált a kiskereskedelem áprilisban

A ma reggel közzétett áprilisi kiskereskedelmi forgalmi adatok várakozásunkkal összhangban alakultak. Éves szinten 3,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatással (illetve a húsvéthatással) igazított adatok szerint. A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 1,2 százalékkal csökkent havi összehasonlításban, a márciusi 1,9 bővülés után. A havi szintű lefelé korrekció miatt az éves bővülés is visszalassult az elmúlt hónapokban jellemzőnek tekinthető mértékre. Az év első négy hónapjában a forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 4,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.
2026. 06. 04. 14:00
Megosztás:

Új stabilcoin-szövetség készülhet: Stripe, Visa, Mastercard és Coinbase szállna szembe a Circle–Tether párossal

A kriptopiac egyik legfontosabb szegmensében, a stabilcoinok világában újabb nagy átrendeződés körvonalazódik. A hírek szerint a Stripe, a Visa, a Mastercard és a Coinbase közös stabilcoin-konzorcium létrehozásán dolgozhat, amely közvetlen kihívást jelentene a piac két meghatározó szereplője, a Circle és a Tether számára.
2026. 06. 04. 13:30
Megosztás:

Rejtett Revolut-limit borzolja a kedélyeket: a bank nem árulja el, mennyit tölthetsz fel kártyáról

Újabb részletek derültek ki a Revolut kártyás feltöltési szabályairól, amelyek sok ügyfél számára kellemetlen meglepetést okozhatnak. A pénzintézet továbbra sem közli előre, pontosan mekkora összegig lehet bankkártyával pénzt feltölteni a számlára, a felhasználó pedig jellemzően csak akkor szembesül a korlátozással, amikor már átlépné azt. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a magyarországi fióktelep működése alatt a szabályozás több ponton is összetettebbé vált - számolt be a Revb.hu szakportál.
2026. 06. 04. 13:00
Megosztás: