Közel 20 milliárdos piac lesz néhány éven belül a magyar mérnöki kutatások élvonalát jelentő bionika

A globális gazdaság egyik legdinamikusabban fejlődő tudományága a bionika, a legfrissebb adatok szerint piaca 2024 és 2034 között évente átlagosan 10 %-kal fog növekedni. Jelentőségét mutatja, hogy idén a fizikai és a kémiai Nobel–díjat is a területhez kapcsolódó szakembereknek ítélték oda. Magyarország oktatási szempontból alakítja a trendeket a bionikában. Európában ugyanis legrégebb óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen hallgatható külön mérnöki szakként a molekuláris bionika, ahol a hallgatók olyan kutatásokban és fejlesztésekben vehetnek részt, amelyek világszerte előremutatónak számítanak. Többek között látássérültek mindennapi életvitelét segítő applikációt, intelligens protéziseket, érzékelő robotikai és orvosdiagnosztikai eszközöket is fejlesztenek.

Közel 20 milliárdos piac lesz néhány éven belül a magyar mérnöki kutatások élvonalát jelentő bionika

A bionika az egyik leggyorsabban növekvő mérnöki tudományterület, a szektor a befektetők szerint is kiemelt profitábilitással rendelkezik.  A The Business Research Company 2024. októberében publikált elemzése szerint piaca a 2023-as 12,39 milliárd dollárról 2024-re várhatóan 13,62 milliárd dollárra, míg 2028-ra 19,93 millió dollárra emelkedik, évenkénti átlagos 10 %-os növekedés mellett. Az egyik leginnovatívabbnak számító tudományterületen dolgozó szakemberek az emberek egészségéért és életminőségének javításáért dolgoznak. Idén a fizikai Nobel-díjat John J. Hopfield, a Princeton Egyetem kutatója és Geoffrey Hinton, a Torontói Egyetem kutatója nyerte el a mesterséges intelligencia kutatásában kulcsszerepet játszó gépi tanulásos kutatásaikért, míg a kémiait megosztva David Baker az új fehérjék tervezéséért, Demis Hassabis és John Jumper a fehérjék háromdimenziós szerkezetének mesterséges intelligencia alapú meghatározásáért kapták. 

„A mesterséges intelligencia és a neurális hálózatok alapjairól nálunk már első évfolyamon tanulnak a hallgatók, később pedig olyan kutatásba is bekapcsolódhatnak, amelyben már két éve azon dolgozunk, hogy az AlphaFold elnevezésű, mesterséges intelligencia alapú rendszer segítségével a fehérjék minél pontosabb neurális hálózatrendszerét építsük föl. Az idei eredmények tükrében már kimondhatom, nálunk a diákok nemcsak az emberek életminőségét javító ismeretekre tehetnek szert, hanem már több mint 20 éve tanítjuk azt, amiért idén két Nobel-díjat is adtak” - emeli ki Dr. Cserey György, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának dékánja.

Az egyetemen Európában elsőként 2008-ban kezdték meg a molekuláris bionika alapképzést a Semmelweis Egyetemmel közösen, ahol a hallgatók már az első évfolyamon bekapcsolódhatnak fejlesztésekbe, kutatásokba. Mivel az oktatók külföldi tapasztalattal rendelkeznek – van, aki a Harvardon, a Müncheni Egyetemen vagy éppen Oxfordban tanult –, valóban nemzetközileg jegyzett kutatásokban vesznek részt. Mindvégig támogatják az egyedi ötletek megvalósítását, akár cégalapításig eljuttatva a diákokat. Ezzel a képzés a külföldi egyetemekkel összevetve is kivételesnek számít. A tanulmányok során olyan tudományterületekkel találkozhatnak, mint a számítógéppel segített gyógyszeripar, az orvosi biotechnológia, bioinformatika, bioprotézis-fejlesztés vagy a nanotechnológia. 

A biológiai és műszaki tudományokat ötvöző bionika az egyik legfiatalabb, ám leggyorsabban fejlődő tudományterület nagyon erős ipari háttérrel, hiszen a legnagyobb orvosi képalkotó, gyógyszer- és rehabilitációs eszközöket fejlesztő cégek és a robotika is hasznosítják a terület innovációit. A szakemberek olyan eszközöket képesek fejleszteni, amelyek korábban a science fiction filmekben voltak láthatók. A PPKE-ITK hallgatói folyamatosan fejlesztik a már több mint tízezer ember által használt LetSee applikációt, amely a látássérültek mindennapos problémáira ad hatékony megoldásokat, a kutató-fejlesztői csapat már több nemzetközi technológiai versenyen bizonyította, hogy fejlesztésük a legjobb eszközként javítja a látássérültek életminőségét. Intelligens protéziseken dolgoznak; egykori hallgatójuk, Tasi Benedek például az egyetemi évei alatt kezdte el fejleszteni azt az anatómiailag pontos robotkezet, amely nem a gép, hanem az ember oldaláról közelíti meg a művégtagok kérdéskörét. Saját vállalkozásában mai napig együttműködik az egyetemmel, hallgatónak is gyakorlati helyet adva, és olyan kérdéseken dolgoznak, hogy a robotkéz vezérléséhez hogyan lehet bionikus ember-gép interfészt fejleszteni, milyen szenzorokat lehetséges integrálni a bőrbe, vagy hogyan lehet érzékeny, ám mégis tartós borítást készíteni a protézisre.

Új korszak a vállalati finanszírozásban: érkeznek a kölcsönnyújtó befektetési alapok

A vállalati finanszírozás világa az elmúlt években látványosan átalakult. A klasszikus banki hitelezés továbbra is meghatározó külső forrás maradt a vállalkozások számára, ugyanakkor egyre nagyobb szerepet kapnak azok az alternatív, tőkepiaci finanszírozási csatornák is. Ebbe a trendbe illeszkedik a 2026 áprilisától megjelenő új szereplő: a kölcsönnyújtó befektetési alap, amely olyan vállalkozások részére teremti meg a forrásbevonási lehetőséget, amelyek a klasszikus banki piacon nem tudnának hitelhez jutni. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda munkatársa ismerteti a részleteket.
2026. 03. 25. 16:30
Megosztás:

Óriási támogatással jöhet az Aave V4: kulcsfontosságú mérföldkőhöz ért a DeFi-hitelezési óriás

Újabb fontos állomásához érkezett az Aave, miután a protokoll közösségi irányítási rendszere, a DAO, szinte teljes egyetértéssel támogatta az Aave V4 Ethereumra történő bevezetését. A döntés nem csupán egy technikai frissítésről szól: a V4 egy új, moduláris architektúrával érkezik, amely alapjaiban alakíthatja át a decentralizált hitelpiacok működését.
2026. 03. 25. 16:00
Megosztás:

Jelentős vállalásokat tett az ásványvíz-palackozó cég a GVH eljárásának eredményeként

Komoly hatást gyakorolhat a PET palackokkal kapcsolatos zöld állítások kommunikációjára a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) most lezárt eljárása. Az ásványvizeket palackozó Fonte Viva Kft. – illetve a céget 2018 óta tulajdonló MOL Nyrt. –komplex vállaláscsomagot ajánlottak fel a GVH Versenytanácsának. Ennek végrehajtása nem csak a vállalkozások belső megfelelését és jogszerű kommunikációját biztosítja majd a jövőben, hanem a fogyasztók általános tájékozottságát is támogatja a palackozott italtermékek környezeti hatásait illetően. Mindezekre tekintettel a GVH nem állapított meg jogsértést az ügyben.
2026. 03. 25. 15:30
Megosztás:

Hat év után újranyitják az élményfürdőt Gyopárosfürdőn

Hat év után pénteken újranyitják az élményfürdőt Gyopárosfürdőn. Az önkormányzat három hónapos üzemeltetésre kötött bérleti szerződést az egyik helyi szálloda üzemeltetőjével; közben előkészítik a hosszú távú üzemeltetésről szóló közbeszerzési eljárást - tájékoztatta Tatár Zoltán jegyző szerdán az MTI-t.
2026. 03. 25. 15:00
Megosztás:

A TAO árfolyama kilőtt: négyhavi csúcsra ugrott a Bittensor tokenje a felezés után

Látványos raliba kapcsolt a Bittensor (TAO), miután a piac egyre nagyobb figyelemmel kezdte követni a hálózat ökoszisztémájának bővülését, a subnet staking felfutását és a projekt első halving, vagyis felezési eseményének hatását. A token árfolyama március 25-én négyhavi csúcsra emelkedett, miközben több piaci szereplő szerint a mostani mozgás még csak a kezdet lehet, ha a subnetekbe áramló tőke tovább gyorsul.
2026. 03. 25. 14:30
Megosztás:

Montenegró kormánya a 4iG Csoportot választotta digitalizációs fejlesztési projektjeinek megvalósítására

Montenegró kormánya a 4iG Csoportot választotta a rendvédelmi szervek technológiai fejlesztését, valamint a kormányzati adatközpont és kapcsolódó infrastruktúra kialakítását célzó projektek megvalósítására, a beruházások a csoport első nagyszabású külföldi kormányzati megbízását jelentik a digitális infrastruktúra-fejlesztés területén - közölte a 4iG Nyrt. az MTI-vel szerdán.
2026. 03. 25. 14:00
Megosztás:

Panelpiac 2026: Árban óriási a szórás a lakótelepeken, Budapest elhúzott a vidéki városoktól

Az év első hónapjaiban tovább nyílt az árolló a hazai panelpiacon. Míg Budapesten már csak a lakótelepek negyedén találni egymillió forint alatti átlagos négyzetméterárat, addig a vidéki nagyvárosokban a 700–900 ezer forintos ár a jellemző – derült ki a a Duna House friss elemzéséből.
2026. 03. 25. 13:30
Megosztás:

Bitcoin árfolyam elemzés: merre tart a kriptovaluta? – friss BTC technikai árfolyam előrejelzés

A Bitcoin (BTC) technikai képe jelenleg egyértelműen fordulópont közeli állapotot mutat. A korábbi hónapok erős lejtmenete után az árfolyam már nem esik impulzívan, inkább stabilizálódik és oldalazó-konszolidációs szakaszba lépett. Ez a piaci állapot gyakran azt jelzi, hogy a befektetők új irányra várnak: vagy megerősített emelkedés következik, vagy újabb lefelé kör indulhat.
2026. 03. 25. 13:00
Megosztás:

Elhalasztja áramszünettel járó fejlesztései legtöbbjét az E.ON a tavaszi szünetben

A lehető legkevesebb ügyfelet érint a tavaszi szünet alatt tervezett üzemszünettel járó munka az E.ON Hungária Csoport szolgáltatási területén. Ezekre a kikapcsolásokra azért van szükség, mert biztonsággal csak így végezhetők el az ügyfelek igényeiből eredő fejlesztések, új bekapcsolások, illetve a szükséges áramhálózati karbantartások.
2026. 03. 25. 12:30
Megosztás:

A Wall Streeten elfogyott a hétfői lendület

A tengerentúlon viszont már elfogyott a lendület. Az S&P 500 0,4%-kal, a Dow Jones 0,2%-kal, a Nasdaq Composite 0,8%-kal csökkent kedden.
2026. 03. 25. 12:00
Megosztás:

A magyar vállalkozások 43%-a romló gazdasági környezetre számít

A magyar vállalkozások továbbra is óvatosan tekintenek a gazdasági kilátásokra: a cégek 43%-a romló gazdasági környezetre számít, miközben közel kétharmaduk már vizsgálja a mesterséges intelligencia alkalmazását – derül ki aNiveus legfrissebb, közel 600 fős mintán végzett felméréséből. A kutatás eredményei szerint bár a vállalkozások gazdasági várakozásai továbbra is bizonytalanok, a technológiai fejlesztések iránti nyitottság egyértelműen erősödik.
2026. 03. 25. 11:30
Megosztás:

Hogyan válasszuk ki az ideális mű karácsonyfát

A karácsonyfa kiválasztása a karácsonyi készülődés egyik legkellemesebb pillanata. A fa ugyanis az egész ünnepi dekoráció központjává válik, és az a hely, ahol a család karácsony idején összegyűlik.
2026. 03. 25. 11:20
Megosztás:

Alig igényelnek felújítási célú lakáshitelt a magyarok

A januárban megkötött lakáshitel-szerződések összegének alig több mint egy százaléka szolgált felújítási célt – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ennek az Otthon Start hitel piaci dominanciája mellett az lehet az oka, hogy a felújításokat már a legtöbb esetben személyi kölcsönből finanszírozzák a háztartások.
2026. 03. 25. 11:00
Megosztás:

Az amerikai és a német hozamok alig változtak

Bár nem érkeztek megnyugtató hírek a Közel Keletről, és Irán is cáfolta a tárgyalásról szóló híreket, az olajárak végül enyhe emelkedéssel zártak, az európai gázár pedig érdemben – 6%-kal, 53 euróig – esett.
2026. 03. 25. 10:30
Megosztás:

A DAX kivételével emelkedtek a vezető nyugat-európai részvényindexek

A minimális csökkenést elkönyvelő DAX kivételével emelkedtek a főbb nyugat-európai részvényindexek. A STOXX 600 0,4%-kal, a CAC 40 0,2%-kal, a hétfőn még gyengélkedő FTSE 100 0,7%-kal zárt magasabban.
2026. 03. 25. 09:30
Megosztás:

Aktív turisztikai fejlesztés indul a Mura térségében

A Dél-Zalai Területfejlesztési Társulás 692 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el a "Mura térség aktív turizmus fejlesztése" című projekt megvalósítására, amelynek célja a térség aktív turisztikai hálózatának fejlesztése és természeti értékeinek fenntartható turisztikai hasznosítása - közölte a társulás az MTI-vel.
2026. 03. 25. 09:00
Megosztás:

Indul a húsvéti ellenőrzési akció

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) megkezdi húsvéti ellenőrzés-sorozatát: a hivatal kiemelten vizsgálja a zöldséget, gyümölcsöt, húst és tojást árusítókat - közölte az MTI-vel szerdán a hivatal.
2026. 03. 25. 08:30
Megosztás:

Erősödött a forint árfolyama szerda reggelre

Erősödött a forint árfolyama szerda reggel a főbb devizákkal szemben a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 25. 08:00
Megosztás:

Varga Mihály: továbbra is indokolt az óvatos és türelmes monetáris politikai megközelítés

Továbbra is indokolt az óvatos és türelmes monetáris politikai megközelítés, a geopolitikai feszültségekből fakadó inflációs kockázatok és a bizonytalan pénzügyi piaci környezet okán - mondta Varga Mihály, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a monetáris tanács kamatdöntő ülését követő online sajtótájékoztatón kedden.
2026. 03. 25. 07:00
Megosztás:

Európai szinten is kiemelkedő öntözési projekt valósult meg Mezőfalván

Föld alatti mikroöntözési rendszer épült ki mintegy 330 hektáron Mezőfalván a Wienerberger-csoporthoz tartozó Pipelife Hungária Kft. szakmai támogatásával. A projekt európai összevetésben is ritkaságnak számít, és akár 30–50%-os vízmegtakarítást tehet lehetővé a hagyományos öntözési módszerekhez képest.
2026. 03. 25. 06:30
Megosztás: