Közjegyzők a múltban, jelenben és jövőben

Csaknem száz joghallgató jelentkezett a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) negyedik nyílt napjára. A rendezvény célja elsősorban az volt, hogy közelebbről is bemutassa a közjegyzői hivatást és annak jelentőségét.

Közjegyzők a múltban, jelenben és jövőben

A résztvevők között egyaránt voltak elsőéves és végzős hallgatók, akiket a program során közjegyzők és közjegyzőhelyettesek kalauzoltak el a közjegyzőség egyedi világába. A fiatalok az előadások keretében bármit kérdezhettek az előadóktól, és olyan aktuális kérdésekre is választ kaptak, mint a mesterséges intelligencia érezhető és várható hatása a jogrendszerre.

Tóth Ádám, a MOKK elnöke előadásában a közjegyzőség történetét, fejlődését és mai státuszát ismertette. Kiemelte, hogy amikor egyetemista volt, ő maga sem tudta pontosan, mivel foglalkozik egy közjegyző. Rámutatott arra is, hogy a közjegyzőség presztízse az 1990-es évek elején még alacsony volt, ma azonban már elengedhetetlen szereplője a jogi környezetnek. Előadásából az is kiderült, hogy a közhitelesség gyakorlata már az államalapítás korában megjelent, de a szervezett közjegyzőség csak a 14. században, Károly Róbert uralkodása alatt honosodott meg Magyarországon.

Tóth Ádám történelmi áttekintése a hiteles helyek, a közjegyzőség újjáéledése és átalakulása mentén haladt egészen a mai napig, amikor a közjegyző már kvázi elsőfokú bírói státuszban, pártatlanul és függetlenül folytatja le a különböző nemperes eljárásokat. „A közjegyzői okirat egy kiemelkedően erős bizonyító erejű dokumentum, amely megteremti a hiányzó bizalmat a felek között, és akár azonnali bírósági végrehajtás alapjául is szolgálhat. A közjegyzőkre fontos feladat hárul elsősorban a permegelőzés és a bíróságok tehermentesítése kapcsán, de emellett a gazdasági megállapodások hitelesítésében is lényeges szerepünk van” – mondta a MOKK elnöke.

Hegedűs Ágnes közjegyző előadásában részletesen ismertette a közjegyzői hatásköröket. Hangsúlyozta, hogy a közjegyző nemcsak aláír és pecsétel – ahogy sokan gondolják –, hanem komplex jogi szolgáltatást nyújt. Hat nagyobb ügycsoportban lát el nemperes eljárásokat, amelyek közül a leggyakoribb a hagyatéki eljárás, a fizetési meghagyásos eljárás, illetve különféle okiratok készítése és hitelesítése. A közjegyzők különböző szerepköreit is bemutatta: hatóságként, szolgáltatóként, közvetítőként, munkáltatóként, cégvezetőként és sok esetben pszichológusként is helyt kell állnia a közjegyzőnek, például egy hagyatéki eljárás során.

Technológia és közjegyzőség – hol a helye a mesterséges intelligenciának?

Parti Tamás, a MOKK elnökhelyettese és a 2020-ban létrehozott Adatkutató Alintézetének vezetője a digitalizáció és a mesterséges intelligencia közjegyzőségre gyakorolt hatásairól beszélt. Kifejtette, hogy bár a digitális világ nem a jog fogalmaira épült, ma már elengedhetetlen a jogászok részéről is a digitális szemlélet elsajátítása. 

„A digitalizáció és a jog kölcsönhatása egy ma is és a jövőben is aktuális, kezelésre szoruló probléma. Jó hír azonban a leendő jogászoknak, hogy a jogrendszert nem lehet teljesen digitalizálni, hiszen nem lehet pusztán matematikai modellekkel leírni. A mesterséges intelligencia tehát nem váltja ki feltétlenül a jogászt, de számos előnye van, például rendszerez, kereshetővé tesz hatalmas adatkészleteket, és koncentrált információhalmazt képes elénk tárni, a jogi relevanciával bíró döntés meghozatalának felelőssége továbbra is az emberé marad” – mondta Parti Tamás.

Előadásában rávilágított arra, hogy a digitalizáció az emberi kultúra minden rétegével, a jogrendszerrel is kölcsönhatásban áll, ezért a jognak is alkalmazkodnia kell. Ezért muszáj a jogászoknak is kilépniük a komfortzónából, és pontosan megérteni az új technológiákat. Meglátása szerint az új jogász generációknak úgy kell gondolkodnia a jogról és a jogalkotásról, hogy hatékonyan reagálni tudjanak a digitális jelenségekre.

Előadásában rávilágított arra, hogy a digitalizáció az emberi kultúra minden rétegével kölcsönhatásban áll, és ezekhez a jognak is alkalmazkodnia kell. Ezért muszáj a jogászoknak is kilépniük a komfortzónából, és megérteni az új technológiákat. Meglátása szerint az új jogász generációknak már úgy kell gondolkodnia a jogról és a jogalkotásról, hogy hatékonyan reagálni tudjanak a digitális jelenségekre.

Mit jelent a közjegyzői életpálya, és hogyan lehet elindulni rajta?

Raus Csaba közjegyzőhelyettes, a Magyar Közjegyzőhelyettesek és Közjegyzőjelöltek Egyesületének elnöke a közjegyzői életpálya lehetőségeit mutatta be a résztvevőknek. Felhívta a figyelmet arra, hogy a jogi diploma megszerzése után közjegyzőjelöltként lehet csatlakozni a közjegyzőséghez, és a fiatalok változatos ügycsoportokban szerezhetnek tapasztalatot a közjegyzői irodákban. Kiemelte a MOKK ösztöndíjprogramját és a jogesetmegoldó versenyét, amelyek a joghallgatók szakmai fejlődését támogatják.

A nyílt nap végén a résztvevők kisebb csoportokban beszélgethettek közjegyzőkkel és közjegyzőhelyettesekkel, akik válaszoltak minden felmerülő kérdésre a hivatással, napi munkával, vagy éppen a karrierlehetőségekkel kapcsolatban. A közvetlen beszélgetések lehetőséget adtak arra, hogy a hallgatók első kézből szerezhessenek benyomást a közjegyzői hivatásról, és annak emberi oldaláról is.

A nyílt napról készült képeket ezen a linken találja. A képek 2025. április 19-ig érhetőek el.


Megkezdte működését a szegedi székhelyű Magyar Gyáripari Szakszervezet

A BYD szegedi beruházásán dolgozó munkavállalók megkeresésére jött létre a Magyar Gyáripari Szakszervezet (MGSZ), amely a magyar dolgozók mellett a külföldi munkavállalók érdekeit is képviseli majd - mondta az MTI-nek az érdekvédelmi szervezet alelnöke, Radics Gábor.
2026. 06. 06. 22:00
Megosztás:

Fogy a hivatásos katonák száma Horvátországban

A horvát kormány az elmúlt években több intézkedéssel is próbálta vonzóbbá tenni a katonai pályát: emelték a béreket, bővítették az előmeneteli és képzési lehetőségeket, modern fegyverzet beszerzését indították el, valamint lazítottak egyes felvételi feltételeken, mégis egyre több hivatásos katona hagyja el a hadsereget - írta a Jutarnji List című horvát napilap szombaton, a 2025-ös éves védelmi jelentésre hivatkozva.
2026. 06. 06. 21:00
Megosztás:

Élőhelyszempontú vízépítés: hogyan lehet jobb a halaknak?

Egyebek mellett ezt vizsgálják a BME kutatói az Építőmérnöki Karon. Számítógéppel modelleznek, de közben halakat is számolnak.
2026. 06. 06. 20:00
Megosztás:

Idén harminc fürdő csatlakozott a Suli a strandon programhoz

Idén országosan 30 fürdő és strand csatlakozott a Magyar Fürdőszövetség által indított Suli a strandon akcióhoz, amelyben június 8. és 19. között élményszerű tanulással, játékos programokkal várják az iskolai osztályokat. Az akcióban az osztályok részére különböző mértékű kedvezményeket biztosítanak a diákbelépők árából - közölte a szervezet az MTI-vel.
2026. 06. 06. 19:00
Megosztás:

A Circle 500 millió USDC-t bocsátott ki a Solanán: tovább mélyül a stabilcoin-likviditás

Újabb jelentős dolláralapú likviditási hullám érkezett a Solana hálózatára: a Circle 500 millió USDC-t mintelt, miközben a stabilcoinok egyre fontosabb szerepet töltenek be a kriptopiac tényleges forgalmában. A lépés nem feltétlenül jelent azonnali vételi nyomást, de jól mutatja, hogy a Solana továbbra is az egyik legfontosabb blokklánc a dollárban denominált on-chain aktivitás számára.
2026. 06. 06. 18:00
Megosztás:

BAHART: megkezdődött az előidény a balatoni menetrendi hajózásban

Szombattól előidényi menetrend lépett életbe a Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) menetrendi hajóin, már a társaság mind a 16 személyhajó-kikötőjéből indulnak járatok - közölte a Bahart a honlapján.
2026. 06. 06. 17:00
Megosztás:

Japán nagyot lépne a kriptopiacon: jöhet a kripto ETF és a jen alapú stabilcoin

Japán újabb komoly lépést tehet a szabályozott kriptopiaci fejlődés felé. A kormányzó Liberális Demokrata Párt olyan átfogó javaslatcsomagot nyújtott be, amely egyszerre teremtene keretet a kripto ETF-eknek és a jenben denominált stabilcoinoknak. A kezdeményezés nemcsak a japán befektetők számára nyithat új kapukat, hanem Ázsia digitális pénzügyi infrastruktúráját is jelentősen átalakíthatja.
2026. 06. 06. 16:00
Megosztás:

Így tud gazdálkodni a jövő generációja

Minden második huszonéves fiatalnak nőttek a havi megélhetési költségei az elmúlt egy évben, miközben csak 36 százalékuk számolt be bevételnövekedésről. A kiadások átlagosan 14 ezer forinttal, a bevételek viszont mindössze 4 ezer forinttal emelkedtek, így a fiatalok mérlege átlagosan 10 ezer forinttal romlott a K&H ifjúsági index felmérés első negyedéves eredményei szerint. Összességében az látszik, hogy sok fiatal szorításban van a kiadási oldalt nézve.
2026. 06. 06. 15:00
Megosztás:

Érkeznek a tudatos vásárlást segítő digitális élmények

Új generációs termékazonosítás a fogyasztókért.
2026. 06. 06. 14:00
Megosztás:

Így tud gazdálkodni a jövő generációja

Minden második huszonéves fiatalnak nőttek a havi megélhetési költségei az elmúlt egy évben, miközben csak 36 százalékuk számolt be bevételnövekedésről. A kiadások átlagosan 14 ezer forinttal, a bevételek viszont mindössze 4 ezer forinttal emelkedtek, így a fiatalok mérlege átlagosan 10 ezer forinttal romlott a K&H ifjúsági index felmérés első negyedéves eredményei szerint. Összességében az látszik, hogy sok fiatal szorításban van a kiadási oldalt nézve.
2026. 06. 06. 14:00
Megosztás:

A Magyar Termék több cége együtt indul a PET Kupán

Egy PET-palackot átlagosan néhány percig használunk. Utána viszont akár 450 évig is a természetben maradhat. Ez az egyik oka annak, hogy ma már nem elég csak beszélni a környezetvédelemről. Szelektív gyűjtésről, fenntarthatóságról, tudatos fogyasztásról, zöldebb döntésekről. De mi történik akkor, amikor úgy érezzük, hogy a szavaknál többre van szükség?
2026. 06. 06. 13:00
Megosztás:

Távozik az MTVA vezérigazgatója

Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója munkaviszonya megszüntetését kezdeményezte Koltay Andrásnál, az NMHH Médiatanácsának elnökénél mint a munkáltatói jogok gyakorlójánál - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 06. 12:00
Megosztás:

Elérte a 10 milliárd eurót az Ukrajnának nyújtott EBRD-finanszírozások értéke

Elérte a 10 milliárd eurót az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által Ukrajnának nyújtott finanszírozások értéke - közölte pénteken a bank elnöke.
2026. 06. 06. 11:00
Megosztás:

Fordulóponthoz érhet az amerikai kriptoadózás: hét új törvényjavaslat került a Kongresszus elé

Az Egyesült Államokban új lendületet kaphat a kriptovaluták adózási reformja, miután a képviselőházi adóügyi bizottság hét külön digitális eszközökkel kapcsolatos törvénytervezetet vizsgál. A javaslatok a stablecoinok, a staking, a bányászat, a kriptohitelezés és a kereskedési veszteségek adókezelését is alapjaiban alakíthatják át.
2026. 06. 06. 10:00
Megosztás:

Megerősítette Magyarország osztályzatát a Fitch Ratings

Megerősítette változatlan negatív kilátással Magyarország hosszú távú államadóskockázati besorolását az eddigi "BBB" - vagyis befektetési ajánlású - szinten a Fitch Ratings.
2026. 06. 06. 09:00
Megosztás:

Újabb hatalmas likvidálás rázta meg Machi Big Brothert a Hyperliquiden

Machi Big Brother ismét a kriptopiaci figyelem középpontjába került, miután egy újabb, erősen tőkeáttételes Ethereum long pozíciója likvidálódott a Hyperliquid decentralizált derivatív platformon. Az eset látványosan mutatja meg, milyen gyorsan válhat a tőkeáttétel csapdává, ha az ETH árfolyama a kereskedő ellen fordul.
2026. 06. 06. 07:45
Megosztás:

A világ dollármilliomosainak száma 7,9 százalékkal emelkedett

A világ dollármilliomosainak száma 7,9 százalékkal 25,3 millióra emelkedett tavaly - áll a Capgemini pénzügyi tanácsadó cég éves jelentésében.
2026. 06. 06. 07:00
Megosztás:

A vagyonadó szakmai vitája visszaigazolta, miért okoz több kérdést, mint megoldást az 1 milliárdos küszöb

A vagyonadó körül kialakult mostani vita a Blochamps Capital szerint éppen azt igazolja vissza, amit a cég már a vagyonadó ötletének kampányban való megjelenése óta jelez: a vagyonosabb rétegek arányosabb közteherviselése legitim cél, de a forma a hatékonytalansága okán átgondolásra szorul, ráadásul az 1 milliárd forintos küszöb szakmailag rosszul céloz. Az elv önmagában védhető, az ördög azonban a részletekben van – és Magyarországon ezek a részletek különösen érzékenyek.
2026. 06. 06. 06:00
Megosztás:

Soha nem tartoztunk még ennyivel a bankoknak: bajban vannak a magyar háztartások?

Soha nem tartoztak még ennyi pénzzel a magyar háztartások a bankoknak, a lakossági hitelállomány elérte a 13 497 milliárd forintot. Ez akkora összeg, hogy ha egyenlően osztanánk szét az ország lakossága között, fejenként nagyjából 1,4 millió forint banki adósság jutna mindenkire. Ráadásul nem egyszeri kiugrásról van szó, a háztartások tartozása az elmúlt időszakban látványos tempóban nőtt. De mit jelent valójában ez a rekord, és lehet-e jó hír is egy ekkora adóssághegy mögött?
2026. 06. 06. 05:00
Megosztás:

Iráni vezető tisztségviselő: holtpontra jutottak az iráni-amerikai tárgyalások

Holtpontra jutottak az Irán és az Egyesült Államok közötti tárgyalások - jelentette ki Mohszen Rezai, az iráni legfelső vezető katonai tanácsadója, az ország korábbi alelnöke, az Iszlám Forradalmi Gárda egykori parancsnoka a CNN amerikai hírtelevíziónak adott, pénteken sugárzott interjúban.
2026. 06. 06. 04:00
Megosztás: