Lassan több állampapírja van a lakosságnak, mint bankbetétje

Tovább híztak a háztartások értékpapírszámlái júliusban. A lakosságnál lévő állampapír-állomány alig 20 milliárd forintra van már csak a betétek volumenétől. Az adatok alapján azonban a szocho nem tolt olyan sokat az állampapírok szekerén, mint azt remélni lehetett - írja a Bank360.hu.

Lassan több állampapírja van a lakosságnak, mint bankbetétje

Júliusban csaknem 290 milliárd forintnyi friss lakossági megtakarítást került értékpapírszámlákra a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint. Ezzel történelmi csúcsra, 21 116 milliárd forintra nőtt a kisbefektetők értékpapír-állománya. Ennek az összegnek több mint a fele, 11 755,6 milliárd forint volt állampapírban.

A kormány állampapírokkal kapcsolatos egyik terve már bőven megvalósult, 2023-ra a lakosság állampapírban tartott megtakarításainak volumene átlépte a 11 ezer milliárd forintot. A másik terv is a finisben járhat, sőt lehet, hogy már meg is van, bár statisztikai adat még nem jelent meg róla. Hamarosan a háztartásoknál lévő állampapír-állomány meghaladhatja a bankbetétekét. Július végén már csupán 21 milliárd forint volt a különbség a betétek javára, és miközben a betétállomány folyamatosan csökken, az állampapírok azért vonzanak friss pénzt - írja a Bank360.hu.

A legfőbb vonzerejük az inflációt követő kamatozás, főleg ennek köszönhető, hogy júliusban is több mint 160 milliárd forintot tettek a kisbefektetők állampapírba. A másik tényező az adózás lehet, az állampapírok hozamát ugyanis nem terheli kamatadó, miközben a többi befektetését alapesetben igen. Sőt az ingatlanalapok kivételével a kamatjövedelmekre július 1-től 13 százalékos szociális hozzájárulási adót is kell fizetni. 

A befektetési alapok vonzóak maradtak

Az új közteher viszont a jelek szerint nem mért súlyos csapást a többi befektetési termékre sem. A befektetési alapokba júliusban is több mint 145 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás áramlott. A statisztikák szerint a háztartások főleg a kötvényalapokat tartják vonzónak. Befektetési alapokban július végén már több mint 7500 milliárd forintot tartottak a háztartások, ami történelmi rekord.

Banki kötvényekbe is csaknem 14 milliárd forintnyi friss megtakarítás került annak ellenére, hogy a kötvényjegyzések zöme június végén, a szocho bevezetése előtt lezárult. Ilyen hitelpapírokban 487 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás van, ami kilencéves rekord. Komolyabb mennyiségű banki kötvényt utoljára a 2008-2009-es hitelválság idején bocsátottak ki a magyarországi bankok, amikor a bankközi hitelezés befagyott, és égető szükségük volt a lakosságtól származó likviditásra. Más vállalatok - vagyis nem bankok - kötvényeit a lakosság nem nagyon vásárolja a 2015-ös Quaestor-botrány óta, alig 21 milliárd forintot tartanak ilyen értékpapírban a kisbefektetők. 

Az OTP-spekuláció folytatódik tovább

A részvénybefektetések forgalma a tőzsdei árfolyamokhoz igazodik. A kisbefektetők egy része az árfolyam-emelkedések idején elad, a zuhanáskor pedig vásárol. Júliusban ismét sokan realizálták a profitot, és adtak túl a papírjaikon, 31 milliárd forint távozott a magyar részvénypiacról. Ennek ellenére is nőtt a lakosság részvényekben lévő vagyona, és 1338 milliárd forintos történelmi csúcson volt, mivel az árfolyam-emelkedés miatt 55,5 milliárd forint nyereséget értek el a részvényesek. 

A nem pénzügyi vállalatok részvényeivel csak kisebb mértékben spekulálnak a kisbefektetők, a legnagyobb forgalom az “egyéb monetáris intézmények”, vagyis bankok részvényeinél látható. A Budapesti Értéktőzsdén ez praktikusan az OTP-papírokat jelenti. Júliusban több mint 26 milliárd forintnyi bankrészvényt adtak el a háztartások, ennek ellenére is történelmi rekordon, 705 milliárd forinton volt a banki részvényállományuk a hónap végén, az árfolyamokon ugyanis csaknem 38 millliárd forintot kerestek. 

Azok sem jártak rosszul, akik megtartották az OTP-részvényt, vagy éppenséggel vásároltak még. A július végén 12810 forinton záró bankpapír ugyanis azóta már bőven 14 ezer forint fölött forog, és rendületlenül araszol a 2022 februárja óta, vagyis az orosz-ukrán háború kitörése óta nem látott szintek felé. 

Nem tervez konkrét intézkedéseket az üzemanyagárak miatt a cseh kormány

Nem tervez konkrét intézkedéseket a növekvő üzemanyagárak miatt a cseh kormány - hangzott el a hétfői kormányülés utáni sajtótájékoztatón, Prágában.
2026. 03. 09. 20:00
Megosztás:

Már a kriptovaluta szektorba is befektethetünk az MBH Befektetési Banknál

Az MBH Befektetési Banknál elérhető az MBH Alapkezelő által kezelt MBH Kriptoszektor Vállalatai Alap, amely a kriptodevizák ökoszisztémájában működő, tőzsdén jegyzett vállalatok részvényeibe kínál befektetési lehetőséget.
2026. 03. 09. 19:30
Megosztás:

Több mint hároméves csúcsra nőtt a japán gazdasági index

Januárban immár 9 hónapja emelkedett, és 2022 augusztusa óta a legmagasabb szintre nőtt a japán gazdaság összetett teljesítményindexe.
2026. 03. 09. 19:00
Megosztás:

Februárban mérsékelten nőtt a munkanélküliség Csehországban

Februárban az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal 5,2 százalékra nőtt a munkanélküliség Csehországban - közölte a cseh munkaügyi hivatal hétfőn Prágában.
2026. 03. 09. 18:30
Megosztás:

Ripple USD robbanásszerű növekedése: 1,5 milliárd dollár fölé ugrott a stabilcoin likviditása

Miközben az Egyesült Államokban egyre nagyobb politikai ellenállásba ütközik a központi banki digitális dollár (CBDC) bevezetése, a magáncégek által kibocsátott stabilcoinok látványos növekedést mutatnak. A Ripple által kibocsátott RLUSD likviditása egyetlen év alatt több mint hatszorosára nőtt, ami jól jelzi a blokklánc-alapú digitális dollárok iránti erősödő keresletet.
2026. 03. 09. 18:00
Megosztás:

Idén sem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetni

A kormány döntése alapján idén sem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetniük a termelőknek - közölte a Nemzeti Agrárgazdassági Kamara (NAK) hétfőn az MTI-vel.
2026. 03. 09. 17:30
Megosztás:

A horvát kormány korlátozza az üzemanyagárakat a közel-keleti helyzet miatt

A horvát kormány hétfői rendkívüli ülésén döntött az üzemanyagok árának korlátozásáról a közel-keleti helyzet és az iráni háború következtében emelkedő olajárak miatt - közölte Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök hétfőn.
2026. 03. 09. 17:00
Megosztás:

„A bankok veszíthetnek a legtöbbet” – Giancarlo szerint kulcsfontosságú a CLARITY Act a kriptopiac számára

Egyre élesebb vita bontakozik ki az Egyesült Államokban a kriptoszektor jövőjét meghatározó szabályozás körül. A korábbi CFTC-elnök, Christopher Giancarlo – akit sokan csak „Crypto Dad” néven emlegetnek – szerint ha a CLARITY Act törvényjavaslat megbukik, az amerikai bankok kerülhetnek komoly versenyhátrányba a globális digitális pénzügyi piacon. A kérdés nemcsak a kriptoipar jövőjét, hanem a teljes pénzügyi rendszer átalakulását is érinti.
2026. 03. 09. 16:30
Megosztás:

A MNB megújította hitelintézeti zöld ajánlását

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) megújította zöld banki ajánlását, amelynek célja, hogy a hazai hitelintézetek, az érintett befektetési szolgáltatók és harmadik országbeli fióktelepek következetesen és hitelesen kezeljék a környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) kockázatokat döntéshozatali és működési folyamataikban.
2026. 03. 09. 16:00
Megosztás:

Napi félmillió csomagot kezelnek a vámhatóságok, pörög az e-kereskedelem

Az e-kereskedelem gyors növekedése már napi szinten is komoly terhelést jelent a logisztikai és vámkezelési rendszereknek. A kiscsomagos forgalomban tavaly 30 százalékos bővülést mértek, a hatóságok pedig naponta akár 500 ezer csomag vámkezelését is elvégzik – hangzott el a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) által rendezett 16. Közlekedéslogisztikai Konferencia második napján. A szakmai fórumon a légiáru-forgalom növekedéséről, a vasúti logisztika szűk keresztmetszeteiről, a zöld fuvarozás gazdasági realitásairól és az agrárlogisztika átalakuló piaci viszonyairól is szó volt.
2026. 03. 09. 15:30
Megosztás:

Veszélyben az Ethereum? Medvés technikai jelzés fenyegeti az árfolyamot

Az Ethereum árfolyama az utóbbi napokban a 1900–2000 dolláros sávban ingadozik, miközben a globális piacokon növekvő bizonytalanság és erősödő eladói nyomás figyelhető meg. A technikai grafikonokon közben egy fontos medvés jelzés jelent meg, amely akár újabb esést is előrevetíthet a második legnagyobb kriptovaluta számára.
2026. 03. 09. 15:00
Megosztás:

Tavalyhoz képest 7 százalékkal többen cserélték le biztosításukat a lakásbiztosítási kampány első hetében

Az Insura.hu adatai szerint a lakásbiztosítási kampány első hetében megrendelt új szerződések átlagdíja 39 500 forint volt, ami szinte pontosan megegyezik az egy éve ilyenkor tapasztalt szinttel. Az online felületen megkötött szerződések átlagdíja 37 100 forint körül alakult. A biztosításközvetítő társaság csatornáin ebben az időszakban 7 százalékkal több lakásbiztosítási szerződést kötöttek, mint tavaly ilyenkor, vagyis a 2025-höz képest enyhén nőtt az ügyfelek aktivitása.
2026. 03. 09. 14:30
Megosztás:

Trump: a konfliktus lezárultával a kőolajár gyorsan visszaesik

Donald Trump szerint a iráni konfliktus lezárultával a kőolaj világpiaci ára gyorsan visszaesik majd - erről közösségi internetoldalán írt az amerikai elnök vasárnap.
2026. 03. 09. 14:00
Megosztás:

A várakozásokkal szemben csökkent a német ipari termelés januárban

Januárban a várt növekedés helyett csökkent a német ipari termelés a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis hétfőn publikált jelentése szerint.
2026. 03. 09. 13:30
Megosztás:

Bitcoin-bányászat a világűrben: egy startup új korszakot nyithat a kriptoiparban

A kriptobányászat jövője szó szerint kiléphet a Földről. Egy Nvidia által támogatott űrtechnológiai startup azt tervezi, hogy még idén Bitcoin-bányászatba kezd az űrben, ami alapjaiban változtathatja meg az iparág energiafelhasználását és gazdasági modelljét. A vállalat vezetője szerint a világűr ideális helyszín lehet a hatalmas energiaigényű bányászati infrastruktúra számára.
2026. 03. 09. 13:00
Megosztás:

Geopolitikai feszültségek hatására emelkedtek a kötvényhozamok

Az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni offenzívája, illetve az iráni válaszcsapások – a Hormuzi-szoros lezárása és a régiós energia-infrastruktúra ellenti támadások – a múlt hétvégén jelentős sokkot okoztak a nyersanyag- és a részvénypiacok mellett a kötvény- és a devizapiacokon is. Miután az olajárak pénteken 10, egy hét alatt 50%-kal, az európai gázárak pedig pénteken 4, egy hét alatt 70%-kal ugrottak, újból elhatalmasodtak az inflációs félelmek.
2026. 03. 09. 12:30
Megosztás:

Nagyot ugrott az év elején a személyi kölcsönök átlagos összege

Folytatódik az átlagos hitelösszeg emelkedése a személyi hiteleknél, a januárban megkötött szerződések alapján már meghaladta a 3,4 millió forintot – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az emelkedést – teszi hozzá – az igényelhető maximális hitelösszegek növekedése, és a kamatok fokozatos csökkenése is elősegítheti.
2026. 03. 09. 12:00
Megosztás:

Olajár-sokk és inflációs adatok rázkódtathatják meg a kriptopiacot ezen a héten

Mozgalmas és idegőrlő hét vár a kriptobefektetőkre: a globális piacok figyelme most egyszerre irányul az elszabaduló olajárakra és az Egyesült Államok kulcsfontosságú inflációs adataira. Miközben az energiaárak új csúcsokra emelkednek, a kriptopiac ismét eséssel kezdte a hetet, ami azt jelzi, hogy a geopolitikai feszültségek és a makrogazdasági hírek egyre erősebben hatnak a digitális eszközök árfolyamára.
2026. 03. 09. 11:30
Megosztás:

A hétvégén is folytatódott a háború, új vezetőt választottak Iránban

A hétvége folyamán több iráni forrás is jelezte, hogy előrehaladott állapotban van az utódlás. A jelölést vezető Hosseinali Eshkevari vallási vezető például videóüzenetben utalt arra, hogy Khamenei ajatollah utódjául fiát, Mojtabát választhatják, és ezt hétfő reggelre hivatalosan meg is erősítették.
2026. 03. 09. 11:00
Megosztás:

Jelentős indexveszteség az európai tőzsdék nyitásakor

Nagy indexveszteséggel indult a kereskedés hétfőn a főbb európai értékpapírpiacokon. Az olajár megugrott, az arany ára pedig a dollár erősödését tükrözve csökkent.
2026. 03. 09. 10:30
Megosztás: