Lefelé korrigált a kiskereskedelem májusban

Összességében éves alapon 2,1 százalékkal nőtt májusban a kiskereskedelmi forgalom volumene az áprilisi 4,9 százalék után. A májusi növekedést főleg a nem-élelmiszer típusú boltok forgalma segítette.
Ugyanis az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben mindössze 0,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben viszont 4 százalékkal nőttek az eladások.
Az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 1,1 százalékos mérséklődést mutatott az az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumenindexe éves szinten. Öt hónap alatt a forgalom volumene – szintén a naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 3,1 százalékkal emelkedett éves szinten.
A nagy kép nem változott: a pozitív reálbérváltozás alapvetően továbbra is támogathatja a forgalom bővülését. Árnyalja némileg a képet, hogy a bérkiáramlás lassul, és a reálbérek növekedése is várhatóan jóval elmarad a tavalyitól. Mindez párosulva a továbbra is stagnáló gazdasággal ismét növelheti az háztartások óvatosságát a költéseket illetően. Pozitív viszont, hogy az év további részében - főleg az utolsó negyedévtől kezdődően - életbe lépő jóléti intézkedések, adócsökkentések is növelik a háztartások egy részének rendelkezésre álló jövedelmét, ami támogathatja a szektor bátrabb költéseit, támogatóan hatva az utolsó negyedév adataira.
Összességében így továbbra is szinte csak a háztartások költései biztosítják, hogy az idei évben mérsékelten javulni tudjon a magyar gazdasági teljesítmény. (Nyeste Orsolya, vezető makrogazdasági elemző)