Lehet fogadni kérem! Ki nyeri az USA elnökválasztást?
A hétvégén erős visszarendeződést láthattunk, és még a Polymarket fogadási portálon is mintegy 10 százalékpontot csökkent Trump előnye, bár ott még vezet a cirka 57 százalékos győzelmi esélyével.
Így néz ki most a fogadások alapján a helyzet (forrás: Polymarket)
A 270towin portál szerint a legutóbbi, tegnapi felmérések szerint Trump előnye ugyan csökkent, de ha a hét billegő állam (Nevada, Michigan, Wisconsin, Georgia, Pennsylvania, Arizona és Észak-Karolina) jelenlegi adatai alapján osztjuk le az elektorokat, akkor még mindig Trump szerzi meg több elektor szavazatát, méghozzá 287:251 arányban, miközben országos szinten Harris vezet 1 százalékponttal Trump előtt.
A választásokat tovább színesíti, hogy a 244 millió szavazásra jogosult, és a ténylegesen szavazó várhatóan 160-180 millió lakosból mostanáig már több mint 50 millióan leadták voksukat. S akkor még nem is beszéltünk a később beérkező levélszavazatokról.
Szóval lesz izgalom dögivel, s valószínűleg lesznek államok (csatatér államok), ahol nagyon pontosan és magas feldolgozottságnál várhatók eredmények, ezért valószínűleg hosszabb ideig is eltarthat míg megtudjuk a végeredményt. Ilyen állam lehet pl. Pennsylvania, ahol csak 0,1 százalékpontos előnyt mérnek Trump javára.
Csak emlékeztetőül, Trump vállalati adócsökkentést ígér a jelenlegi 21-ről 15 százalékra, míg Harris pl. megemelné azt 28 százalékra, ami szintén csökkentés, mert jövő tavasszal az adó mértéke amúgy visszaugrana 35 százalék környékére, ahogy a még Trump által bevezetett adócsökkentési törvény kifutna.
Mindet egybevetve Trump intézkedései klasszikus jobboldali, gazdaságot élénkítő, míg Harrisé inkább a szociális hálóra és az oktatásra fókuszáló intézkedések. Rövid távon Harris tervei inkább visszafogják a gazdasági növekedést, amelynek köszönhetően erőteljes lehet a Fed kamatcsökkentése, míg Trump ígéretei nagyobb mértékben növelik a hiányt és gazdaság élénkítéssel járnak.
Az utóbbi esetben a Fed visszafoghatja kamatcsökkentési terveit, s ez a magasabb kamatpálya épült be az elmúlt időszakban a hosszú hozamokba. Így Trump erősebb, míg Harris gyengébb dollárt hozna, ami pl. a jelenleg szenvedő forintnak segítene. De például Trump esetében az eddig átlagosan 3,4 százalékra rugó vámtarifák 10 százalékra növekednének (plusz a kínai gépjárművek 100 százalékos adója).
Ugyanis a 3.107 milliárd dollár importált termék jelenleg mintegy a fele vámmenteséget élvez. Az inflációcsökkentő törvény (IRA) esetében pedig a zöld beruházásokra eddig el nem költött pénzeket befagyasztaná, s lehetne folytatni a sort.
Viszont a terveket árnyalja, hogy ezen lépéseket a Kongresszusnak is jóvá kell hagynia. Vagyis csont nélkül akkor tudnának megvalósulni, ha az „elnök emberei” uralnák mind a szenátust, mind a képviselőházat. Az előbbiben a demokraták nagy valószínűséggel elveszítik a többségüket.
Még ha a billegő Ohio államot a demokratákhoz írjuk is, a republikánusok akkor is valószínűleg 51 szavazattal fognak rendelkezni a „felsőházban”. S mindezt úgy, hogy a két független szenátort is a demokraták mellé írtuk! A képviselőházban, ahol mind a 435 képviselőt újraválasztják, jelenleg döntetlenre áll a meccs 207-207 viszonylag biztos és 21 bizonytalan befutóval. Szóval „akármi” is lehet az eredmény.
Ebből pedig az következik, hogy lehet akár teljes republikánus fölény is. Azaz elnök, szenátusi és képviselőházi többség is. Ez pedig megteremthetné komolyabb változtatások lehetőségét. S persze lehet vegyes a kongresszus, ami szűkítené az elnök mozgásterét. Kisebb valószínűséggel (de nem a lehetetlen kategóriában) ez bekövetkezhet akár a demokrata oldalon is.
Mindenesetre akármi is lesz az eredmény, két év múlva választások lesznek, amikor mind új szenátorokat (egyharmad), mind képviselőket választanak. S ez megint új helyzetet fog teremteni, de addig is, bármelyik oldalon elszabadulhat a hajóágyú.
Mivel az elmúlt hetekben inkább Trump és a republikánusok győzelme volt valószínűbb, ezért az ennek megfelelő pozíciók épültek ki, elsősorban a kötvénypiacon. Ezért egy estleges Harris győzelem esetén komolyabb visszarendeződést is láthatnánk. Trump győzelme esetén pedig, a hozamok emelkedésében talán már limitált mozgást, de ez is függeni fog a kongresszus összetételétől is. (forrás: ERSTE)