Lejár a hitelmoratóriumosok határideje: aki nem nyilatkozik, augusztustól fizethet

Egy munkanapjuk és egy hétvégéjük maradt a törlesztési moratóriumban lévőknek a bennmaradási nyilatkozatra. Aki ezt bármilyen okból lekési, automatikusan kikerül a december 31-ig meghosszabbított moratóriumból, és augusztustól újra fizetnie kell a kölcsönét – írja a Bank360.hu.

Lejár a hitelmoratóriumosok határideje: aki nem nyilatkozik, augusztustól fizethet

Júniusban a kamatstopot és a hitelek törlesztési moratóriumát is meghosszabbította a kormány 2022. december 31-ig. A változó kamatozású jelzáloghiteleseknek nem kell tenni semmit azért, hogy ezzel továbbra is éljenek. Az esetükben ez valójában csak egy dátummódosítás volt. A törlesztési moratóriumnál azonban más a helyzet. A kormány ugyanis a június végi határidőt automatikusan július 31-ig tolta ki. Ennek igénybevételéhez a semmit sem kellett tenni azoknak az adósoknak, akik június 17-én a moratóriumban voltak.

Augusztus 1-étől azonban csak azok maradhatnak a moratóriumban december 31-ig, akik erről július 31-ig nyilatkoznak a hitelezőjüknél. A határidő jogvesztő, tehát aki ezt nem teszi meg, automatikusan elesik a lehetőségtől, később nem pótolhatja a nyilatkozatot, és augusztustól már újra fizetnie kell a törlesztőrészleteit - figyelmeztet a Bank360.hu.

Az érintetteknek ebből fakadóan egy munkanapjuk és egy hétvégéjük maradt arra, hogy nyilatkozzanak a hitelezőjüknek. Ezt személyesen vagy online is megtehetik. Aki személyesen akarja, annak már csak egy napja van hátra, hogy bemenjen a bankjába és nyilatkozzon. Ha azonban valaki ezt az interneten keresztül akarja megtenni, akkor még a hétvégén is módja van rá a bankok honlapján, internetes vagy mobilbankjain keresztül. Utóbbiaknál természetesen csak akkor, ha regisztráltak és jogosultak ezek használatára.

Ha valaki az interneten keresztül akar nyilatkozni, akkor mindenképpen érdemes előzetesen megnézni, hogy a bankjánál ez konkrétan hogyan lehetséges. Ebben ugyanis eltérő a pénzintézetek gyakorlata. Van, ahol ez a honlapon is megtehető, máshol viszont csak az internet- vagy mobilbankon keresztül.  

A moratórium augusztus 1-től december 31-ig történő meghosszabbítását csak az kérheti, aki a rendelet hatályba lépésének napján, azaz június 17-én a moratóriumban volt. Újonnan tehát már nem lehet bekerülni a törlesztési moratóriumba, akkor sem, ha valaki egyébként a korábbi feltételek szerint jogosult lenne rá. Kilépni viszont bárki bármikor kiléphet, és folytathatja a személyi kölcsönének, lakáshitelének, folyószámla- vagy hitelkártya kölcsönének törlesztését.

A kilépésről vagy bennmaradásról annak tudatában érdemes döntenie az ügyfeleknek, hogy az MNB számításai szerint az év végéig a törlesztési moratóriumban maradó tipikus lakáshitelesek további közel 300 ezer forint, a személyi hitelesek pedig közel 200 ezer forint többletfizetési kötelezettségre számíthatnak. Ettől ugyan a moratórium után sem növekedhet a törlesztőrészletük, de ezt a többletköltséget meghosszabbított futamidőben kell kifizetniük. Akinek tehát erre az élethelyzetéből fakadóan már reális lehetősége van, jobban jár, ha inkább újra elkezdi a törlesztést. Az MNB adatai szerint 2022. áprilisában 82 ezer magánszemélynek és kétezer vállalkozásnak volt moratóriumos hitele.

Mindegyik bank részeletes tájékoztatást ad a honlapján a moratóriumról és a nyilatkozatról, de azért ez nem mindegyikük teszi a kirakatába, ezért a Bank360.hu összeszedte a nagyobb pénzintézetek moratóriumos tájékoztató oldalait.

Új korszak Miskolcon: felavatta járműipari alkatrészeket gyártó központját a Halms Hungary

Átadták a Huashuo csoporthoz tartozó Halms Hungary miskolci járműipari gyártóközpontjának első épületét pénteken az INPARK Miskolc területén. Az üzem alumínium öntvényeket és megmunkált alkatrészeket gyárt majd olyan vezető autómárkák és autóipari beszállítók számára, mint a Volvo vagy a Magna. A több mint 200 millió eurós beruházás 3 ütemben valósul meg, 2032-ig, összesen 1000 főnek munkát adva.
2026. 03. 28. 05:00
Megosztás:

Utóvizsgálat alatt a Wizz Air

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) utóvizsgálatot indított a Wizz Air-nél. A légitársaságot az eredeti eljárásban utasfelvételi szolgáltatásával és egyes szolgáltatási csomagjainak „többletszolgáltatásaival” kapcsolatos megtévesztő gyakorlatai miatt bírságolta meg a GVH több mint 300 millió forintra. A GVH Versenytanácsa emellett kötelezte a vállalkozást az automatikus utasfelvételi szolgáltatással kapcsolatos jogsértő magatartás megszüntetésére, melynek teljesítését a GVH nem tudta kellő bizonyossággal megállapítani a Wizz Air által benyújtott dokumentumok alapján, így ezt most tüzetesen ellenőrzi az utóvizsgálat elrendelésével.
2026. 03. 28. 04:00
Megosztás:

Csendben rohad a rendszer, ami lenullázhatja a cégeket

A vállalatok versenyképessége ma már nem kizárólag a technológián vagy a tőkén múlik, hanem a munkaerő megtartásán és a kulcsemberek stabil teljesítményén. Bár a várható élettartam nőtt, az egészségben megélt évek száma ettől jelentősen elmarad.
2026. 03. 28. 03:00
Megosztás:

Mit tett a Fidesz 16 év alatt a nyugdíjakkal?

A Fidesz kormányzásának kezdetén komoly megszorításokkal indított: több korábbi kedvezményt megszüntetett, majd a svájci indexálás eltörlésével olyan rendszert alakított ki, amely hosszabb távon a nyugdíjasok lemaradását erősítette. Később ugyan jelentek meg pluszjuttatások, ám összességében továbbra is kevés forrás jut a nyugdíjakra. Így alakult a mérleg az elmúlt 16 évben.
2026. 03. 28. 02:00
Megosztás:

Az ALDI 3400 Ft-ért megoldja a családi húsvéti menüt

Az ALDI az elmúlt évek gyakorlatát követve idén húsvétkor is kedvező árú megoldásokkal támogatja a családokat az ünnepi bevásárlásban.
2026. 03. 28. 01:00
Megosztás:

Ezért zabál 30%-kal több áramot a klímád

Az elmúlt évek tapasztalatai megmutatták, hogy a tavaszi enyhülést egyre gyakrabban szinte azonnal felváltja a nyárias meleg. Idén már a márciusi hónapban sem voltak ritkák a 20 °C körüli, kora nyarat idéző napok, ami sokakat arra késztet, hogy idő előtt bekapcsolják a klímaberendezéseket.
2026. 03. 28. 00:01
Megosztás:

Elkészült a Pilis egyik legfontosabb erdei kerékpárútjának felújítása

A Visegrád és Pap-rét közötti erdészeti út felújításával jelentősen javult a Pilis Bike egyik legfontosabb kerékpáros útvonalának állapota és biztonsága - mondta el a beruházás átadásán pénteken Révész Máriusz.
2026. 03. 27. 23:00
Megosztás:

A Geely megnyitotta első magyarországi márkakereskedéseit

A kínai Geely Auto Group megkezdte magyarországi értékesítési tevékenységét, az első két márkakereskedés pénteken megnyílt Budapesten - tájékoztatta a Geely Auto Central and Eastern Europe Kft. az MTI-t közleményben.
2026. 03. 27. 22:00
Megosztás:

Új dohányipari készáruraktárat adott át Sátoraljaújhelyen a Continental Dohányipari Zrt.

Közel 4 000 négyzetméteres, modern technológiával felszerelt készáruraktárat adott át Sátoraljaújhelyen a Continental Dohányipari Csoport, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter részvételével. A létesítmény kiemelkedő eleme annak a nagy volumenű beruházási programnak, amelyet a magyar tulajdonú dohányipari csoport az elmúlt években hajtott végre. A fejlesztéssel a vállalat logisztikai kapacitása számottevően bővül, megalapozva a cég további növekedését és exportképességének jelentős erősödését.
2026. 03. 27. 21:00
Megosztás:

TRON áttörés: az Anchorage már intézményi szinten őrzi a TRX-et az Egyesült Államokban

A Tron újabb komoly mérföldkőhöz érkezett: az Anchorage Digital bejelentette, hogy elérhetővé teszi a TRX letétkezelését (custody) és később a natív staking támogatását is. Ezzel a vállalat lett az első szövetségi engedéllyel működő amerikai kriptobank, amely a Tron-hálózatot ténylegesen beemeli a szabályozott intézményi infrastruktúrába.
2026. 03. 27. 20:30
Megosztás:

Több mint egymillió ember kapott uniós állampolgárságot 2024-ben

Az Európai Unió tagországaiban mintegy 1 millió 177 ezer ember szerzett állampolgárságot 2024-ben, 122 700-zal többen, mint a megelőző évben, ami 11,6 százalékos növekedést jelent - derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken kiadott jelentéséből.
2026. 03. 27. 20:00
Megosztás:

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon. A hetet a forint emelkedéssel fejezte be.
2026. 03. 27. 19:00
Megosztás:

A Tether nagy lépésre készül: a KPMG és a PwC bevonásával jöhet az első teljes USDT-audit

A stabilcoin-piac egyik legfontosabb szereplője új szintre emelheti az átláthatóságot: a Tether a hírek szerint megkezdte az előkészületeket az USDT fedezetének első teljes körű, független auditjára. A vállalat ehhez a világ két legismertebb könyvvizsgáló és tanácsadó hálózatát, a KPMG-t és a PwC-t vonhatja be, ami mérföldkő lehet nemcsak a Tether, hanem az egész kriptoszektor számára is.
2026. 03. 27. 18:30
Megosztás:

Orvostechnikai eszközt adományozott a Péterfy Sándor utcai Kórháznak a Porsche Hungaria Kft.

Orvostechnikai eszközt adományozott a Péterfy Sándor utcai Kórház és Rendelőintézet koraszülöttosztályának a Porsche Hungaria Kft., a transzkután bilirubinométert pénteken adták át.
2026. 03. 27. 17:30
Megosztás:

Az Aave nagyot lép: teljesen átalakulhat a protokoll bevételi modellje

Új korszak jöhet az Aave ökoszisztémájában: az Aave Labs egy olyan átfogó átalakítási tervet jelentett be, amely alapjaiban rajzolhatja át a projekt pénzügyi működését. Az úgynevezett „Aave Will Win” kezdeményezés célja, hogy az Aave-hez kapcsolódó termékek által termelt bevételek a jövőben közvetlenül az Aave DAO kincstárába kerüljenek, ezzel még szorosabb kapcsolatot teremtve a protokoll működtetése és a közösségi irányítás között.
2026. 03. 27. 16:30
Megosztás:

Nőtt az aktivitás, mégis jelentősen csökkent a magyar vállalatfelvásárlási piac értéke

2025-ben ugyan nőtt a magyarországi M&A-ügyletek darabszáma, de a nagyobb volumenű megállapodások hiánya miatt a piac összértéke számottevően zsugorodott. Az EY-Parthenon Tranzakciós Barométer eredményei az élénkülés ellenére egy óvatos befektetői környezetről számolnak be.
2026. 03. 27. 16:00
Megosztás:

Nagy mennyiségű földgázt talált a Mol Pakisztánban

Másfél éven belül másodszor talált jelentős mennyiségű földgázt Pakisztánban a Mol Pakisztán által vezetett közös vállalat - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
2026. 03. 27. 15:30
Megosztás:

Bitcoin és Ethereum ETF-ek nyomás alatt

Óvatosak az intézményi befektetők a pénteki opciós lejárat előtt. Feszültté vált a hangulat a kriptovaluta-piacon, miután a Bitcoin- és Ethereum-ETF-ekből is jelentős tőke áramlott ki, miközben a piac egy több milliárd dolláros opciós lejáratra készül. A friss adatok alapján a nagybefektetők nem pánikszerű menekülésbe kezdtek, inkább tudatosan csökkentik a kockázatot. Ez pedig arra utal, hogy a mostani ármozgások mögött nem széles körű vételi érdeklődés, hanem sokkal inkább koncentrált, tőkeáttételes pozicionálás áll.
2026. 03. 27. 14:30
Megosztás:

BKK: vasárnap forgalomkorlátozások lesznek

Vasárnap rendezik meg az 5. NN City Run Budapest futóversenyt a budai alsó és felső rakparton, valamint a Szabadság hídon, ezért közlekedési változásokra és lezárásokra kell készülni a környéken - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2026. 03. 27. 14:00
Megosztás:

„Budára költöztem” – Márai Sándor Emlékkiállítás nyílt a Várnegyedben

2026. március 26-án ünnepélyes keretek között nyílt meg a „Budára költöztem” című Márai Sándor Emlékkiállítás. Az első magyarországi állandó tárlat a Márai Sándor-emlékév alkalmából valósult meg, és az I. kerületben található Virág Benedek Házban kapott helyet.
2026. 03. 27. 13:30
Megosztás: