Lendületet vett a budapesti újlakás-piac, de ez még csak a kezdet

Kifejezetten erősre sikerült 2024. második fél éve a budapesti újlakás-piacon, hiszen 5300 kétlakásosnál nagyobb házban épült lakást értékesítettek. Ezzel az egész évben eladott 8800 darab újépítésű ingatlan közel háromszorosa volt a 2023-as számnak. Az élen továbbra is a XIII. kerület áll, mellette a XI. kerület tudott ezer feletti értékesítést felmutatni. 2025-ben új kormányzati intézkedések segítik az ingatlanpiac további bővülését, ezért arra lehet számítani, hogy a tavalyi rekord értékesítés csak a kezdet, folytatódik a tendencia.

Lendületet vett a budapesti újlakás-piac, de ez még csak a kezdet

A tavalyi második fél évben 111 újlakás-projekt értékesítése kezdődött meg, ezek keretében jelenleg összesen 5200 lakás épül a fővárosban és kerülhet átadásra a következő években – derül ki az OTP Ingatlanpont friss elemzéséből. 2024 egészében 208 projekt értékesítése indult el, ami 17%-kal magasabb az egy évvel korábbinál, ezek keretében 8200 új lakás épül jelenleg, ami viszont közel két és félszerese a 2023-as adatnak, így az átlagos projektméret 39 lakásra emelkedett. „A jelenlegi aktivitás a 2021-es számokat idézi, amikor a Zöld Otthon Programhoz kapcsolódó kedvező hitellehetőség pörgette az új lakások piacát” – emelte ki Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.

A 8800 értékesített lakás mellett tavaly 5700 újépítésű ingatlant adtak át a fejlesztők. A megnövekedett kereslettel próbálnak lépést tartani a beruházók, ami látszik a megkezdett projektek számának emelkedésén, azonban ezekből átadás várhatóan csak évek múlva lesz, vagyis a piacnak van egyfajta tehetetlensége a beruházások időigényessége miatt.

Az OTP Ingatlanpont kimutatása szerint 2024 végén mintegy 820 már átadott, de még eladatlan újépítésű lakás volt a budapesti piacon. Ez a szám 2018-ban volt 200 körül is, viszont a 2008-as gazdasági válság után, amikor befagyott a piac, 3000 felett alakult. „2025-ben az eladatlan készlet tovább fog csökkenni, mivel azzal számolunk, hogy az új kínálat egy ideig még nem tudja kielégíteni a keresletet” – hangsúlyozta Valkó Dávid.

A vezető elemző összesítése szerint idén 4800 újépítésű lakás átadása várható a fővárosban a jelenleg futó projektek alapján, míg 2026-ban ez a szám 5600-ra emelkedhet. Vagyis, ha a tavalyi második fél évihez hasonló 5300 lakásos kereslettel számolunk 2025-ben is, akkor az év végére alig maradhat eladatlan készlet a piacon. Persze ezekkel a számokkal érdemes óvatosan bánni, hiszen már korábban is megfigyelhető volt a nagy projekteknél is, hogy az értékesítést csak az építkezés előre haladott fázisában kezdik meg, azaz a publikusan hirdetetteknél több helyszínen zajlik most is a kivitelezés, a lakások viszont csak később kerülnek piacra.

Még mindig tarol Angyalföld

Akár a tavalyi számokat, akár a jelenleg futó projekteket vizsgáljuk, az állapítható meg, hogy töretlen a XIII. kerület népszerűsége. 2024-ben 3400 újépítésű lakást adtak el Angyalföldön, miközben 1400-at adtak át, vagyis önmagában ebben az egy kerületben kétezer készleten lévő, vagy még inkább tervasztalról vásárolt új lakást szívott fel a kereslet, ami jól jelzi a vevők nagy fokú aktivitását.

Tavaly egyébként nem a XIII., hanem a XI. kerületben adták át a legtöbb új lakást, 1900-at, átmeneti trónfosztásra már korábban is volt példa ezen a téren. Idén azonban az átadásokban is visszaveheti az első helyet a XIII. kerület, hiszen a futó projektek alapján ismét 1400 elkészülő lakásra lehet számítani. Sőt, a tavaly első helyezett XI. kerület a dobogóról is leszorulhat, mivel a XIV. kerületben 650, míg a IX.-ben 580 új lakás készülhet el 2025 végéig, sőt 500 feletti lakás van épülőben jelenleg a III. kerületben is. Nem kell azért félteni Újbudát sem, hiszen már most látszik, hogy sok új projekt indult el, de ezek átadása később várható.

Ha az eladatlan készletet nézzük, akkor 2025 elején a XI. kerületben volt a legtöbb átadott lakás, 240 a piacon, mögötte a XIII. kerület állt 170-nel. Vannak olyan kerületek, a XV. és a XXI., ahol jelenleg egyáltalán nincs a piacon ilyen elérhető ingatlan, így aki ott szeretne újépítésű lakást vásárolni, annak most várnia kell, amíg valamelyik futó projekt elkészül.

A kereslet élénkülése persze más kerületekben is tapasztalható, ez látszik az elindított projektek számában. A XXIII. kerületben például korábban évekig alig voltak új fejlesztések, de most megindult a piac, és hasonlót lehet elmondani a XIX. kerületről is, ahol sorra indulnak a jellemzően 10-20 lakásos beruházások.

Sokszor azonnal lecsapnak a vevők, hiába emelkednek az árak

2025-ben egy sor újabb kormányzati intézkedés élénkítheti az ingatlanpiacot, ezek közül az újlakás-piac keresleti oldalát elsősorban az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások felhasználhatósága és a lakossági állampapírok után kifizetésre kerülő pénzösszegek érinthetik, illetve az energiahatékony lakások vásárlására felvehető kedvezőbb hitellehetőségek támogatják. Már most látszik élénkülés a piacon, az érintett vevők rögtön az év elején szétnéznek a rendelkezésre álló újépítésű lakások között.

Érdekes lehet a rozsdaövezeti akcióterület besorolású területek fejlesztése, ahol még az 5%-os áfát is visszaigényelhetik a vásárlók, vagyis gyakorlatilag nettó áron vásárolhatnak lakást, vélhetően ez is egyre több ember fantáziáját megmozgatja majd. A piac élénkülését jelzi, hogy sorra érkeznek információk már előregisztráció, vagy előértékesítés stádiumában nagy arányban lekötött projektekről városszerte.

A növekvő kereslet miatt újra gyakoribb, hogy a vevők már a tervezőasztalról megvásárolják a kiszemelt lakást, ami csak évek múlva készül el. Aki befektetési céllal szeretne vásárolni, annak lehet érdemes ilyenben gondolkodni, mivel gyakran 10-20%-os előleg kifizetésével lecsaphatnak az ingatlanra, a fennmaradó 80-90%-ot pedig ráérnek az átadáskor kifizetni, addig is máshol kamatozhat a pénzük, miközben a lakás értéke bőven emelkedik az építkezés során.

Az OTP Ingatlanpont adatbázisa alapján 2025-ben 1,59 millió forint lehet az átadásra kerülő újépítésű budapesti lakások átlagos négyzetméterára, majd ez – a jelenleg értékesített beruházások adatai szerint – 2026-ban 1,61 millióra emelkedhet. A Duna-parton az ár könnyen meghaladhatja a 2 millió forintot is négyzetméterenként, míg a budai hegyvidéki kerületekben a 4 milliós ár sem elképzelhetetlen – emelte ki Valkó Dávid.

A közel-keleti konfliktus a kibertérben is érezteti hatását – nőhet a kibertámadások száma

Az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni katonai csapásai után a kibertérben is fokozódott az aktivitás. A Sophos kiberbiztonsági vállalat szakértői szerint az ilyen geopolitikai feszültségek rendszerint a hacktivista csoportok és az állami hátterű kiberműveletek erősödésével járnak.
2026. 03. 11. 06:00
Megosztás:

Új korszak a retail ingatlanpiacon: a Westend teljesen digitalizálja a speciális területek bérbeadását

A Westend Magyarországon elsőként vezetett be olyan proptech alapú digitális megoldást, amely a bevásárlóközponti reklámfelületek és promóciós területek bérbeadását teljes mértékben digitális alapokra helyezi. Az új foglalási felület a mindennapi online foglalási rendszerek logikáját ülteti át a kereskedelmi ingatlanpiac működésébe.
2026. 03. 11. 05:30
Megosztás:

Lakhatási válságra keres megoldást az Európai Parlament

Plenáris ülésének keretében ajánlásokat fogadott el az Európai Parlament az uniós lakhatási válság megoldására, amelyben az EP-képviselők uniós kezdeményezésekre szólítanak fel, hogy az építkezések és felújítások támogatásával segítsék a növekvő árak és a lakáshiány problémáján - tájékoztatott az uniós parlament kedden.
2026. 03. 11. 05:00
Megosztás:

Az Egyesült Államokban emelkedett a munkahelyek száma a legfrissebb, négyheti adatok szerint

Az amerikai magánszektorban a munkahelyek száma átlagosan heti 15 500-zal nőtt a február 21-én véget ért négy hétben az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet kedden közzétett kimutatása szerint.
2026. 03. 11. 04:30
Megosztás:

Megérkezhet a lakáspiaci irányváltás: lassulhat az ár-dinamika, felpörögnek az építkezések

Az MBH Bank Elemzési Centrumának friss Lakáspiaci Kitekintője szerint 2025 végére több kulcsterületen is megjelentek a fordulat jelei a magyar lakáspiacon. Idén már várhatóan mérséklődik a korábban látott áremelkedés üteme, és egyre nagyobb számban jelennek majd meg újépítésű ingatlanok a kínálatban. Hitelezés terén kitart a lendület: 2026-ban akár 2000 milliárd forint fölé is emelkedhet a kihelyezett lakáscélú hitelek összege.
2026. 03. 11. 04:00
Megosztás:

Minden metrón megjelenik az érintésmentes fizetés

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) március 11-én, szerdán megkezdi a Pay&GO bankkártyás fizetési pilotrendszer kiterjesztéséhez szükséges, új jegyérvényesítő készülékek telepítését a fővárosi metróhálózaton, így a Pay&GO szolgáltatás április közepétől minden metróvonalon elérhetővé válik - közölte a BKK az MTI-vel kedden.
2026. 03. 11. 03:30
Megosztás:

Budapesten újra lakásárcsökkenést hozott a február, de országosan is mérséklődött a drágulás üteme

A fővárosban jelentős változást hozott a február: havi szinten -0,5 százalékkal mérséklődtek a lakásárak a januári majdnem 3 százalékos emelkedés után. Éves szinten a drágulás üteme a januári 20,3 százalékról 14,6 százalékra esett vissza.
2026. 03. 11. 03:00
Megosztás:

Ukrajna Magyarországi Nagykövetsége: a magyar parlament Ukrajnát érintő döntései semmisek

Ukrajna Magyarországi Nagykövetsége szerint a magyar parlament Ukrajnát érintő keddi döntései semmisek, azokat politikai döntéseknek tekintik.
2026. 03. 11. 02:30
Megosztás:

Döntött a kormány! Magasabb hitelkiváltás jön

A magyar kormány döntése értelmében: márciustól magasabb hitelkerettel és hitelkiváltási lehetőséggel érhető el a fix 3%-os kkv hitel. Nézzük a részleteket érthetően.
2026. 03. 11. 02:00
Megosztás:

Meglepő lehetőség a villanyszámlában: így válthatsz áramkereskedőt és spórolhatsz pénzt

Sokan még ma sem tudják, hogy a villanyszámlájuk nem feltétlenül „kőbe vésett”. A magyar szabályozás lehetővé teszi, hogy a fogyasztók – bizonyos feltételek mellett – szabadon válasszanak villamosenergia-kereskedőt, és akár kedvezőbb ajánlatra váltsanak. A folyamat neve kereskedőváltás, és sok esetben egyszerűbb, mint azt elsőre gondolnánk.
2026. 03. 11. 01:00
Megosztás:

Csökkennek a vállalkozások adminisztrációs terhei jövőre

Az Országgyűlés keddi döntése alapján jövőre bővül a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) feladatköre, ezzel csökkennek a vállalkozások adminisztrációs terhei - közölte az MKIK kedden az MTI-vel.
2026. 03. 11. 00:30
Megosztás:

70 ezer dollár fölé ugrott a Bitcoin bányászat költsége – egyre drágább BTC-t termelni

Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a Bitcoin-bányászati iparág: az átlagos költség, amely egyetlen BTC kibányászásához szükséges, már meghaladta a 70 000 dollárt. A növekvő energiaköltségek és az infrastruktúra fenntartásának drágulása egyre nagyobb nyomást helyez a bányászokra, miközben a profitabilitás egyre érzékenyebbé válik a Bitcoin árfolyamának ingadozásaira.
2026. 03. 11. 00:01
Megosztás:

António Costa: Oroszország eddig az egyetlen nyertese a közel-keleti háborúnak

Oroszország eddig az egyetlen nyertese a közel-keleti háborúnak, mivel az energiaárak emelkedése és a nemzetközi figyelem elterelődése gyengíti Ukrajna helyzetét - jelentette ki António Costa, az Európai Tanács elnöke az uniós nagykövetek előtt kedden Brüsszelben elmondott beszédében.
2026. 03. 10. 23:30
Megosztás:

Minden második felújítandó lakást befektetők visznek el Budapesten

A felújítandó ingatlanok piacát 2026 elején továbbra is a befektetők uralják - derült ki a Duna House friss adataiból. Budapesten minden második ilyen lakást profi vásárlók vesznek meg, hogy felújítás után haszonnal értékesítsék. A nagy kereslet miatt a fővárosban a rosszabb állapotú ingatlanokért is átlagosan egymillió forint feletti négyzetméterárat kell fizetni.
2026. 03. 10. 23:00
Megosztás:

Madárinfluenza miatti megfigyelési körzetet oldott fel a Nébih az Alföldön

Feloldotta a madárinfluenza miatti korlátozó intézkedéseket a Nébih egy nagyobb, összefüggő alföldi területen. Békés, Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun vármegyében jelentősen csökkent a korlátozott terület nagysága, míg Jász-Nagykun-Szolnok vármegye a feloldást követően mentesül a korlátozó intézkedések alól. A madárinfluenza veszélye továbbra is fennáll, a járványvédelmi intézkedések betartása kiemelten fontos.
2026. 03. 10. 22:30
Megosztás:

Spanyolország 9 millió eurós humanitárius segélyt nyújt Libanonnak

Spanyolország 9 millió eurós (3,4 milliárd forint) humanitárius segélyt nyújt Libanonnak - jelentette be az ország külügyminisztere a kormány keddi ülését követően Madridban.
2026. 03. 10. 22:00
Megosztás:

A NAV és a fogyasztóvédelem ellenőrzi az üzemanyagok védett áron történő értékesítését

Utasítottam a NAV-ot és a fogyasztóvédelmet, hogy teljes körűen ellenőrizze - például próbavásárlássokkal - az üzemanyagok védett áron történő értékesítését - írta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedd esti Facebook-bejegyzésében.
2026. 03. 10. 21:30
Megosztás:

GVH: Az Árfigyelő is kordában tartja az élelmiszerárakat

Gyakorlatilag stagnált az élelmiszerek ára 2026 februárjában az egy évvel korábbi adatokhoz képest – közölte az Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden. Az élelmiszerárak kordában tartásához a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett online Árfigyelő rendszer is hozzájárul. Az árak összehasonlíthatóságát biztosító oldalon több mint 5000 különböző élelmiszer-, illetve háztartási termék napi szinten frissülő ára követhető nyomon, országszerte több mint 1800 boltban. Az Árfigyelő használatával a húsvét előtti nagybevásárlások időszakában is sokat lehet spórolni.
2026. 03. 10. 21:00
Megosztás:

A LEGO Csoport árbevételi és nyereségrekordot döntött 2025-ben

A LEGO Csoport árbevételi és nyereségrekordot döntött 2025-ben, 2024-hez képest árbevétele 12 százalékkal 83,5 milliárd dán koronára (mintegy 4300 milliárd forint), nettó nyeresége 21 százalékkal 16,7 milliárd dán koronára (DKK) nőtt - közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 03. 10. 20:30
Megosztás:

Tovább erősödött kedden a forint

Több mint egy százalékkal erősödött kedden a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
2026. 03. 10. 20:00
Megosztás: