Létszámstopot hirdetett a román kormány a közszférában
A hetek óta beharangozott, több munkaváltozatban is nyilvánosságra hozott tervezet végleges formáját Adrian Caciu pénzügyminiszter ismertette a kormányinfón. Az Agerpres hírügynökség beszámolója szerint a tárcavezető elmondta: a megüresedett közalkalmazotti állások betöltésére kizárólag a kormány jóváhagyásával lehet versenyvizsgát vagy vizsgát hirdetni, a létszámstop kiterjed az egészségügyre és az oktatásra is.
A jogszabály azt is előírja, hogy a közintézményeknek tíz százalékkal kell csökkenteniük 2023-ra tervezett dologi kiadásaikat, de a korlátozás nem terjed ki az egészségügyi és az oktatási intézményekre. A közintézményeknek idén tilos lesz gépkocsikat, bútorzatot és irodafelszereléseket vásárolniuk, lízingelniük vagy bérelniük.
A pénzügyminiszter tájékoztatása szerint a kormány törölte a rendeletből az előírást, amely szerint a doktori címmel rendelkező állami alkalmazottak csak akkor jogosultak bérpótlékra, ha azon a területen dolgoznak, amelyen a tudományos fokozatukat szerezték. A döntést azzal magyarázta, hogy ezt a korlátozást a hatályban lévő közalkalmazotti bértörvény is tartalmazza. Benne maradt viszont az a kitétel, amely megtiltja, hogy egy tisztségviselő kettőnél több állami intézményben töltsön be igazgatótanácsi helyet vagy felügyelőtanácsi tag legyen.
A központi közigazgatásban dolgozó közjogi méltóságok tanácsadóinak száma jelenleg 900 fő, és a költségvetési kiadások csökkentését előirányzó sürgősségi rendelet előírásai következtében a felére csökken - közölte a pénteki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Adrian Caciu pénzügyminiszter. Azok a korábban kormányzati körökben felvetett elképzelések, amelyek szerint az ötezer eurót meghaladó állami jövedelmekre különadót kellene kivetni, nem szerepelnek a rendeletben.
Caciu szerint a költségvetési bevételek kezdenek a tervezetthez közelíteni, és nincs szükség az adózás módosítására, azt a korábbi elképzelést pedig, amely megtiltaná az állami nyugdíjak és állások halmozását nem vetették el, de azt nem kormányrendelettel, hanem a parlament által megszavazandó törvénnyel akarja bevezetni a kormánykoalíció - magyarázta a miniszter.
A pénteken elfogadott jogszabály a "beszerzési lánc lerövidítése" és a hazai gazdák támogatása érdekében megszabja a közétkeztetéssel (is) foglalkozó állami intézmények - kórházak, idősotthonok, laktanyák, iskolai étkezdék - számára, hogy a beszerzésnél az adott fejlesztési régión belül termelt élelmiszereket és mezőgazdasági termékeket részesítsék előnyben.
Romániában a tervezettnél alacsonyabb költségvetési bevételek miatt kényszerül takarékossági intézkedésekre a kormány. Az
adóhatóság szerint az első negyedévben az állami bevételek nagyságrendileg egymilliárd euróval kisebbek voltak a tervezettnél, ami az egész évre kivetítve négymilliárd euróval növelné az amúgy is magas (a GDP 4,4 százalékára tervezett) költségvetési hiányt.