Magyarországon adott a lehetőség a nyugodt kelet-nyugati gazdasági együttműködésre

Magyarország példája bizonyítja, hogy nemcsak lehetséges, de az egymásrautaltság miatt törvényszerű is a gazdasági együttműködés Kelet és Nyugat között, s ráadásul ennek rendkívül pozitív hatásai vannak - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Debrecenben.

Magyarországon adott a lehetőség a nyugodt kelet-nyugati gazdasági együttműködésre

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a BMW képzési központjának átadó ünnepségén arról számolt be, hogy szeptemberben megkezdte hároméves tanulmányait az első száz hallgató, a német cég debreceni gyárának jelenlegi és leendő munkatársai a létező legmodernebb technológiák használatát tanulják meg.

Kiemelte, hogy a magyar emberekbe vetett legmagasabb fokú bizalom jele, hogy a BMW épp hazánkba telepíti az új, jelenleg még nem létező, kizárólag elektromos platformú gyártást. A BMW, a kormány és Debrecen közötti együttműködés pedig biztosítani fogja azt, hogy ehhez mindig rendelkezésre álljon a munkaerő kellő számban.

"A kormány 25 milliárd forintot biztosított az egyetem számára, hogy kibővítsék a műszaki mérnöki kar kapacitásait, és hogy új járműtechnikai kutatóintézet jöjjön létre. Ahogy hallhattuk polgármester úrtól, a szakképzési centrumban is immár több mint 12 ezer tanulóval dolgoznak közösen" - mondta.

"Az itt tanuló fiatalok által Magyarország általános versenyképessége is jelentős mértékben növekedni fog, ami kiemelt jelentőséggel bír a mostani időszakban, amikor is a beruházásokért elképesztően éles harc zajlik a világban" - hangsúlyozta.

Szijjártó Péter arról számolt be, hogy az elmúlt egy-másfél évtized a válságok időszaka volt, az utóbbi években pedig kétszer is a feje tetejére állt a világgazdaság, de van egy olyan folyamat, amit semmi nem tudott megakasztani: az autóipar elektromos átállása.

"Hogy mely ország tartozik majd az új korszak nyertesei vagy vesztesei közé, az alapvetően azon múlik, hogy melyik ország hogyan tud bekapcsolódni a globális autóipari forradalomba, melyik ország hogyan tudja kivenni a részét az új autóipari korszakból" - jelentette ki.

"Nos, azt hiszem, mindenfajta nagyképűség és túlzás nélkül, pusztán a tényekre alapozva is nyugodtan mondhatjuk, hogy Magyarország ennek az elektromos autóipari átalakulásnak az Európa-bajnoka lett, és ott vagyunk a világ éllovasai között is" - tette hozzá.

Majd leszögezte, ez annak köszönhető, hogy a nyugati és a keleti, s elsősorban a német és a kínai cégek megtalálták Magyarországon a nyugodt együttműködés lehetőségét.

"Ez persze fakad Európa legalacsonyabb adóiból, fakad a legversenyképesebb európai beruházási környezetből, de legalább ennyire fakad abból a kölcsönös tiszteletre alapuló külpolitikai stratégiából is, amelynek nyomán ma Magyarország keleti és nyugati irányba is civilizált kapcsolatokat tud kiépíteni és fenntartani" - fogalmazott.

A miniszter fontos mérföldkőnek nevezte a BMW debreceni beruházását, miután ezzel már mindhárom német prémium autómárkának lesz gyára Magyarországon. Ráadásul a szavai szerint ez hatalmas kínai beruházásokat is indukált, amit tanúsít, hogy mára a világ tíz legnagyobb keleti akkumultárgyártójából öt is elkötelezte magát hazánk mellett.

"Tehát megmutattuk, hogy igenis nemcsak hogy lehetséges a kelet-nyugati gazdasági együttműködés, de az egymásrautaltság miatt törvényszerű is, s rendkívül pozitív hatásai vannak, például munkahelyek jönnek létre tömegével, a legmodernebb technológia kerül alkalmazásra" - sorolta.

"Éppen ezért Magyarország kormánya minden olyan törekvést (.) ellenez, amely arra irányulna, hogy e teljesen természetes kelet-nyugati munkamegosztást valamilyen mesterséges eszközökkel, politikai vagy ideológiai okokból elvágják" - figyelmeztetett.

Végül pedig hangsúlyozta, hogy az autóipar elektromos átállása már eldőlt, enélkül pedig lehetetlen is lenne teljesíteni a klímacélokat, minthogy a közúti közlekedés adja a károsanyag-kibocsátás nagyjából 14 százalékát.

"Az autóipar tehát elektromos lesz. Az ehhez szükséges beruházások részben már létrejöttek, részben meg folyamatosan jönnek létre, mint itt, Debrecenben. Egyes gyárak már megépültek, egyesek pedig meg fognak épülni" - mondta. "A kérdés nem ez. A kérdés az, hogy minderre hol kerül sor. Ezek a beruházások, ezek a gyárak hol hoznak létre munkahelyeket? Hol hoznak létre újabb fejlesztési forrásokat?" - fűzte hozzá.

Illetve arra is kitért, hogy a hazai autóipar termelési értéke tavaly először haladta meg a tízezer milliárd forintot, ami mögött kiegyensúlyozott, stabil növekedés van, amit az is bizonyít, hogy az idei év első nyolc hónapjában újabb 20 százalékos bővülést regisztráltak.

Nem akarják a magyar dolgozók, hogy nyilvánossá tegyék a fizetésüket

Ketyeg az óra: az EU bértranszparencia-irányelve hamarosan élesedik, miközben a cégek háromnegyede (75%) és a munkavállalók fele (51%) ma még nem támogatná, hogy a bérek mindenki számára nyilvánosak legyenek.
2026. 03. 04. 01:00
Megosztás:

Magyar siker a Financial Times TOP 1000-es listáján: Európa leggyorsabban növekvő HR cége lett a Quantum Digitális Diákszövetkezet

Március 3-án kihirdette a Financial Times a 2026-os „FT 1000 - Europe’s Fastest-Growing Companies” rangsort, amely az európai üzleti élet legdinamikusabb szereplőit vonultatja fel. Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és Olaszország adja a rangsorban szereplő vállalatok 75 százalékát, ugyanakkor a lista élmezőnyében idén egy magyar szereplő is áttörést ért el: a Quantum Digitális Diákszövetkezet a 15. helyen végzett. A 2021 és 2024 közötti időszakban a cég bevételei több mint negyvenszeresére nőttek, miközben a növekedés motorja tisztán az organikus fejlődés és a HR-folyamatok automatizálása volt.
2026. 03. 04. 00:30
Megosztás:

Hogyan befolyásolják a trendek a lakberendezési árakat?

A lakberendezés világában a trendek gyorsabban váltják egymást, mint valaha. Ami néhány éve még modernnek számított, ma már könnyen elavult hatást kelthet. De vajon mennyire érdemes követni az aktuális irányzatokat? És ami talán még fontosabb: mennyivel drágább egy divatos megoldás? A trendek nemcsak esztétikai kérdésként jelennek meg a lakberendezésben, de komoly árbefolyásoló tényezők is lehetnek.
2026. 03. 03. 23:59
Megosztás:

NATO-főtitkár: Irán nukleáris fejlesztése Európára is veszélyt jelent

A NATO főtitkára keddi szkopjei látogatása során ismételten védelmébe vette Izrael és az Egyesült Államok Irán elleni támadásait, hangsúlyozva, hogy Teherán nukleáris és ballisztikus képességeinek fejlesztése nemcsak Izraelre, hanem Európára is komoly fenyegetést jelent.
2026. 03. 03. 23:30
Megosztás:

Fontos jogszabályváltozások: bizonyos fogyasztói jogok ezentúl KKV-kra is kiterjednek

Fogyasztói jogokat kapnak a mikro-, kis- és középvállalkozások több jogszabály-módosításának köszönhetően – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. Márciustól a kötelező jótállás alá eső fogyasztási cikkekre vonatkozó szabályok is kiterjednek az érintett cégekre, ami számos új kötelezettséget ró a kiskereskedőkre.
2026. 03. 03. 23:00
Megosztás:

Nemzetközi áttörésre készül a magyar fejlesztésű AIDA alkalmazás

Nemzetközi sikert remél az AIDA (Artificial Intelligence Data Assistant) kiskereskedelmi döntéstámogató rendszertől fejlesztője, a Laurel Kft. az első piaci visszajelzések alapján.
2026. 03. 03. 22:30
Megosztás:

A Polgári Bank ügyfelei mától a MagNet Bank közösségének tagjai

Sikeresen lezárult a Polgári Bank Zrt. állományának átruházása a MagNet Magyar Közösségi Bank Zrt.-re. 2026. február 28-tól a Polgári Bank érintett ügyfelei automatikusan a MagNet Bank ügyfeleivé váltak. A mindennapi bankolás zavartalan: a számlaszámok és a szerződéses feltételek változatlanok maradnak, a digitális szolgáltatások pedig a MagNet korszerű elektronikus csatornáin érhetők el tovább.
2026. 03. 03. 22:00
Megosztás:

Telefonon egyeztetett az orosz és az iráni külügyminiszter

A közel-keleti válságról tárgyalt telefonon Szergej Lavrov orosz és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter - közölte kedden a moszkvai diplomáciai tárca.
2026. 03. 03. 21:30
Megosztás:

Az Országgyűlés elfogadta a Gazdasági Versenyhivatal 2025-ös beszámolóját

Az Országgyűlés Gazdasági bizottsága elfogadta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2025. évi tevékenységéről és a versenytörvény alkalmazásával összefüggő tapasztalatairól szóló beszámolóját. Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke a bizottsági ülésen kiemelte: „Megvédjük a fogyasztókat, támogatjuk a nemzetgazdasági folyamatokat és együttműködünk a jogkövetésre törekvő vállalkozásokkal.” A GVH Versenytanácsa 2025-ben több mint 3,7 milliárd forint bírságot szabott ki és 3,3 milliárd forint bírságcsökkentést adott az együttműködő vállalkozásoknak. Az Európai Unió versenyhatóságai közül a GVH az elsők között rendelkezik a parlament által elfogadott 2025-ös beszámolóval.
2026. 03. 03. 21:00
Megosztás:

Terméskieséshez vezethet, ha a gazdák túl takarékos üzemmódra váltanak

A Nyír-Chem Kft. februárban kétnapos tavaszváró ügyfél-konferenciát szervezett a Nyírségben, amelyre az ország számos pontjáról érkeztek gazdálkodók. A közel száz fős rendezvény célja a hazai és nemzetközi agrártrendek, a gazdasági helyzet és a digitális innovációk bemutatása, valamint a szakmai iránymutatás nyújtása a 2026-os szezon kezdetén.
2026. 03. 03. 20:30
Megosztás:

A közművelődés területén működő szervezetek számára hirdet pályázatot a KIM

Már lehet pályázni a Minősített Közösségi Színtér Címre, a Minősített Közművelődési Intézmény Címre és a Közművelődési Minőség Díjra - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára kedden a Facebook-oldalán.
2026. 03. 03. 20:00
Megosztás:

A Bitdeer jelentős Bitcoin-eladást hajtott végre – Likviditási nyomás a bányászszektorban

A szingapúri központú Bitdeer nagymértékű Bitcoin-értékesítést jelentett be, miközben a kriptopiac volatilitása továbbra is fokozott. A lépés újabb jele annak, hogy a bányászvállalatok aktívan alakítják treasury stratégiáikat a változó piaci környezetben.
2026. 03. 03. 19:30
Megosztás:

Nagyot gyengült kedden a forint

Nagyot gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon és veszteségbe fordult az év eleji kezdéshez képest.
2026. 03. 03. 19:00
Megosztás:

Mol: a Janaf tranzitdíjai jóval magasabbak az európai és ukrán tarifáknál

A Janaf jelenleg több mint háromszoros áron számolja a tranzitdíjat, mint a szomszédos, trieszti kikötőből induló és Németországon át Bécsig vezető TAL vezeték üzemeltetője - közölte a Mol az MTI-vel kedden.
2026. 03. 03. 18:30
Megosztás:

Sűríti egyiptomi járatait a Wizz Air, hogy segítse a Közel-keleti légtérzárral érintett utasait

A Wizz Air mentesítő járatokat indít azon utasai számára, akik a közel-keleti térségbe, vagy a térségből utaztak volna: péntektől heti 3 helyett 10 járatot biztosít Budapest és Sarm-es-Sejk között. Ezek a plusz járatok több lehetőséget kínálnak az Izraelbe és Izraelből induló közvetlen járatok felfüggesztése által érintett utasoknak, és jelenleg a legjobb lehetőséget biztosítják az Izrael és Európa közötti összeköttetésre.
2026. 03. 03. 18:00
Megosztás:

Lehet-e az XRP globális tartalékeszköz? A szakértő szerint igen – de csak 3 feltétellel

Az XRP jövője túlmutathat a spekuláción és a rövid távú árfolyamciklusokon. Egy ismert piaci elemző szerint a token akár globális tartalékeszközzé is válhat – ha teljesül három kulcsfontosságú feltétel: állami elfogadás, jogi tisztázás és intézményi legitimáció.
2026. 03. 03. 17:30
Megosztás:

Az ÁKK ráemelést hajtott végre a 2035-ben lejáró dollárkötvényre

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ráemelést hajtott végre a 2035-ben lejáró dollárkötvényre - közölte az ÁKK Zrt. kedden az MTI-vel.
2026. 03. 03. 17:00
Megosztás:

Telefonon beszélt Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor

Megvitatta az orosz-magyar együttműködés aktuális témáit, a 2025. november 28-án Moszkvában megtartott tárgyalások eredményeként elért megállapodások végrehajtásának folyamatát telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar kormányfő - közölte kedden a Kreml sajtószolgálata.
2026. 03. 03. 16:30
Megosztás:

Közel-Kelet: a Groupama automatikusan és díjmentesen meghosszabbítja az utasbiztosítást

A közel-keleti események miatt a Groupama Biztosító több száz ügyfele rekedt külföldön: vagy a háború által érintett országokban tartózkodnak, vagy ezeken az országokon keresztül szeretnének hazajutni, ami jelenleg ellehetetlenült, vagy csak korlátozottan lehetséges.
2026. 03. 03. 16:00
Megosztás:

A JPMorgan beszáll a stabilcoin-versenybe

A hagyományos bankóriás és a kriptoszektor közötti verseny új szakaszba lépett. A JPMorgan egyre nyitottabb a stabilcoinok felé, de Jamie Dimon világossá tette: ha egy kriptocég bankként működik, akkor bankként is kell szabályozni. Eközben a Ripple és az XRP egy alternatív, globális pénzügyi infrastruktúrát épít.
2026. 03. 03. 15:30
Megosztás: