Már az alku előtt is hajlandók engedni a hirdetési árból az eladók

Harmadával drágább ma egy budapesti panellakás, mint 2024-ben ugyanekkor - derül ki a zenga.hu hirdetési portál adataiból. A magas ingatlanárak és a lassuló kereslet miatt nagyobb mértékben csökkentettek azok az eladók, akik változtattak a hirdetési áraikon.

Már az alku előtt is hajlandók engedni a hirdetési árból az eladók

Az idei év második negyedévében tovább gyorsult az eladó lakóingatlanok drágulása az első negyedévhez képest. Országosan 12,8 százalékkal többet kérnek ma az ingatlanokért, mint 2024-ben ugyanekkor, míg ez az arány az első negyedévben csak 7,2 százalék volt.

“Budapesten az országos átlagnál nagyobb mértékben drágultak az ingatlanok. A zenga.hu hirdetési állományát tekintve a fővárosban 22,2 százalékkal emelkedtek a második negyedévben az árak egy év alatt. Sőt, ha csak az idei évet nézzük, akkor is gyorsult a drágulási ütem, az első negyedévben még csak 15,4 százalék volt a fővárosi, éves áremelkedés” - mondta Futó Péter, a zenga.hu elemzési vezetője.

A fővárosban június végén 1,38 millió forint volt a lakóingatlanok átlagos hirdetési négyzetméterára, mindez országosan 870 ezer forint volt.

A használt lakóingatlanok tekintetében 2025 második negyedévében a legnagyobb mértékben egy év alatt a panellakások drágultak mind országosan (32,6%), mind Budapesten (33,5%). A fővárosi használt téglalakások negyedével kerültek többe, mint tavaly ugyanebben az időszakban, míg országosan 20 százalékkal emelkedtek a hirdetési áraik. A családi házak hirdetési ára országosan 9,5, Budapesten 9,8 százalékkal emelkedett.

Országosan még nyoma sincs a tetőzésnek

Az ingatlaneladói tapasztalatok szerint a második negyedévben a magas ingatlanárak miatt kevesebb volt a potenciális vevő. Ezt alátámasztja, hogy a zenga.hu-n ingatlant kereső komoly érdeklődők száma a januári csúcshoz képest 30-40 százalékkal volt alacsonyabb áprilisban, és a májusi erősödés sem bizonyult tartósnak, ugyanis a júniusi kereslet szintén gyenge volt.

Az alacsonyabb kereslet ugyanakkor egyelőre nem látszik a lakásárak növekedési ütemében, jóllehet Budapesten már a mostani csúcsához közelíthet az áremelkedési dinamika. “A fővárosban minden jel arra utal, hogy az év második felében nagyot fog lassulni az áremelkedés üteme. Áprilisban 21,4, májusban 21,9, júniusban 22,9 százalékos volt az előző év azonos hónapjaihoz képest a drágulás, ami enyhe gyorsulást jelent ugyan, de korántsem akkorát, mint az év első hónapjaiban” - tette hozzá Futó Péter.

Vidéken azonban a lakásáremelkedés tetőzésének nincs jele, országosan még mindig dinamikus a drágulás, vagyis a hirtelen megugró budapesti árakat most a vidéki lakásárak is üldözőbe vették. A második negyedévben júniusban emelkedtek legnagyobb ütemben országosan az átlagos négyzetméterárak (15,2%).

Árcsökkentéssel reagálnak az eladók a visszaesett keresletre

Azok a hirdetők, akik felismerték, hogy a nagyon magas kezdeti hirdetési árak miatt is lassul a kereslet, nagyobb mértékben csökkentettek a hirdetési árakon - derül ki a zenga.hu adataiból. Míg az első negyedévben az árat csökkentők átlagosan 3,7 százalékkal adták volna olcsóbban ingatlanjukat az eredeti árhoz képest, addig a második negyedévben már 6,4 százalékkal. Az áremeléseknél az első negyedéves 7,5 százalék pedig 4,4 százalékra csökkent. 

“Bár a hirdetési időszak során árat csökkentők aránya mindkét negyedévben hasonlóan alakult, az árat emelőké drasztikusan visszaesett, ami arra utal, hogy az év hátralevő részében egyre kevesebben bíznak a piac töretlen szárnyalásában” - emelte ki a zenga.hu elemzési vezetője.

Az albérleti díjak nem emelkedtek

A kiadó lakásokat nézve látványos, hogy a bérletidíj-emelkedések teljesen elmaradtak a lakásár-emelkedésektől. Budapesten a bérleti díjak az elmúlt egy évben mindössze néhány százalékkal emelkedtek. 2025 második negyedévében az előző év második negyedévéhez képest a garzonlakások bérleti díja 5,7 százalékkal ment feljebb, a kétszobás lakásoké 2,3 százalékkal, a háromszobásoké 4,3 százalékkal, a négy vagy többszobás lakások esetében viszont alig több mint 1 százalék volt az éves emelkedés, ami szintén hozzájárul a csökkenő befektetői kereslethez.

Erős zárás az európai tőzsdéken

Egy százalék közeli indexemelkedéssel fejezték be a keddi kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2025. 11. 25. 18:30
Megosztás:

A kormány évi egymilliós otthontámogatást ad a közszolgálatban dolgozóknak

A kormány évi egymillió forint összegű otthontámogatást vezet be a közszolgálatban dolgozók részére - erről beszélt a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára MTI-hez kedden eljutatott videójában.
2025. 11. 25. 18:00
Megosztás:

Romániában alkotmányellenesnek minősítették a magánnyugdíj-megtakarítások felvételének új szabályozását

Elutasította a román alkotmánybíróság a magánnyugdíj-megtakarítások felvételének korlátozására vonatkozó törvénykezdeményezés ellen emelt óvások legtöbb kifogását, de alkotmánysértőnek minősítette a jogszabály azon cikkét, amely lehetővé tette volna, hogy a rákbetegségben szenvedő nyugdíjasok egy összegben vegyék fel megtakarításukat.
2025. 11. 25. 17:30
Megosztás:

Elkezdődött az új üzemegységek építése a Dreher kőbányai gyáránál

A Dreher kőbányai gyáránál elkezdődött az új üzemegységek, a fermentációs üzem és az új energiaközpont földfelszíni építése. Az önerőből finanszírozott, 30 milliárd forint értékű beruházás várhatóan 2026 végén zárul le, a termelés a a munkálatok ideje alatt sem áll le - közölte a Dreher Sörgyárak Zrt. kedden az MTI-vel.
2025. 11. 25. 17:00
Megosztás:

Nem csökken az Otthon Start program lendülete

Nem csökken a szeptember 1-jén indult Otthon Start program lendülete, november közepéig 22 ezer fix 3 százalékos hiteligénylési kérelmet nyújtottak be csaknem 800 milliárd forint összegben, és több mint 8500 igénylőnek már folyósítottak is csaknem 300 milliárd forint hitelt - mondta a Miniszterelnökség (ME) parlamenti és stratégiai államtitkára a program eredményeiről tartott keddi sajtótájékoztatóján.
2025. 11. 25. 16:30
Megosztás:

Hollandia akár 3 milliárd eurót is befektethet a drónok elleni védelembe

A holland védelmi minisztérium bejelentette, hogy 1,25 és 3 milliárd euró közötti összeget tervez befektetni a drónok elleni védelmi képességek megerősítésére - közölte az NL Times című angol nyelvű holland hírportál kedden.
2025. 11. 25. 16:00
Megosztás:

Nőtt a német GDP a harmadik negyedévben

Németország hazai összterméke az idei harmadik negyedévben stagnált a második negyedévvel összevetve, éves szinten pedig nőtt - közölte a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden.
2025. 11. 25. 15:30
Megosztás:

75 millió forint bírság OPUS részvények bennfentes kereskedése miatt

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 74,75 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki 4 magánszeméllyel szemben és feljelentéseket tett a bennfentes kereskedelmet és bennfentes információ jogosulatlan közzétételét tiltó jogszabályok megsértése miatt, amely az OPUS GLOBAL Nyrt. részvényeihez köthető - közölte a jegybank kedden az MTI-vel.
2025. 11. 25. 15:00
Megosztás:

Jóval az átlag alatt van az idei almatermés

A tavaszi fagyok, a hűvös május, az aszály és az extrém hőingadozásokkal tarkított nyár miatt minden idők leggyengébb termésmennyiségét takaríthatták be az almatermelők - derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) közös körképéből.
2025. 11. 25. 14:30
Megosztás:

Az EU-ban 5,8 százalékkal nőtt az új autók eladása októberben

Az Európai Unióban 5,8 százalékkal, 916 ezer 609-re nőtt az új autók eladása októberben az előző év azonos hónapjához képest - áll az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára kedden fölkerült jelentésben.
2025. 11. 25. 14:00
Megosztás:

Több tízezer extra ingatlannal bővülhet az otthon startos kínálat

A kormány fontolóra vette, hogy a külterületi lakóingatlanokra is kiterjeszti az Otthon Start Programot, így a tanyák és birtokközpontok mellett egyéb külterületen lévő lakóingatlanokra is igényelhető lenne a 3 százalékos hitel. Országosan több mint 150 ezer külterületi lakóingatlan szerepel az ingatlannyilvántartásban, amiből 29 ezer zártkerti besorolású. A legtöbb külterületi lakóingatlan Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben található. Az újonnan tervezett intézkedés valószínűleg ezeknek a régióknak az ingatlanpiacát pörgetné jobban.
2025. 11. 25. 13:30
Megosztás:

A házépítéshez még mindig beton kell, nem wifi

A világ digitalizálódik. Ami ma még kézzel fogható, az holnap már egy alkalmazásban érhető el. De van egy határ: házat nem lehet letölteni, burkolatot nem lehet a negyedikre streamelni, fürdőszobát nem burkol a mesterséges intelligencia. A jó szakember továbbra is a jövő építőiparának legfontosabb erőforrása és fogytán van.
2025. 11. 25. 13:00
Megosztás:

Japán új védelmi vonalat húz a kriptotőzsdék köré – Kötelező tartalékot vezetnek be a hackek és csődök ellen

Japán ismét példát mutat a kriptovaluta-szabályozásban: a világ egyik legszigorúbban ellenőrzött digitális eszközpiacán új törvényjavaslat készül, amely kötelezővé tenné a kriptotőzsdék számára, hogy külön tartalékokat képezzenek az ügyfélveszteségek fedezésére. A cél világos: fokozott védelem a hackertámadásokkal, üzemzavarokkal és csődhelyzetekkel szemben, miközben a szektor egyre inkább hasonlít a hagyományos pénzügyi piacok működésére.
2025. 11. 25. 12:30
Megosztás:

Egyre nagyobb igény lesz a munkásszállások iránt, de van-e elég kínálat?

A magyarországi munkaerőpiac jelentős átalakuláson megy keresztül, különösen a kékgalléros munkakörök esetében. Az elmúlt években a munkavállalók mobilitása csökkenő tendenciát mutatott, azonban ez a trend idén megfordulni látszik „A közelmúltban megnyíló új ipari beruházások komoly munkaerő-vándorlást indítanak el az érintett régiókba. A jelenlegi munkaerő-állomány mobilizálása válasz lehet a növekvő igények kielégítésére, ehhez azonban minőségi munkásszállók biztosítására is szükség van a piacon. A szállásoltatás továbbra is jelentős szerepet tölt be a munkaerőhiány enyhítésében, különösen a vidéki és ipari térségekben” - tájékoztat Kiss Éva, a Wellby House Kft. közvetítő cég értékesítési vezetője.
2025. 11. 25. 12:00
Megosztás:

A 20-40 évesek már az ingatlanpiac több mint felét adják

Az Otthon Start Program hatására 2025 végére látványosan átalakult a hazai ingatlanpiac életkori szerkezete: mind országosan, mind Budapesten a fiatalabb vevők kerültek meghatározó pozícióba. A Duna House adatai szerint a 20-30 és 30-40 év közötti korosztály minden korábbinál aktívabban van jelen a tranzakciókban, miközben vásárlási jellemzőik és költési hajlandóságuk is jelentősen átformálta a keresleti oldalt.
2025. 11. 25. 11:30
Megosztás:

Óriási vízmennyiség tűnik el az elavult megoldások miatt

Bár Magyarországon a közüzemi vízellátás szinte a teljes lakosság számára elérhető, az elöregedett hálózatok és a modern technológiák hiánya rengeteg kockázatot rejt, óriási a vízveszteség, és sok helyen rohamosan romlik a vízminőség. A hazai vízvezetékrendszer felújítási ciklusa átlagosan 271 év, de akad olyan szakasz, amelynek teljes cseréje a jelenlegi ütemben 25 ezer évig tartana, miközben a vezetékek átlagos élettartama alig 60-100 év! Számítások szerint évente mintegy 19-21,5 milliárd forintnyi közpénz tűnik el az elfolyó vagy el nem számlázható víz miatt.
2025. 11. 25. 11:00
Megosztás:

Stabilcoinok mentik meg az amerikai államadósságot? – 109 milliárd dolláros kényszeres vásárlás az új törvény nyomán

2025 második felében robbanásszerű növekedésen ment keresztül a stabilcoin-piac, ami nemcsak a kriptoszektor, hanem az amerikai államadósság finanszírozása szempontjából is történelmi fordulatot hozott. Az újonnan elfogadott GENIUS-törvény értelmében ugyanis a stabilcoin-kibocsátók kötelezően amerikai állampapírokba fektetik a fedezetet – így július és november között már 109 milliárd dollárnyi államkötvényt vásároltak. A kripto és a közpénzügyek világának összefonódása új korszakot jelez, amely globális hatással lehet a pénzügyi rendszerekre.
2025. 11. 25. 10:30
Megosztás:

Markus Hilken az SAP Emarsys Hungary élén

Az SAP Hungary régiós és globális szinten is kiemelkedő fejlesztőközpontját vezető Markus Hilkent nevezték ki az SAP Emarsys Technologies Hungary ügyvezető igazgatójává. A kinevezés az SAP és a vállalat által korábban felvásárolt Emarsys összeolvadásának egy új mérföldköve, mely megerősíti Magyarország vezető szerepét az SAP ügyfélélmény- (Customer Experience) és marketing-automatizációs fejlesztéseinek globális portfóliójában.
2025. 11. 25. 10:00
Megosztás:

Az USA-ban erősödtek a kamatcsökkentési várakozások, a kötvényhozamok pár bázisponttal lejjebb araszoltak

Két nap alatt a második olyan üzenet érkezett a Fed döntéshozóitól, ami alapján csökkenhet a kamat decemberben, így az USA-ban erősödtek a kamatcsökkentési várakozások. A hozamok ismét lejjebb araszoltak pár bázisponttal, a tízéves közelíti a lélektani szempontból is fontos 4%- os szintet, ami igen közel van a járvány utáni kereskedési sáv aljához. Az európai kötvényhozamok is kissé csökkentek, a tízéves német hozam 2,7% alá süllyedt. Az EUR/USD 1,15 felett maradt.
2025. 11. 25. 09:30
Megosztás:

Amerikában folytatódott a pénteki rali, míg az EU az acél- és alumíniumipari vámok csökkentését, addig az USA a digitális szektor kiegyensúlyozottabb szabályozását várja a másik féltől

A Wall Street indexei emelkedéssel zártak hétfőn, folytatva a pénteki ralit, mivel nőtt annak a valószínűsége, hogy az amerikai jegybank decemberben csökkenti az irányadó kamatot, ami segített a befektetőknek túllépni a túlértékelt technológiai részvények miatti aggodalmakon. A technológiai túlsúlyos Nasdaq Composite 2,7%-kal, az S&P 500 1,5%-kal, a Dow Jones 0,4%-kal került feljebb. A piaci árazás alapján a decemberi kamatvágás valószínűsége már 81%, szemben a pénteki 35-40%-kal.
2025. 11. 25. 09:00
Megosztás: