Már Dánia a világ egyik leginnovatívabb országa

Az innováció elengedhetetlen a fejlett gazdaságok versenyképességének megőrzéséhez, a növekedés előmozdításához, a jólét biztosításához és az olyan globális kihívások kezeléséhez, mint a szén-dioxid-mentesítés, az éghajlatváltozás és a világjárványok. A Német Iparszövetség (BDI) és a Roland Berger “Innovációs mutató 2024” tanulmányában 35 ország gazdasági innovációs képességét hasonlítja össze egy strukturált mérési modell segítségével. Az idei rangsor első három helyezettje Svájc, Szingapúr és Dánia.

Már Dánia a világ egyik leginnovatívabb országa

Az elemzés három fő szempontra összpontosít: először is az innováció jelenlegi helyzetének felmérése ("Creating Innovations"), másodszor az országok technológiai jövőjének feltárása ("Developing Future Fields through Key Technologies"), harmadszor pedig a gazdasági rendszerek fenntarthatóságának értékelése annak megállapítása érdekében, hogy azok a bolygó határain belül működnek-e és hosszú távon sikeresek lehetnek-e ("Sustainable Economy").

A 2024-es innovációs mutató összesített rangsorában az első helyeken ismét a kisebb nemzetek állnak, akárcsak a korábbi években. Svájc 71 ponttal továbbra is az első helyen áll, őt követi Szingapúr, amely három ponttal növelte pontszámát, és elérte a 68 pontot. Dánia szintén 68 pontot ért el, és ezzel a világ egyik legdinamikusabb és leginnovatívabb országa. Az ország lenyűgöző nyolc ponttal javította teljesítményét, és több kulcsfontosságú technológia, például az energiatechnológia és a biotechnológia terén is élen jár. Szingapúr és Dánia pozitív fejlődése közelebb hozta az első három országot egymáshoz, míg a köztük és a következő helyen álló országok - Svédország (58 pont), Írország (55) és Finnország (52) - között jelentősen nőtt a különbség.

Egyetlen nagy ipari ország sincs az első 10 között

Több kisebb ország, köztük Belgium és Ausztria után az első nagy ipari ország a 11. helyen szerepel: Dél-Korea 44 ponttal. Szorosan mögötte következik Németország 43 ponttal (-2), a 10. helyről a 12. helyre esett vissza, az Egyesült Királyság pedig 42 ponttal (+1) a 13. helyen áll. Az Egyesült Államok 35 ponttal (-7) a 18. helyen áll, folytatva az innovációs kapacitás lassú, de folyamatos csökkenését, amely a 2000-es évek közepén kezdődött. E tendencia átmeneti stabilizálódását a Covid-19 világjárvány nagyrészt visszafordította.

A világjárvány Kínát is érintette. Kína az egyetlen olyan nagy gazdaság, amely az évek során rendkívül dinamikusan javította innovációs kapacitását, és következetesen feljebb lépett a rangsorban. Jelenleg a 25. helyen áll, megelőzve olyan országokat, mint Olaszország és Japán. A világjárvány és a kormány szigorú elszigetelő intézkedései azonban 2020 óta Kína innovációs indexének stagnálásához vezettek.

Japán a 28. helyen áll, a középmezőny alsó végén. Japán viszonylag gyenge teljesítménye az innovációs rangsorban nagyrészt olyan területeken mutatkozó gyengeségeknek köszönhető, mint a nemzetközi hálózatépítés, a tudományos teljesítmény, a munkaerő rendelkezésre állása, valamint a kutatás-fejlesztésbe történő kormányzati beruházások. Annak ellenére, hogy Japán erős teljesítményt nyújt a K+F tevékenységek, a szabadalmi bejelentések és a csúcstechnológia terén, ezek az erősségek nem elegendőek ahhoz, hogy jelentősen javítson az általános rangsoron.

A rangsor alsó helyeit hét feltörekvő gazdaság foglalja el, köztük az öt BRICS-ország közül négy (Brazília, Oroszország, India, Dél-Afrika), valamint Törökország, Mexikó és Indonézia. A 21 és 12 pont közötti mutatóértékekkel ezek az országok foglalják el a lista legalacsonyabb helyezéseit.

A kis országok gyakran erősen specializálódnak, a nagyobbak diverzifikáltabbak.

„Egy gazdaság mérete jelentősen befolyásolja tudományos és technológiai specializációját, és következésképpen innovációs tevékenységét. A kisebb országoknak specializálódniuk kell, hogy korlátozott erőforrásaikat és képességeiket hatékonyan összpontosíthassák. Ez lehetővé teszi számukra, hogy könnyebben kiemelkedjenek bizonyos területeken, amint azt Svájc, Szingapúr és Dánia esetében láthatjuk - olyan országok, amelyek tudományos intézményei a világ legjobbjai közé tartoznak. Iparágaik olyan területekre összpontosítanak, mint a gyógyszeripar, a biotechnológia, az elektronika és az automatizálás, ahol az új kutatások különösen fontosak.” – mondta el Schannen Frigyes, a Roland Berger partnere.

A nagyobb országok viszont sokkal szélesebb körű tevékenységekkel rendelkeznek. Ez a sokféleség lehetővé teszi számukra, hogy számos ágazatban elérjék a kritikus tömeget, ugyanakkor csökkentheti általános hatékonyságukat. A nagyobb gazdaságok heterogénebbek is, ami azt jelenti, hogy bizonyos tevékenységek gyakran regionálisan koncentrálódnak, például klaszterekbe. Ha például az egyes amerikai államokat vizsgáljuk, az ország általános gyenge innovációs helyezése némileg enyhül. Massachusetts a 7., Kalifornia pedig a 13. helyen állna, ha önállóan értékelnénk, mindkettő sokkal magasabb a globális összehasonlításban. Hasonlóképpen, a németországi Baden-Württemberg a 4. helyen állna, közvetlenül Svájc, Szingapúr és Dánia mögött. Míg tehát ezekben az országokban egyes régiók globálisan vezető szerepet töltenek be az innovációban, mások jelentősen lemaradnak.

A 2024-es innovációs mutató a Fraunhofer Rendszer- és Innovációkutató Intézet (ISI) és az Európai Gazdaságkutató Központ (ZEW) által gyűjtött és elemzett, tudományosan alátámasztott adatok alapján tükrözi a globális innovációs tevékenységek helyzetét. A jelentés kiemeli, hogy egy ország jelenlegi helyzete a múltbeli döntések és beruházások eredménye. Ezzel szemben a jövőt a ma meghozott intézkedések alakítják. Azok az országok, amelyek most nem hajtják végre a szükséges intézkedéseket, az elkövetkező években nehezen fogják tudni tartani a lépést az innovációban élenjárókkal. Németországban például számos területen aggasztó beruházási elmaradás tapasztalható. Az új tudás és technológiák kiépítésének visszafogása veszélyezteti Németország versenyképességét, különösen, mivel egyre több ország száll be az innovációs versenybe.

Polkadot (DOT) befektető szerint ez a 0,04 dolláros token 30 000%-os emelkedéssel 400 dollárt 120 000 dollárrá változtathat 2025-re!

Egy neves befektető, aki korábban a Polkadotot támogatta, most egy új, mindössze 0,04 dollár értékű kriptovalutára hívta fel a figyelmet. Előrejelzése szerint ez az érme 2025-re elképesztő, 30 000%-os növekedést érhet el, amely egy szerény, 400 dolláros befektetést lenyűgöző, 120 000 dolláros nyereséggé alakíthat. Felmerül a kérdés: vajon ez az új token képes lesz átalakítani a kriptopiacot?
2024. 11. 21. 20:00
Megosztás:

Fizetésképtelenné vált az egyik legnagyobb romániai faipari kombinát német tulajdonosa

Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi (Sebes) faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
2024. 11. 21. 19:30
Megosztás:

Zártkörű részvénykibocsátást tervez az SPP a Concorde Értékpapír segítségével

Zártkörű részvénykibocsátást tervez a Shopper Park Plus Nyrt. (SPP) a Concorde Értékpapír segítségével, a tranzakció előkészítésére forgalmazói szerződést kötött a brókercéggel - közölte a BÉT honlapján az ingatlantársaság csütörtökön.
2024. 11. 21. 19:00
Megosztás:

Nőtt a kereslet a fővárosi agglomerációs térség ingatlanai iránt

Nőtt a kereslet a fővárosi agglomerációs térség ingatlanai iránt: az idén január és október között a területen zárult adásvételek száma 6 százalékkal meghaladta a 2022-es és 26 százalékkal a 2023 év eladásait - közölte saját adatai alapján a Duna House csütörtökön az MTI-vel.
2024. 11. 21. 18:30
Megosztás:

Mennyi lesz a minimálbér jövőre?

Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig tizennégy százalékkal nő a minimálbér. Nem volt egyszerű, de megszületett a bérmegállapodás a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői között - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Miskolcon, a száz legjelentősebb Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei székhelyű vállalkozást felsorakoztató TOP100 kiadvány ünnepélyes bemutatásán és átadásán.
2024. 11. 21. 18:00
Megosztás:

Fellélegezhet az autópiac? Lássuk a számokat!

Növekedett az eladott új autók darabszáma októberben.
2024. 11. 21. 17:30
Megosztás:

Ennyi palackot gyűjtött össze MOHU hat hónap alatt

November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben - közölte a MOHU csütörtökön az MTI-vel.
2024. 11. 21. 17:00
Megosztás:

Több forrásból gazdálkodhatnak jövőre az önkormányzatok

Az új gazdaságpolitika költségvetése az önkormányzatoknak is többletforrásokat ad, a települések biztonságos működése jövőre is garantált - jelentette ki Varga Mihály, miután Szita Károlyt, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnökét fogadta hivatalában.
2024. 11. 21. 16:30
Megosztás:

Új módon érvényesíti az illetékemelést a Raiffeisen, egyben jelentősen emeli díjait

A Raiffeisen Bank csütörtökön 18 óráig fogadja be a jelenlegi bankszámlacsomagjai igényelhetőségét, ezt követően egy új számlacsomagot tesz elérhetővé, melyben egyes eddigi díjak jelentősen megemelkednek. A bank egyben elsőként a magyar piacon, úgy alkalmazza az illetékemelés érvényesítését, hogy az új bankszámlacsomagot már az aktuális illetékmértékkel vezeti be – értesült a BiztosDöntés.hu.
2024. 11. 21. 16:00
Megosztás:

Az OMV 2025 végéig csaknem 50 ultragyors töltőpontot ad át az országban

Magyarországon már 15 helyszínen lehet igénybe venni az OMV új gyorstöltőit és további 12 töltőhely kiépítésén dolgoznak, ezek befejezése az év végéig várható; a cég 2025 év végéig csaknem 50 ultragyors töltőpontoz ad át - közölte az OMV Hungária Kft. az MTI-vel.
2024. 11. 21. 15:30
Megosztás:

Magyarország az európai űripar fókuszában – EU Space Days Budapesten

2024. november 20-21-én a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem adott otthont az EU Space Days elnevezésű nagyszabású nemzetközi szakmai konferenciának, amely az Európai Unió űrkutatási és űripari programjainak legfontosabb szakértői és vállalati fóruma.
2024. 11. 21. 15:00
Megosztás:

Tavaly a külföldiek kicsit előretörtek a magyar lakáspiacon

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon. Különösen a főváros szívében és a Dunántúl egyes területein számottevő a külföldiek aktivitása. Míg a drágább budapesti ingatlanokra inkább keletről érkeznek a vevők, addig a Nyugat-Európából beköltözők többnyire vidéki, olcsóbb házakat keresnek.
2024. 11. 21. 14:30
Megosztás:

Újabb kiskaput zár be a kormány a fuvarozásban

Elsősorban a mikrovállalkozásokat érinti a kormány döntése, amely jövőre az eddigi akár 48 helyett 2 órában maximálja a teherautók és buszok viszonylati jegyeinek érvényességét az útdíjfizetésben. Ezzel lényegében a fuvarozási piac valamennyi szereplőjét rákényszerítik arra, hogy az automatikus útdíjbevallást lehetővé tevő fedélzeti eszközt vásároljanak, ne pedig papíron vagy az interneten váltsák meg alkalmanként a jegyet.
2024. 11. 21. 14:00
Megosztás:

Új Kormányintézkedés: a végrehajtás alól mentesített összeg 106.450 Ft-re emelkedik, azaz a nettó minimálbér 60%-ára

A Kormány újabb lépéseket tesz a társadalom alacsonyabb jövedelmű és sérülékenyebb csoportjainak védelme érdekében, ezúttal a végrehajtási szabályok módosításával.
2024. 11. 21. 13:30
Megosztás:

Folytatódnak az ivóvízszolgáltatást biztosító fejlesztések

A kormány kiemelt célja, hogy a magyar családok számára hosszútávon biztosított legyen a minőségi ivóvíz-szolgáltatás amellett, hogy védjük természeti kincseinket és vízkészletünket. Ezt szolgálja a nem lakossági fogyasztókra vonatkozó, egységes alap- és fogyasztással arányos díj és a tizenhat éve azonos mértékű vízkészletjárulék mértékének jövő évtől tervezett változása, amely hozzájárul a minőségi víziközmű-szolgáltatás biztosítását célzó fejlesztések megvalósulásához - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) csütörtökön.
2024. 11. 21. 13:00
Megosztás:

A hazai használtautó-piacon októberben 81 100 személygépkocsi cserélt gazdát

A DataHouse előzetes a hazai használtautó-piacon októberben 81 100 személyautó cserélt gazdát, ami csaknem 12 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi szintnél, és már novemberben megdőlhet az éves rekord, amelyet a használtautó-piac 2022-ben állított be 825 ezres értékkel - közölte a JóAutók.hu csütörtökön az MTI-vel.
2024. 11. 21. 12:30
Megosztás:

Magyarország az európai űripar fókuszában

Szerdán és csütörtökön a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem adott otthont az EU Space Days elnevezésű nagyszabású nemzetközi szakmai konferenciának, amely az Európai Unió űrkutatási és űripari programjainak legfontosabb szakértői és vállalati fóruma - jelentette be csütörtöki közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2024. 11. 21. 12:00
Megosztás:

Folytatná a kamatvágást a Fed, de előtte szünet jöhet

Michelle Bowman, a Fed kormányzótanácsának tagja óvatosságra intett a kamatvágásokkal kapcsolatban, mivel a túl gyors enyhítés az infláció fellángolásához vezethet.
2024. 11. 21. 11:30
Megosztás:

Soha nem látott bérrobbanás

Az Eurózónában év/év alapon 5,4 százalékkal emelkedtek a bérek a harmadik negyedévben.
2024. 11. 21. 11:00
Megosztás:

A befektetők az FXGuys ($FXG) kriptovalutát részesítik előnyben az XRP és a NEIRO helyett, miközben a következő 100-szoros növekedést hozó kriptót keresik

A befektetők egyre gyakrabban keresik a következő olyan tokent, amely hatalmas növekedésre képes, és egyre nagyobb figyelmet kap az FX Guys ($FXG). Ez az új DeFi token kiemelkedik valós hasznosíthatóságával, decentralizált felépítésével és egyedi profitmegosztási modelljével.
2024. 11. 21. 10:30
Megosztás: