Már elkezdték árazni a 100 bázispontos kamatemelést is az USA-ban
Az elemzők azt várták, hogy a júliusban még 8,5%-os infláció 8,1%-ra fog lassulni (év/év), azonban többen is figyelmeztettek, hogy ez elsősorban az üzemanyagárak visszaeséséből fakad és nem az árnövekedési ütem széleskörű enyhüléséből. A fogyasztói árindex éves szinten 8,3% lett, míg a maginfláció is a becsült 6,1% helyett 6,3%-ra gyorsult a korábbi 5,9%-ról, havi alapon pedig 0,6%-ot emelkedett.
Az S&P 500 index utóbbi napokban látott 6%-os emelkedése szinte teljesen eltűnt az elmúlt két év leggyengébb napján, az említett index 4,8%-ot, a növekedési papírokkal teli Nasdaq pedig 5,2%-ot zuhant.
A befektetők ismét „pánik üzemmódba” kapcsoltak, a kamatérzékeny 2 éves kötvényhozam 18 bázispontot ugrott 3,75%-ra, a 10 éves lassabban követte, 6 bázisponttal 3,42%-ra emelkedett. A recessziótól való félelem nem véletlen, a határidős árazások alapján már 35%-os esélyt adnak egy teljes százalékpontos Fed szigorításnak, az év végére pedig 400-425 bázispont közé várják az irányadó kamatrátát. A dollár is erősödött, az EURUSD 1,02 közeléből fordult le a paritás alá.
Joe Biden a stabil munkaerőpiacot és a szerinte remek termelést próbálta kiemelni tegnap, kerülve a friss inflációs adat kommentárját. Az amerikai elnök beszédében a klíma- és adóreformokról szóló törvényét éltette és kijelentette, hogy az amerikaiaknak nincs okuk az infláció miatt aggódni.