Már nem éri meg külföldről rendelni, felpörögnek a magyar webshopok

Az árfolyamváltozás miatt már egyre kevesebb esetben éri meg euróban vagy dollárban külföldről rendelni, így még több vásárló fordul a hazai internetes áruházak irányába. A hazai webshopokon erősödő igény jelentkezik az önfenntartó életmóddal kapcsolatos árucikkek iránt. Emellett most jött el az ideális pillanat a külpiacok felé való nyitásra is a hazai e-kereskedelemben - véli Surányi Ferenc webshop-szakértő, az M. I. Solution Kft. ügyvezetője.

Már nem éri meg külföldről rendelni, felpörögnek a magyar webshopok

Az orosz–ukrán háború és az árfolyamváltozások egyre kevésbé teszik kívánatossá a magyaroknak, hogy külföldi webáruházakból rendeljenek.

“Az euróban vagy dollárban történő vásárlások egyre drágábbak, ezért tapasztalataink szerint egyértelműen csökken a magyar vásárlók száma a külföldi webshopokban. Sok esetben már nem érdemes más pénznemben fizetni, ezért a vevők meggondolják, hogy a megnövekedett kiadások miatt honnan szerezzék be a termékeket. Csak hab a tortán, hogy tavaly óta áfát és vámkezelési díjat is kell fizetni bármilyen, az Unión kívülről online rendelt áru után, a csomag értékétől függetlenül. A tendenciát felismerve egyes magyar webshopok akciókkal is igyekeznek a vevőkörük kedvében járni. A talpon maradt webáruházak bővítik a választékot, és igazodnak az igényekhez” - mondta Surányi Ferenc, az M. I. Solution Kft. ügyvezetője és a magyar fejlesztésű mesterséges intelligencia szoftver fejlesztője.

A több mint száz hazai webáruház üzemeltetésében kulcsszerepet játszó szakértő arra is felfigyelt, hogy az elmúlt hetekben egyes termékkategóriák kifejezetten népszerűvé váltak.

Trendi az önfenntartás és az energiahatékony eszközök

“A vásárlási adatokból kitűnik, hogy a magyarok egyre nagyobb része foglalkozik az önfenntartás gondolatával. A webáruházak számára ez újabb kihívást jelent, de egyben nagyobb forgalmat is. Például a kertészettel foglalkozó webshopok termékei keresettebbek, a növények termesztéséhez, és az állattartáshoz szükséges eszközök, gépek piaca növekszik. A gazdák közül sokan kihasználják a modern technikai lehetőségeket, és figyelemmel kísérik a webáruházak kínálatát. Az önfenntartásra való törekvés miatt újra életbe lép a jó stratégia előnye, és a bővítés lehetősége” - nyilatkozta Surányi Ferenc, akinek startupja fejleszti a világ első webáruházra köthető mesterséges intelligencia szoftverét. A rendszer minden egyes látogatót elemez, és személyre szabottan kommunikál, így emberi beavatkozás nélkül segíti az érdeklődőt és ezen keresztül a webshop bevételnövekedéséhez is hozzájárul.

A webshop-szakértő úgy látja, hogy az energiatakarékos termékek piaca is nő, mivel ezekkel hosszú távon mindenki csökkentheti a kiadásait. A lakosság változtat az energiafelhasználásán, egyre költséghatékonyabb és környezetbarátabb megoldásokra törekszik. A webshopok növekedését az is segíti, hogy a Covid miatt nagyon sokan részesítik előnyben a futárszolgálattal történő házhozszállítást.

Sokat erősödhet a hazai e-kereskedelem

Míg a járványhelyzet alatt sosem látott forgalomról számolhattak be a hazai webáruházak, a háború hírére az év elején sokan visszafogták a vásárlásaikat. Ezek az igen erős ingadozások sajnos sok kisebb e-kereskedelmi vállalkozást rosszul érintettek, egyeseknek munkatársakat kellett elküldeniük vagy be is kellett zárniuk.

“Jól látható, hogy az e-kereskedelem erősen átalakulóban van. Míg egyes területek jelentős fejlődésen mennek át, addig más piacok jelentősen visszaestek, de összességében az e-kereskedelem - nagy ingadozások közepette, de erősen bővül.

További lehetőség a webshopok számára, hogy a környező országokba ugyanolyan szállítási költséggel tudják az árukat a vevőkhöz eljuttatni, mint belföldön. A pénzpiaci helyzet, az árfolyamváltozás kiváló lehetőséget teremt az exportálásra, így a külföldi piacra is szállító webshopok előnyösebb üzleti eredményt produkálhatnak.. A szomszédos országok lakosságát is azok a hatások érintik, mint a magyarokat, így az igény kiszámítható. Az exportot óriási mértékben könnyíti a fordítószoftverek használata, ami lehetővé teszi, hogy a magyarul beszélő ügyintéző hatékonyan tudjon kommunikálni külföldi megrendelőkkel” - mondta Surányi Ferenc.


Magyar részvétellel sürgetnek új, átfogó európai öregedéskutatási programot a világ vezető tudósai

Több mint 100 nemzetközi intézet közös felhívásban figyelmezteti az Európai Uniót: a kontinens gyorsan öregszik, de a jelenlegi egészségügyi stratégiák csak a betegségek utólagos kezelésére fókuszálnak a probléma gyökere helyett. A világ egyik vezető tudományos folyóiratában most megjelent publikáció egy átfogó európai „Longevity” (hosszú, egészséges élet) program azonnali elindítását sürgeti. A történelmi jelentőségű felhívás egyetlen magyar szerzője Dr. Horváth Dóra, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa.
2026. 05. 09. 16:00
Megosztás:

Nőtt az aranyfelvásárlás Kínában az első negyedévben

Enyhén emelkedett 2026 első negyedévében az aranyfelvásárlás Kínában, elsősorban az aranyrudak és -érmék iránti erős keresletnek köszönhetően - derült ki a Kínai Aranyszövetség (China Gold Association) szombaton közzétett adataiból.
2026. 05. 09. 15:00
Megosztás:

Ondo, Jupiter és Filecoin vezette a kriptópiac hirtelen ébredését

A kriptópiacnak vannak reggelei, amikor a kereskedők nem a kávéért nyúlnak először, hanem a telefonért. A képernyőn zöld számok futnak, a Telegram-csoportokban újra megjelenik a régen hallott mondat: „ez most végre kitörés?” Az elmúlt 24 óra top10-es nyertesei pontosan ezt a hangulatot idézik. Az Ondo 19,07%-os, a Jupiter 18,93%-os, a Filecoin 15,35%-os emelkedése nem puszta statisztika: egy olyan piaci pillanat lenyomata, amikor a befektetők újra vadászni kezdik, mi lehet a legjobb kriptovaluta befektetés a következő hullámban.
2026. 05. 09. 14:00
Megosztás:

Csapj le Szoboszlai mezére és segíts!

Licitre került Szoboszlai Dominik aláírt meze és kapitányi karszalagja, valamint a Liverpool kiválósága, Kerkez Milos dedikált meze. A jótékonysági kezdeményezés a közelmúltban egy baleset miatt kerekesszékbe kényszerülő, egykori kiválóság, Sándor Attila és családja számára nyújt segítséget. A focitársadalom összetartását mutatja az is, hogy jótékonysági mérkőzést is szerveznek, melyen a Magyar Öregfiúk Válogatott lép pályára Karancslapujtőn.
2026. 05. 09. 13:00
Megosztás:

Gyorstájékoztató az államháztartás központi alrendszerének 2026. április végi helyzetérő

Április végéig az államháztartás központi alrendszere 3849,8 milliárd forintos hiánnyal zárt, ez az éves hiánycél 70,7%-a, ezen belül a központi költségvetés 3743,4 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 43,9 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 150,3 milliárd forintos hiányt mutattak.
2026. 05. 09. 12:00
Megosztás:

Egy évvel a parajdi bányakatasztrófa után is meghosszabbították a veszélyhelyzetet

Egy évvel azután, hogy a fölötte folyó Korond-patak elkezdett beszivárogni a parajdi sóbányába, majd teljesen elárasztotta a tárnákat, továbbra is érvényben marad a veszélyhelyzet a székelyföldi településen - írta pénteken a Hargita megyei prefektúra közlése alapján az Agerpres.
2026. 05. 09. 11:00
Megosztás:

Megfelelt a szabályoknak a vizes élőhelyek védelme és kezelése az utóbbi öt évben

A vizes élőhelyek védelmét szolgáló intézkedések és fejlesztések a természeti értékek hosszú távú fenntarthatósági szempontjait figyelembe véve valósultak meg 2020 és 2025 között - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 09. 10:00
Megosztás:

A Meta kísérletére újabb kriptovaluta-botrány készül a USDC-stabilcoin miatt?

A Meta ismét belépne a kriptovaluta-alapú fizetések világába, de Washingtonban már most felvonták a szemöldöküket. Elizabeth Warren amerikai szenátor kemény kérdéseket intézett Mark Zuckerberghez a vállalat új USDC-stabliloin pilotprogramja miatt, amely Kolumbiában és a Fülöp-szigeteken indult el. A tét nem kicsi: a vita már nemcsak egy technológiai tesztről szól, hanem arról is, mekkora hatalmat kaphatnak a Big Tech cégek a digitális pénzügyi rendszerben.
2026. 05. 09. 09:00
Megosztás:

Solana árfolyam elemzés: kriptovaluta előrejelzés, vétel vagy kivárás jöhet?

A Solana (SOL) árfolyama az elmúlt napokban látványosan erősödött: a csatolt napi grafikon alapján a korábbi oldalazó, bizonytalan mozgásból felfelé próbál kitörni. A jelenlegi árfolyam a megadott adatok és a friss piaci lekérdezés alapján nagyjából 93–94 dollár körül jár, ami már közvetlenül fontos ellenállási zóna alatt/felett mozog.
2026. 05. 09. 08:00
Megosztás:

Alakuló ülését tartja a parlament

Alakuló ülését tartja az Országgyűlés szombaton. A tervek szerint miniszterelnökké választják Magyar Pétert, az április 12-i parlamenti választáson nyertes Tisza Párt elnökét, listavezetőjét, aki 16 év megszakítás nélküli kormányzás után válthatja Orbán Viktort hivatalában.
2026. 05. 09. 07:00
Megosztás:

Állami Számvevőszék: megfelelt a szabályoknak a vizes élőhelyek védelme és kezelése

A vizes élőhelyek védelmét szolgáló intézkedések és fejlesztések a természeti értékek hosszú távú fenntarthatósági szempontjait figyelembe véve valósultak meg 2020 és 2025 között - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 09. 06:00
Megosztás:

Az elsőlakás-vásárlóké a piac, de a befektetők árszintje dominál

A budapesti lakásvásárlók már csak 23%-a vásárolt befektetési céllal - ez közel feleződés a tavalyi 43%-os szinthez képest, és négy hónapja tartó folyamatos visszaesés eredménye - derül ki a Duna House friss elemzéséből. Az Otthon Start Program átírta a fővárosi piac szerkezetét: a befektetési vásárlók aktivitása mérsékelt, miközben az árszint a befektetői időszakból megörökölt magas sávban maradt. A Duna House piaci elemzése három dimenzió - vevői összetétel, árszint és eladói motívációk - mentén vizsgálja a változást.
2026. 05. 09. 05:00
Megosztás:

Nyugdíjbiztosítás: Átlagosan 71 ezer forint maradhat az államnál, ha nem figyelünk az adóbevallásra

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 189,1 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként 354 ezer forintnyi befizetést jelent, ami után 71 ezer forintos adójóváírás igényelhető. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 20-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
2026. 05. 09. 04:00
Megosztás:

Váratlan pénz hullik 4 csillagjegy számára májusban

Májusi pénzügyi és szerencse horoszkóp minden csillagjegy számára.
2026. 05. 09. 03:00
Megosztás:

A törvényt elfogadták! 65 év feletti nyugdíjasok pénze a tét

Az elmúlt néhány évben több olyan nyugdíjügyi döntés született Magyarországon, amely közvetlenül érintette a 65 év feletti nyugdíjasok havi jövedelmét.
2026. 05. 09. 02:00
Megosztás:

Nyugdíj titkok: 15 nap, 159 980 forintos határ és az 50 ezres minimum

Egy hozzátartozó elvesztése önmagában is megrázó esemény. Ilyenkor az ember nem jogszabályokat akar olvasni, nem paragrafusokat böngészni, és főleg nem hivatalos mondatok között keresgélni, hogy mire jogosult. Mégis pontosan ezek a mondatok dönthetik el, hogy egy özvegy, egy árva gyermek, egy elvált házastárs vagy akár egy idős szülő kap-e ellátást, mennyit kap, és milyen papírokat kell időben benyújtania.
2026. 05. 09. 01:00
Megosztás:

Az európaiak döntő többsége előnyösnek tartja az EU-tagságot

Az európaiak nagy többsége előnyöket lát országa európai uniós tagságában, és a közösséget a stabilitás és a biztonság pillérének tekinti - derült ki az Európai Bizottság megbízásából készített, és pénteken közzétett Eurobarométer-felmérésből.
2026. 05. 09. 00:05
Megosztás:

Az Opel és a Leapmotor közös elektromos modell gyártását tervezi Európában

Az Opel új, tisztán elektromos SUV modell gyártását tervezi Európában, a kínai Leapmotorral tervezett kiterjesztett együttműködés keretében - tájékoztatott a Stellantis autóipari konszern pénteken a honlapján olvasható közleményben.
2026. 05. 08. 23:00
Megosztás:

Elfogadta a GVH a Szentkirályi kötelezettségvállalásait

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa elfogadta a Szentkirályi Magyarország Kft. vállalásait, amelyeket a cég a PET palackokkal kapcsolatos zöld állítások miatt indított versenyfelügyeleti eljárás eredményeképpen tett - közölte a versenyhatóság pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 08. 22:00
Megosztás:

Fontos üzenet érkezett Brüsszelből: kitart az EU és az USA a kereskedelmi egyezség mellett

Mindkét fél továbbra is teljes mértékben elkötelezett az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett kereskedelmi megállapodás végrehajtása mellett - közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt követően, hogy telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnökkel péntek hajnalban.
2026. 05. 08. 21:00
Megosztás: