Más köztestületek mellett javultak a tűzoltóságok, vadászkamarák
Mivel foglalkoznak az ellenőrzött köztestületek?
Magyarországon a köztestületeket nem a tagok hozzák létre szabad elhatározásukból, hanem a Parlament létesíti azokat a törvényi rendelkezésekkel és ugyancsak a Parlament joga azok megszüntetése is. Az ÁSZ az Önkormányzati tűzoltóságok, az Országos Magyar Vadászkamara és területi szervezetei, továbbá a szakmai, gazdasági, érdekképviseletet ellátók és egyéb köztestületek tevékenységét értékelte, amely köztestületek az OBH nyilvántartásában szerepelnek. Ezen köztestületek szerepe kiemelt jelentőségű, hiszen közfeladatot látnak el és szakmai, etikai felügyeletet gyakorolnak tagjaik felett.
Miért végezte el az ÁSZ az értékelést?
Az Állami Számvevőszék monitoring típusú ellenőrzés keretében értékelte 94 köztestületnél a források szabályszerű, átlátható és elszámoltatható felhasználásának alapvető feltételeit. A értékelés célja, hogy a nyilvánosság és a működéshez forrást biztosító tagok megfelelő tájékoztatást kapjanak a köztestületek működéséről.
A köztestületek már az ellenőrzés folyamán javíthatták a hiányosságokat
94 köztestület közül 7 köztestület kialakította a működésére és gazdálkodására vonatkozó alapvető szabályokat. Összesen 30 köztestületnek szükséges intézkedést tennie a működés és gazdálkodás alapvető szabályozási keretei kialakítása érdekében. Ezért az Állami Számvevőszék már az értékelés során megszólította az érintett köztestületeket azért, hogy már az értékelés folyamatában előmozdítsa a pozitív irányú változásokat.
A figyelemfelhívást követően 71 köztestület vezetője tett lépéseket a pozitív változások elindítására, 9 köztestület vezetője válaszolt a figyelemfelhívó levélre, azonban a feltárt hiányosságok többségének kijavítására nem éltek az Állami Számvevőszék által biztosított lehetőséggel, így elmulasztották a lehetőséget a közbizalom növelésére. 6 köztestület vezetője válaszolt a figyelemfelhívó levélre, azonban nem tett lépéseket a pozitív változások elindítására az ÁSZ felhívásara sem. További 6 köztestület vezetője egyáltalán válaszolt a figyelemfelhívó levélre, nem élt az Állami Számvevőszék által biztosított lehetőséggel. Esetükben a források szabályszerű, átlátható, elszámoltatható felhasználása alapvető feltételeit biztosító működés és gazdálkodás szabályozottsága, ezáltal a közfeladat-ellátás nem javult.
Miért fontosak az ellenőrzött dokumentumok?
A köztestületek működéséről, vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről a beszámoló ad megalapozott és valós összképet, ez biztosítja a szervezet működésének és gazdálkodásának átláthatóságát és elszámoltathatóságát. A követelések leltárának jogszabályi előírások szerinti elkészítése azért nélkülözhetetlen, mert biztosítja a beszámolóban kimutatott követelésállomány alátámasztását. A tagdíjak és az állami költségvetési támogatások elkülönített nyilvántartása alapján biztosítható az eredménykimutatásban a tagdíj bevételek elkülönített kimutatása, a beszámoló megalapozottsága. A köztestületek közfeladatokat látnak el, ezért a tagjaik és a szolgáltatásaikat igénybe vevők számára is kiemelt jelentőségű, hogy a kapott közpénzeket és a tagdíjakat átlátható és elszámoltatható módon kezeljék.