Másfél éves mélyponton az amerikai hozamok, visszatért a 394-es szint köré a forint
Az USA-ból érkező adatok – köztük az inflációs mutató – azonban továbbra sem segítettek eldönteni a kérdést, hogy ezen a héten 25 vagy 50 bázispontos kamatvágással indítja majd a Fed a kamatcsökkentési ciklusát: jelenleg mindkét opciónak 50% körüli a valószínűsége.
Az olajárak azonban 2021 óta nem látott mélypontra estek, ami csökkenti az inflációs kockázatokat, így pénteken és a múlt hét egészében is folytatódott a kötvényhozamok csökkenése a fejlett gazdaságok piacain. A tízéves amerikai hozam közel másféléves mélypontra, 3,65%-ig süllyedt, a német pedig beesett 2,2% alá. A dollár az elmúlt hónapokban több éves mélypont közelébe süllyedt, az EUR/USD pedig 1,1 fölé emelkedett. A múlt hét elején a dollár kissé magára talált, de az EUR/USD-ben az 1,1-es érték nem került igazán veszélybe, majd a hét második felében ismét gyengült az amerikai deviza és az EUR/USD újra közelíti az 1,11-es szintet.
Itthon a múlt héten az augusztusi inflációs adatra figyelt elsősorban a piac. Az egyértelmű volt, hogy az üzemanyagárak csökkenése miatt a júliusi 4,1%-ról jelentősen csökken majd az inflációs ráta – a piac 3,6-3,7%-ot, mi 3,5%-ot vártunk, a végső adat pedig ennél is alacsonyabb, 3,4% lett és váratlanul enyhén csökkent a maginfláció is. Emellett megjelent a költségvetés augusztusi előzetes pénzfogalmi hiányadata is, amely az előző hónapok alacsonyabb értékei után ismét jelentős, 400 milliárd forint feletti deficitet mutatott. Az adatok nem segítették a forintot: az EUR/HUF a múlt héten ismét járt 397 felett is. Noha péntekre visszatért a megelőző pénteki, 394-es szint környékére a hazai deviza euróval szembeni árfolyama, de madártávlatból a forint továbbra is egy gyengülő deviza képét sugározza. Erősödtek a kamatcsökkentési várakozások: a piac jövő év végére már 4,75%-os kamatszintet áraz, a hosszú hozamok viszont pénteken és a hét egészében is feljebb kúsztak pár bázisponttal; a tízéves 6,2% körül áll.
(Forrás: OTP Ébresztő)