Még csak most indul az Otthon Start, de már bőven vannak előszerződések – Ilyen lakásokat keresnek Budapesten

Az elmúlt hetek egyértelműen a kedvezményes kamatozású Otthon Start programról szóltak a lakáspiacon. Bár a támogatást csak szeptember elejétől lehet igénybe venni, már most fokozott érdeklődés látszik a vásárlók részéről, ősszel pedig ez csak tovább erősödik. Budapesten már tömegével kötik az előszerződéseket a program indulása előtt, egyelőre a 60 millió forint alatti, jó állapotú kislakások iránt a legnagyobb a kereslet. Aki lakást szeretne venni, annak fel kell készülnie arra, hogy minimális lesz az alku tere és egy jó áron kínált ingatlannál nagyon gyorsan kell majd döntenie – olvasható az OTP Ingatlanpont elemzésében.

Még csak most indul az Otthon Start, de már bőven vannak előszerződések – Ilyen lakásokat keresnek Budapesten

Csak szeptember elejétől indul a gyakorlatban az Otthon Start program, azonban az utóbbi hetekben már sokak fantáziáját megmozgatta a 3%-os kedvezményes kamatozású hitellehetőség. A kereslet várható növekedésének hatására már most látszik, hogy az árak várhatóan felfelé mozdulnak majd el. „Már júniusról júliusra felére csökkent az árcsökkentések száma a piacon, ami már egyértelműen az Otthon Start bejelentésének hatása” – emelte kiKurecskó József. Az OTP Ingatlanpont budapesti régióvezetője hozzátette: gyakoribbá vált az áremelés az eladók oldaláról, de még nem túlzott mértékben, mivel a második negyedévben visszafogott volt a kereslet.

A régióvezető a kínálati oldalon nem lát érdemi bővülést, vagyis nem jelentek meg nagy számban olyan eladók, akik eddig esetleg kivártak. Ugyanakkor vannak olyan befektetők, akik gondolkodnak az eladáson, mivel a bérbeadásból származó hozam tovább csökkenhet, akár 3% alá is. „A bérleti díjak emelkedése az elmúlt hónapokban megállt és sok befektető számít stagnálásra vagy akár csökkenésre idővel, ha a jövőben albérlet helyett sokan inkább a saját otthonukat finanszírozzák” – hangsúlyozta Kurecskó József. Vagyis az Otthon Start program elindulásával várhatóan egyre kevésbé éri majd meg lakást kiadni.

Szeretnél segítséget az OTTHON START HITEL felvételéhez? KATT IDE!

Az OTP Ingatlanpont szakembere szerint már most látszik, hogy nagyon nagy az érdeklődés az Otthon Start program iránt. Korábban hasonlót csak a Zöld Otthon Program 2022-es elindulásakor tapasztalt, de akkor korlátozott volt a keretösszeg és az igénybe vevők köre is, míg most jóval szélesebb réteg lehet érintett. „Gyakorlatilag azok is szeretnének ingatlant vásárolni, akik korábban nem gondolkoztak ezen vagy teljesen elhessegették a gondolatot” – érzékeltette a helyzetet.

Ugyanakkor a régióvezető szerint érdemes óvatosnak lenni a vásárlóknak, mivel a többségüknek nincs piaci tapasztalata, sokaknál még most alakul ki az elképzelés, hogy pontosan milyen lakást szeretnének vásárolni. Vagyis a látható élénkülés mellett nagy a bizonytalanság, miközben várakozni nincs idő, mert az árak mennek felfelé.

„A vevők szeptembertől arra számíthatnak, hogy az árak gyorsuló ütemben nőhetnek és gyorsan kell dönteniük, ha megfelelő ingatlant találnak” – hangsúlyozta Kurecskó József. Szerinte egy jól árazott ingatlannál nem lesz idő napokat, de akár órákat sem gondolkozni. Az alkuk aránya, mértéke jelentősen csökken, sok ingatlan fog elkelni irányáron.

A kereslet most egyértelműen az Otthon Start program feltételeinek megfelelő lakásokra koncentrál, ettől eltekintve szinte megállt a piac – hangsúlyozza a régióvezető. Ennek oka, hogy a második negyedévre túlárazottá váltak a lakások, emiatt jelentősen visszaesett a kereslet. Ez továbbra is kitarthat azoknál az ingatlanoknál, melyek nem felelnek meg a kedvezményes hitel feltételeinek – tette hozzá.

„A jelenlegi tapasztalatok alapján Budapesten a 60 millió forint alatti kislakások iránt nőtt meg a kereslet, mivel ez az az összeghatár, amihez a többségnek rendelkezésére áll a 10%-os önerő és a kedvezményes hitel összegébe is belefér” – mondta a régióvezető. Tapasztalatai szerint a legtöbben a jó állapotú ingatlant keresik, mert nincs tapasztalatuk felújítás terén, azonban a szűkös kínálat és magas árak miatt egyre többen hoznak kompromisszumot és felújítandó ingatlanok felé is elmozdulnak.

Az OTP Ingatlanpont szakembere szerint a kereslet élénkülése nem csak az érdeklődések szintjén valósult meg az utóbbi hetekben.  „Előszerződéssel már több tucat ingatlant értékesítettünk 3%-os hitellel, sokan nem várják meg a szeptembert. A hitelügyintézést, értékbecslést is sokan elkezdték” – számolt be róla. A régióvezető szerint egyelőre inkább saját célra nézelődnek a vevők, de a kiadható, kedvező ár-érték arányú lakások iránti befektetési célú érdeklődés is látszik.

Az biztosnak tűnik, hogy az Otthon Start jelentősen felforgatja majd a lakáspiacot a következő hónapokban, a program indulása után a tranzakciók száma szinte biztosan jelentősen emelkedni fog. A kedvezményes hitel legfeljebb 1,5 millió forintos négyzetméterárú lakásokra vehető igénybe, ezzel Budapest egy része már eleve kiesik a jelenlegi árak mellett. Ennek ellenére éves összesítésben könnyen 20% feletti áremelkedés lehet 2025-ben a fővárosi lakáspiacon, az eddig 1,5 millió forint alatti négyzetméterárak várhatóan gyorsan emelkednek majd.


Visszafogott várakozások a lakáspiacon - OTP Lakóingatlan Értéktérkép

2025-ben országosan egyaránt közel húsz százalékos forgalom- és árnövekedést mértünk a lakóingatlanok piacán. Idén visszafogottabb, nyugodtabb működés mellett fékeződő drágulást és nagyjából a tavalyihoz hasonló tranzakciószámot várunk. Mindeközben az Otthon Start Program minden tényezőt érintve rányomta bélyegét a lakáspiacra, hatása némely esetben hosszú távú lehet – áll a tavalyi év forgalmi adatait feldolgozó legfrissebb OTP Lakóingatlan Értéktérkép elemzésben.
2026. 06. 15. 13:30
Megosztás:

Már a szezonkezdet előtt belehúztak a magyar turisták

Két számjegyű növekedés látható az utasbiztosításoknál az idén a Netrisk adatai szerint: az utasbiztosítási számláló ugyanis éves összevetésben 13 százalékos növekedést mutat. A tavalyi nyári szezonban az utasbiztosítást kötő turisták elsősorban Horvátországba, Ausztriába és Olaszországba mentek, a biztosítások átlagdíja pedig ebben a három hónapban meghaladta a 13 ezer forintot. A Netrisk szerint idén kérdés, hogy a kerozin árának alakulása, illetve a közel-keleti úti célok kiesése hogyan hat majd a turizmusra.
2026. 06. 15. 13:00
Megosztás:

MiCA-határidő: július 1-től szűkülhet az EU-s kriptotőzsdék elérése

Kritikus fordulóponthoz érkezik az európai kriptopiac: a MiCA szabályozás átmeneti időszakának lezárulta miatt több, engedéllyel nem rendelkező kriptotőzsde korlátozhatja vagy akár meg is szüntetheti szolgáltatásait az Európai Unióban élő felhasználók számára.
2026. 06. 15. 12:30
Megosztás:

NKFH: folytatódik a zöld állítások ellenőrzése

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok az idei évben is ellenőrzik a vállalkozások által egyes termékeken feltüntetett tájékoztatások, köztük a fenntarthatósági, úgynevezett "zöld állítások" valóságtartalmát - hívta fel a figyelmet hétfői közleményében a hatóság.
2026. 06. 15. 12:00
Megosztás:

Japán megabankok közös stabilcoinja jöhet: jenalapú kriptoeszköz indulhat 2027-re

Japán három legnagyobb bankja közösen lépne be a szabályozott kriptós fizetések piacára. A MUFG Bank, a Mizuho Bank és a Sumitomo Mitsui Banking Corporation olyan jenalapú stabilcoin kibocsátását készíti elő, amely nem kísérleti projektként, hanem intézményi szintű pénzügyi infrastruktúraként jelenhet meg 2027 márciusáig. A lépés mérföldkő lehet a japán kriptopiac és az ázsiai stabilcoin-szektor számára is.
2026. 06. 15. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők hétfőn?

Nagyot ugrottak az ázsiai részvénypiacok ma reggel, miközben a dollár gyengült és az olajárak zuhantak, miután az Egyesült Államok és Irán közötti előzetes békemegállapodást jelentettek be. A pakisztáni miniszterelnök, Shehbaz Sharif hétfő kora reggel a közösségi médiában közölte, hogy megszületett a megállapodás, míg Donald Trump elnök azt mondta, az egyezség magában foglalja a kulcsfontosságú Hormuzi-szoros megnyitását. Az egyetértési megállapodást (MOU) várhatóan pénteken írják alá hivatalosan Svájcban.
2026. 06. 15. 11:00
Megosztás:

A Bitcoin árfolyama 65 000 dollár felett: USA–Irán alku rázta fel a kriptopiacot

A Bitcoin árfolyama ismét visszakapaszkodott a 65 000 dolláros szint fölé, miután az Egyesült Államok és Irán olyan megállapodási keretet jelentett be, amely átmenetileg enyhítheti a geopolitikai feszültséget, újranyithatja a Hormuzi-szorost, és mérsékelheti az olajpiaci, inflációs nyomást. A kriptopiac számára ez nem egyszerű hírzaj: a befektetők egy konkrét makrogazdasági kockázat árazását kezdték újragondolni.
2026. 06. 15. 10:30
Megosztás:

Estek a héten a hazai és nemzetközi hozamok; a forint 352 alatt zárt az euróval szemben

A két fő oldal, az USA és Irán által kölcsönösen megerősített híreknek köszönhetően a kamatemelési várakozások enyhültek, a hosszú hozamok estek, a dollár pedig kissé gyengült. A makrogazdasági folyamatok tekintetében az EKB a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal emelte a kamatokat és megemelte az euróövezetre vonatkozó inflációs előrejelzését, a növekedési prognózist pedig csökkentette. Az amerikai infláció a várakozásoknak megfelelően nőtt, ráadásul a termelői árindexek (PPI) is azt jelezte, hogy az inflációs nyomás fokozódik az USA-ban.
2026. 06. 15. 10:00
Megosztás:

A kedvező közel-keleti hírekre után a SpaceX IPO húzta a tengerentúli piacokat

Az amerikai részvények a csütörtöki rally után pénteken is emelkedéssel zártak, mivel a befektetők egy Irán és az Egyesült Államok közötti békemegállapodás reménye mellett, a SpaceX részvényeinek szárnyalását követhették a cég tőzsdei debütálásának köszönhetően, ami a Wall Street történetének legnagyobb nyilvános részvénykibocsátása lett. Az Egyesült Államok és Irán jelezte, hogy közel van egy megállapodás a háború lezárásáról: egy magas rangú amerikai tisztviselő szerint már létezik egy mindkét fél számára elfogadható tervezet. Donald Trump amerikai elnök március közepe óta többször is kijelentette, hogy közel van egy ilyen megállapodás.
2026. 06. 15. 09:30
Megosztás:

Emelkedtek a nyugat-európai piacok, estek az olajárak egy közelgő USA-Irán békemegállapodás újabb hírére

Nagyot emelkedtek pénteken a nyugat-európai részvények, a főbb indexek több mint 1%-kal ugrottak, mivel egy közelgő USA-Irán békemegállapodással kapcsolatos megújult remények lenyomták az olajárakat és friss optimizmust hoztak a piacokra. A Brent nyersolaj határidős ára 3,7%-kal esett, tovább növelve az előző napi veszteségeket, miután Donald Trump amerikai elnök lemondta az Irán elleni tervezett csapást, és azt állította, hogy akár már ezen a hétvégén megállapodás születhet. A páneurópai STOXX 600 index 1,9%-kal emelkedett, így végül heti szinten 1,7%-os nyereséget könyvelhetett el. A spanyol IBEX 35 index felülteljesítette a régiós társakat: több mint 2,6%-kal nőtt, és történelmi csúcsot ért el, hasonlóan az olasz tőzsde is új csúcson zárt, 2%-os emelkedéssel.
2026. 06. 15. 09:00
Megosztás:

Egy év után is ugyanazokat a könnyítéseket várják a KKV-k

A Niveus egy évvel a közel 600 vállalkozás bevonásával készült országos KKV-felmérés után megvizsgálta, mi valósult meg a vállalkozások által megfogalmazott javaslatokból. Az eredmények szerint a könnyítési igények többsége ma is aktuális, miközben csak korlátozott előrelépés történt az adminisztratív és finanszírozási terhek csökkentésében.
2026. 06. 15. 08:30
Megosztás:

Elfogadhatja az alaptörvény tizenhatodik módosítását a parlament

Elfogadhatja az alaptörvény tizenhatodik módosítását az Országgyűlés hétfőn.
2026. 06. 15. 08:00
Megosztás:

Erősödött hétfő reggelre a forint

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben hétfő reggelre a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 06. 15. 07:30
Megosztás:

Kreatív céges ajándékok: egyedi megoldások a szabadidő és sport területén

Az üzleti ajándékok kiválasztása során fontos olyan megoldásokra fókuszálni, amik az adott márkát emlékezetes és vonzó módon tudják megjeleníteni. Ez különösen igaz a szabadidős és sportos ajándékokra, amik szépsége abban rejlik, hogy a mindennapi élet aktív pillanataiban használatosak. Ezek az ajándékok a szabadban, sportpályán vagy fesztiválokon való részvétel során további láthatósági lehetőségeket kínálnak.
2026. 06. 15. 07:00
Megosztás:

Ezek az innovációk formálják a prémium pénzügyi szolgáltatások jövőjét Magyarországon

Június 9-én, a Klasszis Investment and Wealth Management Summit 2026 konferencia keretein belül adta át a Privátbankár.hu, az Mfor és a Piac&Profit online újságokat magában foglaló Klasszis Média a privátbanki, vagyonkezelői és nyugdíjpénztári díjakat. A konferencia a vagyontervezés, a privát vagyonok jövője és a szabályozási környezet várható változásai köré szerveződött, a díjátadó pedig a szektor legjobb teljesítményeit emelte ki.
2026. 06. 15. 06:00
Megosztás:

Nem ugyanoda térnek vissza: a GYES után sok nő új karriert választ

Egyre több kisgyermekes édesanya használja ki a GYES időszakát arra, hogy új készségeket sajátítson el, szakmát váltson vagy akár saját vállalkozást indítson. A munkaerőpiac folyamatos változása miatt a gyermekneveléssel töltött évek nem feltétlenül jelentenek lemaradást – megfelelő képzésekkel akár új lehetőségek kapuját is megnyithatják.
2026. 06. 15. 05:00
Megosztás:

Hogyan szabaduljunk meg a papírmunkától?

A vállalkozások többsége, főként hazánkban, szembesül az irodai papírhegyek problémájával. Ezek az akadályok nemcsak extra helyet foglalnak, hanem komoly adminisztratív terheket is rónak a dolgozókra. Az irodai dokumentumok növekvő mennyiségének kezelése sokszor a kis létszámú cégeknél különösen nehéz feladat. De vajon miért tart ott a helyzet, hogy az irodákban minden sarokban papírok halmozódnak fel?
2026. 06. 15. 04:00
Megosztás:

Miért kerülhet többe a saját festés, mint gondolná?

Sokan azt gondolják, hogy a saját kezű festés az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megújítsák otthonukat, miközben meg is takaríthatnak némi pénzt. Az igazság azonban nem mindig ilyen egyértelmű.
2026. 06. 15. 03:00
Megosztás:

350 ezer magyar nyugdíjas juthat pluszpénzhez 2026-ban: íme a részletek

Sokan pontosan ismerik azt a szorító érzést, amikor a hónap végén már minden forintnak helye van, és a bolti árakat is egyre óvatosabban kell figyelni.
2026. 06. 15. 02:00
Megosztás:

Rekordméretű SpaceX-tőzsdei debütálás: Árt vagy használ a Bitcoinnak?

Elon Musk űripari vállalata, a SpaceX pénteki tőzsdei bevezetése nemcsak a részvénypiacok, hanem a kriptovilág számára is fontos esemény lehet. A vállalat 75 milliárd dolláros tőkebevonása minden idők legnagyobb amerikai IPO-ja lesz, miközben a befektetők azon találgatnak, hogy ez elszívja-e a pénzt a kriptovalutáktól, vagy éppen új lendületet adhat nekik.
2026. 06. 15. 01:00
Megosztás: