Még most is érdemes aranyba menekíteni megtakarításainkat

A lakossági kisbefektetők közül egyre többen fordulnak az arany felé. A viharos gazdasági környezetben hagyományosan biztonságosnak tekintett befektetési forma hozama ráadásul az elmúlt egy évben megközelítette a 30 százalékot. Szinte alig akadt olyan más megtakarítás, ami jobb eredményt produkált volna az elmúlt 12 hónapban, mint ez a nemesfém.

Még most is érdemes aranyba menekíteni megtakarításainkat

Jócskán felülmúlta az elmúlt egy évben az állampapírokon és a részvénypiacokon elérhető hozamot az arany forintban mért hozama. Figyelembe véve a rendkívül erős dollárt, a világpolitikai, energetikai és más globális problémákat, ennek a tendenciának még koránt sincs vége – hangsúlyozta Juhász Kristóf, a befektetési aranyat és más nemesfémeket forgalmazó Conclude Befektetési Zrt. cégvezetője.

Aki egy évvel ezelőtt aranyba fektette forintmegtakarítását, annak most 29 százalékkal ér többet a pénze, az aranyár ugyanis a 2021 szeptember eleji 17 000 forint/grammról mostanra közel 22 500 forintra nőtt.

Az elmúlt egy évben az aranyon elérhető közel 30 százalékos hozam messze túlszárnyalta az állampapírok és a részvénypiaci befektetések eredményét is

Forrás: Goldtresor.hu

A legtöbb befektetéssel komoly visszaesését érhettünk el az elmúlt egy évben, ezzel szemben a nemesfém igen jól tartotta magát a bivalyerősnek mondható amerikai fizetőeszközzel szemben. Sőt, valójában a rendkívül kockázatos árupiaci befektetéseket leszámítva egyedül az arany tartotta magát a dollárral szemben. Az amerikai inflációkövető állampapírok például értékük több mint 10 százalékát, a részvénypiaci befektetések értékük 20-30 százalékát vesztették el év eleje óta – mondta a szakértő a World Gold Council legújabb elemzésére hivatkozva.

A magyar befektetők egyedül a dollár-betéttel tudtak magasabb hozamot elérni, mintha aranyat vettek volna. Ennek az az oka, hogy a dollárt még mindig a világ pénzügyi menekülőeszközének tartják, így most mindenhonnan ide áramlik a pénz. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a fák nem nőnek az égig – emlékeztetett a cégvezető.

Most érdemes beszállni

Tavaly október-november tájékán a magas globális inflációtól való félelem, idén év elején pedig az orosz-ukrán háború hajtotta az arany árfolyam-emelkedését. Ezek a hatások mostanra jórészt kiárazódtak, így a nemesfém dollárárfolyamát tekintve ismét olcsónak számít, így érdemes lehet beszállni azoknak, akik megtakarításaikat biztos helyen szeretnék tudni.

A Conclude Zrt. szakértője szerint a mostani árfolyamszintek kifejezetten vonzóvá teszik az aranyvásárlást, így megélénkülő keresletre számítanak a következő időszakban. Az aranybefektetésen gondolkodó lakossági kisbefektetők is választhatnak kedvező, egyszerű és akár kisösszegű havi megtakarítással is elérhető konstrukciókat: a magánszemélyek forintban, euróban, dollárban is utalhatnak, akár változó összegeket is. A megtakarításaikat automatikusan külföldön tárolt fizikai aranyra váltják az aktuális árfolyamon, így egyszerűen, de hatékonyan védhetik ki a nagyobb árfolyamingadozások negatív hatásait.

Felrobbanhat az árfolyam

A dollár túlereje azonban a világgazdaság bedöntése nélkül nem fenntartható hosszú távon, ezért a Conclude szakemberei arra számítanak, hogy a világ vezető gazdaságainak képviselői előbb-utóbb összeülnek, és megegyeznek a dollár erejének csökkentéséről. Ez egyáltalán nem lenne példa nélküli, hiszen 1985-ben az USA, Nagy-Britannia, az NSZK, Japán és Franciaország közösen már elhatározta a dollár leértékelését.

Juhász Kristóf szerint egy újabb ilyen egyezség felrobbantaná az arany árfolyamát.  Ha a FED véget vet a kamatemeléseknek, az szintén gyengíti majd a dollárt. Ekkor azonban már vélhetően késő lesz fizikai arany után nézni. Az aranypiac ugyanis a koronavírus-járvány kitörése óta ellátási nehézségekkel küzd, a magánszemélyek által elérhető aranytömbökből és aranyérmékből folyamatos a hiány.

Stabilcoin-szabályozás az USA-ban: kamat helyett jutalom? Új irány körvonalazódik

Az amerikai törvényhozás új szakaszba lépett a stabilcoinok (stablecoins) szabályozásában: a Szenátus banki bizottsága olyan keretrendszert készít elő, amely alapjaiban változtathatja meg, hogyan kereshetnek hozamot a felhasználók. A cél egyensúlyt teremteni az innováció és a bankrendszer stabilitása között.
2026. 03. 18. 18:30
Megosztás:

Kulcsszerepben a pénzügyi edukáció – a magyarok még mindig óvatos befektetők

A magyarok továbbra is óvatos befektetők, miközben a pénzügyi ismeretek és a digitális bizalom fejlesztésre szorul. A Global Money Week ráirányítja a figyelmet a pénzügyi oktatás fontosságára világszerte, azonban Magyarországon a befektetési aktivitás továbbra is korlátozott. Ennek hátterében a pénzügyi ismeretek hiányosságai és az alacsony digitális bizalom állnak – derül ki az XTB globális befektetési alkalmazás megbízásából, az Ipsos által készített kutatásból.
2026. 03. 18. 18:00
Megosztás:

A Ripple nagy dobása Brazíliában: az XRP és az RLUSD új piacokat hódít meg

A Ripple újabb stratégiai lépést tett Latin-Amerikában: Brazília válhat a következő kulcsfontosságú központtá a blokklánc-alapú pénzügyi infrastruktúra kiépítésében. Az XRP és az RLUSD terjeszkedése nemcsak a régiót, hanem a globális kriptopiacot is átalakíthatja.
2026. 03. 18. 17:30
Megosztás:

Meghirdették az idei Érték és Minőség Nagydíj pályázatot

Szerdán megjelent a kilencedik Érték és Minőség Nagydíj pályázat, a védjegyhasználatra május 28-ig lehet jelentkezni, a vállalkozások jelentkezését több mint 100 kategóriában, a gazdaság és a kultúra 48 főcsoportjában várják – közölte a pályázat szerdai sajtótájékoztatóján Budapesten a védjegy alapítója.
2026. 03. 18. 17:00
Megosztás:

Nyolcszáz új munkahelyet teremt a kínai Zoomlion beruházása Tatabányán

A Zoomlion kínai nehézgépgyártó 43 milliárd forint értékben építi meg első európai intelligens üzemét Tatabányán, aminek a nyomán nagyjából nyolcszáz új munkahely jön majd létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a helyszínen.
2026. 03. 18. 16:30
Megosztás:

Már az induló cégeknek sem elérhetetlen a nullás bankszámla

Az újonnan indult társas vállalkozások számára is elérhetővé váltak a BinX számlacsomagjai, tehát nem kell más szolgáltatónál számlát vezetni ahhoz, hogy egy cég a neobank ügyfele legyen – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ezzel tovább erősödhet a verseny a vállalkozói bankszámláknál, hiszen a Binx ajánlatai igen vonzónak számítanak a piacon.
2026. 03. 18. 16:00
Megosztás:

Az Ether stabilizálódik: az Ethereum a 2026 eleji gyors megerősítési szabály bevezetésére készül

Az Ethereum fejlesztői egy új mechanizmuson dolgoznak, amely jelentősen csökkentheti a tranzakciók visszaigazolási idejét. A Fast Confirmation Rule (FCR) bevezetése nemcsak a felhasználói élményt javíthatja, hanem a cross-chain ökoszisztéma hatékonyságát is új szintre emelheti.
2026. 03. 18. 15:30
Megosztás:

José González a 35. jubileumi Művészetek Völgyében - A svéd előadó új albumával érkezik Kapolcsra

Az argentin politikai menekült szülők gyermekeként Svédországban született José González tavalyi teltházas koncertje után idén a Völgylakók legnagyobb örömére Kapolcsra látogat.
2026. 03. 18. 15:00
Megosztás:

Díjazták a Herbiovit gyógynövényes kozmetikumait

A közelmúltban ismét kiosztották a MagyarBrands díjakat, amelyek évről évre a kiemelkedő magyar márkákat ismerik el. A program 2010 óta vizsgálja a hazai brandeket több szempont – többek között identitás, reputáció, márkaépítés, innováció és társadalmi hasznosság – alapján. A díjátadó gálaest keretében, idén is több mint hatvan márka vehette át az elismerést a kiváló fogyasztói, üzleti és innovatív kategóriákban, többek között a Herbiovit is.
2026. 03. 18. 14:30
Megosztás:

Csalók ellen: Befektetési Túlélőcsomag az Erstétől

A befektetési csalások az utóbbi időben az egyik leggyorsabban terjedő pénzügyi visszaélési formává váltak. A csalók „kihagyhatatlan” ajánlatokkal és tudatos pszichológiai nyomásgyakorlással próbálják megszerezni az ügyfelek pénzét. Az Erste a csalások megelőzése, a befektetők edukálása érdekében tájékoztató oldalt állított össze. Az ügyfelek a Befektetési Túlélőcsomag internetes felületén egy helyen, strukturált formában és közérthető nyelvezettel megtalálnak minden szükség információt, ami ahhoz kell, hogy felismerjék és elkerüljék a befektetési csalásokat.
2026. 03. 18. 14:00
Megosztás:

Emelkedett az üzemanyag ára Bosznia-Hercegovinában

Jelentősen emelkedtek az üzemanyagárak Bosznia-Hercegovinában a közel-keleti válság hatására, ezért a hatóságok szigorították az árképzés ellenőrzését - közölték az illetékesek.
2026. 03. 18. 13:30
Megosztás:

Elindultak a tavaszi-nyári fenntartási munkák a Magyar Közútnál

Március 15-én véget ért a téli üzem a Magyar Közút Nonprofit Zrt.-nél, a szakemberek a nyári üzemrend szerint folytatják a munkát, de március végéig mérnökségenként legalább egy, síkosságmentesítésre alkalmas eszközökkel felszerelt gépet továbbra is bevetésre készen tartanak.
2026. 03. 18. 13:00
Megosztás:

Stadler eredmények: nőtt az árbevétel és a profitabilitás, de kihívásokból nincs hiány

A svájci vasúti járműgyártó, a Stadler stabil növekedést mutatott 2025-ben, miközben egyszerre kellett megküzdenie természeti katasztrófák, makrogazdasági nyomás és devizahatások következményeivel. A kilátások azonban kifejezetten biztatóak: a vállalat 2026-ra már 5 milliárd frank feletti bevételt céloz.
2026. 03. 18. 12:30
Megosztás:

Vásárlás okosan: márkák szerepe és jelentősége

Vásárláskor gyakran egy-egy ismert márka mellett döntünk. De vajon miért választjuk pont azt? A márkanevek nem egyszerűen termékeket jelölnek, hanem kapcsolatban állnak az életmódunkkal is. Korábban a gyártók a márkaneveket a minőség és megbízhatóság jelzéseként használták, azonban ma szinte minden márka többet kínál: identitást, közösségi élményt és hűséget.
2026. 03. 18. 12:00
Megosztás:

Az átlagos személyi kölcsön hitelösszege már meghaladja a 3 millió forintot

Hosszabb távon egyértelmű bővülés figyelhető meg a személyi kölcsönök piacán. Egy szerződésre vetítve az átlagos hitelösszeg már elérte a 3,2 millió forintot, ami jelentős emelkedést jelent a 2021-ben mért, körülbelül 2,2 millió forintos átlaghoz képest. A növekedés egyik fő oka, hogy a személyi kölcsönből finanszírozott tartós fogyasztási cikkek ára számottevően, közel 43 százalékkal emelkedett. A piaci verseny továbbra is élénk, az egyes hitelajánlatok között jelentős különbségek lehetnek, ezért különösen fontos a körültekintő választás.
2026. 03. 18. 11:00
Megosztás:

Új erőviszonyok a Morgan Stanley kripto ETF-jeinél

Meglepő fordulat rajzolódik ki a kriptopiacon: miközben a legtöbben az intézményi befektetők dominanciájára számítottak, a valóság egészen mást mutat. A Morgan Stanley háza táján az egyéni kereskedők vették át az irányítást – és ez alapjaiban formálhatja át a digitális eszközök jövőjét.
2026. 03. 18. 10:30
Megosztás:

A fejlett piacokon csökkentek a kötvényhozamok

Bár az olajárak mintegy 3%-kal emelkedtek tegnap, ez a kötvény- és a devizapiacokon sem látszott igazán. A fejlett piacokon a kötvényhozamok csökkentek, a legkevésbé a tízéves amerikai, amely egy bázisponttal, 4,2%-ig esett.
2026. 03. 18. 10:00
Megosztás:

Mérsékelten emelkedtek az amerikai részvényindexek

Bár hétfőhöz képest kisebb mértékben, de kedden is tovább erősödtek a Wall Street-i indexek. Az S&P 500 0,2%-kal, a Dow Jones 0,1%-kal, a Nasdaq Composite 0,5%-kal került feljebb. A légitársaságok és utazási vállalatok részvényei visszapattantak az elmúlt hetek veszteségeiből, amelyeket az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni támadásai, illetve az energiaárak megugrása okoztak.
2026. 03. 18. 09:30
Megosztás:

Nyugodt kereskedéssel folytatódott a hét a nyugat-európai tőzsdéken

Kedden tovább emelkedtek a nyugat-európai részvényindexek. A befektetők a mai Fed-kamatdöntésre, és a csütörtökön esedékes EKB- és BoJ-kamatdöntésekre, illetve a jegybankok frissített iránymutatására várnak a közel-keleti konfliktus közepette. A STOXX 600 és a DAX 0,7%-kal, a CAC40 0,5%-kal, az FTSE 100 0,8%-kal került feljebb. Az emelkedő olajár mellett a STOXX 600 energiaipari szektorindexe 2,3%-kal emelkedett.
2026. 03. 18. 09:00
Megosztás:

Hatósági célkeresztben a szabadidős létesítmények és berendezések biztonsága

A fogyasztók biztonságának megóvása érdekében a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos ellenőrzést indít a szórakoztatási célú berendezések és sporteszközök üzemeltetési körülményeinek vizsgálatára. Az ellenőrzés kiemelt célja annak biztosítása, hogy az aquaparkokban, kalandparkokban, vidámparkokban, fesztiválokon, gyermektáborokban és szabadtéri rendezvényeken működtetett berendezések, valamint a mindenki számára hozzáférhető kültéri kondiparkok eszközei megfeleljenek a hatályos biztonsági és üzemeltetési előírásoknak. Idén a hatóság vizsgálja továbbá a via ferraták biztonságát is.
2026. 03. 18. 08:30
Megosztás: