Megint áll a bál - NVIDIA és NYCB
Azon túlmenően, hogy a 2023-as eredményét csak később tudja közzétenni, mert lényeges gyengeségeket fedezett fel a belső ellenőrzésben, leír 2,4 milliárd dollár goodwillt, s a vezérigazgatót is lecserélte. Ugyan a régi akvizíciók leírása nem jár készpénzmozgással, a részvényt mégis olyan szintre ütötték, amelyen 1996-ban fogott utoljára.
A Fitch sem késlekedett és a hétvégén követte a Moody’s korábbi minősítésrontását, és junk kategóriába vágta a bank hitelminősítését. Ugyan a cég részvényeinek 25 százalékos zuhanása magával húzta a regionális bankindexet is, számos nagyobb ház elemzője hangsúlyozta, hogy az NYCB problémája egyedi, szóval nem kellene másokra hatnia.
Na meg a leírásnak, ebben az esteben nincs készpénz-hatása a cégre. Így a Citi elemzője szerint a hír csak olaj a tűzre. A JPMorgan is azt emeli ki, hogy bevett gyakorlat a cégek esetében, hogy a nagy árfolyamcsökkenéseket kihasználják pl. leírásokra. Szóval most mindenki az új stratégiát várja az új vezértől. A kommentárok egyértelműen azt sugallják, hogy az elemzők nem, csak a piac lepődött meg a bejelentéseken.
Mindenesetre a piac felszín alatti volatilitását jól mutatja ez a két eset. Ha valami szép és jó, akkor abban nincs megállás felfelé. Most az Nvidia-ban, de korábban láthattuk ezt a Tesla-ban is. Aztán ha megbotlik valaki, akkor azt szétszedik darabokra. Miközben a goodwill leírást követően a tőke 7,9 milliárd dollár lehet, a NYCB részvényei 2,5 milliárdos kapitalizációval forognak most a tőzsdén.
Vagyis egy büszke 32 százalékon. Pedig az idei eredményvárakozások szerint a tőkemegtérülés 5,9 százalék lehet, miközben a tőkeköltség 9,8 százalék a Bloomberg szerint. Ez alapján pedig inkább a tőke 60 százalékán kellene forogni a papírnak. Vagyis tényleg túlbüntetős-szagúnak tűnik a dolog. (forrás: ERSTE)