Megint az infláció bűvöletében
Persze ebben nagy szerepet játszott az export értékesítési árak 1,1 százalékos év per év csökkenése, miközben a belföldi termelői árak még mindig 36,5 százalékkal növekedtek. Igaz, az októberi csúcshoz képest ez már 30 százalékponttal kisebb érték.
A teljes termelői árakban pedig szintén cirka 30 százalékpontos csökkenést láthatunk az augusztusi csúcsértékhez képest, ami 43,4 százalék volt. Habár üröm az örömben, hogy a belföldi árak lassan csökkennek, a még mindig magas energiaköltségek miatt (103 százalékos emelkedés) azért mégis fontos az inflációs kép szempontjából, s azt mutatja, hogy jelentős további dezinfláció előtt állunk.
Pláne szeptemberben lehet nagy az infláció csökkenése a bázishatás miatt. Ugyanakkor a kormány minap elfogadott árkompenzációs intézkedése is valószínűleg lejjebb nyomja majd a termelői árak inflációjának legmagasabb komponensét.
Forrás: Bloomberg, Erste
Mindeközben az amerikai személyi fogyasztások árindexe, amit a Fed kiemelten figyel, 4,4 százalékról 3,8-ra csökkenhetett májusban. A monetáris unióban pedig 6,1-ról 5,6-ra csökkenhetett a májusi áremelkedési ütem. Ugyanakkor a maginflációs számok valószínűleg már nem lesznek ilyen biztatók..
Az USA-ban, 4,7 százalékon való stagnálást, míg az EU-ban 0,2 százalékpontos emelkedést vár a piac, 5,5 százalékra. Itt meg pont az energiaárak azok, amelyek a fő számokat lehúzzák, miközben a mélyben a dezinflációs folyamatok már megállni látszanak. Vagyis nem véletlen, hogy olyan héják mind a Fed, mind az EKB döntéshozói.