Megint sikerült az oroszoknak borzolni a kedélyeket
Éppen ezért nem meglepő, hogy a hír csak átmeneti emelkedést hozott az európai gázárakban, aztán szépen vissza is esett az ár oda, ahol korábban volt. Sőt, az elkövetkező hónapok kontraktus árai is hasonló szinten forognak, mint a ma kifutó májusi kontraktus, azaz 105 euró per MWh körül.
A lengyelek már korábban berágtak az oroszokra, mivel azok elég kedvezőtlen feltételeket kínáltak a korábbi szerződésekben. A jelenlegi (éppen megszűnő) szerződés szerint évi 8,7 milliárd köbméter gázt kell vásárolnia Lengyelországnak Oroszországból, akár elviszi, akár nem azt a gázt, s ha netán nem lenne rá szüksége, akkor sem értékesítheti tovább harmadik fél felé.
Ráadásul ennek a gáznak az ára még mindig a kőolaj árához kötött, azaz az elmúlt években ez nem volt túl jó a lengyeleknek (most ez éppen kedvező, s valószínűleg ezért is lehetnek olyan magasak a gáztározók töltöttségi szintjei). Szóval a lengyelek már 2019-ben jelezték az oroszok felé, hogy nem kívánják meghosszabbítani a Yamal gázszállítási szerződést, hanem más úton kívánják megoldani az évi mintegy 20 milliárd köbméterre rúgó gázigényüket.
Ebből elvileg jövőre 8,5 milliárd köbméter LNG terminálokon keresztül fog érkezni az országba, míg a Baltic Pipe Project-nek köszönhetően idén októbertől részlegesen, jövő január 1-től pedig teljes mértékben használható lesz az évi 10 milliárd köbméter norvég földgázt szállító vezeték.
Lengyelország maga mintegy 4 milliárd köbméter földgázt termel évente, és az LNG kapacitások is 12,5 milliárd köbméterre növekednek 2024-re. Ha ezt összeadjuk, akkor két év múlva Lengyelország úszni fog a gázban, ami évi 26,5 milliárd köbméter földgáz behozatalának lehetőségét jelenti. S mindezt orosz gáz nélkül.
A bolgárok eddig 90 százalékban orosz gázt használtak, de már korábban tervet dolgoztak ki, hogy görög és török LNG terminálokon keresztül fognak azeri gázt szállítani addig, amíg az interkonnektor elkészül Görögországban, hogy aztán az is csövön érkezhessen. Idén június 30-án lép életbe az azerbajdzsáni gázszerződés, ami teljes mértékben leváltja az orosz gázforrásokat. Vagyis az oroszok csak annak mentek elébe, hogy ne őket rúgják ki, hanem néhány hónappal előbb meglépték azt, ami amúgy is bekövetkezett volna.