Mégiscsak kivonul az orosz csapatok egy része Kijev környékéről
A másik jó hír, hogy az oroszok óvatos visszatáncot kezdtek a földgázért való rubelben fizetés kapcsán. Azt mondták, hogy az még odébb van, hiszen a fizetést megelőzi a szállítás, s csak később kell fizetni. Aztán a Putyin és Olaf Scholz német kancellár közötti beszélgetés után kiderült, hogy valójában marad az euróban fizetés. Nyilván ehhez kellett a G7-ek és az EU egységes fellépése, na meg a tegnapi erőfitogtatás, azaz Németországban a Gazprom leányoknál való házkutatás is. Az oroszoknak nem érdeke, hogy megszűnjön ez a bevételi forrásuk.
Mindeközben az amerikaiak próbálják stabilizálni a kőolajpiacot, és állítólag tervet kovácsolnak 180 millió hordónyi (két napos világfogyasztás) kőolajtartalék piacra dobására. Ennek köszönhetően csökkennek a kőolajárak a mai kereskedésben, de nyilván nem ez a hosszútávú megoldás. Ugyanakkor ma ülésezik az OPEC, ahol valószínűleg az egy évvel ezelőtt lefektetett terveknek megfelelő mértékkel növelik csak a termelést. Közben a hírek szerint orosz tankerek cirkálnak az óceánokon, és próbálják eladni a portékát, mert egyre kevesebben vesznek orosz kőolajat. Így a Brent és Ural közötti árrés bődületes, 20-30 dollár, sőt akár 35 dollár is tud lenni, ami egyes finomítók nyereségét igencsak meg tudja dobni.
Mindeközben a rubel egészen jól van a 3,9 forintos árfolyamával, ami már csak kicsivel van az elmúlt két év átlagárfolyama alatt. Mindeközben az USD/HUF árfolyam magas, azaz a Richter FX mérlege inkább pozitívban van. Persze kérdés, hogy a háború és az orosz gazdasági lejtmenet mennyit hasít ki az ukrán (árbevétel kb. 2-3 százaléka) és az orosz bevételekből (a teljes árbevétel 16-17 százaléka). Mindenesetre azért eléggé furcsának tűnik, hogy a részvényárfolyam továbbra is cirka 20 százalékkal a korábbi szintek alatt van, s a mai napon sem mutat túl sok életjelet.