Megjelent a jogszabálytervezet: így kaphatnak otthonfelújítási támogatást a nyugdíjasok

Megjelent a jogszabálytervezet a Vidéki Otthonfelújítási Program változtatásáról. A korábbi bejelentésekkel összhangban a nyugdíjasok is jogosultak lehetnek a támogatásra. De más érdekeség is szerepel a dokumentumban.

Megjelent a jogszabálytervezet: így kaphatnak otthonfelújítási támogatást a nyugdíjasok

Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány a Vidéki Otthonfelújítási Program változásáról szóló jogszabálytervezetet. 2025. február 28-ig várja a jogalkotó az észrevételeket.

A nyugdíjasok is felvehetik az otthonfelújítási támogatást

A tervezetben szereplő legfontosabb változás nem igazán meglepő, hiszen már a kormány több tagja beszélt róla: az 5 ezer főnél kevesebb lakosú, úgynevezett preferált kistelepüléseken élő nyugdíjasok is jogosultak lehetnek a felújítási támogatásra.

Az alábbi ellátással rendelkezők lehetnek jogosultak a támogatásra a tervezet alapján:

„a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény szerinti öregségi nyugdíjban vagy – a rá irányadó nyugdíjkorhatár betöltését követően – özvegyi nyugdíjban, illetve korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, átmeneti bányászjáradékban, táncművészeti életjáradékban, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban), egyházi jogi személytől nyugdíjban vagy öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesülő igénylő, ideértve azt is, akinek esetében a folyósítást szüneteltetik”

A nyugdíjasoknak nem kell természetesen néhány alapvető eddig megismert feltételt teljesíteniük a támogatás igényléséhez:

- Nem kell gyermeket nevelniük.
- Nem szükséges legalább 1 éves, folyamatos TB jogviszonnyal rendelkezniük.

Ugyanakkor a többi alapvető feltételt teljesíteniük kell:

Legalább 50%-os tulajdoni hányaddal kell rendelkeznie az igénylőnek, igénylőknek az ingatlanban. (A Bankmonitor értelmezése alapján itt az igénylők gyermekeinek tulajdoni hányada is számít a nyugdíjasok esetében is.)

- Az igénylőnek, igénylőknek az adott ingatlanban lakóhellyel kell rendelkeznie.

- Az igénylőnek, igénylőknek nem lehet 5 ezer forintot meghaladó adótartozása,
köztartozása.
- Az igénylő, igénylők vállalják, hogy 5 évig az adott ingatlanban fognak életvitelszerűen lakni.

- Csak 5 ezer főnél kevesebb lakosú, preferált kistelepülésen fekvő ingatlanra kérhető a támogatás.

- Kizárólag Magyarország területén lévő lakás, lakóház fő rendeltetésű ingatlan felújítására kérhető támogatás. (Tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületei is megfelelnek a feltételnek.)

Más változások is életbe lépnek a támogatás kapcsán

A nyugdíjasokat érintő módosítás a legjelentősebb, de e mellett a tervezet más apróbb változásokat is tartalmaz.

1. Nem kaphatja meg a Vidéki Otthonfelújítási Támogatást az, akit 5 éven belül ezen támogatás, vagy a 2021-2022 között elérhető hasonló felújítási támogatás kapcsán a kedvezmény visszafizetésére köteleztek.

2. A támogatás maximális összege 3 millió forint lehet. Az eddigi szabályok alapján ezen maximálisan elérhető összegből le kellett vonni az igénylő által korábban felvett 2021-2022 között elérhető felújítási támogatás összegét. (Például ha valaki felvett 2021-ben 2 millió forint felújítás támogatást, az most legfeljebb 1 millió forintra lehetne jogosult.) Ezt a szabályt kiszélesíti a tervezet.

A jövőben az alábbi esetekben kell levonni a korábban kihasznált felújítási támogatást a maximálisan elérhető összegből:

- Le kell vonni az új támogatás maximális összegéből az igénylő által felvett korábbi felújítási támogatás összegét.

- Ha az igénylő olyan gyermek után veszi igénybe a támogatást, aki után a másik szülő kihasználta a korábbi kedvezményt, akkor a korábbi összeget le kell vonni az új támogatás maximális összegéből.

- Ha az igénylő olyan lakásra venné fel az új támogatást, amelyre közeli hozzátartozója – aki jelenleg is tulajdonosa az ingatlannak - kihasználta az előző felújítási támogatást, akkor az új támogatás maximális összegéből le kell vonni az előzőleg kihasznált kedvezmény összegét.  
 
3. Ugyanazon számlát két támogatásnál nem lehet felhasználni. A tervezet kibővíti azon támogatások listáját, amit ebből a szempontból figyelni kell.

- A 17/2016. (II. 10.) Korm. rendelet szerinti „régi” Falusi CSOK-hoz
- A 302/2023. (VII. 11.) Korm. rendelet szerinti „új” Falusi CSOk-hoz
- Az RRF-REP-10.13.1-24 azonosító jelű pályázathoz
- A KEHOP_Plusz-4.1.7-24azonosító jelű pályázathoz
- Az RRF-6.2.1 azonosító jelű pályázathoz
- A Napenergia Plusz Programhoz

és a Vidéki otthonfelújítási Támogatáshoz egyszerre nem nyújtható be ugyanazon számla. A Falusi CSOK-ok esetén természetesen a korszerűsítés, bővítési célok esetén érvényes a tilalom. (Az első három elem a jelenleg érvényben lévő szabályban is szerepel.)

4., Az otthonfelújítási támogatott kölcsön maximális összege is módosul. A felvehető kölcsön legfeljebb 6 millió forint lehet, ez jelenleg is érvényben lévő szabály. De a tervezet alapján a banknak azt is vizsgálnia kell, hogy a korábban felvett felújítási támogatás összege hogyan befolyásolja a most maximálisan felvehető Vidéki Otthonfelújítási Támogatás összegét.

Ha valaki korábban felvette a 2021-2022 között elérhető felújítási támogatást, akkor az új felújítási támogatás maximális összegéből le kell vonni a korábbi támogatást. A bank pedig egy ilyen támogatott hiteligénylőnek legfeljebb az ily módon módosított maximális vissza nem térítendő támogatás négyszeresét adhatja otthonfelújítási támogatott hitelként.

A Bankmonitor szakértői ez példán keresztül bemutatják mit is jelent ez. Ha valaki 2 millió forint felújítási támogatást kapott 2022-ben, akkor ő legfeljebb 1 millió forint otthonfelújítási támogatást kaphatna most. Ha a munkálatok előfinanszírozására is szükség lenne jelenleg támogatott kölcsönre, akkor abból a bank legfeljebb 4 millió forintot hagyhatna jóvá.

Miért ez a speciális szabály, csavar? Az érvényben lévő rendelet alapján a támogatott hitelnél a kamattámogatást elbukja a család, ha végül a Kincstár által jóváhagyott vissza nem térítendő otthonfelújítási támogatás összege nem éri el a kölcsönösszeg 25 százalékát. Ez nem tudna megvalósulni akkor, ha a bankok 6 millió forint támogatott hitelt adnának azoknak, akik a korábbi felújítási támogatásból nagyobb összeget kihasználtak már. Vélhetően ezt a helyzetet és az ebből adódó problémákat szeretné elkerülni a jogalkotó ezzel a változtatással.

Mi az az otthonfelújítási támogatás?

A 2025. januárjában induló felújítási támogatás a korábbi 2021-2022 között elérhető program egy újfajta változata. A támogatás maximális összege 3 millió forint, de legfeljebb a teljes költség 50 százaléka lehet, melyet a felújítási munkálatok befejezése után kaphat meg az igénylő.

Hatalmas különbség az új és a régi program között, hogy az új változatot kizárólag a falvakban lévő épületek korszerűsítésére lehet fordítani. A következő nagy módosítás pedig most jöhet, hiszen a tervezet alapján már nyugdíjasok is kihasználhatnák ezt a lehetőséget. A rendelet a tervezet alapján a kihirdetést követő 15. napon lépne hatályba.

A lakossági számlákra jellemző kedvezmények már a vállalkozói csomagoknál is megjelennek

A bankok egyre inkább a lakossági termékeknél bevált kedvezményekkel próbálják megszólítani az új vállalkozói számlanyitókat: ilyen például az egyszeri jóváírás vagy a díjmentes számlavezetés – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu szakértője. Ugyanakkor a kedvező költségek megtartása érdekében különösen fontos tisztában lenni a számlahasználati feltételekkel és a cég bankolási gyakorlatával.
2025. 12. 07. 12:00
Megosztás:

Licitpárbajokkal zárult a BÁV ART háromnapos aukciója

Licitpárbajokkal zárult a BÁV ART háromnapos aukciója, amelyen 800 tételből álló kollekció került kalapács alá a MOM Kulturális Központban - közölte a BÁV ART pénteken az MTI-vel.
2025. 12. 07. 11:00
Megosztás:

Magyar fejlesztésű applikáció segít összekötni a segíteni vágyókat a jó ügyekkel

Az önkéntesek nemzetközi napján, december 5-én startol a BuzzGo, egy ingyenes, hazai fejlesztésű alkalmazás, amely megkönnyíti az önkéntes munkák megtalálását és szervezését. Az app célja, hogy a jó szándék találkozzon a valódi szükséglettel. A Családokért Alapítványnak köszönhetően létrejött felület összeköti a segíteni vágyókat az önkéntes munkát hirdető szervezetekkel, intézményekkel, támogatva ezzel a közösségi összefogást.
2025. 12. 07. 10:00
Megosztás:

Feloldotta a kriptozárat a REVOLUT – újra pénzhez juthatnak a magyar felhasználók!

Meglepetésszerű enyhítéssel rukkolt elő a Revolut: ismét eladhatóvá váltak a bent ragadt kriptók mind a Revolut, mind a Revolut X felületén – noha új tokent továbbra sem lehet vásárolni, a szolgáltató fenntartja a korlátozásokat - számolt be a revb.hu portál.
2025. 12. 07. 08:30
Megosztás:

Hétfőtől megvásárolhatóak a 2026-os éves autópálya-matricák

Hétfőtől elérhetőek lesznek a 2026-ra érvényes éves autópálya-matricák. 2025. december 8-tól a jövő évi éves országos és vármegyei e-matricák mellett az új terméknek számító éves M1 regionális úthasználati jogosultság is megvásárolható lesz a NÚSZ Zrt.-nél és a legtöbb viszonteladó partnerénél, online és offline módon is. Fontos tudni, hogy az elővásárlás keretében idén decemberben megvett e-matricák érvényessége 2026. január 1-én kezdődik.
2025. 12. 07. 08:00
Megosztás:

Átadták az idei Prima Primissima Díjakat

Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
2025. 12. 07. 07:00
Megosztás:

MetaMask belép az előrejelző piacokra a Polymarket-integrációval

A MetaMask, a világ legnépszerűbb Ethereum-tárcája új területre lép: közvetlenül a predikciós piacokba integrálódik a Polymarket révén. A friss együttműködés lehetővé teszi, hogy a felhasználók valós események kimenetelére fogadjanak közvetlenül a tárcájukból.
2025. 12. 07. 06:00
Megosztás:

Orosz külügyminisztérium: az Európai Unió 1600 milliárd eurót veszített eddig a szankciókon

Az európai országok gazdasága 2022-től és 2025-tel bezárólag 1600 milliárd eurót veszített az Oroszország ellen bevezetett szankciók miatt - közölte az orosz külügyminisztérium szombaton.
2025. 12. 07. 05:00
Megosztás:

Solana: tartós veszteségek felé tart az árfolyam, vagy közeleg a fordulat?

A Solana árfolyama kritikus szakaszba ért: az elmúlt napok gyengülése továbbra is megerősíti azt a lefelé tartó csatornát, amely már egy hete meghatározza a mozgását. A piaci bizonytalanság látványosan nő, és a következő irányt most elsősorban a befektetői viselkedés fogja eldönteni.
2025. 12. 07. 04:00
Megosztás:

ÉKM: új szabályozás a vidéki települések teherforgalommal szembeni védelméért

A teherfuvarozást érintő úthasználati díjakról szóló átfogó intézkedéscsomag célja mindenekelőtt a teherforgalom visszaterelése a gyorsforgalmi úthálózatra, és a balesetek számának csökkentése, hogy ezáltal biztonságosabbá váljon a fő- és mellékutakon való közlekedés, és csökkenjen a településeket érő környezeti és zajterhelés - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium sajtóirodája szombaton az MTI-vel.
2025. 12. 07. 03:00
Megosztás:

Miért kezdik felfedezni a kriptót a nyugdíjasok?

A nyugdíj előtt álló vagy már nyugdíjas korosztály hosszú évekig messziről kerülte a kriptovalutákat, ám ez a trend lassan, de látványosan változik. A nagy intézményi szereplők belépése, a kriptós pénzügyi szolgáltatások fejlődése és az egyszerűbb hozzáférés miatt ma már sokan gondolkodnak azon, hogy portfóliójuk egy kis szeletét digitális eszközökbe fektessék. De vajon miért most, és milyen kockázatokkal jár mindez?
2025. 12. 07. 02:00
Megosztás:

A Maros-partra vezető új kerékpárút épül Makón

Uniós támogatással a Maros-partra vezető, 5,4 kilométer hosszú új kerékpárút épül Makón - tájékoztatta az önkormányzat az MTI-t.
2025. 12. 07. 01:00
Megosztás:

Átadták az Év kiváló magyar méze verseny díjait

A XVI. Gyulai Méz- és Mézeskalács Fesztiválon szombaton hirdették ki a fajtamézek versenyének eredményét és az idei év legjobb magyar mézét.
2025. 12. 07. 00:05
Megosztás:

A Bitcoin 92 000 dolláron áll – akár duplázódhat is 2026-ra, de a Digitap ($TAP) lehet az a kripto, amely ebben a ciklusban berobban

A Bitcoin ismét 92 000 dollár fölé emelkedett, és az iparág meghatározó szereplői máris találgatják, merre tarthat a következő időszakban.
2025. 12. 06. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 49. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 12. 06. 22:00
Megosztás:

A Bitcoin visszatér 93 000 dollár fölé, miközben az altcoinok is magukhoz térnek: a Digitap ($TAP) válik a 2026-os év legígéretesebb kriptós előértékesítésévé

A Bitcoin időről időre emlékezteti a befektetőket arra, milyen gyorsan képes mozdulni bármelyik irányba. Októberben 126 000 dollárig emelkedett, novemberben 80 000 dollár alá esett vissza, most pedig decemberre újra 93 000 dollár fölé kapaszkodott. A ciklus végi volatilitás jelen van, az ETF-beáramlások újra felerősödtek, a Vanguard végre csatlakozott a piacra, és a vezető kriptoeszközök is széles körben kezdenek visszapattanni.
2025. 12. 06. 21:00
Megosztás:

A Fitch Ratings továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot

A Fitch Ratings ismét megerősítette Magyarország államadósság-besorolását és továbbra is befektetésre ajánlja hazánkat – negatív kilátások mellett. 2025-ben világszerte leminősítési hullám volt látható, amely számos európai és régiós országot érintett, ezért is komoly eredmény, hogy az elmúlt időszakban elkerültük a leminősítést, így mind a három nagy hitelminősítő – a Fitch Ratings, a Standard and Poors és a Moody’s – változatlanul befektetésre ajánlja hazánkat.
2025. 12. 06. 20:00
Megosztás:

Az EB 120 millió eurós büntetést szabott ki az X-re

Az Európai Bizottság 120 millió eurós bírságot szabott ki az X (korábban Twitter) közösségimédia-platformra a digitális szolgáltatásokról szóló rendelet (DSA) átláthatósági előírásainak megsértése miatt - közölte pénteken a brüsszeli testület.
2025. 12. 06. 19:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök-helyettes: súlyos gazdasági károkat okozott a kilépés az EU-ból

A brit miniszterelnök-helyettes szerint súlyos gazdasági károkat okozott Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból (Brexit).
2025. 12. 06. 18:00
Megosztás:

Teljes irányváltást követelnek az Európai Bizottságtól a V4-es agrárkamarák

Teljes irányváltást követel az Európai Bizottságtól a cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák agrárkamara, az erről szóló közös nyilatkozatot pénteki tanácskozásukon fogadták el - közölte az MTI-vel a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
2025. 12. 06. 17:00
Megosztás: