Megjöttek az új lakáshitelek: kamatplafon alá mentek a bankok

Hétfőtől alkalmazzák az önkéntes kamatplafont a bankok, ami a lakáshitelek esetében azt jelenti, hogy legfeljebb 8,50 százalékos teljes hiteldíjmutatóval kínálhatják a kölcsönöket. Az átlag ügyfeleknek átlagos összegre kínált kölcsönök 8 és 8,5 százalékos THM körül sűrűsödtek össze. Van olyan bank, amelynek már az alapajánlata is hetessel kezdődik, de ilyen THM-eket jellemzően magas jövedelemre és hitelösszegre adnak a bankok - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Megjöttek az új lakáshitelek: kamatplafon alá mentek a bankok

Mától legfeljebb 8,50 százalékos THM-mel tudnak felvenni lakáshitelt az igénylők a bankok közzétett új feltételei alapján. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium még múlt kedden közölte, hogy október 9-től az újonnan szerződött hiteleknél önkéntes banki kamatplafon bevezetését várja el a pénzintézetektől, ami a lakossági lakáshitelek esetében 8,5 százalékos THM-et, a vállalati forgóeszközhiteleknél pedig maximum 12 százalékos kamatszintet jelent.

A bankok zöme hétfőn reggel közzé is tette az új, kamatplafon szerinti hitelfeltételeket, amelyekben eleget tesznek a minisztérium kérésének. A kamatcsökkentések hatására a lakáshitelek THM-jei jellemzően 8 és 8,5 százalék közöttiek a bankok alapajánlataiban alacsony vagy átlagos jövedelmű ügyfeleknek. Magas jövedelemnél és hitelösszegnél azonban már 8 százalékos THM alá mennek a bankok, és olyan pénzintézet is van, amely ezt már alapból megadja.

A legkedvezőbb feltételekkel egyelőre a Gránit Bank rukkolt elő, egy százalékponttal alacsonyabb THM-et is ajánl, mint a megjelölt maximum érték. Az új hirdetményében közzétett információk szerint 7,50 százalékos hiteldíj mutatóval kínálja a lakáshitelt 10 éves kamatperiódus mellett. Az éves ügyleti kamat 7,14 százalék, ami október 9. előtt 7,69-9,04 százalék között volt, függően az igazolt jövedelemtől és a felvett hitelösszegtől. 

20 millió forint hitelösszeggel és 20 éves futamidővel számolva jelenleg 7,49 százalékos THM-mel vehetjük fel a hitelt, így a havi törlesztőrészlet 157 944 forintra jön ki, függetlenül attól, hogy mekkora jövedelmet tudunk igazolni. Ugyanez a kölcsön a kamatplafon előtti feltételek szerint 8,64 százalékos THM-mel volt elérhető 400 ezer forint jövedelem igazolása mellett, ami 171 088 forintos törlesztőrészletet jelentett. A havi törlesztőrészlet így 13 144 forinttal kevesebb, a teljes visszafizetendő összeget tekintve pedig több mint 3,1 millió forintot spórolhatnak az igénylők az új feltételekkel, mivel 41,1 millió forint helyett csak 37,9 millió forint lesz az összes költségük. A Gránit Bank a szabad felhasználású jelzáloghitel kamatát is csökkentette, bár arra nem vonatkozik a kamatplafon. A THM ennél a hiteltípusnál 9,14 százalék. 

A CIB Bank megtartotta a korábbi jövedelmi sávokat - igaz, nagy különbség nincs közöttük. Az ügyleti kamat az igazolt jövedelemtől függően 7,79 és 7,99 százalék között van, a THM pedig 8,19 és 8,41 százalék között. A legkedvezőbb feltételekért legalább 450 ezer forint havi jövedelem érkeztetését kell vállalni, így 20 millió forintot 20 éves futamidővel 166 023 forintos törlesztőrészlettel lehet felvenni. A teljes visszafizetendő összeg 39 852 120 forint. 

A THM-plafon előtt ugyanez kölcsön 9,13 százalékos THM-mel volt igényelhető, 176 870 forintos havi törlesztőrészlettel. A teljes visszafizetendő összeg 42 455 400 forint, ehhez képest az új feltételekkel 2,6 millió forinttal csökkennek egy új lakáshitel költségei.

A K&H Bank a magasabb hitelösszeg és jövedelmi sávot leszámítva 8 százalékos kamatplafont határozott meg, a THM ennél valamivel magasabb. A legkedvezőbb elérhető THM 7,70 százalék, ehhez legalább félmillió forintos nettó jövedelem és 20 millió forint feletti hitelösszegre van szükség. A havi törlesztőrészlet 20 millió forintos hitelösszeg, 5-10 éves kamatperiódus és 20 éves futamidő esetén 159 898 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 38 548 680 forint. Végig fix kamatozásnál 8 százalék a kamat, 8,3 százalék a THM, a havi törlesztőrészlet 167 288 forint, a teljes visszafizetendő összeg pedig 40 322 280 forint. 

A K&H Bank fogyasztóbarát lakáskölcsöne legalább 600 ezer forint jövedelem igazolása mellett, 10 éves kamatperiódussal a THM-plafon előtt 8,53 százalékos THM-mel volt elérhető, 168 535 forintos törlesztőrészlettel. A teljes visszafizetendő összeg 40 621 000 forint volt, ami közel 2,1 millió forinttal magasabb, mintha az új feltételekkel vennénk fel a kölcsönt. 

Az Erste Banknál legalább 600 ezer forintos jövedelemmel lehetett felvenni a legkedvezőbb piaci lakáshiteleket. Tíz éves kamatperiódussal a 20 éves futamidejű lakáshitelért eddig 9,02 százalékos THM mellett 175 341 forint havi törlesztőt kellett fizetni, ami 42 150 600 teljes visszafizetendő összeget jelentett a futamidő végéig. Október 9-től már mintegy 13 000 forinttal kedvezőbb törlesztővel vehető fel ez a hitel: 7,84 százalékos THM mellett 161 608 forint törlesztőrészletet kell fizetni, a teljes visszafizetendő összeg pedig 38 865 807 forintra csökken. A jövedelemsávok az Erste Banknál is megmaradtak, az igazolt összegtől függően a THM 7,84-8,21 százalék között alakul.

A Raiffeisen Banknál szintén a magasabb jövedelműek vehetik fel az olcsóbb kölcsönöket, ők 8,28 százalékos THM-re számíthatnak, 167 039 forintos törlesztőrészlettel. Zöld kamatkedvezménnyel még olcsóbb lehet a hitelfelvétel, a THM 8,01 százalékra, a havi törlesztés 163 943 forintra mérsékelhető.

A THM-plafon előtt számukra 8,67 százalékos THM-mel volt elérhető a lakáshitel, és tíz éves kamatperiódus mellett havonta 171 545 forint volt a törlesztőrészlet, ami 41 170 800 forintos teljes visszafizetendő összeget jelentett húsz év alatt.

Az MBH Banknál a használt lakás vásárlására igényelt, 10 éves kamatperiódusú lakáshitel THM-je 8,56 százalékról 8,20 százalékra csökkent, így a havi törlesztőrészlet 4100 forinttal lett kevesebb, október 9-től 166 303 forint. A húsz év alatt visszafizetendő összeg pedig közel egymillió forinttal lett kedvezőbb: 40 898 640 forint helyett már 39 912 558 forintot kell visszafizetni a futamidő alatt.

Az OTP Banknál a legmagasabb THM 8,4 százalék, ami azonban a magas jövedelmű hitelfelvevőknek és különböző kedvezményekkel (legalább nettó 900 ezer forint jövedelemmel, hűség akcióval és zöld kamatkedvezménnyel) akár 7,6 százalékra csökkenthető.

Ennél valamivel alacsonyabb, nettó 600 ezer forintos jövedelemmel 20 millió forint hitel, 20 éves futamidővel „1x1 lakáshitel egyszeri kamatcsökkentéssel” eddig 9,94 százalékos THM-mel (végig fix 9,19 százalékos kamattal) és 184 051 forintos törlesztővel lehetett felvenni, ami a futamidő végéig 44 446 890 forint teljes visszafizetést jelentett. Most a kedvezményes THM 8,28 százalékra csökkent, a havi törlesztés pedig 167 039 forintra.

Az OTP-nél 800 ezres jövedelemmel 9,38 százalékos THM-mel (8,69 százalékos kamattal) lehetett korábban ilyen hitelt igényelni, ami 177 517 forintos törlesztést és 42 878 730 forint teljes visszafizetést jelentett. Az új kondíciók ugyanazok, mint a 800 ezer hitelfelvevőknek.

Az Ethereum jövője a digitális szabadság és a magánszféra védelme lehet

Az Ethereum társalapítója szerint a blokklánc jövője nem csupán a pénzügyekről szól. Vitalik Buterin legfrissebb megszólalásaiban arra figyelmeztette a kriptoközösséget, hogy az Ethereum fejlesztési irányának nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie a digitális autonómiára, a magánszféra védelmére és a felhasználói szabadságra.
2026. 03. 04. 16:00
Megosztás:

Gyorsult az euróövezet gazdasági növekedése februárban

Két hónap lassulás után februárban gyorsult az euróövezet gazdasági növekedése - derül ki a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) szerdán közzétett végleges számaiból.
2026. 03. 04. 15:30
Megosztás:

A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll

A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll - közölte a PwC nemzetközi tanácsadó cég szerdán az MTI-vel a magyar vezérigazgatók körében végzett felmérése alapján.
2026. 03. 04. 15:00
Megosztás:

A Marathon kriptobányász vállalat eladhatja Bitcoin-tartalékait

Komoly figyelmet kapott a kriptopiacon a Marathon Digital Holdings legfrissebb pénzügyi jelentése. A világ egyik legnagyobb Bitcoin-bányász vállalata módosította treasury-stratégiáját, amely immár lehetővé teszi a korábban felhalmozott BTC-k értékesítését is.
2026. 03. 04. 14:30
Megosztás:

Eltilthatják tevékenységüktől a biztosítással nem rendelkező építőipari vállalkozókat

Tavaly január óta az építészeti-műszaki tervezési tevékenységet végző és építőipari kivitelezési tevékenységet folytató vállalkozóknak meghatározott tartalmú felelősségbiztosítással kell rendezniük. Az Insura információi szerint a fedezet ellenőrzését végző kamarák megkezdték a kötelességet elmulasztó vállalkozások szankcióját: a biztosítással nem rendelkező vállalkozásokat eltiltják a tevékenységüktől. A független biztosításközvetítő hangsúlyozza, hogy a meglévő szerződések felülvizsgálata is szükséges.
2026. 03. 04. 14:00
Megosztás:

Kötelező korszakváltás a magyar építőiparban

A magyar építőipar szereplői számára a digitalizáció és az adatalapú működés szintje többé nem önkéntes vállalás vagy távoli jövőkép kérdése. Egy friss hazai jogszabályi környezet ugyanis egyértelműen az egységes, digitális azonosítás felé tereli a szektort, ahol a talpon maradás záloga a pontos és szabványos adatkezelés.
2026. 03. 04. 13:30
Megosztás:

Jelentősen átalakult a belföldi sörpiac

Az európai változásokhoz hasonló szerkezeti átalakulások jellemezték a belföldi sörpiacot 2025-ben - közölte a Magyar Sörgyártók Szövetsége és a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 13:00
Megosztás:

105 milliós bírságot kapott a GVH-tól a Normaflore forgalmazója

Nem az engedélyezett alkalmazási előírások szerint mutatta be két termékét a Normaflore készítményeket forgalmazó Opella Healthcare Commercial Kft – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A jogsértés következményeként a GVH Versenytanácsa 105 millió forint bírságot szabott ki a cégre.
2026. 03. 04. 12:30
Megosztás:

Történelmi mélyponton a hazai álláskeresők száma

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai alapján a regisztrált álláskeresők száma 2026 februárjában 225.994 fő volt, ami az előző év azonos időszakához képest több mint 6 ezer, 2010-hez viszonyítva pedig mintegy 430 ezer fős csökkenést jelent.
2026. 03. 04. 12:00
Megosztás:

A pánik közepette erősödött a dollár, gyengültek a régiós devizák

Az Irán elleni háború eszkalációja miatt masszív pánikjeleket mutattak a részvény- és nyersanyagpiacok mellett a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacai is tegnap. A helyzeten a vártnál magasabb európai inflációs, maginflációs és szolgáltatásinflációs mutatók már alig rontottak, de estére némileg megnyugodott a piac.
2026. 03. 04. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők?

Ázsia szintén erős esést mutatott szerda reggel, melyet a korábbi hetekben rekorddöntő szöuli Kospi vezetett 12,4%-os zuhanással, de a Nikkei is 3,1%-kal, a SSEC pedig 1,4%-kal csökkent.
2026. 03. 04. 11:00
Megosztás:

Estek a tengerentúli részvények a háború negyedik napján

Kedden volt az Egyesült Államok és Izrael Irán ellen indított háborújának negyedik napja, mely során Izrael csapatokat küldött Libanonba, hogy felvegye a harcot a Hezbollah nevű, Iránhoz köthető terrorszervezettel, illetve Teheránt és Bejrútot bombázta, míg Irán több szomszédos országát légicsapással sújtotta (Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Katar), illetve bejelentette a Hormuzi-szoros lezárását, jelentősen növelve a geopolitikai bizonytalanságot.
2026. 03. 04. 10:30
Megosztás:

Széles körben zuhantak az európai piacok

Az európai részvények kedden egyhavi mélypontra zuhantak, mivel a globális részvénypiaci eladási hullám tovább gyorsult, és a befektetők egy elhúzódó közel-keleti háború, valamint az olajárak újabb megugrásának inflációs hatásai miatt aggódtak. A páneurópai STOXX 600 3,0%-ot esett, a DAX 3,4%-ot, a CAC 40 3,5%-ot, míg a londoni FTSE100 2,7%-kal mérséklődött. A STOXX 600 minden ágazata esett, élén a pénzügyi szektorral, amely 4,2%-ot zuhant. Különösen a brit hitelezők estek, mivel ők rendelkeztek a legnagyobb közel-keleti kitettséggel. A brit piacon a legnagyobb volumen mellett kereskedett Barclays 3,4%-kal, a HSBC pedig 5,2%-kal csúszott lejjebb. Az emelkedő olajárak az energiavállalatoknak sem nyújtottak menedéket, amelyek 1,6%-ot veszítettek értékükből – mutatva, hogy a magasabb olajár ilyenkor keresleti sokkot is jelent, nemcsak profitnövelő tényezőt, amennyiben a piac kifejezetten kockázatkerülő üzemmódban működik. Az utazási szektor is különösen nagy nyomás alatt maradt: a Lufthansa 4,1%-ot esett, a British Airways tulajdonosa, az IAG 5,4%-kal gyengült, a WizzAir 6,5%-ot, míg az Air France–KLM papírjai 7,9%-ot veszítettek értékükből.
2026. 03. 04. 09:30
Megosztás:

Jelentős természetvédelmi fejlesztés indul az Aggteleki Nemzeti Parkban

Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság hat kiemelt projektet valósít meg 3,3 milliárd forint értékben a jelenlegi uniós ciklusban. A beruházások mintegy 77 százaléka közvetlenül javítja a nemzeti park területének természeti állapotát. E körbe tartozik a gyepek rehabilitációja is, amelyre 290 milliót fordítanak - hangsúlyozta Rácz András, az Agrárminisztérium (AM) természetvédelemért felelős államtitkára kedden, a Háromhután tartott projektnyitó rendezvényen a tárca MTI-nek küldött közleménye szerint.
2026. 03. 04. 09:00
Megosztás:

Kijev elutasította a Barátság-kőolajvezeték uniós ellenőrzését

Kijev elutasította a Barátság-kőolajvezeték uniós ellenőrzését, pedig közelmúltbeli kijevi látogatásán Ursula von der Leyen és António Costa, az Európai Tanács elnöke is kérte az ukrán vezetést, hogy tegye lehetővé a vezetéket ért károk független felmérését - írta kedd este a Financial Times című brit lap.
2026. 03. 04. 08:30
Megosztás:

Így alakult a forint árfolyama reggelre

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel a főbb devizákkal szemben a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 04. 08:00
Megosztás:

Több mint 10 millió eurós bírságot kapott egy orosz árnyékflottás hajó Belgiumban

Több mint 10 millió eurós bírságot szabtak ki egy, az úgynevezett orosz árnyékflottához köthető tartályhajóra, miután a belga hadsereg a hétvégén fedélzetére lépett - jelentette be kedden Annelies Verlinden igazságügyért és Jean-Luc Crucke közlekedésért felelős miniszter.
2026. 03. 04. 07:30
Megosztás:

Az AI kilépett a chatablakból: 2026-ban már helyettünk foglal, vásárol és dönt

A mesterséges intelligencia új szintre lépett: 2026-ban az agentic AI modellek váltják fel a hagyományos, statikus „kérdezz–felelek” alapú chatbotokat. A technológia nemcsak a marketinget és az ügyfélszolgálatot formálja át, hanem az online vásárlás, a keresés, a szolgáltatásfoglalás és az üzleti adatkezelés teljes ökoszisztémáját is – derül ki a JabJab digitális marketing ügynökség legfrissebb AI Traffic Index elemzéséből.
2026. 03. 04. 07:00
Megosztás:

CATL Debrecen: nem volt mérgezés az akkumulátorgyárban

Nem történt mérgezés a CATL debreceni akkumulátorgyárában - tájékoztatta a cég kedden az MTI-t a belső vizsgálat eredményéről.
2026. 03. 04. 06:30
Megosztás:

Mától még rugalmasabb feltételek mellett pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztést támogató program keretében

A kormány mindent megtesz a hazai kkv-k erősítése érdekében, ezt a célt szolgálja a GINOP Plusz-1.2.4-25 program is, amely a legkevésbé fejlett településeken működő mikro- és kisvállalkozások beruházásait támogatja európai uniós társfinanszírozással.
2026. 03. 04. 06:00
Megosztás: