Megszűnnek az ár-stopok és megszűnik a kamat-stop is - De pontosan mikor is?
Mikor szűnik meg az árstop intézménye?
Míg az árstopok megszüntetése az infláció, addig a kamatstop a kamatszintek csökkenésével jöhet el. Ez különben úgy tűnik, hogy egybevág az eddigi világképpel, csak más megfogalmazásban.
S persze eléggé homályos ahhoz, hogy sok mindent bele lehessen érteni. Hiszen nem tudhatjuk, hogy mikortól tekintjük „csökkenő pályára” állítottnak az inflációt.
Hiszen az USA-ban már fél éve csökkenő trend van (ami éppen megállni látszik), de például a Fed még mindig nem tekinti ezt annyira „véglegesnek”, hiszen tovább emeli az alapkamatot. S így vagyunk a „zsugorodó kamatokkal" is.
Mekkora kamat lehet az, amely elhozza a kamatstop megszüntetését?
Egy lehetséges olvasat pedig egybevág azzal a nézőponttal, hogy az árstop tavasszal, a kamatstop pedig nyár elején kivezetésre kerül. Ugyanis az infláció valószínűleg január-március környékén – talán februárban – tetőzhet, s megindulhat az árak növekedésének lassulása.
Ez pedig azt eredményezheti, hogy a fentebbi szavakkal és a szakemberek javaslatival összhangban nem kerül meghosszabbításra az élelmiszerek ársapkájának intézménye.
Ez persze hoz majd egy átmeneti inflációs nyomást, ugyanakkor bizonyos termékekben árcsökkenést is fog hozni (lásd tej-sajt, vaj „párost”).
Ha a kamatcsökkenés alatt a hosszú futamidejű bankközi kamatlábat értjük, amely meghatározza az éven túli hitelek kamatát, vagy éppen az éven belüli BUBOR kamatrátákat (itt tudod megnézni a BUBOR értékeit) tekintjük, amely a rövidebb átárazódási periódusú hiteleket érinti, akkor számos esetben most alacsonyabb kamatrátákat láthatunk, mint pl. év elején.
Igaz, az elmozdulás még kicsi és törékeny.
Ugyanakkor, ha a tárgyalások jól alakulnak az uniós források tekintetében, akkor a tavasz folyamán akár egy nagyobb csökkenés is bekövetkezhet. Akkor pedig véget kellene érnie júniusban a kamatsapka intézményének is.
Persze ha az alapkamatot (amely ebben az esetben gyakorlatilag irreleváns) tekintjük alapnak, akkor arra még várni kell, hogy az igazán csökkenő pályára álljon.
Miért is fontos ez?
Mert például az OTP eredményét súlyos tízmilliárd forintokkal csökkenti ez az intézmény. Ráadásul a forrásköltségek is emelkedésnek indulhatnak (indultak), amely elveheti a bankok kedvét a hitelezéstől, amely amúgy is megállni látszik. Az viszont még kevésbé kedvezne a beruházásoknak és gazdasági kilábalásnak - olvashatjuk az ERSTE szakértői kommentárjában.