Megtorpant az eurózóna aktivitása
A Fed 0,75%-kal emelte a kamatokat, és az EKB is a kamatemelés eszközéhez nyúlt júliusban (+0,5%), sőt, egy eddig meg nem nevezett mértékű, szeptemberi emelést is kilátásba helyeztek, melyre akkor kerülne sor, ha az infláció továbbra is magas maradna. Az európai jegybank azt is bejelentette továbbá, hogy 2022. július 1-jével befejezi az eszközvásárlásokat. A piacok némileg fellélegeztek, miután az EKB felvetette, hogy megvédené a nagyobb adósságállománnyal küzdő tagjainak egy részét az emelkedő hitelköltségektől azzal, hogy a lejáró hiteleket rugalmasan újra befekteti és létrehoz egy új „antifragmentációs” (az elaprózódást gátló) eszközt.
Kína fokozatos gazdasági talpra állása igazi fénysugárnak számított: májusban magához tért az ipari termelés. Csakhogy az elhúzódó ukrajnai háború változatlanul rányomja bélyegét a befektetői hangulatra, és Európában súlyosbodik az energiaválság, mivel Oroszország csökkentette a Németországnak, Olaszországnak és más EU-tagállamoknak szállított földgáz mennyiségét.
Az euróövezeti üzleti aktivitás júniusban a recessziós aggodalmak felerősödésével 16 hónapja nem látott szintre esett vissza. A kompozit beszerzési menedzser index júniusban 51,9-re csökkent, ami a kereslet növekedésének megtorpanását jelzi. A legnagyobb visszaesés a feldolgozóiparban volt megfigyelhető, ahol két év óta először csökkent a termelés. Ez a folyamat júliusban felgyorsulhat, mivel az új megrendelések száma egyre alacsonyabb.
A szolgáltató szektor kibocsátásának növekedése január óta a legalacsonyabb szintre esett, mivel csökkent az új megrendelések száma. Bár a beszállítói csúszások továbbra is mérséklődnek, ez valószínűleg a termékek iránt megnyilvánuló alacsonyabb keresletnek és a jelentős raktárkészlet-felhalmozódásnak tudható be.
A munkahelyek számának növekedése 13 hónapja nem látott mélypontra mérséklődött, mivel a vállalkozások mind a gyártás, mind a szolgáltatások területén lefelé módosították a terjeszkedési terveiket. Az eurózóna inflációja magasabb volt a vártnál, és 8,6%-os mértékével júniusban újabb rekordot döntött.
Az összesített eredményvárakozás-revíziók az egyre pesszimistább gazdasági kilátások ellenére szinte minden európai ágazatban továbbra is pozitívak. A legfrissebb vállalati eredmények azt mutatják, hogy az összesített nyereségmarzsok még mindig magas szinten vannak.
„A piac azonban már most beárazta a gyengülő eredménykilátásokat, és leminősítésekre számít. Tekintettel a piac előre diszkontáló mechanizmusként betöltött szerepére, ügyelünk arra, hogy ne váljunk egyre borúlátóbbá e folyamattal párhuzamosan, mely lényegében tovább súlyosbítja a negatív hangulatot. A részvényválogatóknak lehetőségük van olyan vállalatok felkutatására, amelyeknél a nagyon negatív forgatókönyvek már be vannak árazva, és ezért korlátozott a további értékromlás esélye. Ezeknek a lehetőségeknek a megtalálását az egyes vállalatok korábbi recessziós időszakokban elért eredményeinek elemzése is elősegítheti”- tette hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International közép-európai igazgatója.