Mennyi internet lehet elég? - Az NMHH az elégséges internetről végzett piackutatást

Az internet sem korlátlan. A technológia meghatározza, hogy egy hálózat mekkora adatforgalmat képes lebonyolítani. A hálózat kiépítése, fejlesztése, fenntartása költséges, melyet a szolgáltatók – részben – az igénybevételtől függően terhelnek az ügyfelekre. Éppen ezért díjcsomagokat határoznak meg. De mit gondolnak maguk a felhasználók a számukra elégséges otthoni sávszélességről és mobilinternet adatkeretről? A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) internethasználókat vizsgáló piackutatása erre kereste a válaszokat.

Mennyi internet lehet elég? - Az NMHH az elégséges internetről végzett piackutatást

Vezetékes díjcsomagoknál a szolgáltatók a sávszélességet határozzák meg. 2022 decemberében jellemzően 250/500/1000/2000 Mbit/s maximális letöltési sebességet engedő díjcsomagokat kínáltak a nagy szolgáltatók. Mobilinternet esetén a díjcsomagokat az egy hónap alatt felhasználható adatmennyiség alapján alakítják ki. 2/3/4/10/20/50 GB-ot, illetve (belföldön) korlátlan mobilinternetet ajánlottak az újonnan szerződő számlás előfizetőknek.

Felvetődik a kérdés, hogy a fogyasztó miképpen tudja kiválasztani a számára megfelelő díjcsomagot, ami nem korlátozza zavaró módon az internetezést, de melynél nem is fizet feleslegesen olyan szolgáltatásért, amit nem használ ki.

Az NMHH az egyetemes szolgáltatásról szóló rendeletében helyhez kötött internet esetén meghatározza azt a legkisebb sebességet, mely elégséges ahhoz, hogy egy internetező levelezni, böngészni vagy akár videócsetelni tudjon. Ez az elégséges szolgáltatás a szabályozás szerint 8 Mbit/s letöltési és 2 Mbit/s feltöltési „rendes körülmények közt” elérhető sebességet jelent. Nyilvánvaló, hogy a szolgáltatók által hirdetett otthoni díjcsomagok minősége messze meghaladta ezt az egyetemes szolgáltatás esetén, a hatóság által elvárt alapszintet.

Szembeötlő, hogy a felhasználók milyen nagy része nem ismerte, hogy milyen szolgáltatásra van igénye. A telefonjukon mobilinternetet használók harmada nem tudta, hogy számára mekkora adatkeret elégséges, az otthoni internetelőfizetőknek pedig közel fele nem volt tisztában azzal, hogy milyen sávszélesség felel meg neki – derült ki a kutatásából. Érthető, hogy az otthoni internettel kapcsolatos elvárások bizonytalanabbak. Ha a mobilinternet adatkeret elfogy, a szolgáltatás használhatatlanná válik, így a fogyasztó könnyen szembesül azzal, ha kicsi a csomagja.  A lassú, de működő vezetékes internet viszont inkább csak bosszantó.

Az érdemi választ adók legtöbbje szerint otthoni vezetékes internetnél a 100 és 499 Mbit/s közötti (maximális, letöltési) sebesség, mobilinternetnél pedig az 1-5 Gbyte-os adatkeret volt elégséges 2022 végén. Látható, hogy az elégségesnek gondolt otthoni internet sebessége jelentősen meghaladta az NMHH által meghatározott fentebb említett elégséges sebességet. Ellenben ha a kínálattal, vagyis az adott időszakban elérhető díjcsomagokkal vetjük össze, elmondható, hogy a lakossági fogyasztók által elvárt szolgáltatás inkább az alsó szintű díjcsomagoknak felelt meg, különösen a mobilinternet tekintetében. Vagyis a szolgáltatók nem a meglévő elvárásokat akarják teljesíteni, hanem annál magasabb szintű csomagokat kínálnak. Mindez azonban a fogyasztók érdekét is szolgálhatja, mivel a mobilinternet-forgalom nagyon gyorsan növekszik. 2021 végén például 8 Gbyte havi forgalom jutott egy okostelefonnal használt mobilinternet-előfizetőre, 2022 végén pedig már 11 GByte (az NMHH Mobilpiaci Jelentése alapján). Vagyis az az adatkeret, ami a mai napon még megfelel az igényeknek, egy év múlva már valóban kevésnek bizonyulhat.

Azon kevés mobilinternet-használó, aki nem fizet elő otthoni internetre, otthon is mobilinternetet használhat. Így érthető módon nyilatkozott úgy, hogy nagyobb adatkeretre van szüksége. További érdekesség, hogy több gigabájtot tartottak megfelelőnek a férfiak, akik munkájuk során jellemzően mobilabbak, ami indokolja a nagyobb adatmennyiséget. A fiatalabbak nagyobb keretet igényeltek, mint az idősek, 60 év felett pedig az iskolai végzettséggel nőtt a mobilinternettel kapcsolatos igény. Nagyobb keretet szerettek volna még azok, akik több időt interneteznek, online videókat néznek például Youtube-on, csetelnek, fájlmegosztót használnak, vagyis összességében azok, akik intenzívebb internethasználók.

Általános iskolák fejlesztését támogatja a Strabag

Általános iskolák fejlesztését támogatja a Strabag, a Klassz room programban három magyarországi iskola bruttó 10 millió forint értékben újíthatja meg tantermét.
2026. 04. 22. 07:40
Megosztás:

Aleksandar Vucic szerbiai látogatásra hívta Magyar Pétert

Aleksandar Vucic szerb elnök telefonon beszélt kedden Magyar Péterrel, a Tisza Párt elnökével, Magyarország leendő miniszterelnökével, és meghívta őt szerbiai látogatásra. Ezt maga a szerb államfő közölte a közösségi médiában.
2026. 04. 22. 07:00
Megosztás:

Munkástanácsok: esély mutatkozik egy új társadalmi szerződés megkötésére

Esély mutatkozik egy új társadalmi szerződés megkötésére, amiben a munkavállalók érdekei is méltányos helyet és súlyt kaphatnak - közölte a Munkástanácsok Országos Szövetsége kedden az MTI-vel a 2026-os parlamenti választások utáni helyzetről kiadott állásfoglalását.
2026. 04. 22. 06:30
Megosztás:

3000 drónt akar venni a cseh hadsereg

Mintegy 3000 drónt vesz a cseh hadsereg 2028-ig - közölte Jaromír Zuna cseh védelmi miniszter kedden Prágában a CTK hírügynökség megkeresésére válaszolva.
2026. 04. 22. 06:00
Megosztás:

Erősödhet a verseny a magyar munkaerőért – A cégek óvatosak a külföldi dolgozókkal

Az elmúlt évek gazdasági lassulása már a munkaerőpiaci adatokban is látható. A munkanélküliségi ráta közel 5 százalékra emelkedett, ami közel egy évtizede nem látott szintnek számít, miközben a foglalkoztatottak száma egy év alatt mintegy 60–70 ezer fővel csökkent. A romlás ugyanakkor fokozatosan jelent meg a statisztikákban, mivel sok vállalat a bizonytalan gazdasági környezet ellenére is igyekezett megtartani a munkavállalóit – közölte a Gi Group Holding.
2026. 04. 22. 05:30
Megosztás:

Megvásárolta a román kormány Moldova egyetlen dunai kikötőjét

A román kormány megvásárolta a moldovai Giurgiulesti kikötőjét – írja a profit.ro a bukaresti szállításügyi minisztérium közleménye alapján.
2026. 04. 22. 05:00
Megosztás:

Elon Musk és az XRP: a hallgatás többet mondhat minden szónál

Egy látszólag jelentéktelen válasz is komoly hullámokat vethet a kriptopiacon – különösen, ha Elon Musk az, aki megszólal. Egy friss elemzés szerint a milliárdos reakciója az XRP-vel kapcsolatban kérdéseket vet fel, és újra reflektorfénybe helyezi a befolyásos szereplők kommunikációjának súlyát.
2026. 04. 22. 04:30
Megosztás:

Vége a sofőrrulettnek: csak a legjobb sofőrök juthatnak el Magyarországra

Kritikus ponthoz érkezett a hazai fuvarozási szektor: miközben az itthoni áruforgalom csaknem 70%-a közúton zajlik – ami a harmadik legmagasabb arány az Európai Unióban –, jelenleg mintegy 8000 hivatásos gépjárművezető hiányzik a piacról. A demográfiai tendenciák miatt várhatóan tovább romló helyzeten enyhíthet a Menton Jobs és a Speedworld Kamionos Akadémia egyedülálló, kétlépcsős kiválasztási és képzési rendszere. A Manilában kezdődő és Kiskunlacházán záruló programot sikerrel teljesítő, első 50 fülöp-szigeteki sofőr májusban áll munkába Magyarországon.
2026. 04. 22. 04:00
Megosztás:

Étrend-kiegészítőket forgalmazó és értékesítő cégeket vizsgál a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a hollandiai iHerb Netherlands BV-vel és amerikai anyavállalatával az iHerb LLC-vel szemben. A GVH feltételezése szerint a cégek többek között jogszerűtlenül alkalmaznak egészségre vonatkozó, valamint gyógyhatást tulajdonító állításokat élelmiszer termékeik, illetve étrend-kiegészítőik reklámozása során, valamint azt a benyomást keltik, hogy az általuk értékesített termékek jogszerűen forgalmazhatóak, mindezzel megtévesztve a fogyasztókat. A versenyhatóság április első napjaiban tájékoztatót adott ki az élelmiszerek népszerűsítése során alkalmazható állítások tisztázására.
2026. 04. 22. 03:30
Megosztás:

Reális alternatíva lett a hazaköltözés a több éve külföldön élőknek

Az elmúlt években évente több mint 40 ezer magyar vállalt munkát külföldön, elsősorban a magasabb bérek és a kiszámíthatóbb megélhetés reményében. A legfrissebb munkaerőpiaci folyamatok ugyanakkor arra utalnak, hogy ez a tendencia mérséklődhet, sőt bizonyos szegmensekben meg is fordulhat. A nyugat-európai gazdaságok lassulása, valamint a hazai ipari beruházások által kínált emelkedő bérek és juttatások új helyzetet teremtenek – derül ki a WHC Csoport előrejelzéseiből.
2026. 04. 22. 03:00
Megosztás:

Kriptó miatt bankot váltanának az európaiak: minden harmadik ügyfél nyitott a lépésre

Egy friss, Európa-szintű kutatás szerint a kriptovaluták már nem csupán alternatív befektetési eszközök, hanem komoly versenyelőnyt is jelenthetnek a bankok számára. A felmérés rávilágít: a lakossági ügyfelek jelentős része hajlandó bankot váltani, ha kedvezőbb kriptós szolgáltatásokat kap.
2026. 04. 22. 02:30
Megosztás:

267.000 Ft a magyar átlagnyugdíj - hogy jön ez ki?

Megjelentek a legújabb statisztikák, és a kép egyszerre biztató és aggasztó. A számokból kirajzolódik, hogyan élnek ma a nyugdíjasok Magyarországon, de a valódi kérdés továbbra is az: vajon elegendő-e ez az összeg a mindennapi megélhetéshez?
2026. 04. 22. 02:00
Megosztás:

Magyar Péter bejelentette a következő nyugdíjemelést

Még az idei év során duplájára emelik a családi pótlék összegét, bevezetik a rászoruló gyermekek után járó, 100 ezer forintos iskolakezdési támogatást, valamint megvalósítják a korábban ígért nyugdíjemeléseket – közölte Magyar Péter.
2026. 04. 22. 01:00
Megosztás:

A Tether 2 milliárd USDT-t stabilcoint pumpált az Ethereumra

Likviditási robbanás a kriptopiacon: a Tether 2 milliárd dollárt pumpált az Ethereum hálózatába. A kriptovaluta-piac új lendületet kaphat: a Tether rekordgyorsasággal növelte USDT-kibocsátását, mindössze 48 óra alatt 2 milliárd dollárnyi stabilcoin jelent meg a piacon. A lépés nemcsak a likviditást növeli, hanem komoly piaci mozgások előjele is lehet.
2026. 04. 22. 00:30
Megosztás:

Likviditási sokk az Aave-nél: 100%-os kihasználtság bénította meg a DeFi óriást

Soha nem látott válság rázta meg a decentralizált pénzügyek (DeFi) egyik legnagyobb szereplőjét: az Aave piacai egyszerre érték el a 100%-os kihasználtságot, ami gyakorlatilag befagyasztotta a platform működését. Több milliárd dollárnyi felhasználói eszköz ragadt bent – és a helyzet egyelőre nem mutat gyors megoldást.
2026. 04. 21. 23:30
Megosztás:

A Bitget AI-forradalma: a kereskedési botokból intelligens „társ-pilóták” lesznek

A kriptotőzsdei verseny új szintre lép: a Bitget ambiciózus AI-stratégiával rukkolt elő, amelynek célja, hogy a kereskedési botokat valódi, intelligens „co-pilotokká” alakítsa. Az új ökoszisztéma nemcsak a profiknak, hanem a hétköznapi felhasználóknak is új lehetőségeket nyithat meg.
2026. 04. 21. 22:30
Megosztás:

Kvantumszámítógépek árnyékában: a Coinbase-jelentés szerint 38-szorosára nőhetnek az adatmennyiségek

Bár a kvantumszámítógépek még nem jelentenek közvetlen veszélyt a kriptopiacra, egy friss, Coinbase által támogatott kutatás szerint az iparágnak már most fel kell készülnie a jövő kihívásaira. A jelentés komoly technológiai és gazdasági következményekre figyelmeztet – különösen az adatméret és a hálózati terhelés terén.
2026. 04. 21. 21:30
Megosztás:

Megérkeztek a Művészetek Völgye színházi programjai

2026 július 24. és augusztus 2. között immár 35. alkalommal válik Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend a magyar kulturális élet központjává, a Művészetek Völgye ismét különleges programokkal tölti meg a Balaton-felvidék szívét.
2026. 04. 21. 20:30
Megosztás:

Újabb rekord a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett kibervédelmi cégnél: a ViVeTech Nyrt. árbevétele 66%-kal, adózott eredménye 50%-kal nőtt 2025-ben

66 százalékos növekedéssel 2,3 milliárd forintra növelte nettó árbevételét a 2025-ös évben a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett kibervédelmi cég a 2024-ben elért közel 1,4 milliárd forintról. A ViVeTech Nyrt. adózott eredménye ezzel párhuzamosan a 2025-ös évben mintegy 50 százalékkal, 193,8 millió forintra bővült a 2024. évi 128,8 millió forintos szintről – derül ki a társaság mai napon publikált, magyar számviteli szabályok szerinti nem konszolidált éves beszámolójának közgyűlési előterjesztéséből.
2026. 04. 21. 20:00
Megosztás:

Donald Trump: Iránnak nincs más választása, mint egyezségre jutni

Donald Trump amerikai elnök kedden közölte, hogy szerinte Iránnak nincs más választása, mint egyezségre jutni, a megállapodás pedig "nagyszerű" lesz.
2026. 04. 21. 19:30
Megosztás: