Mi kell a sikeres vállalkozáshoz? Erre adott a választ a Széchenyi-egyetem Spinoff Klubja

A Széchenyi István Egyetem Spinoff Klubjának célja, hogy ösztönözze hallgatóit saját vállalkozásuk elindítására, formálja szemléletmódjukat, perspektívát mutasson számukra. A tavaszi félév utolsó programján a résztvevők valódi digitális innovációs sikersztorikat ismerhettek meg, majd betekintést nyerhettek a Kiber-Fizikai Gyártórendszerek Laboratórium működésébe.

Mi kell a sikeres vállalkozáshoz? Erre adott a választ a Széchenyi-egyetem Spinoff Klubja

„A Széchenyi István Egyetem a startup-ökoszisztéma építését több eszközzel is segíti. A program oktatási lába a Hungarian Startup University, amely egy két féléves tantárgy. Emellett jelentős közösségépítés is zajlik, olyan találkozási lehetőségekkel, mint amilyen a Spinoff Klub is. A közösség tagjai – amellett, hogy hasznos információkhoz juthatnak – egymástól is ötletet, ihletet tudnak meríteni, egymást tudják inspirálni” – fogalmazott dr. Rámháp Szabolcs adjunktus, az egyetem Menedzsment Campus Kompetenciaközpontjának startup inkubációs menedzsere.

Dr. Rámháp Szabolcs adjunktus, az egyetem Menedzsment Campus Kompetenciaközpontjának startup inkubációs menedzsere (Fotó: Májer Csaba József)

„Programunk keretében egy intenzív képzést követően az egyetemi partnerbefektetőkkel közösen a fiatalok akár húszmillió forint befektetési forráshoz is juthatnak” – emelte ki az előadó. Mint mondta, 2018 óta mintegy húsz egyetemi startup csapat jött létre. „A legsikeresebbek már saját vállalkozást alapítottak, és vannak, akik már két-három befektetési körön is túl vannak. Összességében mintegy négyszázmillió forint kockázati tőkebefektetés került kihelyezésre a széchenyis hallgatók által alapított startup vállalkozásokhoz” – adott áttekintést dr. Rámháp Szabolcs, aki arra bíztatta az érdeklődőket, hogy használják ki az egyetemi ökoszisztémát, forduljanak bizalommal a kompetenciaközpont szakembereihez.

Szántó Norbert, a Kiber-Fizikai Gyártórendszerek Laboratórium laborvezetője, a Simprove társalapítója (Fotó: Májer Csaba József)

Szántó Norbert, a Kiber-Fizikai Gyártórendszerek Laboratórium laborvezetője, a Simprove társalapítója „Egy ötlet útja” címmel tartott előadásában azt mutatta be, hogy a szellemi termék megszületését követően merre induljunk tovább, milyen buktatókra kell felkészülnünk, milyen kihívásoknak kell megfelelnünk. „Az alkotás öröme a fő mozgatórugó, de emellett fontos a realista gondolkodás, annak vizsgálata, hogy termékünk miként válik piacképessé” – mondta. Kiemelte, az ötletet úgy kell tudnunk tálalni, hogy elnyerjük az esetleges befektetőink bizalmát, meg kell mutatnunk azt, hogy miért jobb a mi ötletünk, mint másoké. „Azt is el kell döntenünk, hogy milyen formában vágunk bele a vállalkozásba. Piaci szereplő bevonása, üzleti angyal, tőkebefektetés vagy esetleg az egyetemmel közös út is lehet a megoldás” – magyarázta Szántó Norbert.

Fekete Attila, mérnök-informatikus, az Fws Online Kft. alapítója, a fiREG.hu Kft. társalapítója elődásában saját történetét mesélte el. A Széchenyi-egyetem egykori hallgatója az egyetemi évek után egyedül kezdte honlapkészítő vállalkozását, lépésről lépésre haladva bővítette a céget, amely ma már 15 munkatársat számlál. „Izgalmasnak tartom azt a fejlődési folyamatot, amin az embernek szükségszerűen keresztül kell mennie. Informatikusként meg kellett tanulnom érvelni, értékesítéssel foglalkozni, amikor jönnek az ügyfelek, akkor már a marketinghez is kell érteni. Ha még több ügyfél jön, és fel kell venni embereket, már egy csapatot is tudni kell irányítani, munkaszerződést kell kötni, képbe kell kerülni az adózási szabályokkal – és még sorolhatnám, hogy mi mindent meg kell tanulni vállalkozóként” – mondta.

Fekete Attila, mérnök-informatikus, az Fws Online Kft. alapítója, a fiREG.hu Kft. társalapítója (Fotó: Májer Csaba József)

Az előadó bemutatta a fiREG projektet is, amely a papírmentes tűzvédelmi adminisztrációt teremtette meg, és amelyet ma már számos nagy cég használ idehaza. Fekete Attila felhívta a fiatalok figyelmét arra, hogy a jó ötlet önmagában kevés, a sikerhez sok összetevő kell. Az előadó olyan praktikákat is bemutatott, amelyek alkalmazásával befektetés nélkül, szinte kockázatmentesen tudunk választ kapni arra a kérdésre, hogy lenne-e kereslet az általunk megálmodott termékre. Mindezzel kapcsolatban több könyvet is a hallgatóság figyelmébe ajánlott, részletesen is bemutatta Alberto Savoia „Pretotípus” című munkáját, amelyről Fekete Attila interpretálásában sokat megtudhatunk a pretotipus.hu oldalon.

Az előadásokat követően a résztvevők megismerkedhettek a Kiber-Fizikai Gyártórendszerek Laboratóriummal és a VFP Systems által forgalmazott MIR mobilrobottal is.


Az onchain részvények kereskedési volumene elérte az 5,5 milliárd dollárt, de a tranzakciók többsége továbbra is az amerikai tőzsdei nyitvatartáshoz igazodik

A Bitget Wallet új jelentése 5,5 milliárd dollárnyi onchain részvénykereskedési aktivitást vizsgál 2,8 millió tranzakció alapján. Az elemzés szerint a mesterséges intelligenciához kapcsolódó részvények vezetik az elfogadottságot, miközben a lakossági befektetők részvétele egyre növekszik a tokenizált ETF-ek és árupiaci termékek piacán.
2026. 06. 02. 23:00
Megosztás:

Ethereum-kutató szerint gyorsulhat a kriptók kvantumkockázati menetrendje

Az Ethereum Foundation kutatója, Justin Drake arra figyelmeztet, hogy a kriptovaluta-piac kvantumszámítógépekkel kapcsolatos kockázati idővonala szűkülhet. A veszély még nem közvetlen, Bitcoin- vagy Ethereum-tárcák feltöréséről nincs szó, de a Shor-algoritmus körüli új eredmények, a kvantumhardverek fejlődése és a blokkláncokban ma is használt sérülékeny aláírási rendszerek miatt a posztkvantum átállás egyre kevésbé tűnik távoli elméleti kérdésnek.
2026. 06. 02. 22:30
Megosztás:

A Balaton önálló régióként való fejlesztését sürgeti a gazdasági és energetikai miniszterhez írt levelében a Balatoni Kör Egyesület

A Balatont érintő önálló fejlesztéspolitikát és önálló költségvetés kidolgozását tartja szükségesnek a Balatoni Kör Egyesület. Az egyesület hétfőn, az ehhez szükséges teendőket összefoglaló levélben fordult Kapitány István gazdasági és energetikai miniszterhez, a levelet az MTI-hez is eljuttatták.
2026. 06. 02. 22:00
Megosztás:

A magyarok kevesebb mint fele tervez többnapos nyaralást idén

A magyarok 46 százaléka tervez többnapos nyaralást idén, 52 százalékuk 200 ezer forintnál kevesebbet szán erre - állapította meg a Cofidis és az NRC közös reprezentatív kutatása.
2026. 06. 02. 21:30
Megosztás:

Coinbase visszatért Indiába: biztonságosabb kriptózás vagy csak kényelmesebb belépő?

A Coinbase újraindította szolgáltatásait Indiában, ezúttal közvetlen rúpiás banki kapcsolatokkal, spot kereskedéssel, perpetual futures termékekkel és dedikált INR order bookokkal. A lépés fontos fordulat az indiai kriptopiacon, ahol a felhasználók korábban gyakran kényszerültek kockázatos P2P megoldásokra. A nagy kérdés azonban továbbra is nyitott: egy szabályozott, banki integrációval működő globális tőzsde valóban biztonságosabbá teszi a kriptovásárlást, vagy egyszerűen csak könnyebbé?
2026. 06. 02. 21:00
Megosztás:

Kovács Csaba építész lett a MOME rektorjelöltje

Kovács Csaba Ybl-díjas, Prima Primissima díjas építész, egyetemi tanár, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) megbízott rektora nyerte el az egyetem rektorjelölti pozícióját - közölték az intézmény Facebook-oldalán kedden.
2026. 06. 02. 20:30
Megosztás:

Lassult az infláció Horvátországban

Lassult az infláció Horvátországban májusban az áprilisi 2,5 éves csúcsot követően - közölte kedden előzetes adatai alapján a horvát statisztikai hivatal.
2026. 06. 02. 20:00
Megosztás:

Coinbase és Checkout.com: több mint 1 000 kereskedőnél jöhetnek a stabilcoin-fizetések

Újabb fontos lépést tett a stabilcoinok tömeges elfogadása felé a kriptopiac: a Coinbase stratégiai partnerségre lépett a globális fizetési feldolgozó Checkout.commal, amelynek révén több mint 1 000 kereskedő fogadhat el USDC és USDT-alapú fizetéseket.
2026. 06. 02. 19:30
Megosztás:

Megkezdődött a minisztériumok átszervezése

Megkezdődött a minisztériumok átszervezése, a cél egy olyan köz­igaz­ga­tás felépítése, amely valóban a közjót és a magyar embereket szolgálja - közölte a kabinet a kormany.hu oldalon.
2026. 06. 02. 19:00
Megosztás:

Csökkent a holland kormány támogatottsága száz nappal hivatalba lépése után

Visszaesett a holland választók bizalma a Rob Jetten miniszterelnök vezette holland kormány iránt a kabinet hivatalba lépését követő első száz napban - derült ki az RTL Nieuws megbízásából készült közvélemény-kutatásból.
2026. 06. 02. 18:30
Megosztás:

750 millió USDC érkezett a Solana hálózatára: erősödik a stabilcoin-likviditás a kriptopiacon

A Circle egyetlen nap alatt 750 millió USDC-t bocsátott ki a Solana blokkláncon, ami az elmúlt hetek egyik legnagyobb stabilcoin-kibocsátásának számít. A lépés újabb jele annak, hogy a digitális dollár iránti kereslet tovább növekszik, miközben a Solana egyre fontosabb szerepet tölt be a gyors, olcsó és nagy volumenű blokklánc-alapú tranzakciók piacán.
2026. 06. 02. 18:00
Megosztás:

A Samsung SDI Hungary nyilvánosságra hozza környezeti mérési adatait és párbeszédet vállal a gödi közösséggel

A Samsung SDI Hungary (SDIHU) a Göd-ÉRT Egyesület által szervezett lakossági fórumon bejelentette, hogy rendszeresen nyilvánosságra hozza független szakértőkkel végzett környezeti mérési eredményeket, és folytatja a gödi közösséggel a párbeszédet. Az első mérési adatok már elérhetőek a vállalat Facebook oldalán: az üzemből származó zaj a mérési pontokon határérték alatt maradt.
2026. 06. 02. 17:30
Megosztás:

Több mint 1,4 milliárd dollár áramlott ki a Bitcoin ETF-ekből: óvatosabbá váltak az intézményi befektetők

Rövid idő alatt komoly fordulat látszik a spot Bitcoin ETF-ek piacán: a befektetők egyetlen hét alatt 1,42 milliárd dollárt vontak ki az alapokból, miközben a makrogazdasági bizonytalanság, az emelkedő amerikai kötvényhozamok és az AI-részvények iránti erős kereslet egyre nagyobb nyomást helyez a kriptopiacra.
2026. 06. 02. 16:50
Megosztás:

A kata adónem széleskörű elérhetősége a vállalkozók munkalehetőségét növelné

Az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) szerint a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) szélesebb körű elérhetősége a kisvállalkozások, az egyéni vállalkozók, a kézművesek munkalehetőségét növelné, ezért üdvözlik a kormány tervezett intézkedését - mondta Németh László, az IPOSZ elnöke kedden az MTI érdeklődésére.
2026. 06. 02. 16:00
Megosztás:

Belgiumban leáll a légi közlekedés a forgalmi irányítók sztrájkja miatt

Leáll a Belgiumba irányuló és az onnan induló légi közlekedés kedd délután 14 órától a belga légiforgalmi irányító szolgálatot ellátó Skeyes munkavállalóinak munkabeszüntetése miatt - közölte a vállalat.
2026. 06. 02. 15:00
Megosztás:

Meghosszabbították a Tisztaszoftver programot

Sikerült július 30-ig meghosszabbítani az Orbán-kormány miatt május végével lejáró Tisztaszoftver programot a felsőoktatásban - közölte a tudományos és technológiai miniszter kedden a Facebook-oldalán.
2026. 06. 02. 14:30
Megosztás:

Az OTP Ingatlanpont hitelközvetítői hálózat szolgáltatásaival erősíti piaci pozícióját

Fontos stratégiai mérföldkőnek nevezhető, hogy a Financial Expert Kft. (Finex) többes pénzügyi partnerként csatlakozik az OTP Csoporthoz, amely így tovább bővíti lakásfinanszírozási szolgáltatásait, azzal a céllal, hogy az ingatlanvásárlás minden fázisában megbízható, teljes körű és egy helyen elérhető partnerként támogassa az ügyfeleket. A többes pénzügyi szolgáltató szorosabb illeszkedése az OTP Ingatlanpont és az OTP Pénzügyi Pont stratégiájába indokolttá tette mindhárom szervezet egy kézben összpontosuló irányítását.
2026. 06. 02. 14:00
Megosztás:

Utazási trendek 2026-ban: Európa a kulturális, gasztronómiai és élmény-turizmus globális központja

A Mastercard Economics Institute (MEI) közzétette éves, 2026-os utazási trendjelentését, amely a globális utazási költések alakulását vizsgálja. Az összesített és anonimizált tranzakciós adatok, valamint külső adatforrások elemzésére épülő jelentés azt mutatja be, milyen tényezők formálják ma az utazási döntéseket a folyamatos gazdasági és geopolitikai bizonytalanság közepette. Európa utazási képe egy szélesebb körű nemzetközi átrendeződést tükröz: az utazók alkalmazkodnak és újragondolják: hová utaznak, hogyan jutnak el oda, illetve milyen szempontokat helyeznek előtérbe az utazási döntéseik során.
2026. 06. 02. 13:30
Megosztás:

A GVH megszüntette a Google-lel szemben indított versenyfelügyeleti eljárását

Bizonyíthatóság hiányában nem volt megállapítható jogsértés, az eljárás folytatásától sem volt várható eredmény, ezért a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megszüntette a 2025-ben indított versenyfelügyeleti eljárást a Google Ireland Limiteddel, az Alphabet Inc. európai tevékenységeiért felelős leányvállalatával szemben - közölte a hatóság kedden az MTI-vel.
2026. 06. 02. 13:00
Megosztás:

Leginkább az alkuk növekedésén látszik az ingatlanpiac változása a belső kerületekben

Óvatosak a vásárlók a budapesti belvárosi ingatlanpiacon. Habár az új kormány megalakulása után élénkülni kezdett a kereslet, a vevők egy része és a befektetők továbbra is kivárnak. A szakértő szerint a túlárazott lakások így hónapokig a piacon ragadhatnak, miközben egyre nőnek az alkuk
2026. 06. 02. 12:30
Megosztás: