Mi lesz ma Amerikában? Bedönti vagy felpaprikázza a tőzsdéket a FED?
A piaci várakozások szerint decemberben még jöhet egy 50-75 bázispontos, aztán februárban még egy cirka 50 bázispontos emelés. Ezzel 5 százalék környékén fejeződik be a kamatemelési ciklus. Az első várható kamatcsökkentés valamikor az év második felében, de inkább a negyedik negyedévben következhet be, mintegy 25 bázisponttal, legalábbis a piac szerint.
A Fed döntéshozói ennél óvatosabbak, s azt mondják, hogy akár hosszabb ideig is fennmaradhat a „magas” kamat.
Nyilván sok fog múlni azon, hogy kialakul-e a recesszió, s ezen keresztül, vagy éppen nélküle mennyire sikerül ténylegesen csökkenteni az inflációt. Ilyen projekció mellett a piac azt várja, hogy jövő októberben 3,3 százalék lesz az infláció a jelenlegi 8,2 százalékkal szemben, sőt két év múlva ilyenkor már 1,5 százalék lehet a pénzromlás üteme év per év alapon.
Ez az érték pedig már megfelel a Fed céljának. Az inflációs fordulat különben az elkövetkező hónapokban jöhet világszerte. Itthon is a csúcs közelében járhatunk az MNB előrejelzései szerint is.
A probléma, hogy a környezet nagyon volatilis. Még mindig sok externális tényező rángatja az árakat, amire a jegybankoknak nem sok hatása van. Ugyanakkor biztató, hogy az ellátási láncok a New York-i Fed indikátora szerint egyre inkább közelítenek a normális szintre.
Persze ha lemegyünk a boltba, akkor még mindig nagyon ficánkoló (hol csökkenő, hol növekvő) árakkal találkozunk számos termék esetében, miközben sokszor az éppen keresett terméknek csak hűlt helyét találjuk a polcokon. Jó lenne már látni egy kiegyensúlyozott kínálatot, s akkor talán tényleg megnyugodhatnánk, hogy itt a vége ennek az őrületnek. (forrás: ERSTE)