Miért érdemes datolyaszilvát ültetni?
Ezzel szemben a datolyaszilva május végén virágzik, így jóval kisebb az esélye, hogy fagykárok érik. A Csodakertész Barna Faiskola datolyaszilvái leveses húsú gyümölcsöket teremnek, amelyekből kitűnő lekvárt is lehet készíteni.
Tudnivalók a datolyaszilva ültetése kapcsán
A datolyaszilva termesztési központja alapvetően Dél-Kelet Ázsiában található. Elterjedtnek számít a Földközi-tenger környékén is, így hát nem meglepő, hogy meleg, napos helyre van szüksége ahhoz, hogy bőségesen és méretes gyümölcsöket teremjen.
A megfelelő körülmények biztosítása mellett arra is ügyelni kell, hogy kellő mennyiségű tápanyagot kapjon. Az időszakos vízhiányt jól viseli, ugyanakkor hosszabb aszályos időszakokban mindenképpen öntözni kell.
Jó ötlet lehet például emésztőgödör közelébe ültetni, és biztosítani a fa számára mulcsot és valamennyi árnyékot, például tökök leveleivel. Fontos azonban, hogy ne árnyékoljuk le túlságosan, mert akkor nem fog tudni az elvárt ütemben növekedni.
Jól tűri a hideget
Aki olyan területen lakik, ahol komolyabb hidegekkel is számolni kell, annak jó hír, hogy a datolya remekül viseli a téli zimankós időszakot. Még a -20 fokos hideg sem árt neki. Ha ennél hidegebb várható, akkor a fiatal facsemeték tövét vastagon be kell takarni szalmával vagy falevéllel. Amennyiben elfagyna a korona, akkor tőből újra ki tud hajtani.
Akár dísznövénynek is jó
A datolyával két legyet lehet ütni egy csapásra: mindamellett, hogy ehetők a termései, díszfának sem utolsó. Szétterülő és sűrű koronával rendelkezik, amely árnyékot ad, így egy forró nyári napon remekül meg lehet pihenni alatta.
Amennyiben kedvezőek a feltételek számára, akkor gyors ütemben növekszik. Fényes és húsos levelei ősszel sárgás színárnyalatokban tündökölnek. A koronájának formázására nincs szükség metszésre, és jelenleg még nincsenek olyan rovarok és gombák, amelyek veszélyt jelentenének rá.
Nem kell tehát kertészt fogadni a gondozásához, metszéséhez. Ugyanakkor a befelé, illetve a keresztbe növő ágakat célszerű lemetszeni, csakúgy, mint az elhalt és sérült társaikat. Az ilyen jellegű munkálatok elvégzésére a téli hónapok a legalkalmasabbak, amikor a datolya nyugalmi időszakban van.
Fontos, hogy tartsuk jó kondícióban a fát
Bár a datolyának Magyarországon nincs sok kártevője és a betegségekre sem fogékony, ugyanakkor tény, hogy megjelenhetnek rajta a levéltetvek és az atkák. Olykor egy-egy gombabetegség is megtámadhatja, főként a legyengült fákat.
Sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a bajt. Tápláljuk a datolyafát szerves anyagokkal, ezenfelül gondoskodjunk a talajának takarásáról. Szárazság idején tartsuk nedvesen, így elkerülhetjük, hogy kiszáradjon.