Miért sárgul a WC-deszka alja és hogyan tüntetheted el?
Miért alakul ki a sárgás folt?
- Vízkő és ásványi anyagok: A magyarországi vezetékes víz általában kemény, ami azt jelenti, hogy magas a vízkő (kalcium és magnézium) tartalma. A rendszeres használat során ezek a lerakódások könnyedén megtelepedhetnek a műanyag vagy fa WC-deszkán is, sárgás foltot okozva.
- Vizeletmaradványok: Elkerülhetetlen, hogy a deszka alsó része kapcsolatba kerüljön a lecsöppenő (felcsapódó) vizelettel. Ha a tisztítás nem történik meg kellő alapossággal és rendszerességgel, a vizeletben lévő anyagok – köztük az urobilin – szintén sárgás elszíneződést okozhatnak.
- Vegyszerek és fertőtlenítők: Bizonyos tisztítószerek, különösen a klórt vagy egyéb erős vegyszereket tartalmazó fertőtlenítők, idővel kikezdhetik a WC-deszka felületét, ami szintén elősegítheti a sárgás elszíneződések kialakulását.
- Anyagminőség: A gyengébb minőségű műanyag vagy fakonstrukció gyorsabban beszívja a szennyeződéseket, így hajlamosabb a foltokra.
Hogyan tüntetheted el a sárgás foltokat?
Mindennapi tisztítás és megelőzés:
Érdemes minden használat után – legalább egyszer egy nap – alaposan áttörölni a deszka alsó és felső részét is. Erre a célra tökéletes egy enyhe, fertőtlenítő hatású tisztítószer vagy ecet-víz oldat.
A rendszeres tisztítással megelőzhető, hogy a foltok mélyebben beívódjanak az anyagba.
Vízkőtelenítés ecettel vagy citromsavval:
Az ecet és a citromsav természetes, de igen hatásos vízkőoldók. Ha a foltokat főleg vízkő okozza, önts vagy spriccelj ecetet/citromsavat a felületre, majd hagyd hatni körülbelül 15-20 percig. Utána puha szivaccsal vagy kefével finoman dörzsöld át, és alaposan öblítsd le.
Speciális tisztítószerek:
Kaphatók kifejezetten WC-deszkához és fürdőszobai felületekhez kifejlesztett fertőtlenítő, vízkőoldó termékek is. Válassz olyat, amely kíméletes a műanyag vagy fa alapanyaghoz.
A klórtartalmú vagy erősen maró hatású szerekkel bánj óvatosan, mert ezek tovább károsíthatják a felületet, ezzel elősegítve az újbóli foltképződést.
Lefejtés és áztatás:
Ha a sárgaság makacs és nehezen elérhető részeken is megjelent, érdemes levenni a WC-deszkát, és egy lavórba vagy a fürdőkádba helyezni. Áztasd víz és ecet vagy víz és citromsav keverékében 1-2 órán keresztül.
Az áztatás után puha kefével dörzsöld át, végül öblítsd le.
Felületi védelem:
Ha már sikerült eltávolítanod a sárgás foltokat, gondoskodj a megelőzésről. Kaphatóak olyan bevonatok vagy tisztítószerek, amelyek vékony védőréteget képeznek a műanyagon, faanyagon, és nehezebben tapad meg rajtuk a szennyeződés.
Összegzés
A WC-deszka alsó részének sárgulása gyakori jelenség, aminek legtöbbször egyszerű oka van: a vízkő- és vizeletmaradványok lerakódása, illetve a nem megfelelő tisztítószerek vagy minőségű anyagok használata. A kulcs a megelőzésben és a rendszeres tisztításban rejlik. Ha már kialakult a kellemetlen folt, akkor is könnyen eltávolítható néhány egyszerű, de hatásos házi praktikával vagy speciális tisztítószerrel. Így nemcsak higiénikusabbá teheted fürdőszobádat, de a WC-deszka élettartamát is meghosszabbíthatod.