Mikor és hogyan kezdd el a baba hozzátáplálását?
Mikor kell elkezdeni a hozzátáplálást?
Az általánosan elterjedt ajánlás szerint 4-6 hónapos korban célszerű elkezdeni az új ételek bevezetését. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a kicsi azonnal abbahagyja a szopizást, hanem egy ideig még anyatejet is eszik, ugyanakkor elkezd ismerkedni az egyéb ízekkel is.
A hozzátáplálás ideje gyermekenként eltérő lehet, a picik testbeszéde azonban árulkodik arról, hogy mikor állnak készen rá. Ha a baba érdeklődik az ételek iránt, a játékait nyalogatja, kóstolgatja, a tárgyakat képes egyik kezéből a másikba áttenni, és a fejét stabilan meg tudja tartani, akkor már el lehet kezdeni kísérletezni a hozzátáplálással. Persze azért ajánlatos konzultálni előtte a védőnővel is.
Milyen ételekkel érdemes kezdeni?
Először a gyümölcsökkel, zöldségekkel ismertesd meg a babát. Közülük is az alma, a burgonya, a répa, a barack az, amit első körben ajánlott bevezetni. Főzd puhára, turmixold simára és után kínáld velük a kicsit! Egyszerre csak egyféle új ételt vezess be, hogy egy esetleges allergia során könnyen tudd azonosítani, mi okozta a problémát.
Ha a baba elsőre elutasító valamelyik új ízzel szemben, ne add fel, de ne is erőltesd! Próbálkozz más ételekkel, majd pár hét múlva térj vissza rá, és kóstolja meg újra! Lehet, hogy ezúttal már ízleni fog neki.
A csöppség egy idő után el akar majd kezdeni önállóan is enni, így legkésőbb ekkor, de inkább már a hozzátáplálás kezdetekor ajánlott beszerezni számára saját étkészletet, ami törhetetlen, tapadós, szilikontányérból, kis méretű kanalakból áll, illetve egy előke is praktikus lehet a ruha tisztasága érdekében. Mindezeket egy helyen, a Komforte.hu kínálatában is megtalálod.
Bolti bébiétel vagy házikoszt?
Mindkettőnek megvan az előnye és a hátránya. Az üveges bébiételek használata egyszerű és kényelmes, ráadásul felbontás nélkül hosszú ideig eltarthatóak. Életmentő tud lenni, ha nincs idő ételt készíteni a picinek, vagy utazás, nyaralás ideje alatt.
Ugyanakkor sok hulladékkal járnak, és hosszú távon többe kerül, mintha otthon főznél. Valamint nem árt körültekintőnek lenni a vásárlás során, és kerülni azokat a bébiételeket, melyek például hozzáadott cukrot tartalmaznak.
A házi bébiétel elkészítése igaz, hogy hosszadalmasabb és körülményesebb, de egyrészt költséghatékonyabb, másrészt tudni fogod, hogy pontosan mit eszik a gyermeked, illetve sokféleképpen variálhatod a menüjét.
Használhatod a szezonális zöldségeket, ízesítheted enyhébb fűszerekkel, és a sűrűséget is variálhatod a híg pürétől kezdve a darabosabb állagig. Az elkészült ételt viszont mihamarabb el kell fogyasztani, vagy lefagyasztani.