Milyen tünetekkel jár a külső aranyér?
A belső és a külső aranyér közti különbség
Aranyerem van! - mondják oly sokan az orvosnak, gyakran szégyenkezve. Ez az a betegség, melyről igyekszünk tudomást sem venni, pedig eléggé megkeseríti a mindennapjainkat. Vannak, akik családtagjaik elől is titkolják, hogy aranyerességben szenvednek.
Az aranyér pedig sok esetben gyógyítható, műtét nélkül is kezelhető. Különbséget kell azonban tenni belső és külső aranyér között.
A belső aranyér a végbélen helyezkedik el, testen belül. Erőlködés, hasmenés vagy nehéz fizikai munka hatására megduzzadhat, s ilyenkor véres csík mutatkozik a székleten. A belső aranyér - ha nem kezelik megfelelően - akár ki is bújhat, ez nagyon kellemetlenné teheti a hétköznapokat. Alapállapotban azonban semmilyen problémát nem okoz.
A külső aranyér kint, a végbélnyílás környékén helyezkedik el, megnagyobbodása járhat kellemetlen tünetekkel, melyeket sokan jól ismernek. Ha azt mondjuk, aranyerünk van, általában erre a fajtára gondolunk.
A külső aranyér tünetei
A belső és külső aranyér tüneteiben is elkülönül egymástól. Míg a belső aranyér kezdetben nem, a külső aranyér azonnal tüneteket produkál. Íme, a legjellemzőbbek ezek közül: viszkető, égő érzés a végbélnyílás környékén, megduzzadt, kitapintható csomó a nyílás mellett és fájdalmas székletürítés. Mivel a megnagyobbodást gyakran a visszérben kialakult bevérzés, vérrög okozza, sokszor kellemetlen maga az ülés is.
Akár belső, akár külső aranyér okozta tüneteink vannak, érdemes felkeresni egy szakrendelést, ahol megfelelő tájékoztatást adnak a témában. A Dr. Bánfalvi Aranyér Központban mindenre kiterjedő vizsgálat kérhető: budapesti és székesfehérvári rendelőikben aranyér, végbélrepedés és más végbélbetegségben szenvedők panaszait kezelik, gyógyítják.
Hogyan lehet kezelni a külső aranyeret?
A külső aranyér gyógymódja más, mint a belső aranyéré. Mivel a külső aranyér a testen kívül található, kezdetben, már a tünetek megjelenésekor kenőcs használata javasolt. A patikákban többféle végbélkenőcs is rendelkezésre áll, többségük recept nélkül is kapható. Pár nap kezelés után ez az aranyér meggyógyul, a duzzanat eltűnik, a viszketés megszűnik.
Ám olykor a külső aranyér kirepedhet, vagy a vérrög szétfeszíti a bőrt, ami bőrelhalással jár. Ilyenkor előfordul, hogy a seb nedvedzik, véresen pecsétel, ami eléggé diszkomfortos érzés. Betadinos kezeléssel megelőzhető a gyulladás, kenjünk be minél gyakrabban az adott területet!
Van azonban, hogy műtétre van szükség: erről bővebben egy proktológus szakrendelésen adnak felvilágosítást. Többek között ezért is célszerű bejelentkezni egy kivizsgálásra, ha bármilyen panaszunk van az aranyérrel kapcsolatban, és szégyenérzet nélkül kell beszélni egy szakorvossal.