Minden idők legmagasabb hitelkihelyezésével támogatta a vállalkozásokat 2023 I. félévében az Eximbank
Az EXIM Magyarország célja, hogy a jelenlegi, kihívásokkal teli gazdasági helyzetben is hatékonyan támogassa a magyar vállalkozásokat kedvezményes hitelkonstrukciókkal és finanszírozási termékekkel versenyképességük megőrzése érdekében. Ennek eredményeként a Bank 968,5 milliárd forint összegű hitelkihelyezéssel zárta 2023 első felét, mely 2022-es év azonos időszakához viszonyítva ötszörös növekedést jelent, és a tavalyi egész éves hitelfolyósítás értékét is közel kétszeresen haladja meg.
A Kormány döntése mentén az EXIM Magyarország februárban elindította a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramot, amely konstrukciói az első félévben az Eximbank összes hitelkihelyezésének közel felét, 43,4%-át jelentették. Az év első hat hónapjában elért 420 milliárd forintos hitelkihelyezéssel a program az EXIM valaha volt egyik legkeresettebb termékcsoportjává vált. A kedvezményes vállalati forrásokat kínáló hitelprogramban a legnagyobb érdeklődés a forgóeszközhitel iránt volt, összesen 400 milliárd forint forgóeszközhitel folyósítására került sor. Ezt a Bank közvetlen belföldi befektetési hitelterméke követte közel 292 milliárd forinttal.
Az EXIM Magyarország piaci részesedése vállalati hitelezésben a refinanszírozási tevékenységének köszönhetően a 2022. év végi 9,8%-os részesedéshez képest jelentősen növekedett, 2023. június végén 14,5%-ot ért el, ezzel a vállalati hitelezés még inkább meghatározó szereplőjévé vált.
Az Eximbank történetében egyedülállóan dinamikus növekedés stabil pénzügyi háttér mellett ment végbe. Június végén a Bank mérlegfőösszege elérte a 3146 milliárd forintot, mely 82%-kal haladja meg az előző év azonos időszakában mért értéket. A Bank tőkehelyzete erős, tőkemegfelelési mutatója a félév végén meghaladta a 17%-ot, likviditási tartalékai jelentősek. A hitelportfolió minősége javul, az NPL-ráta fokozatosan mérséklődik. Az első félévben a feszes költséggazdálkodás és a befektetett pénzügyi eszközökön elért bevételek együttes hatásaként a Bank eredménye meghaladta a tervezettet.
„A volatilis gazdasági környezet és a jelentős növekedés új kihívások elé állították az EXIM-et finanszírozási oldalról is, amely széles körűen diverzifikált forrásbevonási tevékenységet indokol. A források megújítása és új források bevonása érdekében az év első hat hónapjában a Bank 588 milliárd forint összegű forintkötvényt értékesített. Ennek is köszönhetően az EXIM jelentős forrásbevonást volt képes megvalósítani a magyar vállalkozások kedvezményes forrásokkal történő ellátására fordítva a pénzeszközöket.” – fogalmazott Hoffmann Mihály, az EXIM Pénzügyi vezérigazgató-helyettese.
A hazai kötvényértékesítésen túl az EXIM Magyarország 2023. áprilisában hazai viszonylatban kiemelkedő volumenű, 1,25 milliárd dollár összegű nemzetközi devizakötvény kibocsátását hajtotta végre. A közel 150 befektetőt vonzó dollárkötvények kibocsátáskori hozama 6,32% volt.
Az Eximbank 2023. június végén 300 millió euró értékű, hosszú lejáratú hitelt vett fel az ING Banktól, melyre a Világbank-csoporthoz tartozó Nemzetközi Beruházásbiztosítási Ügynökség (MIGA) vállal garanciát. A hitelösszeggel az EXIM a hazai vállalkozások fenntarthatósági fejlesztéseket célzó hitelprogramjait fogja finanszírozni. A Bank számára a fenntarthatóság támogatása stratégiai fontosságú, ezért is kínál partnereinek olyan eszközöket, melyek célja az exportőrök és beszállítók fenntartható fejlődést célzó beruházásainak, valamint üzleti tevékenységének elősegítése.
2023. első felében az EXIM Magyarország ügyfeleinek száma 10%-kal nőtt, így 2905-ről 3189-re emelkedett azon magyar vállalkozások száma, amelyek tevékenységét a Bank közel három évtizedes tapasztalatával és tudásával segíti. Az ügyfélarányok változatlanok, a hitelkérelmet benyújtók 90%-a továbbra is a magyar gazdaság gerincét adó kis- és középvállalkozások közül kerül ki.