Minden jel arra mutat, hogy emelkedniük kellene a lakáshitel kamatoknak, de…

Bár számos érv szól amellett, hogy a bankok emeljék lakáshitel-kamataikat, Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a verseny egyelőre gátat szab még az átmeneti emeléseknek is.

Minden jel arra mutat, hogy emelkedniük kellene a lakáshitel kamatoknak, de…

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint egyelőre visszafogottan követi a piac az OTP Bank január 21-i kamatemelését, amikor a lakáshitel konstrukcióinak kamatát 50 bázisponttal megemelte, így a korábbi 7,49 százalék helyett a legkedvezőbb standard – kedvezmény nélküli – kamatot nyújtó OTP 1x1 Lakáshitelek is 7,99 százalékról indulnak.

Február elején a CIB jelentett be 20 bázispontos kamatemelést, így a piaci és a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel induló kamata egyaránt 7,99 százalék. A bank a lépéssel egyidőben megemelte a kamatkedvezmények igénybevételéhez szükséges jövedelmi határokat.
Ezután az járhat jól, aki a korábbi 500 ezer forint helyett nettó 800 ezres havi jövedelmet tud igazolni, ugyanis az ehhez kapcsolódó Kamatkedvezmény Extra sávban a Végig Fix konstrukcióban és a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel igénylésekor a korábbi 6,69 százalékról 6,59 százalékra csökken a kamat.

Ok lenne az emelésre

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a visszafogott és korántsem egységes emelések is jól mutatják azt, hogy komoly verseny van a piacon az ügyfelekért. Pedig – emlékeztet Gergely Péter – több olyan indok is lenne, amely miatt a hitelintézetek teljesen érthető módon kamatemelésben gondolkodhatnának.

A lakáspiacon drámaian megnőtt a kereslet és ezzel párhuzamosan az értékesítési árak is. Az Ingatlan.com januári lakásárindexe szerint a decemberi 0,8 százalékos drágulás után idén januárban átlagosan 1,6 százalékkal emelkedtek az árak, éves szinten pedig a drágulás a decemberi 7,4 százalék után 9,4 százalékos szintet ért el országosan.

A megnövekedett érdeklődés fő oka, hogy az idén az állampapírok után járó kamatból 1700 milliárdforintot fizetnek ki a lakosságnak kamatok formájában, illetve hasonló mennyiségű állampapír le is jár.

A feltételezések szerint ezen pénzek jelentős része az ingatlanpiacon keres majd befektetési lehetőséget. A januári első állampapír-kifizetéseket követő ingatlanpiaci hírek ezt alátámasztják, visszatért például az egymásra licitálás. Ilyen helyzetben érthető az eladók gondolkodása, hogy felhajtják az árakat – emlékeztet Gergely Péter.

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint miután sokaknak az állampapírból érkező forrás mellé hitel is kell, ez a banki hitelpultoknál is komolyabb aktivitást hozott. Miután pedig az ügyfeleknek szemmel láthatóan most kell a lakáshitel, a bankok most joggal számolhatnának azzal, hogy az ügyfelek kamatérzékenysége csökken.  

A referenciakamatok emelkedtek

Ráadásul – teszi hozzá a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője – az elmúlt év utolsó negyedévében a pénzpiaci referenciakamatok emelkedése miatt a bankok hitelezési marzsa (jegybank által kimutatott átlagos teljes hiteldíjmutató 10, illetve 20 éves BIRS érték) 2 hónapban is negatívba csúszott ismét.

Persze, tudható, hogy a pénzintézetek a hiteleik forrását jelenleg nem a bankközi pénzpiacról szerzik be, hanem a továbbra is rendkívül magas, ám kamatot alig fizető lakossági betét- számlaállomány jelenti azok döntő részét, ám hosszú távon egyik bank sem szeret úgy hitelezni, hogy közben látható: máshol jobban kamatozna a pénze.

Áprilistól jön az 5 százalékos THM-ű lakáshitel

Áprilistól érkezik a piacra az 5 százalék alatti THM-es hitel a 35 év alatti, első, maximum 60 négyzetméteres és 1,2 millió forintos négyzetméterár alatt elérhető „zöld”, energiahatékony ingatlanukat megvásárolni akaró fiataloknak.

A jelenlegi kamatpályát látva ez a hitel szintén csak jóval később lesz/lehet üzlet a bankoknak, aminek kompenzációjára akár már most gondolhatnának.

A tavasz kamatcsökkenést hozhat

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint a bankok egymás közötti versenye az, ami megálljt szab a komolyabb kamatemeléseknek – ráadásul besegít a pénzpiaci kamatszintek óvatos csökkenése is. De ha a következő hetekben drágulnának is a hitelek 1-1 banknál, Gergely Péter szerint ez átmeneti hatású lenne.

Az ingatlanpiaci szakértők szerint a lakásár-rally a tavasz elejére kifulladhat, mert a piac nem tolerálja majd a túlárazottságot.

A tavasz második felétől a gazdasági mutatók javulására számítanak a piacon, ráadásul a sima kereslet hagyományos felfutása is a II. negyedévre várható, amikor a bankoknak kifejezetten fontossá válik, mekkora szeletet hasítanak ki maguknak a piaci tortából – akár kedvezmények árán is.

Húsvéti boom: a családoknál, a kiskereskedelemben és a csokiiparban is robban a szezon

A húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó fogyasztási szokások – beleértve a locsolkodást, a tojásfestést és az édességfogyasztást – nem csupán kulturális hagyományként jellenek meg, hanem a szezonális kereslet markáns megnyilvánulásaként is. Hiszen ez az időszak nemcsak a családoknak, hanem a kereskedelemben dolgozóknak is egy kiemelt időszak. Vannak kijelölt szektorok, mint például az édességárusok, akik az éves forgalmuk jelentős részét ezekben a napokban bonyolíthatják. A kereslet hatékony kiszolgálása adatvezérelt tervezést, a fogyasztói magatartás folyamatos monitorozását, valamint precíz készletgazdálkodást igényel. Mindezek együttesen járulnak hozzá ahhoz, hogy az ünnepi időszak mind a háztartások, mind az ellátási lánc szereplői számára zökkenőmentesen működjön.
2026. 04. 02. 04:30
Megosztás:

Fenntarthatósági rangsor: ez a három épület vezeti a hazai mezőnyt a minősítések alapján

Az Etele Plaza bevásárlóközpont és a Budapest ONE irodakomplexum mindhárom üteme után a Corvin Innovation Campus irodaház is megszerezte a BREEAM Outstanding környezetbarát minősítést. Ez már a harmadik Futureal-fejlesztés, amely a gyakorlati működést vizsgálva kiérdemelte a fenntartható épületeknek járó legmagasabb elismerést. Az eredmények alapján a fenti beruházások jelenleg Magyarország legjobb épületeinek számítanak a BREEAM In-Use Commercial kategóriában.
2026. 04. 02. 04:00
Megosztás:

Nemzetközi terjeszkedésbe kezdett Magyarország sikeres mosodahálózata, a Bubbles

A Bubbles, amely 70 magyarországi üzletével Kelet-Közép-Európa legnagyobb önkiszolgálómosoda-hálózata, hétfőn hivatalosan is megnyitotta első külföldi üzletét Pozsonyban. A lépés egy nagyobb léptékű terjeszkedési stratégia első fázisát jelenti: a franchise szlovákiai terjeszkedése még idén további pozsonyi, érsekújvári, kassai, komáromi, dunaszerdahelyi és nyitrai üzletek nyitásával folytatódik, miközben megkezdődött az előkészítése az ausztriai, romániai és csehországi megjelenésnek is.
2026. 04. 02. 03:30
Megosztás:

Márciusban kivárásra játszottak a lakásvásárlók - két vármegye ment csak szembe az árral

Ellentétes irányba mozdult márciusban a lakáspiac keresleti és kínálati oldala az ingatlan.com friss elemzése szerint. Országos szinten több mint 270 ezer telefonos érdeklődést mértek eladó lakások és házak iránt, ami 13,9 százalékos csökkenést jelent tavaly márciushoz képest. Havi összevetésben a naptárhatással korrigált adatok 9 százalékos keresleti visszaesésre utalnak.
2026. 04. 02. 03:00
Megosztás:

Új trend a turizmusban: A fiatal utazók már nem szobát, hanem társaságot keresnek Európában

Az európai turizmusban egyre nagyobb teret nyernek a közösségi élményre épülő hostelek, amelyek a szállás mellett szervezett programokkal és közösségi terekkel várják a fiatal utazókat. A Z generáció és a millenniumi korosztály számára az utazás ma már nemcsak a városnézésről, hanem az új kapcsolatok kialakításáról is szól. A Hostelworld 2025-ös felmérése szerint az utazók 58 százaléka tartja fontosnak, hogy utazás közben új emberekkel ismerkedjen meg, míg korábban ez az arány 43 százalék volt. A jelenség összefügg az egyedül utazók számának növekedésével is: a solo travel piaca az előrejelzések szerint 2030-ra elérheti az 1,07 billió dollárt.
2026. 04. 02. 02:30
Megosztás:

Halál esetén az állam örököl mindent, ha…

Sokan úgy tudják, hogy ha valaki meghal, és „nincs senkije”, akkor automatikusan az államé lesz minden. Ez részben igaz – de a valóság jogilag ennél jóval árnyaltabb.
2026. 04. 02. 02:00
Megosztás:

Magyarország a zöld kötvények piacán

Az elmúlt években a fenntartható finanszírozás egyre fontosabb szerepet kap a tőkepiacokon. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ehhez az új trendhez igazodva úgy módosította finanszírozási gyakorlatát, hogy az az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontokat is figyelembe véve illeszkedjen a megváltozott befektetői igényekhez. A magyar zöld állampapírok kint lévő állománya jelenleg mintegy 3 308 milliárd forint, amelynek több mint 70 százaléka euróban, körülbelül 24 százaléka pedig forintban denominált. Ezek a speciális kötvények sikeresnek bizonyultak a piacokon, és mára stabilan beépültek az államadósság-finanszírozás eszköztárába. Az alábbiakban bemutatjuk a magyar zöldkötvény-program működését megalapozó főbb dokumentumokat, valamint az ÁKK elmúlt években szerzett tapasztalatait.
2026. 04. 02. 01:30
Megosztás:

Törvényi döntés született – ennyi lesz a gyerektartás összege

Sok szülőt érintő kérdés, hogy pontosan mennyi gyermektartásdíjat kell fizetni, van-e kötelező minimum összeg, és mit tehet a jogosult, ha a másik fél nem fizet. A magyar szabályozás szerint nincs minden gyermekre egységes, fix havi gyerektartás, a bíróság ugyanis mindig egyedi mérlegelés alapján állapítja meg az összeget.
2026. 04. 02. 01:00
Megosztás:

Növeli tuladonrészét az Alteóban a Mol, és kiszáll a Waberer’s-ből

A Mol Nyrt. közel 40 százalékra növeli részesedését az Alteo Nyrt.-ben, miközben megválik a Waberer’s International Nyrt.-ben meglévő 15 százalékos részvénycsomagjától - közölte a társaság a BÉT honlapján szerda este.
2026. 04. 02. 00:30
Megosztás:

269 új járművel bővült a rendőrség gépjárműparkja

Összesen 269 új járművel bővült a rendőrség és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács gépjárműparkja, az autókat ünnepélyes keretek között adták át szerdán a Készenléti Rendőrség Kerepesi úti objektumában - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata a police.hu oldalán szerdán.
2026. 04. 02. 00:05
Megosztás:

Szavazhat-e az, aki kórházban van?

Azok a fekvőbetegek, akik az április 12-ei parlamenti választás napján nem tudnak a lakcímük szerinti szavazókörben szavazni, átjelentkezhetnek és mozgóurnát kérhetnek a voksoláshoz.
2026. 04. 01. 23:30
Megosztás:

Trump: Teherán fegyverszünetet kért, de előbb meg kell nyitni a Hormuzi-szorost

Az iráni vezető éppen most kért tűzszünetet az Egyesült Államoktól - jelentette be szerdán Donald Trump amerikai elnök, hozzátéve, hogy Washington a kérést a Hormuzi-szoros megnyitásától teszi függővé.
2026. 04. 01. 23:00
Megosztás:

Megújult a Hungaroring környéki utak egy része

Megújult a mogyoródi Hungaroring környéki utak 3,3 kilométer hosszú szakasza - jelentette be a kultúráért és innovációért felelős miniszter szerdán a helyszínen.
2026. 04. 01. 22:30
Megosztás:

Bővülő finanszírozási lehetőségek a Széchenyi Kártya Programban a hazai kkv-k számára

A Széchenyi Kártya Program Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ konstrukciója 2026. április 1-től négy új támogatási jogcím mellett is igényelhető, amely változás a hazai kkv-k számára szélesebb körű finanszírozási lehetőségeket biztosít. A KAVOSZ Zrt. a Széchenyi Kártya Program koordinációjával és működtetésével meghatározó szerepet vállal a hazai kkv-szektor finanszírozásában és fejlesztésében, a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatása mellett.
2026. 04. 01. 21:30
Megosztás:

Egységessé tenné a kormány a vasúti közlekedés feltételrendszerét

A kormány szeretné egységessé tenni Magyarországon a vasúti közlekedés feltételrendszerét - jelentette ki az Északkelet-Magyarország közúti és vasúti közlekedésének fejlesztéséért felelős miniszteri biztos szerdán Poroszlón, a MÁV-csoport állomásfelújítási programja keretében megújult vasútállomás átadó ünnepségén.
2026. 04. 01. 21:00
Megosztás:

Holdingtársaságként működik a Mol Nyrt. április elsejétől

A Mol Nyrt. tavaly jóváhagyott szervezeti átalakulása értelmében április elsejétől holdingtársaságként működik tovább, amely személyi változásokkal is járt - közölte a társaság a BÉT honlapján szerdán.
2026. 04. 01. 20:30
Megosztás:

Erősödött a forint szerda estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerda kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 04. 01. 20:00
Megosztás:

Az Európai Bizottság javaslatot tett az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerének módosítására

Az Európai Bizottság szerdán bejelentette az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi rendszerének (EU ETS) megerősítését célzó első konkrét intézkedést, amely a piac stabilitását és kiszámíthatóságát hivatott növelni.
2026. 04. 01. 19:30
Megosztás:

Kedvező nemzetközi hangulatban emelkedett a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2927,05 pontos, 2,41 százalékos emelkedéssel, 124 307,61 ponton zárt szerdán.
2026. 04. 01. 19:00
Megosztás:

Komoly díjcsökkenéssel indult az év a kgfb-átlagdíjaknál

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint 2025 utolsó negyedévében tovább mérséklődtek a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) díjak, az 56 013 forintos átlagdíjjal a jegybank éves alapon 1,7 százalékos csökkenést mért. Ez egyértelműen a biztosítói verseny erősödésére utal. A Netrisk.hu saját adatai ezt a trendet nemcsak visszaigazolják, hanem markánsabb elmozdulást mutatnak.
2026. 04. 01. 18:30
Megosztás: