Mire lesz érdemes figyelni ma a befektetőknek?
A KSH kedden teszi közzé az októberi fogyasztói árindex adatokat. Az előző hónapban az infláció a jegybanki 3%-os célra süllyedt, azonban már akkor is valószínűsíteni lehetett, hogy ez csak átmeneti lesz. Az elemzői felmérések és saját prognózisunk is 3,5%-os inflációt valószínűsít októberre. Az infláció emelkedése mögött részben az élelmiszer-infláció növekedése, részben pedig az üzemanyagok felől érkező erőteljes dezinfláció mértékének csökkenése áll. A maginfláció várakozásunk szerint 4,8-4,9% körül alakulhat az előző havi 4,8%-ot követően. Az év hátralévő részében az infláció további gyorsulására számítunk; decemberben 4,5% körül lehet a pénzromlás üteme.
Az év végén gyorsuló infláció mellett a jövő évi inflációs kilátások terén is erősödnek a felfelé mutató kockázatok, mivel a forint ismételt gyengülése, a kormányzati gazdaságélénkítő intézkedések, illetve adószabály-változtatások szintén inflatórikusak lehetnek. Emellett a legtöbb elemzés azt mutatja, hogy a Trump elnök által propagált gazdaságpolitikai intézkedések emelhetik a globális inflációt, azonban egyelőre nehéz megmondani, hogy ezek az elképzelések mikor és milyen mértékben kerülnek majd megvalósításra.
Az elnökválasztást és a Fed kamatdöntő ülését követően sem leszünk híján fontos híreknek az Egyesült Államokból, hiszen a héten teszik közzé az októberi inflációs mutatókat és az ipari termelésre, valamint kiskereskedelmi forgalomra vonatkozó adatokat. Szeptemberben a vártnál kevésbé lassult a headline infláció, míg a maginfláció minimálisan gyorsult (év/év), amikor a lakhatási költségek és az élelmiszerárak emelkedése együtt a havi gyorsulás több mint 75%-áért volt felelős. Akkor azonban ezt nagyban tompította az energiaárak esése, amire a most érkező októberi adatoknál – a nyersolaj árának emelkedését figyelembe véve – nem számíthatunk. A várakozások szerint októberben a hó/hó dinamika az előző havival megegyezően alakul majd, mind a headline, mind a maginfláció esetében, ami a headline adatnál éves bázison emelkedést jelentene.
A kiskereskedelmi forgalom és az ipar teljesítményét negatívan befolyásolta októberben a különösen kegyetlen hurrikán szezon, ráadásul az ipar esetében a Boeing sztrájkja tovább rontotta a helyzetet. Az ipari termelésben az előző havi mínusz után most újabb hó/hó visszaesésre számít a piac, ahogyan azt egyébként az ISM-feldolgozóipari indexe is jelzi, melynek minden komponense az előző havinál kedvezőtlenebbül alakult. A kiskereskedelemre azonban kisebb csapást mérhettek a hurrikánok, hiszen a lezárásokra való felkészülésben felpörgött a forgalom.
(Forrás: OTP Ébresztő)