Mire számíthatnak a befektetők?

Ezen a héten a hazai és az amerikai inflációs mutatókra lesz érdemes figyelni.
Várakozásunk szerint a hazai infláció 4,9%-ra lassulhat az előző havi 5,6%-ról. A piaci konszenzus ennél valamivel magasabb, 5%-os inflációval számol. A lassulás mögötti egyik legfontosabb tényező a benzinár-infláció csökkenése; márciusban előrejelzésünk szerint 2%-kal lehettek alacsonyabbak az üzemanyagárak mint egy évvel korábban, míg februárban még 3,9%-os többletről beszélhettünk.
Szintén lassulhatott a piaci szolgáltatások inflációja, elsősorban annak köszönhetően, hogy a jellemzően az előző évi átlagos inflációval emelkedő banki és telekom szolgáltatások díjai az idén lényegesen kisebb mértékben emelkedhettek, mint 2024 márciusában. Az élelmiszer-infláció előrejelzésünk szerint az előző havihoz hasonló volt, de meglepetést okozhat, ha az általunk várttal szemben az árrésstopok hatása már márciusban is befolyásolta az árakat.
Márciusi inflációs adatok érkeznek az Egyesült Államokból, amelyek hagyományosan piacmozgatónak ígérkeznek, hiszen a teljes foglalkoztatottság mellett az árstabilitás a Fed célfüggvényének másik lába. A most érkező, márciusi adatok esetében az a várakozás, hogy az árnyomás tovább enyhült éves összevetésben. Ez azonban – ahogy azt februárban is láttuk – nem feltétlenül vezet ahhoz, hogy a core PCE is csökkenjen, melynek legutóbbi, februári adata +0,4% volt hó/hó, ami továbbra is jócskán cél feletti éves átlagos inflációval konzisztens. Mi arra számítunk, hogy a most érkező inflációs adat nem adna okot a Fednek a kamatcsökkentésre, a piaci várakozás jelenleg 100 bázispontnyi vágást valószínűsít idén.
(Forrás: OTP Ébresztő)