Mire számíthatnak ma a befektetők?
A Nemzeti Statisztikai Hivatal (NBS) hétfőn közzétett beszerzési menedzserindexe (BMI) szeptemberben 49,8-ra emelkedett az augusztusi 49,1-ről, ami még mindig az 50-es határ alatt van, de felülmúlta a 49,5-ös előrejelzést. Az érték az elmúlt öt hónapban a legmagasabb volt. A Caixin által készített bizalmi indexek szintén csökkenést mutattak az ipar és szolgáltatások terén, így a gyenge szolgáltatási PMI-kkel párosulva az adatok azt mutatták, hogy a kínai gyári és fogyasztói tevékenység továbbra is gyenge pont a döntéshozók számára, akik elismerték, hogy a gazdaság újkeletű problémákkal néz szembe, és erőteljesebb ösztönzésre szólítottak fel. A hírekre a kínai SSEC 6,5%-ot rallyzott, míg a hongkongi Hang Seng 3,5%-kal emelkedett, feltételezhetően beárazva a további ösztönzők szükségességét.
Mindeközben Japánban Sigeru Isiba megnyerte a kormányzó Liberális Demokrata Párt múlt hét végi vezetői versenyét. A hírre 4,9%-ot zuhant a Nikkei, mely részben Ishiba politikájához, részben az erősebb jenhez köthető. Ishiba azt mondta, hogy normalizálni kell a japán monetáris politikát, és növelni kell a pénzügyi jövedelemadót. Pénteken még meredeken emelkedett a japán piac, miután spekulációk arra számítottak, hogy a monetáris lazítást támogató ellenfele, Szanae Takaicsi nyeri a pártversenyt.
A mai napon adatok terén a német inflációra és kiskereskedelmi forgalomra lesz érdemes figyelni, valamint beszédet tart Powell Fed-elnök, illetve Lagarde meghallgatására fog sor kerülni az Európai Parlament előtt. A hét további felében Európában az eurózóna inflációs adata lesz reflektorfényben. A szeptemberi és az októberi kamatdöntés között ez az egyetlen beérkező igazi kulcsadat, amely érdemben hathat a döntésre. Ugyan az EKB többször hangsúlyozta, hogy nem egyetlen adatpontra reagál, azonban egy 2% alatti inflációs adat a romló konjunktúra képével együtt könnyen vezethet októberi kamatcsökkentéshez. A tengerentúlon főként munkaerő-piaci adatokra lesz érdemes figyelni, a szokásos heti segélykérelmek statisztikái, az üres álláshelyek számának augusztusi adatai és a szeptemberi munkaerő-piaci riport is napvilágot lát, amelyek közül egyértelműen utóbbié lesz a főszerep.
(Forrás: OTP Ébresztő)