Mit jelent a pelenka tartalma?
Lehet, hogy nem számítottunk arra, hogy minden egyes pelenka vizsgálódás tárgya lesz, de sokan csináljuk ezt. Különösen akkor, ha szoptatunk, és megpróbáljuk megállapítani, hogy minden rendben van-e a babával.
Nincs abban semmi baj, ha gyakran megvizsgáljuk a pelenka tartalmát, néha a pelenka hasznos információkkal szolgálhat arról, hogy mi történik a babánkal és hogyan zajlik a szoptatás. De a baba ürülékének túlzott vizsgálata szükségtelen stresszt okozhat. A helyzet az, hogy a baba ürüléke folyamatosan változik, és a legtöbb változás viszonylag ártalmatlan.
A baba életének első néhány napjában - akár szoptatunk, akár nem - a baba kiüríti az első kakit, egy feketés-barnás, ragacsos, kátrányos ürüléket, amelyet meconiumnak neveznek. Az első néhány napban elég sok meconiumra kell számítania: a baba így tisztítja magát a születés után, és fontos, hogy ezt tegye. A kolosztrum, amely hashajtóként működik, segíthet a babának kiüríteni a mekóniumot.
Körülbelül 3-4 nappal a születés után kezdjük úgy érezni, hogy a melleink megtelnek tejjel, és ahogy a kolosztrum átváltozik érett tejre, a baba ürüléke is megváltozik. Ez idő alatt arra számíthatunk, hogy a pelenka tartalma zöldes/barnás színű lesz.
Körülbelül egy héttel a születés után, amikor a tej teljesen befolyik, a baba ürüléke át fog térni a hagyományos anyatejes csecsemőkakira. Ez a kaki puha, nem szilárd. Sárgás színű, és tartalmazhat magokat vagy apró darabokat.
Ahogy bejön a tejmennyiség, a ürüléke alapján megállapíthatjuk, hogy a baba eleget kap-e. Ha naponta háromszor vagy négyszer kell pelenkát cserélni, akkor ez jól jelzi, hogy elegendő tejet kapnak. Szinte fontos, hogy az első egy-két héten belül megmérjük a baba súlyát, hogy felmérjük a növekedését.
A pelenka tartalmának színe néha megváltozik, világosról sötétsárgára, sőt időnként barnára vagy zöldre is. Ez mind teljesen normális. Néha magvas és vaskos; máskor futóbb lesz.
A baba ürülékének megjelenése és szagának köze lehet ahhoz, hogy mit ettünk éppen. Máskor attól függően változik, hogy milyen gyakran táplálkozott a baba, vagy mennyi idő telt el az utolsó kakilása óta.
Az első 6-8 hét után megváltozhat a baba ürülékének gyakorisága, ami megváltoztathatja a baba ürülékének megjelenését is. Ekkortájt még kevesebb kolosztrum keveredik a baba ürülékébe. Mivel a kolosztrum hashajtóként hat, mivel kevesebb van belőle a tejben, előfordulhat, hogy a baba ritkábban kezd kakilni.
A napi 3-4 kakilás napi egy (vagy kevesebb) ürülése riasztó lehet. Ebben a korban a csecsemők sok napig bírják ürítés nélkül. Ez általában normális, bár kényelmetlenül érezhetik magukat, ha sok napig nem kakilnak. Amikor végre kakilnak, számítsunk egy nagy takarítási munkára, a babaápolás ilyenkor kiemelten fontos.
Nagyon gyakori, hogy a szoptatott babának időről időre zöldes ürüléke van. Ha ez egy-két napig megtörténik, és a baba egyébként boldog és egészséges, nincs miért aggódnia.
Ha pedig azon gondolkodnánk, hogy mennyi és milyen pelenkára lesz majd szükségünk, akkor erre természetesen nincs egyértelmű válasz, hiszen a legtöbb baba teljesen más. Vannak gyerekek, akik bőre az olcsó pelenka érintésétől is kipirosodik, mások pedig bármiben kényelmesen elvannak. Sajnos nem érdemes túl sok készletet felhalmozni, hiszen a babák nagyon gyorsan kinövik a pelenkákat és ha nem passzol a termék, akkor könnyen kifolyhat a tartalma, ami csak fejfájást okoz a szülőknek. Ha fontos számunkra a víz közelsége, akkor mindenképp érdemes utánajárni, hogy milyen tartós úszópelenka illik a csöppséghez, hiszen a normál pelenkákkal ellentétben az úszópelenka átengedi a nedvességet, ezért nem nehezedik el a baba a vízben, viszont a nagyobb gondot magukban tartják.
Azok a szülők, akik az eldobható pelenkák mellett döntöttek, hamar megértik, hogyan képes egy baba csak az első év során körülbelül 3000 eldobható pelenkát elhasználni. Lehet, hogy a tapasztalt szülők már hűségesek egy márkához, de az elsőszülők számára a sok lehetőség elsőre kimerítő lehet.
Az emberek gyakran adnak ajándékba újszülött pelenkát a babaváró alkalmával, bár a legtöbb újszülött körülbelül 3 kilót hízik az első hónapban, és a nagyobb születési súllyal született babák általában teljesen kihagyják ezt a pelenkát. Ha hozzánk is érkeznek vendégek, akkor érdemes lehet nyíltan megmondani a számukra, hogy mekkora pelenkára lenne éppen szükségünk.