Mit jelent ma szabadnak lenni Magyarországon?

Mit jelent a szabadság valójában? Azt, hogy bármit megtehetünk? Hogy nincs, aki megmondja, mit gondoljunk, hogyan éljünk? Vagy azt, hogy nem kell félni attól, mit hoz a holnap? A Forbes friss kutatása rámutatott, bár vágynak a magyar emberek a szabadságra, annak pontos jelentése generációnként, élethelyzetenként és egyéni tapasztalatok alapján igencsak eltérő.

Mit jelent ma szabadnak lenni Magyarországon?

„Számomra a szabadság azt jelenti, félelem nélkül gondolkodhatok, cselekedhetek, érezhetek” – mondta Zsiborás Gergő, a Forbes főszerkesztője, aki számára mind a munka, mind magánélete szempontjából fontos értéket képvisel a fogalom.

A Forbes Power Women’s Summit olyan történeteket és előadókat vonultat fel, akik személyesen tapasztalták meg a szabadság határait, legyen szó társadalmi elvárásokról, anyagi körülményekről vagy belső korlátokról.

Az eseményen többek között olyan inspiráló nők osztják meg tapasztalataikat, mint Szentesi Éva, aki betegségével együtt élve keresi a szabadság új értelmezését, Edith Eva Eger, aki a holokauszt túlélőjeként a mentális szabadság fontosságáról beszél, és Kemény Zsófi, aki a művészet és az önkifejezés erejével mutatja meg, hogyan lehet kitörni a társadalmi elvárások szorításából. Az esemény célja nem csupán inspiráló beszélgetéseket hozni, hanem arra ösztönözni a résztvevőket, hogy feltegyék maguknak a kérdést: mit jelent nekik a szabadság, és vajon tényleg elérték-e azt?

A reprezentatív kutatás egy 1000 fős mintát vett alapul, a megkérdezettek 16 és 75 éves kor között adtak választ arra, milyen módon definiálják a szabadságot. A fogalmat különböző módokon lehet értelmezni, hiszen azt az egyes társadalmi, életkori és nemi csoportok saját megélései, életfeltételei és lehetőségei is meghatározzák.

A magazin kutatása alapján a magyarok 20%-a a félelem nélküli életként értelmezi a szabadságot. A demográfiai adatok alapján az alacsonyabb végzettséggel rendelkezők, a vidéki településeken élők tartják egyértelműnek ezzel a fogalommal, de kiemelkedő számban jelentek meg a felmérésben a nők is ennél a válasznál. A válaszadó nők 23 százaléka szerint ugyanis a félelem hiánya az, amely őket képes felszabadítani.

A második legnépszerűbb magyarázat az anyagi biztonság volt: ezt a magyarok 18%-a jelölte meg, és a felmérésben ez bizonyult a férfiak és a 40 év alattiak számára a legfőbb zálognak a szabadsághoz. A korcsoportok emelkedésével viszont egyre jellemzőbbé válik az álláspont, hogy a biztonságérzet és a félelem nélküli élet határozza meg a fogalmat.

A lakosság szintén magas arányban jelölték meg a választ, miszerint a szabadság számukra a korlátozás nélküli döntéshozást, egyszóval az elnyomás nemlétét jelenti – ezt az összes válaszadó 17%-a jelölte meg, míg a nőknél ez a szám 20% volt.

A dobogóról lecsúsztak olyan definíciók, mint a szabad véleménynyilvánítás és választás (13%), valamint az egyenlő lehetőségek (8%), illetve a kultúra szabad önkifejezése (7%). Ezeket az értelmezéseket a válaszadók kevesebb mint tizede érezte magáénak. Kiemelkedő eredmény, hogy az egyenlő lehetőségek némileg a férfiak és a 30 alattiak körében fontosabbak, míg a szabad hivatás választás és vállalkozás inkább a 30-as éveikben járók szívügye. A közéleti és politikai önkifejezés szabadságát jellemzően a férfi válaszadók, valamint a magasabban iskolázott, fővárosban élő megkérdezettek képviselték, míg a testi és érzelmi függetlenség volt az egyetlen olyan további definíció, amely a nők számára jelentősebben kapcsolódik a fogalomhoz.

Vajon szabadok vagyunk, ha pénzügyi stabilitásra van szükségünk ahhoz, hogy nyugodtan élhessünk? Bár a fiatalabb generáció szeret kockáztatni, de ez a szabadság kifejezése is egyben? Még mindig kell tartaniuk a nőknek a hétköznapokban attól, hogy a fejük felett hoznak meg döntéseket? Meddig és miként nyilvánulhat meg a test és az önkifejezés szabadsága? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ a Forbes Power Women’s Summit, amely idén a szabadság témáját járja körbe.

Brit kormány: nincs hiány repülőgép-üzemanyagból

A brit légitársaságok egyöntetűen arról számolnak be, hogy nincs hiány repülőgép-üzemanyagból, az utasoknak nem kell módosítaniuk utazási terveiket - közölte pénteki tájékoztatásában a londoni közlekedési minisztérium.
2026. 04. 25. 06:00
Megosztás:

Hann Endre: a háború mint veszélyforrás "túlfeszítése" tévedés volt a Fidesz kampányában

Tévedésnek nevezte a háború mint veszélyforrás "túlfeszítését" a Fidesz kampányában a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet ügyvezető igazgatója a Kell még valamit mondanom, Ildikó? című podcast pénteken közzétett epizódjában. Hann Endre azt mondta: a kormánypártok választási vereségéhez vezető társadalmi folyamatokat nem lehet egyetlen okra visszavezetni, lélektani, illetve nagyon erős gazdasági jelenségek hatottak.
2026. 04. 25. 05:00
Megosztás:

Felgyorsulnak a halálbüntetések az USA-ban

A halálbüntetés végrehajtásához vezető jogi utak lerövidítéséről és a végrehajtás módjainak szélesítéséről szóló intézkedéseket jelentett be pénteken az amerikai szövetségi igazságügyi minisztérium.
2026. 04. 25. 04:00
Megosztás:

A Hungrail üdvözli Vitézy Dávid felkérését a közlekedési miniszteri posztra

A Hungrail üdvözli Vitézy Dávid felkérését a közlekedési és beruházási miniszteri posztra, a szervezet szerint a közlekedést új alapokra kell helyezni, nem különálló alágazatokként, hanem egységes, stratégiai rendszerként kell kezelni.
2026. 04. 25. 03:00
Megosztás:

A reklámadó jövője továbbra is nyitott kérdés

Több évnyi szünet után idén július 1-jétől lépett volna ismét hatályba a reklámadó Magyarországon. A közteher a nagyobb reklámbevétellel rendelkező vállalkozásokat érintette volna. A leköszönő kormány azonban módosította a szabályozást, a 0 százalékos adókulcsot a június 30-a utáni időszakra is kiterjesztette. Ezzel elhárult a közvetlen veszélye annak, hogy a média- és reklámpiaci szereplőknek jelentős adóteherrel kelljen kalkulálniuk a harmadik negyedévtől. Az ICT Business Advisory Zrt. vezető adótanácsadója azonban arra figyelmeztet, hogy bár a döntés rövid távú pénzügyi könnyítést jelent, a jogtechnikai megoldásból következően a szektor adóterhelése bármikor újra napirendre kerülhet.
2026. 04. 25. 02:00
Megosztás:

Nyugdíj döntés! Így számolják a nyugdíjadat a jövőben

Az öregségi nyugdíj kiszámítása alapvetően két fő tényezőtől függ: a megszerzett szolgálati időtől, és az úgynevezett havi átlagkeresettől (vagyis attól, hogy mennyit kerestél a munkával töltött évek alatt). Hogyan számolják ki a nyugdíjat?
2026. 04. 25. 01:00
Megosztás:

Nagy lesz a Dugó hétvégén a Balatonon

Rendkívüli forgalomra kell számítani a Balaton körül ezen a hétvégén: azmiatt több mint 40 ezer turista érkezik a régióba. Akik a bringautak környéken is komoly torlódásokat okozhatnak.
2026. 04. 25. 00:01
Megosztás:

Az amerikai fogyasztói hangulat az előzetesen becsültnél kevésbé romlott áprilisban

Romlott a Michigani Egyetem (University of Michigan) amerikai fogyasztói hangulatindexe áprilisban, azonban az előzetesen becsültnél kevésbé meredeken.
2026. 04. 24. 23:00
Megosztás:

Nem fizet osztalékot az Appeninn

Az Appeninn Vagyonkezelő Holding Nyrt. pénteki közgyűlésének döntése alapján nem fizet osztalékot a 2025-ös év után - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
2026. 04. 24. 22:00
Megosztás:

Nem fizet osztalékot a Rába, tavalyi eredményét tartalékba helyezi

Nem fizet osztalékot a Rába, tavalyi eredményét az eredménytartalékba helyezi - közölte a a győri székhelyű járműgyártó vállalat pénteken a Budapesti Értéktőzsde honlapján, éves közgyűlése után.
2026. 04. 24. 21:00
Megosztás:

Erősödött pénteken a forint

Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, a hetet pedig veszteséggel fejezte be.
2026. 04. 24. 20:00
Megosztás:

Folytatódott a korrekció a BÉT-en

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 926,76 pontos, 0,69 százalékos csökkenéssel 133 872,25 ponton zárt pénteken.
2026. 04. 24. 19:00
Megosztás:

Meglepetést okozott Magyar Péter bejelentése: ő lesz az új oktatási miniszter

Lannert Juditot kérte fel gyermek- és oktatásügyi miniszternek Magyar Péter; a miniszterjelölt a leendő kormányfővel folyatott, a Facebookon pénteken közzétett beszélgetésben szemléletváltást ígért az oktatásban, és új nemzeti alaptanterv bevezetéséről, a tankötelezettség korhatárának 18 évre való emeléséről és a felsőoktatási alapítványi modell felülvizsgálatáról is beszélt.
2026. 04. 24. 18:00
Megosztás:

A lakáspiac kettészakad: egyes otthonok felértékelődnek, mások lemaradnak

Az ingatlanpiaci változásokat a piac ritkán azonnali eseményekre reagálva árazza be. Sokkal inkább a gazdasági környezet alakulása, a finanszírozási feltételek, a beruházási aktivitás és a kínálat alkalmazkodóképessége határozza meg az árakat. Éppen ezért a valódi kérdés ma nem az, hogy általános drágulás következik-e, hanem az, hogy milyen irányban és milyen mértékben differenciálódik a piac
2026. 04. 24. 17:30
Megosztás:

Oroszország új kriptotörvénye: az XRP és a digitális eszközök jogi státuszt kapnak

Fordulóponthoz érkezhet a kriptoszektor: Oroszország egy új törvényjavaslattal hivatalosan is tulajdonként (property) ismerné el a kriptovalutákat, köztük az XRP-t. A lépés nemcsak jogi keretet adna a digitális eszközöknek, hanem új lendületet is adhat a határokon átnyúló fizetések piacának.
2026. 04. 24. 17:00
Megosztás:

Külföldön élők tízezrei figyelik a magyar lakáspiac alakulását – Mire készülnek?

A közelmúltban lezajlott választás nemcsak a hazai közéletet mozgatta meg, hanem a nemzetközi figyelmet is Magyarországra irányította. Sokan arra számítottak, hogy a külföldön élő magyarok aktivitása az ingatlanpiaci keresésekben is megugrik. De vajon tényleg többen kezdtek lakáskeresésbe külföldről? Mely országokból érdeklődnek a legtöbben a magyar lakáspiac iránt? A zenga.hu legújabb elemzésében ezt vizsgálta meg.
2026. 04. 24. 16:30
Megosztás:

Új Igazgatótanácsi taggal folytatja tovább az AKKO Invest a növekedést

Megtartotta éves rendes közgyűlését az AKKO Invest, amelyen új Igazgatótanácsi és Auditbizottsági tagok választása mellett a részvényesek elfogadták a társaság 2025-ös beszámolóját is.
2026. 04. 24. 16:00
Megosztás:

Tovább erősít a WHC Közép-Kelet Európában: központi ernyőmárka alá került az Adria-régió is

A komplex HR szolgáltatásokat biztosító WHC Csoport megkezdte külföldi leányvállalatainak integrációját központi ernyőmárkája alá: 2026 áprilisától WHC márkanévre váltanak az adriai régióban korábban akvizíció útján megszerzett és működtetett brandek. A nemzetközi arculat erősítésének ezen lépése kiegészíti egy mérföldkőnek számító hazai eredmény hivatalossá válását is: az OPTEN adatai szerint a 2026-os évet piacvezetőként kezdte meg a WHC Magyarország a kölcsönzötti állomány létszáma alapján.
2026. 04. 24. 15:30
Megosztás:

SHIB robbanás: 10 000 új tárca érkezett, miközben a Shibarium pörög

Új lendületet kapott a Shiba Inu ökoszisztéma: néhány nap alatt több mint 10 000 új wallet csatlakozott a hálózathoz, miközben a Shibarium aktivitása is történelmi szinteket ért el. A befektetők most azt figyelik, hogy ez a növekedés tartós árfolyam-emelkedést hozhat-e.
2026. 04. 24. 15:00
Megosztás:

Hazárdjáték két keréken: a robogók és az e-rollerek többsége továbbra is biztosítás nélkül közlekedik

Továbbra is riasztó mértékben hagyják figyelmen kívül az előírásokat a kgfb-re kötelezett robogók és e-rollerek tulajdonosai. A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) becslése szerint a közel 700 ezer segédmotoros kerékpár 55-60 százaléka, míg az érintett mintegy 50 ezer roller 70-80 százaléka az előírt biztosítási fedezet nélkül vesz részt a forgalomban.
2026. 04. 24. 14:30
Megosztás: