Módosul a nyugdíj kiszámítása a Munka Törvénykönyve módosítás miatt

2023 januárjától a Munka törvénykönyve módosult és a módosítások miatt változás lépett életbe a nyugdíj számításában is. Hiszen a nyugdíj összegének megállapítása Magyarországon a szolgálati idő hosszától is nagyban függ, és ha a szolgálati idő számítása változik, akkor az a nyugdíj összegét is nagyban befolyásolja.

Módosul a nyugdíj kiszámítása a Munka Törvénykönyve módosítás miatt

A Munka törvénykönyvének modosulása miatt  januártól bővült a részmunkaidő igénylésének lehetősége, így érdemes megvizsgálni, hogy a részmunkaidőben elvégzett munkaidő hogyan számít be a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe, és ezzel párhuzamosan hogyan módosítja a nyugdíj összegének kiszámítását?

A közérthetőség érdekében a cikkben 2 gyakorlati példa is bemutatásra kerül, így azok az olvasóink is érteni fogják a változás lényegét, akik a "jogi csűrcsavarást" kevéssé szeretik.

Lássuk tehát, mi is történt a jogszabályban, és mit jelent mindez a nyugdíjak számítására vonatkoztatva!

Gyakori, hogy rövidebb, vagy hosszabb ideig részmunkaidőben dolgozik valaki. Különösen igaz ez a kisgyermekes szülők esetében, amikor átmenetileg részmunkaidőben dolgoznak.

A gyermeknevelés és a munkavégzés összehangolhatósága érdekében ugyanis a gyermek négyéves koráig, három, vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek 6 éves koráig a munkavállaló kérésére a munkáltató köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő (8 óra) felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani, azaz köteles a részmunkaidős foglalkoztatást lehetővé tenni. [Lásd a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 61.§ (3) bekezdését]

Bővült a kör

2023. január 1-jétől tovább bővült a részmunkaidő igénylésének lehetősége, mert a munkavállaló gyermeke 8 éves koráig vagy a gondozást végző munkavállaló a munkaviszony első hat hónapját kivéve kérheti részmunkaidőben történő foglalkoztatását.

(A kérelem esetleges elutasítása esetén a munkáltató a döntést köteles megindokolni, jogellenes elutasítás esetén a bíróság pótolja a hozzájárulást.) Az új szabályt a Mt. 61.§ (4) és (6) bekezdése tartalmazza.

A fentiekre irányuló munkavállalói döntéshez nézzük meg, hogy a részmunkaidőben töltött idő hogyan számít majd be a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe, illetve a nyugdíj összegének meghatározásához.

Az öregségi nyugdíj összege a szolgálati idő hosszától, és a nyugdíj alapjául szolgáló, nyugdíj járulék köteles keresetektől függ. (Nyugdíj járulék alatt 2020. július 1-jétől a társadalombiztosítási járulékot is értjük.)

Igaz ugyan, hogy az öregségi teljes nyugdíjra való jogosultsághoz elegendő húsz év szolgálati idő, a nyugdíj összegénél azonban fontos meghatározó tényező a szolgálati idő hossza is.

Ezért komoly jelentősége van annak, hogy hány év szolgálati idő alapján kerül sor a nyugdíj összegének kiszámítására.

nyugdíj kiszámítása

Példa1

Abban az esetben, ha a nyugdíjkorhatárt betöltött személy éppen csak húsz év szolgálati idővel rendelkezik, a nyugdíj összege az alapjául szolgáló havi átlagkereset ötvenhárom százaléka lesz.

Amennyiben ez a személy ennél hosszabb, például negyven év szolgálati idővel rendelkezik, a nyugdíj összege az alapjául szolgáló havi átlagkeresetnek már nyolcvan százaléka lesz, és minden további szolgálati idő év után újabb két százalékkal nő ez a mérték, mely növekedés egészen a nyugdíj alapjául szolgáló havi átlagkereset száz százalékáig terjedhet.

Vajon részmunkaidőben történő foglalkoztatás esetén mi történik a szolgálati idővel?

A minimálbér szerepe

Ha a részmunkaidőben történő foglalkoztatásnál a kereset eléri a minimálbér összegét, a nyugdíj szempontjából nincs jelentősége annak, hogy a kereset alapjául szolgáló munkavégzés nem teljes munkaidőben történik.

Akkor azonban, ha a nyugdíj járulék alapjául szolgáló kereset nem éri el a minimálbér összegét, már más a helyzet.

A szolgálati idő hossza ugyanis a nyugdíjnál két ponton is lényeges tényező, egyrészt a nyugdíj jogosultságnál (azaz kaphat-e nyugdíjat a személy), másrészt a nyugdíj mértékénél (azaz mekkora lesz a nyugdíj összege).

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 39.§-ában foglaltak szerint, ha a biztosítottnak a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonya keretében (például munkaviszonyban) elért nyugdíj járulék alapját képező keresete nem éri el a minimálbér összegét, akkor az időtartamot eltérően kell kezelni a nyugdíj jogosultság és a nyugdíj mértéke szempontjából.

A nyugdíj jogosultsághoz az adott időszak teljes egészében szolgálati időnek számít.

Példa2

Például egy húsz éven át részmunkaidőben töltött időszak akkor is húsz év szolgálati időt fog jelenteni a nyugdíj jogosultságnál – tehát teljesül az öregségi teljes nyugdíjhoz megkívánt szolgálati idő követelmény -, ha a kereset mindig kevesebb volt a minimálbérnél, mert élve az erre vonatkozó munkajogi lehetőséggel, a részmunkaidő teljes munkaidőhöz viszonyított hosszához igazodóan a kereset is csak időarányos része volt a minimálbérnek.

A nyugdíj összegénél viszont már számítani fog, hogy a megszerzett szolgálati idő (ebben a példában a húsz év munkaviszony) alatt nem a minimálbér teljes összege után történt meg a nyugdíj járulék fizetés, hanem az alacsonyabb kereset miatt annak csak egy része után.

Ebben az esetben ugyanis, azaz a nyugdíj összegéhez a szolgálati időt a nyugdíj járulék alapul szolgáló kereset és a mindenkori minimálbér aránya alapján kell kiszámítani [Tny. 39.§ (1) bekezdés].

Ez az arányos számítás pedig azt fogja eredményezni, hogy a nyugdíj mértékénél (összegénél) rövidebb lesz az adott időszak alatt elismerhető szolgálati idő hossza, mint az adott biztosításban töltött naptári időszak hossza. A példánál maradva, a nyugdíj összege nem húsz év, hanem annál mindenképpen rövidebb szolgálati idő alapján kerül kiszámításra, azaz a húsz év szolgálati időnél alkalmazandó ötvenhárom százalékos mértéknél kisebben.

Nyugdíj kalkulátorunk IDE kattintva indul.

Mindig így működik

Részmunkaidő nem csak kisgyermekes munkavállaló esetén fordulhat elő, hanem bármilyen más okból is, a nyugdíj szempontjából ezek az egyéb esetek is a fentiek szerint lesznek hatással az ellátásra.

Cikkünk az ado.hu szakmai portál anyagát használta fel.

Megfizethető Bull Run választások: 5 robbanásszerű növekedésre képes kriptovaluta $1 alatt

Ígéretes kriptovaluták felfedezéséhez nem mindig szükséges hatalmas befektetés. Léteznek olyan digitális érmék, amelyek ára egy dollár alatt van, és robbanásszerű növekedés jeleit mutatják. Ez a cikk öt ilyen alacsony költségű kriptót mutat be, amelyek jelentős áttörés küszöbén állhatnak. Merülj el a részletekben, és fedezd fel azokat a lehetőségeket, amelyek jelentős hozamot kínálhatnak anélkül, hogy túl nagy anyagi kockázatot vállalnál.
2024. 11. 22. 22:30
Megosztás:

Nőtt a téglalakások havi bérleti díja a fővárosban

A fővárosban a téglalakások havi bérleti díja az év első tíz hónapjában átlagosan 260 ezer forint volt, ami 10,5 százalékkal haladja meg a tavalyi átlagot - közölte az Otthon Centrum (OC) pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 22. 21:00
Megosztás:

Cardano (ADA) árfolyam előrejelzés 2025

Cardano ADA kriptovaluta árfolyam elemzés és előrejelzés 2025-re kriptopiaci szakértőktől. Meddig emelkedhet a Cardano ADA árfolyama, hol érdemes Cardano vásárlásban gondolkodni ezáltal? Részletes Cardano ADA elemzés 2025.
2024. 11. 22. 20:30
Megosztás:

Különadók és „value” vs. „growth” részvények

Végül csak megjelent a jövő évi különadókról szóló rendelet. Ahogy arra számítani lehetett, a Richter és az MTel esetében megszűnik ez az adónem.
2024. 11. 22. 20:00
Megosztás:

Magyar-kínai kerekasztal az elektromos járműipar magyarországi versenyképességének növelése érdekében

A magyar EU elnökség versenyképességi prioritásaival összhangban, november 26-án, Budapesten kerül megrendezésre a második, új energia meghajtású járművek tematikájú (NEV) magyar-kínai kerekasztal esemény.
2024. 11. 22. 19:30
Megosztás:

Özönlött idén a pénz az amerikai részvényekbe

A Bank of America jelentése szerint az amerikai részvényalapok rekordévnek néznek elébe, mivel éves szinten 448 milliárd dollárnyi beáramlás várható.
2024. 11. 22. 19:00
Megosztás:

700 millió forintos beruházással új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyára

Több mint 700 millió forintos beruházással bővül új, 1,5 gigawatt éves teljesítményű napelemparkkal a Nestlé szerencsi gyára a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) támogatásával - közölte a vállalat pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 22. 18:30
Megosztás:

A vezetés iránytűje: japán filozófia mentheti meg a cégvezetőket?

A mai bizonytalan és kiszámíthatatlan időkben a cselekedeteink céljának ismerete nemcsak erőt, hanem fókuszt és irányt is adhat számunkra – legyen szó magánéletről, karrierről vagy a csapatok vezetéséről. Bodo B. Schlegelmilch, a WU Executive Academy dékánja, és Klara Palucki, az MBA program menedzsere és az ikigai szakértője, azt vizsgálták, hogy az ikigai, az ősi japán filozófia, hogyan segíthet megtalálni ezt a célt, miközben fenntartható vezetési gyakorlatokat is kínál.
2024. 11. 22. 18:00
Megosztás:

A szülők fele szerint megváltozott a gyerekük személyisége a telefonhasználattól

A digitális világ számos kihívás elé állítja a szülőket, amikkel a legjobb tudásunk szerint igyekszünk megbirkózni. Mindenki máshogy készül fel az elkerülhetetlenre, amikor a gyereke először szembesül az online térrel. A HMD (Human Mobile Devices) azonban nemcsak a készülékeivel, de a kampányaival is segíti a családokat, valamint több országot magába foglaló felmérésekkel marad up-to-date.
2024. 11. 22. 17:30
Megosztás:

Ennyit kerestünk átlagosan szeptemberben

Szeptemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 627 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 432 200 forint volt - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. 11. 22. 17:00
Megosztás:

Pénzkidobás lakást venni a fiataloknak? Érdemesebb bérelni?

Markánsan eltérően ítélik meg a középkorúak a lakásbérlést, mint lakhatási alternatívát a legújabb K&H biztos jövő felmérés szerint. A 30-59 évesek körében az egy évvel korábbi 55 százalékról 61 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint a magas lakásárak miatt a bérlés jelenti az egyetlen megoldást az önálló élet megkezdésére. Sokan vannak azok is, akik csak úgy tudnának saját lakásba költözni, ha ajándékba kapnának vagy örökölnének egyet.
2024. 11. 22. 16:30
Megosztás:

A magyar cégek szerint ezek a legnagyobb kihívások

Az EY Magyarország felmérése szerint a cégek a legnagyobb kihívásnak az árfolyamkockázatot és az elvárt béremelések teljesítését tartják - közölte a nemzetközi tanácsadócég 300 magyar adó- és pénzügyi vezető körében végzett kutatásának eredménye alapján.
2024. 11. 22. 16:00
Megosztás:

Magyar egyetemekkel szélesíti együttműködését a világhírű kínai egyetem

A Magyar Nemzeti Bank november 21-22-én már ötödik alkalommal rendezi meg a Budapest Eurasia Forumot, amely a Matolcsy György jegybankelnök által megfogalmazott "tehetség-tudás-technológia-tőke négyesének" hívó szavait állítja középpontba. A konferencia témájához kapcsolódva a fórumon együttműködési megállapodás született a világ élvonalához tartozó Tsinghua Egyetem, az MNB, továbbá a Budapesti Metropolitan Egyetem és a kecskeméti Neumann János Egyetem között - közölte az MNB pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 22. 15:30
Megosztás:

Így autóznak télen a magyarok

A hazai autósok több mint 80 százaléka csúszott már meg a jeges úton, de szerencsére túlnyomó többségük különösebb probléma nélkül megúszta az incidenst – derül ki a Chery Group megbízásából készült kutatásból. A felmérés alapján a sofőrök közel fele számos eszközt bepakol járművébe a téli hidegre készülve és viszonylag magas azok aránya is, akik indulás előtt percekig járatják a motort, hogy felmelegedjen az utastér.
2024. 11. 22. 15:00
Megosztás:

Elindult a "járatseriff-rendszer" Miskolcon

Pénteken elindult a "járatseriff-rendszer" Miskolcon, ahol a városi buszokon és villamosokon erre a célra alkalmazott rendészek vigyáznak majd az utasok biztonságára és a tömegközlekedési eszközök rendjére, tisztaságára.
2024. 11. 22. 14:30
Megosztás:

Az MBH Bank bevezeti az otthonteremtést segítő új konstrukciókat

Az MBH Bank csatlakozik a Magyar Bankszövetség kezdeményezéséhez, amely az önkéntes jelzáloghitel kamatplafon bevezetésével támogatja a fiatalok első, energiatakarékos lakáshoz jutását.
2024. 11. 22. 14:00
Megosztás:

Czomba Sándor: Szeptemberben is jelentősen, 9,2 százalékkal növekedtek a reálbérek

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján 2024 szeptemberében a bruttó átlagkereset 627,4 ezer forintot tett ki. Ez azt jelenti, hogy az előző év azonos időszakához képest a bruttó átlagkereset közel 70 ezer forinttal, azaz 12,5 százalékkal emelkedett.
2024. 11. 22. 13:30
Megosztás:

Lassult az infláció Japánban

Japánban az éves inflációs ráta októberben 2,3 százalékra csökkent az előző hónapban mért 2,5 százalékról, ami január óta a legalacsonyabb érték.
2024. 11. 22. 13:00
Megosztás:

Így változnak 2025-ben a különadók

Megjött a kormány rendelete a 2025-ös különadókról.
2024. 11. 22. 12:30
Megosztás:

Májustól akár felszámolással is járhat az Oroszország elleni EU-szankciók megsértése

Az Európai Unió (EU) idén áprilisban elfogadott, és 2025 májusáig a hazai jogrendbe is bevezetendő irányelve az Oroszország (és Fehéroroszország) ellen bevezetett szankciók kapcsán olyan büntetőjogi és nem büntetőjogi lépések bevezetésére kötelezi a tagállamokat, melyek között a szankciót megsértő céget terhelő 40 millió eurót elérő pénzbírság, az adott cégnek állami támogatásokból és közbeszerzésekből való kizárása, illetve akár a jogsértő cég felszámolása is szerepel. Eközben a jelenlegi szankciós szabálytömeg alapján mind nehezebb annak egyértelmű megítélése, hogy milyen feltételek mellett lehetséges üzleti kapcsolatot létesíteni vagy fenntartani az érintett országban működő partnerekkel.
2024. 11. 22. 12:00
Megosztás: