Munkavédelmi cipő kiválasztása a különböző munkafolyamatokhoz
Biztonsági lábbeli szabványok
EN ISO 20345:2011
A munkavédelmi cipőknek meg kell felelnie a védőfelszerelésre (PPE) vonatkozó EN ISO 20345 szabványnak, hogy biztonsági cipőnek minősüljön. A szabvány célja, hogy megvédje a viselőjét az ütésektől, zúzódástól, elcsúszástól, leeső tárgyaktól, víztől, áramütéstől, éles tárgyakra való rálépéstől, valamint bizonyos határértékekkel a szélsőséges hőtől és hidegtől.
EN ISO 20347:2012
Az EN ISO 20347 szabvány szabályozza az alacsony kockázatú munkaterületeken használható munkacipőket. Az EN ISO 20347 szabvány nem ír elő orrvédőt, de a lábbelinek legalább egy védelemmel kell rendelkezine.
Új S6 és S7 védelmi kategória a vízálló biztonsági cipőkhöz (WR):
A cipőfelsőrész víz behatolása és vízfelvétele: a WRU WPA-vá válik.
Csúszásállóság módosított vizsgálati módszerrel és új jelölési rendszerrel (standard tisztítószer a csempén jelölés nélkül, további teszt olajjal a csempén: SR, csúszásgátló teszt nélkül: Ø)
Munkavédelmi cipő minősítések
A követelmények és az alkalmazás alapján a biztonsági cipőket az alábbi védelmi osztályokba sorolják az EN ISO 20345:2021 szabvány szerint:
SB: Biztonsági cipő lábujjvédővel, amely 200 Joule erővel véd az ütések ellen.
S1: 1. osztályú biztonsági cipő acélból, alumíniumból vagy műanyagból készült orrmerevítővel, nedvességvédelem nélkül.
S1P: 1. osztályú biztonsági cipő acélból, alumíniumból vagy műanyagból készült orrmerevítővel, nedvesség elleni védelem nélkül, acél talppal, hogy megvédje az éles és hegyes tárgyak áthatolását a talpon.
S1PL: 1. osztályú biztonsági cipő acélból, alumíniumból vagy műanyagból készült orrmerevítővel, nedvesség elleni védelem nélkül, nem fém áthatolás elleni védelemmel, hogy védjen éles és hegyes tárgyak áthatolásától a 4,5 mm-es szöggel tesztelt talpon.
S1PS: 1. osztályú biztonsági cipő acélból, alumíniumból vagy műanyagból készült orrmerevítővel, nedvesség elleni védelem nélkül, nem fém áthatolás elleni védelemmel, amely védi az éles és hegyes tárgyak áthatolását a 3,0 mm-es szöggel tesztelt talpon.
S2: 1. osztályú biztonsági cipő acélból, alumíniumból vagy műanyagból készült orrmerevítővel, nedvességvédelemmel WPA.
S3: 1. osztályú biztonsági cipő acélból, alumíniumból vagy műanyagból készült orrmerevítővel és behatolás elleni védelemmel, nedvesség elleni védelemmel WPA és éles vagy hegyes tárgyak áthatolása ellen a talpon.
S4: 2. osztályú biztonsági lábbeli acél, alumínium vagy műanyag orrvédővel, vízálló és alkalmas olyan területekre, amelyek fokozottan ki vannak téve folyadékoknak, nedvességnek és szennyeződésnek.
S5: 2. osztályú biztonsági cipő acél, alumínium vagy műanyag orrvédővel és áthatolás elleni védelemmel, vízálló és alkalmas olyan területekre, amelyek fokozottan ki vannak téve folyadékoknak, nedvességnek, szennyeződésnek és éles vagy hegyes tárgyaknak.
S6: 1. osztályú biztonsági cipő acél, alumínium vagy műanyag orrvédővel és áthatolás elleni védelemmel, nedvesség hatása ellen védett WR kivitelben.
S7: 1. osztályú biztonsági cipő acél, alumínium vagy műanyag orrvédővel és áthatolás elleni védelemmel, védve van a nedvesség hatásaitól a WR vízálló kivitelben, valamint a talpon keresztül éles vagy hegyes tárgyak behatolásától.
Melyik munkavédelmi cipő melyik munkához való?
A megfelelő munkavédelmi cipő kiválasztása attól függ, hogy a munkavállalók milyen munkahelyi veszélyekkel találkoznak. Nézzünk meg néhány példát.
A munkahelyi veszélyek példái:
Tárgyak leejtése.
Statikus elektromosság felhalmozódása.
Nedves és száraz környezet.
Hőmérséklet változások, beltéri és kültéri használat során.
Vegyi anyagok vagy fémek fröccsenése.
Vágások, égési és éles tárgyak okozta sérülések.
Munkavédelmi cipő tisztatérbe:
A tisztatérnek szigorú előírásoknak kell megfelelnie. A tisztatéri környezetben szoros együttműködés szükséges a munkavállalók között a maximális higiénia betartásra érdekében.
A tisztatéri tevékenységekhez megfelelő és specifikus cipőket választhatunk ki. A fehér cipőket gyakran alkalmazzák ebben a munkakörnyezetben. Továbbá, elengedhetetlen a speciális cipők használata, mivel ezek védelmet nyújtanak a szennyeződésekkel szemben, és megőrzik a termékek vagy helyiségek tisztaságát és védelmet nyújtanak a viselőjüknek.
Munkavédelmi cipő villanyszerelőknek:
A villanyszerelőkre leselkedő legnagyobb veszély általában az elektromos ív okozta sérülés. Az elektromos tulajdonságok szerint a villanyszerelő cipő két típusba sorolandó:
- Részben vezető cipők 0,1 megohm ellenállásig.
- Antisztatikus cipők 0,1 megohm feletti ellenállással, akár 1000 megaohm-ig.
A villanyszerelők a maximális biztonság érdekében olyan cipőket kell viseljenek, amelyek megfelelnek az elektromos statikus kisülés (ESD) követelményeinek. Ezek a lábbelik magasabb arányban tartalmaznak vezetőképes anyagokat (antisztatikus anyagokat) a talpszerkezetben, hogy kedvezőtlen körülmények között is megfeleljenek a csökkentett felső határértéknek.
Az S1-S7 biztonsági cipők rendelkeznek antisztatikus tulajdonsággal, azonban az elektromos ellenállás szintje nagyban függ a hőmérséklettől, a páratartalomtól, valamint az egyéni viselési körülményektől, mint például az izzadtság, a nedvesség, a nyomás és a szennyeződés. Az ESD követelményeknek csak normál éghajlati körülmények között tudnak eleget tenni az elektromos értékeknek.
Munkavédelmi cipő raktári dolgozóknak:
A logisztikai dolgozók különböző munkafolyamatokhoz különböző védőcipőket választanak, amelyekre eltérő követelmények vonatkoznak. Például az áruátvevőknek és a raklapkezelőknek másféle biztonsági cipőre van szükségük, mint azoknak, akik apró alkatrészeket csomagolnak egy kisebb raktárban.
Azonban fontos biztosítani, hogy az ergonomiailag kialakított lábbelik révén minimalizálódjon a hátfájás kockázata, és így a dolgozók megfelelő támogatást és stabilitást kapjanak. Ezáltal javul a munkahelyi kényelem, ami növeli a biztonságot és a hatékonyságot.
Munkavédelmi cipő építkezésre:
Az építkezéseken dolgozó munkavállalók számára ideális választás az S3 besorolású munkavédelmi cipő. Ezek a cipők megfelelő védelmet nyújtanak az esetleges ütésektől, valamint megakadályozzák éles tárgyak áthatolását a cipő talpán. A vízálló felsőrész fontos az építkezéseken, ahol gyakoriak a nedves vagy vizes körülmények. A csúszásgátló talp csökkenti a megcsúszás veszélyét, míg a kényelmes és jól párnázott kialakítás lehetővé teszi a hosszú órákon át tartó kényelmes munkavégzést.
Miért fontos a kényelmes munkavédelmi cipő?
A kényelem fontos tényező, amikor a munkavállalók biztonsági lábbelit választanak. Hosszú órákon át tartó fizikai munka során a dolgozók gyakran érzik testük fáradtságát. Annak ellenére, hogy a megfelelő védelmet biztosítják, a munkavédelmi cipők nem minden esetben illeszkednek megfelelően a viselőjük lábára.
Sok munkavállaló gyakran választ egy vagy két mérettel nagyobb cipőt, hogy megfeleljen a lábuk szélességének vagy, mert azt gondolják, hogy az orrmerevítő miatt a nagyobb méret szükséges. Ez azonban nem csak kényelmetlenséget okoz, hanem nem is biztonságos. Minden láb más, így a munkavédelmi cipőket számos szempont figyelembevételével kell megválasztani, hogy nem csak a kényelmet, hanem a biztonságot és a hatékonyságot is biztosítsák. A megcsúszás és elesés veszélye megnő, ha a lábbeli nem biztosít megfelelő támasztást, abban az esetben is fennáll ennek a veszélye, ha a cipő túl szűk, gyakran okoz problémákat a láb elülső részén, ami instabil testtartáshoz vezethet.
Bizonyos munkaterületeken speciális követelmények merülhetnek fel, például hőállóság vagy hidegállóság. A tűzoltók, hegesztők vagy a hűtőházi dolgozók számára speciális munkavédelmi cipőkre lehet szükség.
Minden munkavédelmi cipőnek meg kell felelnie az adott munkavégzéshez kapcsolódó biztonsági előírásoknak és szabványoknak, ezért fontos a megfelelő besorolás és a munkafolyamatok igényeinek alapos figyelembevétele a megfelelő lábbeli kiválasztásakor. A megfelelő lábbeli kiválasztásához fordulj a Munkavédelem+ szakértő csapatához, akik nem csak hatalmas kínálattal rendelkeznek, de minden munkahelyi igényre megtalálják neked a megfelelő munkavédelmi cipőt.