Nemzetközi szintre lép a Balogh Petya által fémjelzett STRT portfóliójába idén bekerülő karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal - a háttérben dolgozó szerverparkok miatt - egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

Nemzetközi szintre lép a Balogh Petya által fémjelzett STRT portfóliójába idén bekerülő karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Bár a digitalizációra, ennek részeként például a számítógépeinkre és okostelefonjainkra a papírfelhasználás kiiktatása miatt hajlamosak vagyunk zöldként tekinteni, a hálózatba kötött használat révén a háttérben dolgozó hatalmas méretű szerverparkok miatt ezek az eszközök közben egyre nagyobb részt hasítanak ki a globális karbonkibocsátásból. Míg 2020-ban a Föld teljes karbonkibocsátásának nagyságrendileg 4 százalékáért felelt az internethasználat, 2025-re várhatóan a duplájára nő és 2040-re pedig elérheti a 14 százalékot is. Érzékeltetésképpen: már a 4 százalék is megfelel a légiközlekedés kibocsátásának.

Ezzel a területtel ráadásul világszinten is kevesen foglalkoznak, ezért is egyedülálló a Carbon.Crane magyar szakemberei által kidolgozott szolgáltatás. A cég ugyanis fel tudja mérni, hogy mekkora egy komplett – akár több százezer aloldalt tartalmazó website karbonlábnyoma, ezen belül az egyes weboldalak kibocsátása, illetve az oldal melyik elemei, milyen fájlok okoznak magas karbonkibocsátást. Ez alapján javaslatot tudnak adni az oldal optimalizálására is és igazolják az adott website karbontudatos erőfeszítéseinek eredményét. Ha van rá igény, ez után is folyamatosan monitorozzák az oldalt és anomáliák esetén azonnal beavatkoznak. Az oldalakon található elemek – képek, videók, szövegek, programkód - optimalizálása révén egy nagyobb forgalmú oldal esetében ez éves szinten jelentős energiamegtakarítást és tonnákban mérhető kibocsátáscsökkentést, ezzel együtt pedig akár milliós nagyságrendű költségmegtakarítást is jelenthet.  Többek között olyan cégek és intézmények vették már igénybe a Carbon.Crane szolgáltatását, mint az E.ON, MBH Bank, Spar vagy a Budapesti Fesztiválzenekar, míg a Mastercard a hazai mellett az amerikai piacon is alkalmazta már a karbonkibocsátás csökkentését segítő megoldásokat.

Egy e-mail kampány esetében a globális statisztikák alapján 20-22 százalékos megnyitási arány jellemző, azaz ezer e-mailből 200-220 darabot nyitnak meg a címzettek. A maradék 780-800 e-mail feleslegesen, mi több, a karbonlábnyoma miatt a környezetre is károsan landol a postafiók szemetesládájában. A Carbon.Crane mesterséges intelligencia felhasználásával tudja közel 90 százalékos pontossággal megmondani, az ezer címzettből ki lesz az a nyolcszáz, aki nem fogja megnyitni a mailt. A címzettek listája így rövidebb lesz, a megnyitási arány magasabb, a kampány hatékonyabb és alacsonyabb karbonkibocsátású.

„Hiszünk benne, hogy a karbonkibocsátás csak akkor csökken, ha csökkentik. Aktívan kell tennünk érte és a mi szolgáltatásunk különlegessége éppen abban rejlik, hogy ennek a módját tudjuk megmutatni azoknak, akik ténylegesen tenni akarnak a bolygónkért. 360 fokos szolgáltatást nyújtunk, amellyel célunk, hogy ne utólag. hanem már a honlapfejlesztés fázisában, preventíven karbonhatékony weboldalakat hozzunk létre.   Őszintén örülünk, hogy a STRT Holding Nyrt. osztja a mi víziónkat és büszkék vagyunk rá, hogy angyalbefektetőként mögénk álltak. A tétlenségnek is van karbonlábnyoma, különösen, ha egy olyan dinamikusan fejlődő területről van szó, mint a digitális technológia” – osztotta meg gondolatait Huszics György, a Carbon.Crane vezérigazgatója.

A Carbon.Crane csapata ugyanis befektetőket keresett a további fejlődés és a nemzetközi terjeszkedés érdekében. Angyalbefektetőkként a Balogh Petya által fémjelzett STRT Holding Nyrt., Kovácsházy Dénes a Multicom Holding Zrt.-től. illetve Dervalics Ákos állt be a cég mellé és biztosította a szükséges forrásokat ahhoz, hogy immár zrt.-ként lépjen ki a hazai és nemzetközi piacra.

„A további fejlődést, a hazai és nemzetközi terjeszkedést szem előtt tartva külső tőke bevonása mellett döntöttünk. Olyan befektetőket kerestünk, akik a megtérülés mellett a fenntarthatóságot is fontos szempontnak tartják. Így találtuk meg egymást a Balogh Petya által vezetett STRT-vel és másik két angyalbefektetővel. A befektetés megteremtette a lehetőséget, hogy a Carbon.Crane Zrt. immár önálló cégként, immár nemzetközi szinten folytassa a fenntarthatóbb digitális jövőért végzett munkáját” - mondta el Bodnár József, a Carbon.Crane cégvezetője.

„A STRT Holdingnál nagy növekedési potenciálú, nemzetközi piacra lépni képes startupokba invesztálunk. A Carbon.Crane-ben komoly vállalkozói tapasztalattal és tudással rendelkező csapatot ismertünk meg, akikben látjuk a szenvedélyt és a fejlődési dinamikát, azon túl, hogy komoly problémára nyújtanak egyedi megoldást” – emelte ki Langmár Péter, a STRT Holding befektetési igazgatója.  

A Carbon.Crane megoldásait ráadásul a nemzetközi szinten is értékelik, ezt igazolja, hogy a digitális karboncsökkentés területén elvégzett mérési és optimalizálási eredményeket a szakmai zsűri a Mediaspace Global Changemakers' Awards 2024 „Fenntarthatóság és hatékonyság” kategóriájában a második helyezéssel díjazta. A versenyt a Mediaspace Global azzal a céllal hirdette meg, hogy a média- és reklámipar gyorsan változó technológiai, piaci és szabályozási környezetében a világszinten is értékes, előremutató projekteket díjazza.

Veszélyes is lehet a kriptovaluta FOMO kultúra?

Ha valaha is érezted azt a késztetést, hogy azonnal vásárolj egy épp felfutó kriptopénzből, még mielőtt „lemaradnál róla”, akkor már megtapasztaltad, mi az a FOMO – vagyis a „félelem a kimaradástól”. A kripto világban ez szinte természetes reakcióvá vált.
2026. 01. 28. 23:00
Megosztás:

Kissé csökkent a Horvátországba látogató magyarok száma

Kevesebb mint egy százalékkal csökkent a magyar vendégek, három százalékkal pedig a vendégéjszakák száma tavaly Horvátországban, ahol összességében rekord turistaforgalmat regisztráltak 2025-ben - tájékoztatta a Horvát Idegenforgalmi Közösség budapesti képviselete szerdán az MTI-t.
2026. 01. 28. 22:30
Megosztás:

Rakétára ült a HYPE token: 58%-os szárnyalás az árupiaci kereskedés robbanása közepette

A Hyperliquid ökoszisztéma natív tokene, a HYPE, az elmúlt napokban látványos emelkedésbe kezdett, ahogy az árupiaci kereskedés volumene új csúcsokra szökött a platform HIP-3 decentralizált tőzsdéin. Az altcoin három nap alatt 58%-ot erősödött, áttörve több hónapos ellenállásokat, és újra a befektetők fókuszába került. A kérdés már csak az: jön a következő megálló 50 dollárnál?
2026. 01. 28. 22:00
Megosztás:

CZ visszavág: a Binance listázási politikáját ért kritikákra reagált a kriptotőzsde alapítója

A kriptovilág egyik legismertebb arca, Changpeng Zhao – ismertebb nevén CZ – újra a figyelem középpontjába került, miután a Binance tokenlistázási gyakorlatát érték kritikákra reagált. Bár hivatalosan már nem tölti be a Binance vezetői szerepét, CZ továbbra is aktívan védi a tőzsde hírnevét, és a közösségi médián keresztül fogalmazta meg álláspontját a kriptoeszközök minőségéről, a befektetői felelősségről és a tőzsdék szerepéről. De mi váltotta ki az újabb vitát?
2026. 01. 28. 21:00
Megosztás:

Gyorsítaná a Francia Parlament a gyarmati műkincsek visszaadását

A volt francia gyarmatoktól érkező egyre több visszaszolgáltatási kérelemre tekintettel a francia parlament szerdán megkezdte annak a törvénytervezetnek a vitáját, amely megkönnyíti a gyarmati kulturális javak múzeumi gyűjteményekből való kivételét.
2026. 01. 28. 20:30
Megosztás:

Fidelity belép a stabilcoin piacra – Jön a Fidelity Digital Dollar (FIDD)

Az egyik legnagyobb globális vagyonkezelő, a Fidelity Investments hamarosan elindítja első saját stabilcoinját, a Fidelity Digital Dollar (FIDD) névre keresztelt digitális dollárt. A lépés nemcsak a cég digitális eszközstratégiájának új mérföldköve, hanem a stabilcoin piac egészére is jelentős hatással lehet. A Fidelity belépése egy olyan időszakban történik, amikor a szabályozási környezet tisztulni látszik, és a stabilcoinok piaca folyamatosan bővül.
2026. 01. 28. 20:00
Megosztás:

Elkészült az országgyűlési választás hirdetménye

Elkészült az április 12-ei országgyűlési választás hirdetménye, és megkezdődött a kiszállításuk a választási irodákhoz. Várhatóan még a héten minden településen kihelyezik őket - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel szerdán.
2026. 01. 28. 19:30
Megosztás:

Az OTP húzta új csúcsra a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 701,01 pontos, 0,55 százalékos emelkedéssel, 128 194,87 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
2026. 01. 28. 19:00
Megosztás:

Magyar élelmiszeripari cégek mutatkoznak be Dubajban

Tizenhét magyar élelmiszeripari cég mutatkozik be Dubajban, a világ egyik legjelentősebb szakmai rendezvényén az Agrármarketing Centrum (AMC) szervezésében - közölte az AMC szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 28. 18:00
Megosztás:

Üzemanyaghiány fenyeget Montenegróban

Üzemanyaghiány alakulhat ki Montenegróban a térség több országát érintő tiltakozások és a montenegrói Bar kikötőjének blokádja miatt, amelyet a teherautó-sofőrök indítottak el hétfőn - közölte a montenegrói energiaügyi minisztérium.
2026. 01. 28. 17:30
Megosztás:

Bekérették a magyar nagykövetet az ukrán külügyminisztériumba

Bekérették szerdán az ukrán külügyminisztériumba Heizer Antal kijevi magyar nagykövetet magyar vezető politikusoknak a közelmúltban tett kijelentései miatt, amelyek szerint Ukrajna állítólag beavatkozott a magyar parlamenti választásokba - közölte az ukrán tárca honlapján.
2026. 01. 28. 17:00
Megosztás:

Romániai védelmi ipari céget vásárol fel a török Otokar

Megvásárolja a medgyesi Automecanica SA többségi részvénycsomagját a török Otokar - írja az economedia.ro a vállalat közleménye alapján.
2026. 01. 28. 16:30
Megosztás:

2025-ben a kártyás és banki visszaélések értéke csökkent, de továbbra is magas

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) csalás elleni ajánlásainak és a bankok intézkedéseinek köszönhetően 2025 első kilenc hónapjában jelentősen csökkent a kártyás és banki átutalást érintő visszaélések értéke, de ez még mindig 5 milliárd forintot tesz ki negyedévente, ami abszolút értékben magas - mondta Bartha Lajos, a jegybank pénzforgalomért, készpénzlogisztikáért és bankműveletekért felelős ügyvezetője egy szerdai budapesti konferencián.
2026. 01. 28. 16:00
Megosztás:

Fogbeültetés mint befektetés: miért éri meg hosszú távon?

Az egészség megőrzése nem csupán életminőségi kérdés, hanem gazdasági szempontból is fontos. A fogak állapota közvetlenül befolyásolja a táplálkozást, a beszédet és az önbizalmat, ami hatással van a munkavégzésre és a társas kapcsolatokra. A foghiány ráadásul komoly egészségügyi kockázatot jelent, hiszen rontja a rágóképességet és az állkapocs stabilitását. A fogbeültetés ezért nem egyszerű kiadás, hanem hosszú távú befektetés az egészségbe és az életminőségbe.
2026. 01. 28. 15:30
Megosztás:

A Bitget Oliver Staubert nevezi ki EU-vezérigazgatónak, Bécsben építi ki európai központját

A Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange-e (UEX), Oliver Staubert nevezte ki a Bitget EU vezérigazgatójává. A döntés megerősíti a vállalat azon szándékát, hogy európai központját Bécsben hozza létre, az EU kriptoeszköz-piacokat szabályozó MiCAR-rendeletének (Markets in Crypto-Assets Regulation) való megfelelés jegyében.
2026. 01. 28. 15:00
Megosztás:

Kissé csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2026. 01. 28. 14:30
Megosztás:

Az Erste Csoport 120 millió eurós refinanszírozási megállapodást kötött a CPI Europe-pal

Az Erste Csoport és a CPI Europe AG – a magyarországi Stop Shop kiskereskedelmipark-portfólió tulajdonosa – a meglévő banki finanszírozás összegének növeléséről és futamidejének öt évvel történő meghosszabbításáról állapodott meg. Az új, 120 millió euró összegű refinanszírozást az Erste Group Bank AG és az Erste Bank Hungary Zrt. konzorciuma biztosítja, 50-50 százalékban.
2026. 01. 28. 14:00
Megosztás:

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 28. 13:30
Megosztás:

2025-ben újabb rekordévet zárt a hazai turizmus: közel 20 millió vendég mintegy 47 millió vendégéjszakát töltött a magyarországi szálláshelyeken

A Kormány a béremelésekkel, az adócsökkentésekkel és az áremelések letörésével hozzájárul ahhoz, hogy egyre több pénz maradjon a családok zsebében, hogy saját döntésük szerint egyre többet tudjanak kikapcsolódásra fordítani.
2026. 01. 28. 13:00
Megosztás:

Biztosítási kalkulátorok: Tudatos döntés egyszerűen

A biztosítások világában könnyű elveszni: eltérő díjak, különböző feltételek és rengeteg ajánlat várja az ügyfeleket. Ebben nyújtanak segítséget az online biztosítási kalkulátorok, amelyek gyorsan és átláthatóan mutatják meg a lehetőségeket.
2026. 01. 28. 12:30
Megosztás: