November végétől pályázhatnak az új AKG-ban való részvételre a szőlőtermelők
Kiemelte, egy hektár ültetvényre a kötelező alapvállalásaik után évente 892 eurónak megfelelő forintösszeget kaphatnak a szőlőtermelők, további szabadon választható környezetbarát gyakorlatok alkalmazása esetén ez a támogatási összeg még maximum 133 eurónak megfelelő forintösszeggel növelhető.
A program céljai közt szerepel a növényvédő szerek használatának csökkentése, valamint a talajok, a vizek és a biodiverzitás védelme. A kifizetések feltétele a vállalt tevékenységek betartása a teljes kötelezettségvállalási időszak alatt a gazdaság teljes területén- írták.
Feldman Zsolt hozzátette, 2022-2024 között a Vidékfejlesztési Program keretei között működtetett Agrár-környezetgazdálkodási támogatási konstrukcióban közel 37 ezer hektár szőlőültetvénnyel vettek részt a gazdálkodók, amely az 58 ezer hektár hazai termőterülethez viszonyítva rendkívül nagy arány. A hazai árutermelő szőlőültetvények többségét ma már fenntartható módon művelik a gazdálkodók - tették hozzá.
Emlékeztetett, a kertészeti kultúrákhoz kapcsolódóan - melynek része a szőlőágazat is - új ültetvények telepítésére 24,2 milliárd forint igény érkezett be 2024 novemberéig. Feldman Zsolt felhívta a figyelmet egy másik, az ültetvények megújítását szolgáló szerkezetátalakítási támogatási konstrukcióra is, amelynek keretében idén november 30-ig még benyújthatók a támogatási kérelmek.
Előnyt élvez, aki az idén megújított borvidéki szerkezetátalakítási tervekhez igazodóan szeretné megújítani szőlőültetvényét. A cél a szőlőtermesztés hatékonyságának növelése - áll a közleményben.
Jövő év első felében a Kertészeti üzemek technológiai fejlesztése című felhívás kapcsán eszköz- és gépbeszerzésre, a Mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatása című pályázatban pedig precíziós technológiákra igényelhetnek támogatást a szőlőtermeléssel foglalkozó gazdálkodók, ezek pályázati felhívásai is már készülnek - ismertette az államtitkár a közlemény szerint.