Nyomás a háziorvoshoz! A doki felírhat támogatott fitneszbérletet, konditermi bérletet

A háziorvos által felírt recepttel közel féláron vásárolható havi bérlet a csatlakozott fitnesztermekbe, konditermekbe. Lássuk a részleteket!

Nyomás a háziorvoshoz! A doki felírhat támogatott fitneszbérletet, konditermi bérletet

Idén májusban hirdette meg a kormány a Mozgás Receptre programot, hogy aktivitásra ösztönözze a magyar lakosságot. A kezdeményezéshez elsőként fitnesztermek csatlakoztak a fővárosban és vidéken is, így már több helyen elérhető a támogatott fitnesz bérlet.

Magyarországon a várható élettartam 4,5 évvel elmarad az uniós átlagtól, ebben nagy szerepe van a lakosságra jellemző mozgásszegény életmódnak, 59 százalék ugyanis egyáltalán nem sportol az Eurobarométer felmérése szerint. Ezzel magyarázta egyebek mellett Révész Máriusz, Aktív Magyarországért felelős államtitkár, hogy a kormány meghirdette a programot.

A fizikai aktivitást háziorvosok ajánlhatják és írhatják fel a pácienseknek, elsőként a "Fitnesz bérlet receptre” program keretében.

„Célunk, hogy támogassuk a helyi közösségek egészségi állapotának javítását” - fogalmazott a Magyar Fitnesztermek Országos Szövetség, Csongrád-Csanád vármegyei elnöke. Király Norbert hangsúlyozta, hogy a program egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy a krónikus betegségekkel küzdő páciensek beépíthessék az edzést a mindennapjaikba, legyen szó szív- és érrendszeri betegségekről, cukorbetegségről, elhízásról, a mentális egészségről vagy krónikus fájdalmakról.

A szegedi Cédrus Prémium Fitness tulajdonosa elmondta, hogy ha az orvosok receptre írják fel az edzést, a résztvevők kedvezményes bérlettel vehetnek részt fitneszedzéseken.

Kezdődjön az orvosnál az életmódváltás! 

fitneszbérlet receptre felírva a háziorvosnál

A kormány által meghirdetett Mozgás Receptre koncepció ötlete Új-Zélandról származik, azóta már Svédországban és Nagy-Britanniában is bevezették. Itthon a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke volt a kezdeményező, a szakmai egyeztetéseken (az egyik fontos) szakágat Tóth Tamás testépítés - és személyi edző oktató képviselte.

A Prestige Fitness and Wellness tulajdonosa hangsúlyozta, hogy a program sikerében elengedhetetlen a háziorvosok szerepe. „A támogatásuk és az együttműködésük kulcsfontosságú abban, hogy a pácienseik megértsék: az állapotuk javulásában, de a betegségek megelőzésében is óriási szerepe van a rendszeres mozgásnak.”

Az Európai Kardiológusok Társasága (European Society of Cardiology) 2020-ban fogalmazta meg először ajánlását a sport és a szív - és érrendszeri betegségek megelőzésének összefüggéseiről. Eszerint minden olyan egészséges embernek, aki rendszeres edzésbe kezd, hetente legalább 150 perc közepes intenzitású vagy 75 perc magas intenzitású aerob testmozgást javasolt végezni, a későbbiekben pedig ennek a mennyiségnek a duplázása javasolt, a fokozatosság elve alapján, heti 4-5 napra elosztva. Kezdetben heti 3x 25-30 perc, ezt követően pedig heti 3x50 perc az az idő, amit az egészségre kell szánni. Az optimálisan összeállított edzésterv nagy mértékben csökkenti a szív - és érrendszeri betegségek következtében fellépő halálozás kockázatát.

A prevenció a 2023-ban újjáalakult Szegedi Tudományegyetem Cardiovascularis Centrum, Sportkardiológiai Munkacsoport számára is központi célkitűzés. Ennek keretén belül több mint egy évvel ezelőtt indították el a Cédrus Prémium Fitness-szel közös programot, amelyben folyamatosan nyomon követik a résztvevők fizikai állapotát, olyan pácienseket is bevontak a projektbe, akik valamilyen kardiovaszkuláris rizikóval bírnak, de olyanokat is, akik egészségesek, de szeretnének tudatosan tenni az állapotunk megőrzése érdekében.

„Nagyon jók az eredményeink, a résztvevők kitartóan dolgoznak” - hangsúlyozta a csoportot vezető sportorvos-kardiológus. Dr. Balázs Erika a Szegedi Tudományegyetem kardiológiai centrumának adjunktusa kiemelte, hogy a mozgás rendkívül jó hatással van egyebek mellett a koleszterinszint rendezésére, a vércukorszint optimalizálására, és a vérnyomásra is.

„Ha valaki elkezd aktívan és rendszeresen sportolni akkor a szisztolés vérnyomásértéke nagyjából 10 higanymilliméterrel, a diasztolés értéke pedig 5 higanymilliméterrel csökkenhet és ehhez adódik még hozzá a testsúly csökkenéséből adódó vérnyomáscsökkenés” – tette hozzá az SZTE kardiológusa.

„Javasoljuk, hogy mielőtt valaki aktív sportolásba kezd, vegyen részt cardiovascularis szűrésen és mérje fel az állapotát. Mi abban is tanácsot adunk, hogy mi legyen az a mozgás, ami leginkább megfelel az illető állapotának, az adottságainak. Egy fitneszteremben számtalan olyan eszköz rendelkezésre áll, ami biztosítja, hogy mindenki megtalálja a neki megfelelő mozgásformát. Fontos az izomrendszer erősítése, akár kisebb súlyokkal, saját testsúlyos edzésekkel, a dynaireken végzett gyakorlatok az egyensúly javítását is elősegítik, amellyel csökkenthető az elesés kockázata is idősebb korban. És mindenképpen javasoljuk az aerob mozgást, a kardiózást.”

Jelentős kedvezmények

A „Fitnesz bérlet receptre" programhoz csatlakozó termek, 45 százalékos kedvezményt adnak a recepttel rendelkezőknek a 30 napos bérlet árából. 

„A támogatott bérlettel érkezők esetében állapotfelméréssel indul a folyamat, a legmodernebb technikát, a mesterséges intelligenciát is segítségül hívjuk a komplett, személyre szabott edzésterv és életmódprogram összeállításához, majd a gyakorlatokat a teremedző tanítja be a vendégeknek” - tájékoztatott Tóth Tamás. 

Király Norbert pedig hozzátette, hogy természetesen az újonnan érkezőknek vannak félelmeik, kétségeik a kitartásukat illetően, hogy mennyire érzik majd magukat komfortosan az edzőteremben. „Fontos tudni azonban, hogy napjainkban a fitnesztermeket már elsősorban nem testépítők népesítik be, korosztálytól, testalkattól függően mindenki jól érezheti magát, megtalálhatja a neki leginkább megfelelő edzésformát és mindenben segítséget kap” – hangsúlyozta a Magyar Fitnesztermek Országos Szövetsége (MAFORSZ), Csongrád-Csanád vármegyei elnöke. „A támogatott bérlet 30 napos, de a tapasztalatok szerint már 21 nap alatt ki tud alakulni egy jó szokás, be tud épülni az életmódba a rendszeres testmozgás.”

Tóth Tamás, a MAFORSZ volt alelnöke, a szervezet tagja, a „Fitnesz bérlet receptre" kezdeményezéssel összefüggésben kiemelte még, hogy a csatlakozó termek számára komplett program áll rendelkezésre. A szakember fontosnak nevezte, hogy a szakma társadalmi szerepvállalásának részévé váljon az egészséges életmód népszerűsítése, a segítségnyújtás.

A program első időszaka augusztus 15-től október 15-ig tart, a kezdeményezés elindítóinak célja, hogy minél több ember éljen a lehetőséggel és folytasson egészségesebb életmódot.

Célegyenesben a Futureal Energy energiatároló beruházása Maglódon, Fóton és Pátyon

Befejező fázisához érkezett a Futureal Energy Partners energiatároló egység telepítése Maglódon, Fóton és Pátyon; a fejlesztés egy több mint 1,6 milliárd forintos projekt részeként valósul meg, az Európai Unió támogatásával - közölte a Futureal-csoport villamosenergia-kereskedelemmel és energetikai beruházások teljes körű megvalósításával foglalkozó üzletága az MTI-vel.
2026. 03. 29. 10:00
Megosztás:

Külkereskedelmi, ipari és kereseti adatokat közöl a KSH jövő héten

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jövő héten a külkereskedelmi termékforgalom és az ipari termelői árak februári adatait, a keresetek januári alakulását, valamint a kormányzati szektor tavalyi utolsó negyedéves egyenlegét teszi közzé.
2026. 03. 29. 09:00
Megosztás:

Újabb vidékfejlesztési beruházás segíti a magyar borászat fejlődését

A borászati ágazat fejlesztése kiemelt terület, ezért a kormány a jövőben is támogatja a pincészetek beruházásait, az innovációt és a piacra jutást segítő programokat - jelentette ki Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium (AM) agrárpiacért felelős helyettes államtitkára pénteken Somlóvásárhelyen, a Kreinbacher Birtok Pezsgőpincészet projektátadóján, a szaktárca pénteken kiadott közleménye szerint.
2026. 03. 29. 08:00
Megosztás:

Görögországban is megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség

Ciprus után Görögországban is igazolták a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) betegséget. Az RSZKF Leszbosz szigetén egy szarvasmarhákat és kiskérődzőket tartó állományban jelent meg elsőként. Mostanra 5 állományban több, mint 1500 állat vált érintetté. A Nébih felhívja a figyelmet, hogy a Ciprusi Köztársaságból, valamint Görögországból érkező tej- és hústartalmú élelmiszereknél fokozott óvatosság indokolt, és lehetőség szerint kerüljék ezek hazahozatalát. Fontos, hogy a megelőzés érdekében a magyar gazdák az járványvédelmi előírásokat kiemelten tartsák be!
2026. 03. 29. 07:00
Megosztás:

A kertészkedés újra a mindennapok része lehet – elindult a Kertművelő, a Nébih új kertészeti programja

Elindult a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) új szemléletformáló kezdeményezése, a Kertművelő program, amely a növénytermesztés értékeinek és örömének újrafelfedezésére hívja a magyar lakosságot. A kezdeményezés közérthető és inspiráló formában ad át gyakorlati tudást a kertészkedésről, miközben ráirányítja a figyelmet a hazai vetőmagok jelentőségére és a fenntartható életmód előnyeire.
2026. 03. 29. 06:00
Megosztás:

Zelenszkij: az iráni konfliktus mellett se feledkezzen meg az USA Ukrajnáról

Volodimir Zelenszkij reméli, hogy az Egyesült Államok nem feledkezik meg Ukrajna háborújáról, miközben az iráni konfliktus köti le - az ukrán elnök erről a Fox News hírtelevíziónak Dubajban adott interjúban beszélt.
2026. 03. 29. 05:00
Megosztás:

A lakásvásárlások közel 40%-hoz kapcsolódhat Otthon Start hitel

Gulyás Gergely a kormányinfón elmondta, hogy eddig már 31 ezer esetben került sor az Otthon Start hitel folyósítására, és mintegy 45 ezer fiatalt támogatott saját lakásának megszerzésében. A támogatott hitelből egy igénylő átlagosan 35 millió forintot vesz fel 21,5 éves átlagos futamidő mellett. A Bankmonitor a kimondott statisztikák mögé nézett: a lakásvásárlók hány százaléka veszi igénybe a támogatást? Mekkora törlesztőt vállal egy átlagos igénylő? Miért növekedhet a házasságok száma a program miatt?
2026. 03. 29. 04:00
Megosztás:

Továbbra is jelentősen emelkedik a házasságkötések száma Magyarországon

2026 februárjában 20 százalékkal több pár kötött házasságot Magyarországon, mint egy évvel korábban. Ezzel már fél éve folyamatosan növekszik a házasságkötési kedv hazánkban, ami egyszerre mutatja a fiatal párok jövőbe vetett bizalmának erősödését, valamint a Kormány családtámogatási intézkedéseinek sikerét.
2026. 03. 29. 03:00
Megosztás:

Íme a törvényi döntés! Így változik a nyugdíj korhatár Magyarországon

Sokakat foglalkoztat, pontosan mikor lehet nyugdíjba menni Magyarországon, és kire milyen szabályok vonatkoznak. A hatályos törvény szerint az öregségi nyugdíj korhatára nem mindenkinél ugyanannyi, hanem a születési évtől függően emelkedett fokozatosan. A változás lényege, hogy a korhatár végül 65 évre nőtt, de nem egyszerre, hanem több lépcsőben.
2026. 03. 29. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a nyugdíj törvényt! Az özvegyi nyugdíjak így változnak

Jelentős változások érkeznek az özvegyi nyugdíj szabályaiban 2026-tól, miután a Magyarország 2026. évi költségvetésének megalapozásáról szóló 2025. évi LI. törvény több ponton is módosította a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvényt.
2026. 03. 29. 01:00
Megosztás:

Elindult az eszközbeszerzési folyamat az Ózdi Kórházban a Health Bridge for Close Communities projekt keretében

Az Ózdi Kórház hivatalosan megkezdte az orvosi eszközök beszerzési folyamatát a Health Bridge for Close Communities projekt keretében, amely az Interreg VI-A NEXT Hungary-Slovakia-Romania Ukraine Program támogatásával valósul meg.
2026. 03. 28. 23:00
Megosztás:

Az NBSZ kiberbiztonsági szakértői külföldi konferenciákon bővítették ismereteiket

Középpontban a kiberbiztonsági kihívásokkal szembeni fellépés megerősítése, a szakemberek együttműködésének fokozása, valamint a legjobb gyakorlatok megosztása.
2026. 03. 28. 22:00
Megosztás:

Az elmúlt bő évtizedben 650 milliárd forintból újult meg a kultúra

Az elmúlt bő évtizedben több mint 650 milliárd forintból újult meg a magyar kultúra, újultak meg a magyar kultúra épületei szerte a Kárpát-medencében - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője szombaton, Visegrádon.
2026. 03. 28. 21:00
Megosztás:

300 millió forintnyi orvostechnikai berendezést kapott a kistarcsai kórház

Csaknem 300 millió forintnyi orvostechnikai berendezést kapott a Kistarcsai Flór Ferenc Kórház, köztük emlődiagnosztikai és laparoszkópos eszközöket - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője szombaton, Kistarcsán.
2026. 03. 28. 20:00
Megosztás:

BAHART: hagyományőrzés mellett az innováció is kulcsszerepet kap

A Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) számára ugyanúgy fontos az értékek megőrzése, mint az innováció és a fejlődés - jelentette ki a társaság vezérigazgatója szombaton Balatonfüreden, a 180. hajózási szezon megnyitóján.
2026. 03. 28. 19:00
Megosztás:

Két embert állítottak elő gazdasági és pénzügyi bűncselekmények elkövetése miatt a német és a spanyol hatóságok

Nemzetközi művelet során több tízmillió eurós kárt okozó gazdasági és pénzügyi bűncselekmények elkövetése miatt két embert állítottak elő a német és a spanyol hatóságok - tájékoztatott az Európai Unió tagállamai közötti igazságügyi együttműködésért felelős, hágai székhelyű ügynökség, az Eurojust pénteken.
2026. 03. 28. 18:00
Megosztás:

A Raiffeisen Bank felvásárolta a Garanti BBVA Romaniát

A Raiffeisen Bank megvásárolta a spanyol BBVA romániai érdekeltségeit - írja a profit.ro az osztrák pénzintézet közleménye alapján.
2026. 03. 28. 17:00
Megosztás:

Visszafejlődő digitalizáció, gyenge hatékonyság jellemzi a hazai kkv-szektort

Friss, átfogó kutatást készített a hazai kis- és középvállalatok helyzetéről és problémáiról a vezetési tanácsadással foglalkozó Helix Consulting. Mivel itthon ez a kör teszi ki az összes vállalkozás 99%-át és felel a foglalkoztatás 65%-áért, hogyléte minden szempontból kiemelten fontos. Jól jellemzi a szektor működését, hogy az említett, csaknem kétharmados foglalkoztatási arányhoz képest a hozzáadott értéknek csak mindössze 41%-a termelődik a kkv-knál, a digitalizáltság mértéke a nem kikényszerített területeken pedig még csökkent is az utóbbi években.
2026. 03. 28. 15:00
Megosztás:

Befejeződött a dél-balatoni vasútvonal szezonra történő felkészítése

A dél-balatoni fővonal Székesfehérvár és Lepsény közötti szakaszán már elvégezték a célzott karbantartást, az északi parton pedig március végétől kezdődnek az erősítést szolgáló munkálatok - közölte a Mávinform a vasúttársaság honlapján, megjegyezve: március 30-tól április 2-ig pótlóbuszokkal szállítják az utasokat Balatonfüred és Tapolca között.
2026. 03. 28. 14:00
Megosztás:

A MÁV-csoport és a BKK több járatát is érinti a vasárnapi óraátállítás

Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali kettőkor három órára állítják át, amihez az érintett belföldi és nemzetközi vonatok, valamint a BKK-járatok, a helyi és helyközi buszjáratok menetrendjei is igazodnak - közölte a MÁV-csoport és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) az MTI-vel.
2026. 03. 28. 13:00
Megosztás: