Nyugdíj törvény változás! Ezeket az iratokat ki ne dobd, mert bajba kerülsz!

Az új szabályok a 2024. december 31-éig keletkezett munkaügyi iratokra, adatokra, foglalkoztatási igazolásokra vonatkoznak. Releváns jogszabály: 1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról (forrás: ado.hu).

Nyugdíj törvény változás! Ezeket az iratokat ki ne dobd, mert bajba kerülsz!

A nyugellátások pontos, időben történő megállapítása érdekében szigorú előírások biztosítják, hogy az ehhez szükséges bejelentési, nyilvántartási, adatszolgáltatási kötelezettséget megfelelően teljesítsék az érintettek, közöttük a munkáltatók is. Jó tudni azt is, hogy milyen következményei vannak a hibáknak, vagyis annak, ha nem megfelelően, esetleg egyáltalán nem, vagy késedelmesen történik meg az előírt adatszolgáltatás, a bejelentési, nyilvántartási kötelezettség teljesítése.

2024-től bővült a megőrzendő dokumentumok köre

A nyugellátásra való jogosultság és a nyugdíj összege a szolgálati idő hosszától és a nyugdíj alapjául szolgáló kereset, jövedelem nagyságrendjétől függ. Mindkét adat a foglalkoztatás során keletkezik.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény ( a továbbiakban: Tny.) adatszolgáltatási és bejelentési kötelezettséggel kapcsolatos rendelkezéseinél a 99/A. §-ban rögzíti, hogy a foglalkoztatónak a biztosított, volt biztosított biztosítási jogviszonyával (például munkaviszonyával) összefüggő, a szolgálati időről, vagy a nyugellátás megállapítása során figyelembevételre kerülő keresetről, jövedelemről adatot tartalmazó munkaügyi iratokat kell megőriznie a megadott időpontig.

A megőrzendő dokumentumok köre bővült a foglalkoztatási igazolásokkal a Tny. 99/A. § 2024. január 1-jétől hatályos módosítása alapján.

A Tny. 99/A. §-a szerint fenti iratőrzési kötelezettség a 2024. december 31-éig keletkezett munkaügyi iratokra, adatokra, foglalkoztatási igazolásokra vonatkozik.

Megőrzési határidő

nyugdíj esetén a megőrzendő dokumentumok listája

Ezeket az iratokat, adatokat a biztosítottra, volt biztosítottra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését követő öt évig köteles megőrizni a foglalkoztató.

Emlékeztető: a Tny. 18.§-a szerint a nyugdíj korhatár az adott személy születési éve szerint kerül meghatározásra, az 1957-től születettek esetében ez a nyugdíj korhatár már a betöltött 65. életév.

Bejelentési kötelezettség, ha megszűnik a foglalkoztató

A megőrzendő iratok fellelhetősége érdekében amennyiben a foglalkoztató jogutód nélkül megszűnik, köteles bejelenteni fenti munkaügyi iratok őrzésének helyét a székhelye, telephelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnek.

Mulasztás esetén bírságot kell fizetni!

mulasztási bírság nyugdíj dokumentumok

A nyugdíjtörvény Tny. 91.§-ában foglaltak szerint, ha a kötelezett a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv részére történő, jogszabályban meghatározott bejelentési, nyilvántartási, adatszolgáltatási, illetve a nyugdíjbiztosítási feladatok ellátásával kapcsolatos egyéb kötelezettségét nem teljesíti, vagy késedelmesen teljesíti, illetve annak nem az előírt módon tesz eleget, mulasztási bírságot köteles fizetni.

A mulasztási bírság összegének nagyságrendje az adott jogsértő magatartás körülményeinek mérlegelésével kerül meghatározásra a Tny-ben foglalt összeghatárok figyelembevételével.

Az összeghatár keretei között történő szankcionálásnál lehetőség van a mulasztás súlyának, esetleges gyakoriságának, a mulasztó magatartásának figyelembevételére, értékelésére.

A mulasztási bírság összege

A Tny. 91.§-a 50.000 forinttól 500.000 forintig, a jogsértés egy éven belüli ismételt megállapítása esetén 1.000.000 forintig terjedő összegben határozza meg a mulasztási bírság összegét.

A mulasztási bírságot az ügyben eljárt nyugdíjbiztosítási igazgatási szervhez kell befizetni.

A mulasztási bírságot kiszabó döntés adatait az igazgatási szerv nem jegyzi be a Közigazgatási Szankciók Nyilvántartásába.

A rendelkezés indoka az a körülmény, hogy a mulasztási bírság kiszabására korábbi időszakban nem teljesített kötelezettség miatt kerül sor, nem indokolt, hogy a foglalkoztató alaptevékenysége miatt esetlegesen kiszabott szankciók megállapítása során az súlyosbító körülménynek számítson.

Méltányossági lehetőség kérelemre

A kiszabott mulasztási bírság összegének megfizetésével kapcsolatos fizetési nehézség esetén kérelemre lehetőség van a mulasztási bírság tartozás méltányosságból történő mérséklésére, elengedésére, részletfizetés, vagy fizetési halasztás engedélyezésére.

A bírság mérséklésének vagy elengedésének engedélyezésénél az igazgatási szervnek az eset összes körülményét mérlegelnie kell, különösen a mulasztás keletkezésének körülményeit, annak súlyát és gyakoriságát.

2021. július 1-jétől már nem kell illetéket fizetni a fenti fizetési könnyítés iránti kérelem esetén a kérelemben foglaltak engedélyezése iránti eljárásban.

Megugrottak az érdeklődések a támogatott lakásvásárlási program hírére

Újabb keresleti hullámot indított az Otthon Start program a lakáspiacon. A zenga.hu hirdetési portál adatai szerint a bejelentés utáni hetekben 10-15 százalékkal emelkedett meg a komoly érdeklődések száma. Budapest és három vármegye kivételével a többi helyen a lakóingatlan-kínálat legalább 80 százaléka megfelel a program feltételeinek.
2025. 07. 20. 04:00
Megosztás:

Törvény lett a GENIUS-törvényből: stabilcoin-szabályozással nyit új korszakot az amerikai kriptoszektor

Egy hete még politikai huzavonák és éjszakai telefonhívások akadályozták, ma már az Egyesült Államok első jelentős kriptovaluta-törvénye – a GENIUS Act – hivatalosan is hatályba lépett. Donald Trump elnök pénteken írta alá a jogszabályt, amely a stabilcoinok szabályozására fókuszál, és új időszámítást indíthat el az amerikai kriptoszabályozás történetében.
2025. 07. 20. 03:00
Megosztás:

Bajban vagy ha 45–54 éves vagy 75 év feletti életkorú vagy Magyarországon!

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) statisztikái szerint az elmúlt öt év során jelentősen nőtt azoknak az aránya, akik bizonytalanságot élnek meg háztartásuk anyagi helyzete miatt. Ez a tendencia elsősorban a 45–54 év közöttieket, valamint a 75 év feletti korosztályt érinti. Az OTP Nyugdíjpénztár álláspontja szerint a tudatosan és időben megkezdett öngondoskodás hozzájárulhat a nyugdíjas évekre szóló pénzügyi biztonság kialakításához. Nézzük, mi a probléma oka!
2025. 07. 20. 02:00
Megosztás:

A nagy nyugdíjas-összeesküvés: hogyan védhetik meg magukat az állammal szemben a nyugdíjasok?

Elemzés történelmi példákkal a nyugdíjas érdekérvényesítés erejéről: a nyugdíjasokat sokszor a társadalom csendes tömegének tekintik – akik visszavonultak a munkától, és elfogadják a rájuk kiszabott szabályokat. Az igazság azonban ennél sokkal árnyaltabb. A történelem során többször is előfordult, hogy az idősek szervezetten felléptek a jogaik, nyugdíjaik, vagy éppen az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésük érdekében – és győztek.
2025. 07. 20. 01:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 29. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 07. 19. 23:00
Megosztás:

Magyarország továbbra is a kínai beruházások első számú európai célpontja kíván maradni

Magyarország továbbra is a kínai beruházások első számú európai célpontja kíván maradni, hiszen ezek a beruházások nagyban hozzájárulnak a gazdaság teljesítményéhez és dimenzióváltásához - jelentette ki a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
2025. 07. 19. 22:00
Megosztás:

Ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben

Országszerte ezer vízügyi szakember dolgozik az aszály elleni küzdelemben és azon, hogy segítsék a bajba jutott tógazdaságokat, halas- és horgásztavakat üzemeltető vállalkozásokat - mondta az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára szombaton a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Felsőbereckiben.
2025. 07. 19. 21:00
Megosztás:

Robert Kiyosaki szerint a Bitcoin a „történelem legnagyobb lehetősége” – Túl késő még beszállni?

Miközben a pénzügyi világ továbbra is megosztott a kriptovaluták jövőjét illetően, a „Gazdag papa, szegény papa” szerzője, Robert Kiyosaki ismét határozott állásfoglalást tett: szerinte a Bitcoin a „valaha volt legnagyobb befektetési lehetőség”. Az amerikai író és pénzügyi oktató szerint a kriptovaluta még ma is képes teljes vagyont teremteni – akár kis összegekből is.
2025. 07. 19. 20:00
Megosztás:

Több lengyel városban tüntettek a kormány és az EU migrációs politikája ellen

A Konföderáció ellenzéki tömörülés kezdeményezésére szombaton mintegy nyolcvan lengyel városban, köztük Varsóban is tartottak tüntetéseket a kormány és az Európai Unió (EU) migrációs politikája ellen.
2025. 07. 19. 18:00
Megosztás:

Magyar agrárinformatikai cég hódít Malajziában

Malajziában indult el egy kiemelt zöldmezős agrárberuházás, ahol a magyar fejlesztésű, piacvezető AgroVIR agrárinformatikai megoldás támogatja a cég működését. Az AgroVIR rendszere már Közép-Európán túl Dél-Amerikában és a Közel-Keleten is bizonyított, most pedig Malajziába történő belépésével tovább erősíti nemzetközi jelenlétét. A projekt újabb mérföldkő a vállalat globális terjeszkedésében, és jól mutatja a magyar agrárdigitalizációs technológiák versenyképességét a világpiacon.
2025. 07. 19. 17:00
Megosztás:

NGM: aktivizáljuk a munkaerőpiaci tartalékot, a magyar munkaerő az első!

"Aktivizáljuk a munkaerőpiaci tartalékot, a magyar munkaerő az első!" - hangsúlyozta a HVG cikkeire reagálva a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-nek pénteken eljuttatott közleményében.
2025. 07. 19. 16:00
Megosztás:

KIM: a gyakorlati képzést támogatja a 2025/2026-os szakképzési tanév rendje

A gyakorlati képzést támogatja a 2025/2026-os szakképzési tanév rendje, a Magyar Közlönyben megjelent jogszabály értelmében az új tanév első tanítási napja 2025. szeptember 1. (hétfő), az utolsó pedig 2026. június 15. (hétfő) lesz. Az évközi szünetek és az érettségi vizsgák időpontjai azonosak lesznek a köznevelési tanév rendjével - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium szombaton az MTI-vel.
2025. 07. 19. 15:00
Megosztás:

Erősítene az elektromos modellek eladásában a KIA

Az új elektromos személyautók (ev) magyarországi piaca az idén nem várható a tavalyihoz hasonló dinamikus bővülés, miközben a szegmens 7 százalék körüli részaránya a teljes értékesítésben továbbra is elmarad az európai átlagtól; a KIA eladásaiban viszont elérheti a 12-13 százalékot az ev-k aránya - mondta Nagy Norbert, a KIA Hungary elnöke az MTI-nek.
2025. 07. 19. 14:00
Megosztás:

Kriptovaluta-hype vagy válságveszély? Trump aláírta a GENIUS-törvényt, az árfolyamok kilőttek, a kritikák megszaporodtak

Az amerikai Kongresszus jóváhagyása után Donald Trump elnök aláírta a GENIUS-törvényt, amely új korszakot nyithat a stabilcoinok szabályozásában. A piaci reakció nem maradt el: a Bitcoin, az Ether és a Ripple történelmi csúcsra emelkedtek.
2025. 07. 19. 12:00
Megosztás:

Vasárnaptól csütörtök éjfélig a másodfokú hőségriasztást rendeltek el

Hétvégétől ismét tartós kánikulára kell számítani, ezért vasárnaptól csütörtök éjfélig másodfokú hőségriasztást rendelt el az országos tisztifőorvos.
2025. 07. 19. 11:00
Megosztás:

Idén is pályázhatnak a kerékpárosbarát címre az önkormányzatok és munkaadók

Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézettel idén is meghirdeti Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatát - jelentette be az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében a minisztérium.
2025. 07. 19. 10:00
Megosztás:

Idén is pályázhatnak a kerékpárosbarát címre az önkormányzatok és munkaadók

Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézettel idén is meghirdeti Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatát - jelentette be az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében a minisztérium.
2025. 07. 19. 10:00
Megosztás:

Trump aláírta a GENIUS-törvényt – Jön a stabilcoinok új korszaka az USA-ban

2025. július 18-án Donald Trump elnök ünnepélyes keretek között aláírta az első, teljes értékű kriptovaluta-törvényt az Egyesült Államokban. A GENIUS Act történelmi jelentőségű szabályozási mérföldkő, amely új alapokra helyezi a stabilcoinok működését, miközben az iparági szereplők forradalmi pillanatként ünneplik az eseményt. Vajon ez az amerikai kriptoforradalom kezdete?
2025. 07. 19. 09:00
Megosztás:

Kósa Lajos: megvan a nemzet aranytartaléka

Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken az MTI-hez eljuttatott videófelvételben.
2025. 07. 19. 07:00
Megosztás:

A pénzügyi tudatosság fontosságára hívta fel a figyelmet a magyar delegáció az Oszakai Világkiállításon

A Magyar Pavilont április 13-án Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg, hangsúlyozva a világkiállítás gazdasági, diplomáciai és turisztikai jelentőségét. A pavilonban azóta is folyamatosak a szakmai programok, a csütörtöki napon a „Learning and Playing” témahét keretében a pénzügyi tudatosságé volt a főszerep.
2025. 07. 19. 05:00
Megosztás: