Nyugdíjas otthonok szabályozása - ki mehet idősek otthonába?
Ki gondozható az idősek otthonában 2023-ban?
Idősek otthonában történő elhelyezés csak jogszabályban meghatározott jogosultság fennállása esetén biztosítható a kérelmező számára. Jogosultságot:
- gondozási szükséglet vizsgálat alapján III. fokozatú gondozási szükséglet, vagy
- egészségi állapot vagy szociális helyzet miatt fennálló egyéb körülmények megléte alapján lehet megállapítani.
Az idősek otthonában az a fent említett jogosultsággal rendelkező,, de rendszeres fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igénylő személy helyezhető el, aki a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.
Az idősek otthonában a 18. életévét betöltött, betegsége vagy fogyatékossága miatt önmagáról gondoskodni nem képes, a fentiek szerint jogosultsággal rendelkező személy is ellátható, ha ellátása más típusú, ápolást-gondozást nyújtó intézményben nem biztosítható. Amennyiben az igénylő pszichiátriai vagy szenvedélybetegségben szenved, ellátásáról más intézmény keretében kell gondoskodni.
Idősek otthonába a fenti jogosultsággal rendelkező személy házastársa, élettársa, testvére és fogyatékos közeli hozzátartozója gondozási szükséglet hiányában is felvehető, ha az ellátás igénylésekor legalább egy éve együtt élnek.
Ki végzi el a gondozási szükséglet vizsgálatát?
Az idősotthoni ellátás iránti kérelem alapján az intézményvezető végzi el az ellátást igénylő gondozási szükségletének vizsgálatát, egyes szakkérdések vizsgálatához azonban be kell vonni az igénylő háziorvosát vagy kezelőorvosát.
Beutaló határozat esetében a vizsgálatot a beutaló szerv kezdeményezi a határozat hozatalát megelőzően az intézményvezetőnél. Az intézményvezető megvizsgálja a gondozási szükségletet, valamint tájékozódik a jogosultságot megalapozó egyéb körülmények fennállásáról.
Ha az idősotthoni ellátást igénylő személy gondozási szükséglete fennáll, de az értékelő adatlap alapján nem III. fokozatú, és az idősotthoni elhelyezést a jogszabályban meghatározott egyéb körülmények sem indokolják, az intézményvezető tájékoztatást ad a házi segítségnyújtás igénybevételének lehetőségéről.
Mely esetben nyújtható jogosultság nélkül idősotthoni ellátás?
Idősotthoni ellátás az értékelő adatlap alapján III. fokozatú vagy a jogszabályban meghatározott egyéb körülményeken alapuló gondozási szükséglet megállapítása esetén nyújtható.
Idősek otthonában – a férőhelyszám legfeljebb 15%-áig – gondozási szükséglettel nem rendelkező személy is ellátható, ha az ellátást igénylő vagy a térítési díjat megfizető más személy írásban vállalja a szolgáltatási önköltséggel azonos mértékű személyi térítési díj megfizetését.
Idősek otthonába a jogosultsággal rendelkező személy házastársa, élettársa, testvére és fogyatékos közeli hozzátartozója gondozási szükséglet hiányában is felvehető, ha az ellátás igénylésekor legalább egy éve együtt élnek, és vállalja a szolgáltatási önköltséggel azonos mértékű személyi térítési díj megfizetését..
Milyen iratokat kell bemutatni a gondozási szükséglet vizsgálatához?
Az igénylőnek vagy törvényes képviselőjének a gondozási szükséglet vizsgálatához be kell mutatnia a gondozási szükséglet megítélését szolgáló, rendelkezésre álló leletek és szakvélemények másolatát vagy az egyes, lent ismertetett ellátások megállapításáról szóló igazolásokat.
Melyek a gondozási szükségletet megalapozó egyéb körülmények?
A gondozási szükségletet megalapozó egyéb körülmények a következők:
- a demencia kórkép legalább középsúlyos fokozata, amelyet az orvosszakértői szerv vagy a Pszichiátriai, illetve Neurológiai Szakkollégium által befogadott demencia centrum vagy pszichiáter, neurológus, geriáter szakorvos szakvéleményével igazoltak, vagy
- az ellátást igénylő egyedül él, és
-- nyolcvanadik életévét betöltötte vagy
-- hetvenedik életévét betöltötte és lakóhelye közműves vízellátás vagy közműves villamosenergia-ellátás nélküli ingatlan
Ki nyújthat segítséget az igazolások beszerzéséhez?
Az igazolások beszerzésében az előgondozást végző személy nyújthat segítséget.
Hogyan kell igényelni az intézményi elhelyezést?
Az ellátás igénylése az igénylő, illetve törvényes képviselője szóbeli vagy írásbeli kérelmére, indítványára történik.
Hogyan keletkezik az intézményi jogviszony?
A jogviszony keletkezését a lakóhely szerint illetékes települési önkormányzat képviselő-testületének határozata, a bíróság ideiglenes hallási fogyatékosként fogyatékossági támogatásban vagy vakok személyi járadékában részesül, amit az ellátást megállapító jogerős határozat vagy az ellátás folyósítását igazoló irat másolatával igazoltak, vagy
- a fentieken kívüli okból fogyatékossági támogatásban részesül és az orvosszakértői szerv, illetve jogelődje szakértői bizottságának szakvéleménye, szakhatósági állásfoglalása az önkiszolgálási képességének hiányát állapította meg, amit az érvényes és hatályos szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás másolatával igazoltak,
- összegészségkárosodása alapján E minősítési kategóriába tartozó rokkantsági ellátásban részesül, vagy rokkantsági járadékban részesül, amit az ellátást, járadékot megállapító jogerős határozat és a kérelem benyújtását megelőző havi nyugdíj-folyósítási, járadékfolyósítási csekkszelvény vagy bankszámla-kivonat másolatával igazoltak, vagy
- munkaképességét 100%-ban elvesztette, illetve legalább 70%-os mértékű egészségkárosodást szenvedett és önellátásra nem vagy csak segítséggel képes, amit az orvosszakértői szerv, a rehabilitációs szakértői szerv vagy a rehabilitációs hatóság illetve jogelődje érvényes és hatályos szakvéleményének, szakhatósági állásfoglalásának, határozatának másolatával, hatósági bizonyítványával igazoltak.
Az életkort személyazonosításra alkalmas igazolvány másolatával kell igazolni. A közművesítés hiányát a települési önkormányzat jegyzője igazolja.
Az értékelő adatlap másolati példányát át kell adni vizsgálat elvégzését követően az igénylőnek és törvényes képviselőjének.
Amennyiben a vizsgálat eredményével nem ért egyet az igénylő és/vagy törvényes képviselője, a kérelmezőnek lehetősége van felülvizsgálatot kérni az intézmény/szolgáltató fenntartójától. A gondozási szükséglet felülvizsgálatára irányuló kérelemhez mellékelni kell a kitöltött értékelő adatlap másolati példányát.