Ön is horkol?! Akkor örülhet, megvan az egyszerű ellenszere!

Szinte minden magyar horkol, és kétharmaduknál ez meg is nehezíti a család éjszakai pihenését – mutat rá a Somnocenter Alvászavar Központ és a Europion közös reprezentatív kutatása.

Ön is horkol?! Akkor örülhet, megvan az egyszerű ellenszere!

Hiába alszik rosszul a lakosság jelentős része, alig néhányan mennek el orvoshoz vagy szakemberhez, hogy javítsanak a helyzeten. A válaszadók többsége azzal sincs tisztában, hogy nem vezethetne autót alvási apnoe okozta kezeletlen alvászavarral.   

A magyarok közel harmada (31%) saját bevallása szerint annyira rosszul alszik, hogy alig bír fent maradni vagy nagyon álmos napközben. A felmérés alapján a nők gyakrabban kialvatlanok (35%), mint a férfiak (26%). Mindössze a megkérdezettek töredéke (15%) számolt be arról, hogy igazán pihentető éjszakái lennének.

Tízből négy megkérdezett kevesebb, mint 6 órát alszik naponta, különösen a 40 és 59 év közöttiek számítanak ennyire rossz alvónak. 8 óránál többet csupán a magyarok 7 százaléka tölt alvással.

Mennyit kellene aludom?  - egyéni alvás kalkulátor IDE kattintva

A válaszadók döntő többsége (80%) legalább alkalmanként horkol, és hasonló arányban vannak azok, akiknek el kell viselniük partnerük hortyogását. A nőknél (77%) és a fiataloknál (16-29 év – 64%) az átlagnál ritkábban fordul elő, a negyven év felettieknél viszont egyre gyakoribbak a tünetek.  

Hiába látja be a megkérdezettek kétharmada, hogy a horkolás a családjában gondot okoz, csupán a válaszadók 6 százaléka fordul orvoshoz vagy szakemberhez, hogy megoldást találjon a problémára. Egyedül az 50-59 éves korosztály mutat minimálisan nagyobb hajlandóságot (11%) arra, hogy javítson az alvásminőségén.

A legtöbben úgy vélik, hogy az apnoe okozta hangos horkolás kialvatlanságot (40%), vérkeringési problémákat (35%), valamint szívritmuszavart (22%) eredményezhet. A magyarok több mint harmada (37%) pedig bevallottan nincs tisztában azzal, milyen negatív következményei lehetnek a betegségnek

„A magyarok több mint fele nincs tisztában azzal, hogy nem vezethet kezeletlen alvászavarral, pedig apnoe esetében kizárólag azoknak hosszabbítható meg a vezetői engedélye, akiknek az orvosi kezelésről papírja is van” – hangsúlyozta dr. Szakács Zoltán, neurológus-alvásszakértő, a Somnocenter vezetője.

„A leggyakoribb nappali- és éjszakai tünetek, mint a fáradtság, a magas vérnyomás, az alvás közbeni hangos, horkantásokkal kísért horkolás vagy a fogcsikorgatás könnyen felismerhetőek. Ma már ingyenes videósorozatok is elérhetők, hogy segítsenek az első lépések megtételében. Ezt követően viszont érdemes szakemberhez, illetve alvásközponthoz fordulni, hogy időben kezeljék a problémát és elkerüljék a súlyos következményeket” – tette hozzá.

Majdnem minden ötödik (17%) férfi úgy gondolja, hogy az apnoe-t nem kell kezelni, hiszen normális, ha valaki horkol. A többség szerint (56%) gyógyászati kezeléssel lehet enyhíteni, és mindössze a válaszadók tizede véli úgy, hogy műtéti beavatkozással lehet megszüntetni a tüneteket.

Átlagosan másfél órával csökkent az alvásidőnk az elektromos világítás óta

Dr. Szakács Zoltán friss videósorozatában rámutat arra, hogy nagyjából 7 óra lenne az elegendő mennyiségű alvás egy felnőtt esetében, de mióta feltalálták a villanykörtét, másfél órával alszik kevesebbet az emberiség. Alvásunkat egy úgynevezett belső óra szabályozza, aminek napi ritmusa természetes fény hiányában 25 órás ciklusra állna be.

Belső óránk helyét az agyban az 1970-es években fedezték fel a hipotalamuszban. Ez a mindössze négy grammnyi agyterület végzi az egész belső rendszerünk irányítását, viszont előfordul, hogy zavar kerül a működésébe, és az alvásproblémák egy részéért éppen ez a felelős. Az alvásunk minőségét számos esetben mi magunk is tudjuk befolyásolni.

Például a testhőmérséklet csökken alvás közben, ezért fontos a hűvösebb szoba (ideálisan 15-20°C), mert a túl meleg környezet megzavarhatja a pihenésünket. A késő esti sport is negatívan hathat az alvásunkra, viszont, a meleg fürdő vagy a meleg zuhany lefekvés előtt egy-két órával kifejezetten előnyös lehet, mert az csak a testfelületünket melegíti át.

Megvan a hajhullás oka és természetes ellenszere

Növeli-e az autó értékét a friss műszaki vizsga eladás előtt?

Egy használt autó értékét sok minden befolyásolhatja: a futásteljesítmény, a gépjármű állapota és az aktuális piaci kereslet egyaránt nagy szerepet játszik abban, milyen gyorsan találhat új gazdára. Éppen ezért ilyenkor az is sokakban felmerül, vajon érdemes-e még az eladás előtt elvégeztetni a kötelező ellenőrzéseket, vagy nem növeli számottevően a gépjármű értékét?
2026. 03. 26. 23:00
Megosztás:

Több mint 4,3 milliárd forintos beruházással megújult három Spar áruház

Összesen több mint 4,3 milliárd forintból korszerűsítette egy hipermarketét és két szupermarketét a Spar Magyarország, mindhárom áruház csütörtökön nyitott újra - közölte a vállalat az MTI-vel.
2026. 03. 26. 23:00
Megosztás:

6 tipp, hogyan csökkentsd a fáradtságot a munkanap végére

Ismerős érzés, amikor délután három körül már alig tudsz koncentrálni, a teendők listája viszont még mindig hosszú? A modern munkarend – legyen szó irodai, home office-os vagy fizikai munkáról – komoly mentális és fizikai terhelést jelent; nem véletlen, hogy egyre többen keresnek tudatos megoldásokat a nap végén jelentkező kimerültség csökkentésére. A jó hír az, hogy néhány egyszerű szokás bevezetésével sokat tehetsz azért, hogy energikusabban zárd a napot – az alábbiakban ehhez kaphatsz hasznos tanácsokat a Scitec szakértőitől.
2026. 03. 26. 22:30
Megosztás:

Önvezető autók álltak tesztüzembe Budapesten

Önvezető autók álltak tesztüzembe Budapesten, a csütörtökön bemutatott két jármű a próbaüzem során a főváros I. kerületének utcáit járja.
2026. 03. 26. 22:00
Megosztás:

BKK: háromnapos járatellenőrzési akció indult

Háromnapos komplex járatellenőrzési akció zajlik csütörtöktől szombatig a Népligetet érintő járatokon - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 21:30
Megosztás:

Növekedési pályára állt a magyar pulykaágazat

A magyarországi pulykaágazat tavaly növekedési pályára állt a több mint egy évtizeden át tartó visszaesés után - ismertette a Magyar Pulykaszövetség az MTI-hez csütörtökön eljuttatott ágazati összefoglalójában.
2026. 03. 26. 21:00
Megosztás:

Kivezetik az ÁNYK-t 2026 végéig: Így állhatnak át könnyedén az eÁFA-ra a magyar vállalatok

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2026 végéig fokozatosan kivezeti az Általános Nyomtatványkitöltő (ÁNYK) rendszert, helyét az eÁFA és más modern, digitális megoldások veszik át. A változás alapvetően érinti a hazai vállalatok adóbevallási folyamatait, azonban a megfelelően felkészített vállalatirányítási rendszerekkel (ERP) az átállás zökkenőmentes, a bevallás pedig teljesen automatizálható lesz – hívja fel a figyelmet a Microsoft vállalatirányítási rendszereit bevezető Loginform szakértője.
2026. 03. 26. 20:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 26. 20:00
Megosztás:

Új járatott indít Debrecenből Isztambulba a Wizz Air

Tovább bővül a Debrecenből Wizz Air-járattal elérhető városok listája, a kelet-magyarországi légikikötőből július 1-jétől már Törökország legnagyobb városába, Isztambulba is el lehet jutni, a járatok hetente két alkalommal, szerdán és vasárnap közlekednek majd - közölte a légitársaság csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 19:30
Megosztás:

A BUX a nemzetközi folyamathoz igazodott

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1724,85 pontos, 1,39 százalékos csökkenéssel, 122 510,70 ponton zárt csütörtökön.
2026. 03. 26. 19:00
Megosztás:

BitGo–zkSync együttműködés: új korszak jöhet az intézményi tokenizált bankbetéteknél

A blokklánc-piac következő nagy intézményi hullámát nem feltétlenül a stablecoinok hozzák el. A BitGo és a zkSync frissen bejelentett partnersége arra utal, hogy a bankok és szabályozott pénzügyi szereplők egyre komolyabban keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel a hagyományos fiatbetétek közvetlenül on-chain formában jelenhetnek meg.
2026. 03. 26. 18:30
Megosztás:

Az ír médiahatósághoz fordult az NMHH

Több állampolgári bejelentés nyomán indított eljárásban is döntést hozott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a március 24-i ülésén. Az NMHH egy lekérhető médiaszolgáltató által közzétett tartalom korhatár-besorolása miatt az ír médiahatósághoz fordult.
2026. 03. 26. 18:00
Megosztás:

A MicroStrategy letarolta a vállalati Bitcoin-piacot: mindenki más lelassult

A vállalati Bitcoin-vásárlások piacán látványos erődemonstráció zajlik: miközben a legtöbb tőzsdei cég óvatosabb üzemmódba kapcsolt, a MicroStrategy szinte egyedül diktálja a tempót. Az elmúlt hetek számai alapján a vállalati BTC-felhalmozás története ma már szinte egyetlen szereplőről szól — és ez komoly kérdéseket vet fel az intézményi kereslet valódi állapotáról 2025-ben.
2026. 03. 26. 17:30
Megosztás:

Elissza a vizünket a mesterséges intelligencia? Harminc perc AI-használat több mint fél liter vizet fogyaszt el

A Xylem kutatása szerint az AI-forradalom 2050-re közel 130 százalékkal növeli a globális vízfelhasználást – Magyarország adatközpont-ambíciói is új kihívást hoznak a vízgazdálkodásnak
2026. 03. 26. 16:30
Megosztás:

Bobor Roland a Nestlé szerencsi és diósgyőri gyárainak új igazgatója

2026. április 1-jétől Bobor Roland veszi át a Nestlé szerencsi és diósgyőri gyárainak vezetését. Az immár 15 éve a Nestlénél dolgozó, számos kulcspozícióban tapasztalatot szerzett szakember Lidia Wronskát váltja a gyárigazgatói pozícióban. Bobor Roland kinevezésével 24 év után ismét magyar vezető kerül a gyárak élére.
2026. 03. 26. 16:00
Megosztás:

Választások 2026: Már csak eddig lehet átjelentkezni

Még egy hétig, jövő csütörtök délután 4 óráig lehet kérni a külképviseleti névjegyzékbe vételt, valamint az átjelentkezéssel szavazást az országgyűlési választásra. A látássérültek Braille-szavazósablont igényelhetnek még egy hétig.
2026. 03. 26. 15:30
Megosztás:

Gyógyszeripari paradoxon: Hiába a kiemelkedő vonzerő, nehéz szakképzett fizikai dolgozót találni

A piaci átlagnál magasabb juttatások, a kiszámítható túlórarendszer, a széles körű cafeteria- és bónuszjuttatások, illetve a rendszeres egészségügyi és prevenciós szolgáltatások hosszú ideje vonzó, magas presztízsű munkahelyekké teszik a gyógyszeripari cégeket a hazai munkavállalók körében. Ennek ellenére a szektor cégeinek egyre nagyobb kihívást jelent a szakképzett kékgalléros munkavállalók számára kínált pozícióik betöltése. E látszólagos ellentmondás főbb okait és a jövőbeli kilátásokat mutatja be a Trenkwalder most közzétett elemzése.
2026. 03. 26. 15:00
Megosztás:

Hamis NAV-oldalakkal támadnak a csalók

Hamis NAV-oldalakkal támadnak a csalók; aki e-mailben vagy SMS-ben kap tájékoztatást túlfizetésről, vagy ha a "NAV" a kártyaadatait kéri, az biztosan átverés, ne kattintson - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 14:30
Megosztás:

Nagy likvidálások rázták meg a Bitcoin és az Ethereum árfolyamát

Március 26-án ismét megmutatta a kriptopiac, miért tartják a világ egyik legkockázatosabb, ugyanakkor legizgalmasabb pénzügyi szegmensének. A Bitcoin és az Ethereum árfolyammozgásai több nagybefektető pozícióját is elsöpörték, miközben a tőkeáttételes kereskedés, a bálnamozgások és a geopolitikai feszültségek együtt növelték a bizonytalanságot. A nap eseményei újra emlékeztették a piacot arra, hogy a digitális eszközök világában egyetlen gyors mozdulat is több millió dolláros veszteséget jelenthet.
2026. 03. 26. 14:00
Megosztás:

Dogecoin újra éledezik: a DOGE ismét a 0,10 dolláros szintet ostromolja

Hónapok óta nem látott fordulat bontakozhat ki a Dogecoin piacán: a mémcoin márciusban végre megszakította az öt hónapja tartó lejtmenetet, és újra a 0,10 dolláros árszint közelébe kapaszkodott. A Bitcoin stabilizálódása, az erősödő vételi kedv, valamint a közelgő Qubic-integráció körüli optimizmus együttesen új lendületet adhat a DOGE-nak. A kérdés most már nem az, hogy van-e életjel a tokenben, hanem az, hogy ebből valódi trendforduló lesz-e.
2026. 03. 26. 13:30
Megosztás: